User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Ses sistemi hakkinda bir kac oneri alabilir miyim?

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ses sistemi hakkinda bir kac oneri alabilir miyim?

Herkeze selam,

Aracima cok pahali olmayan bir ses sistemi yapma niyetindeyim. Gunluk kullandigim icin arabada uzun vakit geciriyorum ve ana uniteyi apple carplay-android auto'lu duzgun bir sey almak istiyorum. Ayni zamanda esim sedan arabayi park ederken sorun yasadigi icin geri gorus kamerasini da entegre edebilecegim. Acikcasi 2018 model kompakt sinif arabalara kiyasla carplay/android auto ve geri gorus kamerasi olma disinda cok buyuk bir fark goremiyorum. Yeni araba alma hevesimi de torpuleyecektir bu degisiklik.

Kisaca android auto/carplay ve geri gorus kamerasina ihtiyacim var, hazir bu degisikligi yapiyorken ses sistemine de ufaktan el atma niyetindeyim. Fakat onceligim mumkun oldugunca orjinalligi bozmamak, kesip bicmemek, istedigim zaman orjinale geri donus yapmak.

Satin aldigim parcalar

On - Hertz DSK1653 80w RMS - Montaji yaparken on kapilara ses izolasyonunu kendim yapacagim.
    DSK 165.3 - Hertz Dieci car audio systems
    Arka - Infinity Referans serisi 6522 EX 16 cm Coaxial hoparlor * 55w RMS veriyor
    Reference 6522ex | 6-1/2" (160mm) shallow-mount coaxial car speaker

Bu arada belirtmekte fayda var, sahneleme vs. pro sistem gibi bir hedefim yok. Bangir bangir acip gezmeyecegim. Orta-yuksek ses seviyesinde bozulma yapmadan ses vermesi daha onemli.

Satin alacagim parcalar

Sony XAV-AX100. Konsol kiti ile beraber alacagim. Fotograftaki gibi duracak. (temsili)
    Access Denied

Sorum su sekilde, orjinal ana unitenin bu hoparlorlere yetmeyeceginin farkindayim. Tahminen 5-10 RMS arasi bir degeri var orjinal ana unitenin. Alacagim sony ana unite ile bu hoparlorler verimli calisabilir mi?

Amfi alip taksam daha iyi olacaginin farkindayim, fakat esas amac kesip bicmemek, kablo cekmemek. Baska care yoksa yapacagim elbet, ama mumkun oldugunca az vakit/para harcamak hedefim. Amfisiz verim alamassam yapacak bir sey yok tabi.

Cevaplar icin simdiden tesekkurler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dostum selam,

açıkcası iş aslında senin bizi tam yönlendirmene kalıyor, ben asla sevdiğim bir insana anfisiz sürelim demem, zamanında ben şahsen çok çabalamış biri olarak anfili ve anfisiz karşılaştırabilen biri olarak anfi bence en temel ihtiyaçlardan birisi ve en belirgin farkı yapanlardan.

şimdi anfiye tamamen okmiyiz bu 1?

bütçe ne kadar,en fazla ne kadar harcayacaz?

subwoofer düşünüyormusun? düşünüyorsan en fazla ne kadar yer kaplamasına razısın?

sen bana net hedeflerle dön bende seni vay beee abi çok sağol dedirtip hakkını vereyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum selam,

açıkcası iş aslında senin bizi tam yönlendirmene kalıyor, ben asla sevdiğim bir insana anfisiz sürelim demem, zamanında ben şahsen çok çabalamış biri olarak anfili ve anfisiz karşılaştırabilen biri olarak anfi bence en temel ihtiyaçlardan birisi ve en belirgin farkı yapanlardan.

ÅŸimdi anfiye tamamen okmiyiz bu 1?

bütçe ne kadar,en fazla ne kadar harcayacaz?

subwoofer düşünüyormusun? düşünüyorsan en fazla ne kadar yer kaplamasına razısın?

sen bana net hedeflerle dön bende seni vay beee abi çok sağol dedirtip hakkını vereyim
    Abi selam,

Anfisiz olmaz diyorsan yapacak bir sey yok, kablolama isine biraz kafa yormam gerekiyor sadece, herseyi kendim yapmak istiyorum ve ayni zamanda kesme bicme islemi mumkun oldugunca az ve geri donusu olacak sekilde yapmak amacim. Araba sedan oldugu ve bagaj alanina cok ihtiyacim oldugu icin subwoofer dusunmuyorum abi. Malesef tasinana kadar ikinci arac alamiyorum, bu aracta gunluk kullanimda guzel ama bagaji biraz ufak. Anfiyi bile koltuk altina koymayi dusunuyorum yer kaplamamasi icin. Aslinda diger koltugun altina sigacak ufaklikta subwoofer varsa hayir demem. Anfi icin ekstradan $200 - 250 daha ayirabilirim. Sanirim arka hoparlorlere de baglanacagi icin minimum 4-5 kanal almam lazim. Aktif zaten dusunmuyorum. TR'de iken eski aracimda Focal KRX3 ve Audison LRX 4.1k vardi, ona da aktif yapmamistim, yetiyordu bana o sekilde bile.

Bu arada, single din dusunseydim aslinda anfisiz alternatif olarak Sony'nin en son cikan ana uniteleri 4 x 45w RMS veriyor, cok mantikli geldi. Fakat double din de henuz goremedim bu kadar yuksek cikis veren.

Access Denied
    Access Denied

Bu ikisinin verdikleri guc cok guzel de, single din cok cirkin duruyor FD kasa civiclerde.

Vakit ayirdigin icin cok tesekkur ederim.
    Konu Dou tarafından (22-05-2018 Saat 15:58 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlislikla 3 mesaj oldu, silinebilir
    Konu Dou tarafından (22-05-2018 Saat 16:19 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    silinebilir
    Konu Dou tarafından (22-05-2018 Saat 16:19 ) değiştirilmiştir.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kablolamada yardımcı oluruz .kendin yapabilirsin.bu arada sahneleme fln derdim değil demişsin. sectıgın hoparlorler o ıse uygun degıller zaten. gırıs sevıyesı takımlar.

anfisiz hoparlörlerini kullanabilirsin ama ses kaliten eskisinden kötu olabılır.
    anfı ile sürersen daha parlak sesler duyarsın.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kablolamada yardımcı oluruz .kendin yapabilirsin.bu arada sahneleme fln derdim değil demişsin. sectıgın hoparlorler o ıse uygun degıller zaten. gırıs sevıyesı takımlar.

anfisiz hoparlörlerini kullanabilirsin ama ses kaliten eskisinden kötu olabılır.
    anfı ile sürersen daha parlak sesler duyarsın.
    Evet aslinda korktugum eskisinden - orjinalinden kotu olmasi. Fabrikasyon sistemler totalde kotu olsa da, butun parcalar birbirine uyumlu calisiyor.

Hoparlorleri alirken ana uniteyide satin aldim bu arada. Geriye klima-teyp plastik aksami, anfi ve kablolar kaldi.

berkay59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam aslında gerekşi açıklamaları arkadaşlar yapmışlar ama kaliteli işçilikle sırıtmayacak bir sistem kablosu çekilip düzgün birşeyler yapılabilir. benimde şahsi fikrim olarak amfiye girmen çünkü teybin çıkışı ne kadar güzel olursa olsun bir amfinin yerini tutamaz. Ki orjinale dönüşünüz gayet kolay olur bence işin özeti orjinalddn iyi ses almak istiyorsanız amfi sistemine girin
    RenaultSport

Megane RS 225

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı berkay59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam aslında gerekşi açıklamaları arkadaşlar yapmışlar ama kaliteli işçilikle sırıtmayacak bir sistem kablosu çekilip düzgün birşeyler yapılabilir. benimde şahsi fikrim olarak amfiye girmen çünkü teybin çıkışı ne kadar güzel olursa olsun bir amfinin yerini tutamaz. Ki orjinale dönüşünüz gayet kolay olur bence işin özeti orjinalddn iyi ses almak istiyorsanız amfi sistemine girin
    Evet haklisin, alicam buyuk ihtimalle. Kendim ugrasacagim icin vakit problemim olmayacak, duzgun bir sekilde yaparim. Koltuk altina koymak hedefim, yolcu/surucu fark etmez. Var mi marka/model oneriniz?

Belki gelecege yatirim acisindan 4 yerine 5 kanalli almak (olur da sub alirsam), ise yarar mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet haklisin, alicam buyuk ihtimalle. Kendim ugrasacagim icin vakit problemim olmayacak, duzgun bir sekilde yaparim. Koltuk altina koymak hedefim, yolcu/surucu fark etmez. Var mi marka/model oneriniz?

Belki gelecege yatirim acisindan 4 yerine 5 kanalli almak (olur da sub alirsam), ise yarar mi?
    Özelden belirticem ben size seçenekleri sunarım elimden geldiğince dikkat etmeniz gereken püf noktaları da belirtirim başımdan geçtiği kadarıyla
    RenaultSport

Megane RS 225

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada, şu aşağıdaki anfi için yorumlarınızı alabilir miyim? 4 ohm da 60w RMS 4 kanallı anfi için fiyat fena değil gibi duruyor.

Hertz D Class 4 Channel Amplifier (DPOWER4)

İleride subwoofer eklemek istersem ona ayrı mono anfi alırım. F/P olarak yukarıdaki baya iyi gibi duruyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir sorum daha olacak. Acaba yazmis oldugum bu sistem icin, hoparlorlere giden fabrikasyon kablolari degistirmem gerekiyor mu? Cok ust seviye bir sistem olsa yapmam gerektiginin farkindayim ama zaten sistem tamamen giris seviyesi. Biraz arastirdim ama net bir cevap bulamadim.
    Konu Dou tarafından (23-05-2018 Saat 06:39 ) değiştirilmiştir.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir sorum daha olacak. Acaba yazmis oldugum bu sistem icin, hoparlorlere giden fabrikasyon kablolari degistirmem gerekiyor mu? Cok ust seviye bir sistem olsa yapmam gerektiginin farkindayim ama zaten sistem tamamen giris seviyesi. Biraz arastirdim ama net bir cevap bulamadim.
    gerek yok .yapilan %90 uygulamalarda dedigin gibi sekilde kullaniliyor.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkese merhaba benimde bir sorum olacak uzun süredir kafama takılıyordu, yeni konu açmak yerine buradan sorma istedim umarım konu sahibi yanlış anlamaz.
    avgo double teyp-jbl 75*4 amfi
    önlerde alpine spg-17cs komponent
    arkalarda alpinbe spg-17c2 koaxiyel
    aracımda bulunmaktadır. amfi bagajda ve tüm kablolama işini kendim yaptım. rca ve güç kablosu 8ga standardında, hoparlör kablosu 16ga standardında.

problemim 2 ay kadar önce ön soldan ses gelmeyince açıp baktım ki hoparlöre lehim yaptığım noktadan kablo resmen çürümüş ve kopmuş. hoparlörlere hangi marka ve kaç ga kablo çekilmeli, bağlantılar nasıl olmalıdır?
    kablolamayı tekrar yapmak istiyorum, Audison Connection Fs2550 bu ürüne baktım uygun gibi geldi. tavsiyeleriniz nelerdir?
    biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @msx1987

Bulabiliyorsan low noice 2x1.50 kablo ile bağlantı yapmak faydalı. Ben hoparlor amfi teyp bağlantısını o sekilde yapmıştım.

Bu kabloyu dukkanlar subw amfi arasında kullanıyorlar ben diğer araclarima bu kabloyla çekiyordum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkür ederim. birkaç yere low noise sordum fakat bulamadım. ekte koyduğunuz kablodan var, bu kabloyu kullanarak tesisatı tekrar çekicem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı msx1987 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkese merhaba benimde bir sorum olacak uzun süredir kafama takılıyordu, yeni konu açmak yerine buradan sorma istedim umarım konu sahibi yanlış anlamaz.
    avgo double teyp-jbl 75*4 amfi
    önlerde alpine spg-17cs komponent
    arkalarda alpinbe spg-17c2 koaxiyel
    aracımda bulunmaktadır. amfi bagajda ve tüm kablolama işini kendim yaptım. rca ve güç kablosu 8ga standardında, hoparlör kablosu 16ga standardında.

problemim 2 ay kadar önce ön soldan ses gelmeyince açıp baktım ki hoparlöre lehim yaptığım noktadan kablo resmen çürümüş ve kopmuş. hoparlörlere hangi marka ve kaç ga kablo çekilmeli, bağlantılar nasıl olmalıdır?
    kablolamayı tekrar yapmak istiyorum, Audison Connection Fs2550 bu ürüne baktım uygun gibi geldi. tavsiyeleriniz nelerdir?
    biraz uzun oldu kusura bakmayın yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Yumuşak telli elektrik kablolarının dayanıklılık oranı daha iyi oluyor. ona göre uygun bir kablo kullanabilirsin hoparlörlere. Birde çürümenin en baş sebeplerinden biri "su" olduğundan lehim yaptığının yere makaron geçirirseniz daha uzun ömürlü olacağını düşünüyorum
    RenaultSport

Megane RS 225

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aşağı yukarı ben de aynı dertten muzdarip olduğum için yorumum şöyle.Çok abartılmamak kaydıyla istediğiniz ürünler 1500 lira bandında dahi kurulabiliyor.(Ana ünite hariç)
    Bence şu şekilde yapmak çok daha faydalı.
    Ana ünite ---
    Önlere 16 cm mid
    Arkalara yine uyumlu bir koaksiyel hoparlör
    1 amfi ve isteğe göre koltuk altı,slim subwoofer
    Sizin aracınızda benim aracımdan fazla bagaj mevcut.Bende Corsa için benzer bir sistem düşünüyorum.Ancak montaj esnasında kesme biçme olacağı için kıyamıyorum.Eğer kablolama vs. çok uğraşamam derseniz önlere mid değil de kaliteli bir koaksiyel alırsanız inanın midlerden daha güzel çalar.İrtibatta kalalım çünkü sizin tecrübelerinize göre bende kafamda bir şeyler şekillendirmek isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guncelleyelim hemen,

Sistemde ufak guncellemeler yaptim. Hertz DSK lari geri verip Uno serisi crossoversiz olanlari aldim.

Bunun yaninda kapilara yalitim yaptim. Cok profesyonel olmasa da %50 ve uzeri alani kapladim. Internetten arastirdigima gore %100 ile %25 yuzeyi yalitmak arasinda cok ciddi bir fark olusmuyor. %100 yalitimda yalniz kapilar cok agirlasiyor bunu istemedim araba zaten kicini zor kaldiriyor. Midler gercekten fark etti. Isciligim 10/10 degil kabul ediyorum ilk defa yaptim

Dun gece de ana unitenin montajini tamamladim. Bunun yaninda ana unitenin arkasindan geri gorus kamerasinin kablosunu cekip gecici olarak konsolun altina bagladim. Onumuzdeki haftalarda geri gorus kamerasini takarken ana uniteyi tekrar sokmeden kabloyu arkaya cekip isi bitirecem.

Isin en zor tarafi klima tuslari cok duzgun uymadi aftermarket konsola, biraz ugrastirdi. Bir de direksiyondan ses kontrol icin adaptor aldim onu calistirmak biraz vakit aldi ama oldu.

Bu arada bu fotoyu bir turlu duzgun upload edemedim. Upload edince boyle yana donuyor. Boyun fitigi olanlar kusurabakmasin.

Geri gorus kamerasini da tamamladiktan sonra ileride anfi montaji yapabilirim. Simdilik duruyor adim adim gidiyorum.

Ana uniteyi degistirince araba resmen 2018 model gibi oldu gozumde. Ses komutlariyla hic ellemeden arama yapabiliyorum, spotify, google maps vs. baya hosuma gitti yani. USB kablosunu da teybin altindan asagi dogru verdim, hem kesme bicme yapmadim, hem de erisimi kolay. Android auto telefona kabloyla baglanarak calistigi icin usb kablosunu torpidoya koyamadim.
    Konu Dou tarafından (16-06-2018 Saat 19:06 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler