User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: 13 cm komponent tavsiye

BATAK-RC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

13 cm komponent tavsiye

Merhaba,
    2008 audi a3 8p aracımın concert ses sistemi keyif vermediği için ufak yollu değişiklik yapmak istiyorum.
    Ana üniteyi değiştirmek istemiyorum. elimde önceki dls ca-31 stereo amfim var. ön kapı hoparlörlerin sanırım 13 cm nedense çok küçük. Arkalar emin değilim ölçmedim ama 10 cm sanırım.
    bulabilirsem komponentleri tamirsiz 2. el alabilirim. kaliteli ve biraz basslı çalsın istiyorum. bagajda kendi subwoofer'ı var ama 16 cm'lik bişeye yaradığı yok
    ön ve arka hoparlör tavsiyeleriniz ne olur ?
    bagajdaki subwoofer'ı aynı ölçüde farklı alıp biraz daha iyi bişey taksam kendi amfisi kaldırabilirmi ?

tayf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınızın kapıları 16.5 cm tahminimce düşünürseniz amfinizle takım olur

http://www.techturkey.com/forum/off_...subwoofer.html

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında 13 cm hoparlör yuvasına kasnak vs. takılarak 16 cm yapılırsa mid takımı seçeneğiniz ve bass kaliteniz artar.13 cm olarak bass olarak sizi tatmin edebilecek bir component olduğunu sanmıyorum.Benim tavsiyem ana ünite değiştirmek.(En güzel ürünleride taksanız teyp çıkışı zayıf kalacağı için istediğiniz verimi alamazsınız.)
    Ama illa ki orjinal derseniz 13 cm.jbl gto 508c fena değildir.Subwoofer konumunu görebilirsek belki daha kaliteli bir subwoofer ile değişim yapılır veya koltuk altı aktif sub kullanılabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Hoparlör yuvasına işlem yaptıktan sonra kapı pandizoyu yerine oturabilecekse eğer çok iyi olur yoksa 13 cm çok sınırlı kalıyor. Ana üniteyide piyasadaki audi double din ünitelerin hepsi çin malı olduğu için istemiyorum dandik dokunmatik vs. Orjinal olanlarda zaten 3000 tl civarı çok yüksek. İnternette uygun fiyata Pioneer ts-e130 modelini buldum 300 tl civarı onu düşünüyorum sizce nasıl ?
    Subwoofer konumunu resim olarak paylaşabilirim ama em fazla 20 cm bass takılabilecek bir alan ve litre olarakta sonırlı kalacak bir yer. Ben yinede orada da değişiklik yapmak istiyorum. Orjinal amfi bu durumda hiçbir işe yaramayacak sanırım öylemi ?

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @BATAK-RC kapı pandizot iç derinliğini ölçün, hoparlör yuvası direk kapı sacında mı yoksa hoparlör için bir plastik yuva var mı ona bir bakın. Eğer kapı sacındaysa cam en aşağı pozisyondayken arkadaki boşluğu ölçün ne olur ne olmaz 16 cm comp. alıp da cama değdiği için takamayan kişiler olmuştu. Tabi bununda çözümü kapı iç pandizotunda yeterli derinlik varsa ince mdfden kasnak gibi bir şey uydurarak gerekli alan yaratılabiliyor.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BATAK-RC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim bilgileriniz için. Hoparlör yuvasına işlem yaptıktan sonra kapı pandizoyu yerine oturabilecekse eğer çok iyi olur yoksa 13 cm çok sınırlı kalıyor. Ana üniteyide piyasadaki audi double din ünitelerin hepsi çin malı olduğu için istemiyorum dandik dokunmatik vs. Orjinal olanlarda zaten 3000 tl civarı çok yüksek. İnternette uygun fiyata Pioneer ts-e130 modelini buldum 300 tl civarı onu düşünüyorum sizce nasıl ?
    Subwoofer konumunu resim olarak paylaşabilirim ama em fazla 20 cm bass takılabilecek bir alan ve litre olarakta sonırlı kalacak bir yer. Ben yinede orada da değişiklik yapmak istiyorum. Orjinal amfi bu durumda hiçbir işe yaramayacak sanırım öylemi ?
    Subwooferı değiştirseniz bile illa ki amfiniz yetersiz kalacaktır.Benim size tavsiyem şöyle olur.Sony XAV-AX100 alırsınız.Apple car play,android play vs. özellikleri var.Telefonunuzun altyapısına göre navigasyon özelliği de var.
    Jbl gto508 c komponent,jbl gxa604 amfi alırsınız.Amfiyi görünmeyecek bir yere koyarsınız.(Koltuk altı,stepne yuvası,çamurluk içi müsaitse oraya...) Sonrasında koltuk altı subwoofer veya 20 cm. bir subwoofer işinizi görecektir.Aslında benim gibi orjinal takıntınız yoksa çok güzel sistemler kurulabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Subwooferı değiştirseniz bile illa ki amfiniz yetersiz kalacaktır.Benim size tavsiyem şöyle olur.Sony XAV-AX100 alırsınız.Apple car play,android play vs. özellikleri var.Telefonunuzun altyapısına göre navigasyon özelliği de var.
    Jbl gto508 c komponent,jbl gxa604 amfi alırsınız.Amfiyi görünmeyecek bir yere koyarsınız.(Koltuk altı,stepne yuvası,çamurluk içi müsaitse oraya...) Sonrasında koltuk altı subwoofer veya 20 cm. bir subwoofer işinizi görecektir.Aslında benim gibi orjinal takıntınız yoksa çok güzel sistemler kurulabilir.

Aynen bende orjinal görünsün istiyorum herşey hatta sırf kablo tesisatı için vazgeçmiştim ama önceki araçlarımda hep tesisat vardı bu aracım tatmin etmedi.
    Şimdilik ana ünite aynı kalsın eğer orjinal audi Rns led modelini alabilirsem ileride biraz daha geliştiririm. Mevcutta elimde DLS amfi var zaten boşta duruyor onu bağlatıcam. 13 cm Komponent takacaksan amfiye hiç gerek yok yanar felan diyenler var doğrumudur bu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @BATAK-RC kapı pandizot iç derinliğini ölçün, hoparlör yuvası direk kapı sacında mı yoksa hoparlör için bir plastik yuva var mı ona bir bakın. Eğer kapı sacındaysa cam en aşağı pozisyondayken arkadaki boşluğu ölçün ne olur ne olmaz 16 cm comp. alıp da cama değdiği için takamayan kişiler olmuştu. Tabi bununda çözümü kapı iç pandizotunda yeterli derinlik varsa ince mdfden kasnak gibi bir şey uydurarak gerekli alan yaratılabiliyor.
    İlk fırsatta pandizotu açıp ölçülere bi bakıcam dediğiniz gibi uyarsa çok iyi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen bende orjinal görünsün istiyorum herşey hatta sırf kablo tesisatı için vazgeçmiştim ama önceki araçlarımda hep tesisat vardı bu aracım tatmin etmedi.
    Şimdilik ana ünite aynı kalsın eğer orjinal audi Rns led modelini alabilirsem ileride biraz daha geliştiririm. Mevcutta elimde DLS amfi var zaten boşta duruyor onu bağlatıcam. 13 cm Komponent takacaksan amfiye hiç gerek yok yanar felan diyenler var doğrumudur bu ?
    oneri yazan arkadaslar kusura bakmasin; konu sahibini maalesef yanlis yonlendiriyorsunuz.

demis ki; orijinal teybi degistirmek istemiyorum. cogu kisi bu sekilde dusunuyor, pek cok hakli tarafi var. teyp degistirmeden olmaz diye israr etmenin anlami yok. bu sistemlerde teybinden driver'ina hepsi uyduruk oluyor. o yuzden adam gibi aftermarket driver takilirsa hissedilir bir artis olur. daha iyilestirmek icin teyp degistirilebilir. ancak teyp icin para harcama gerekir, 500 liralik aletle bi kalite gelmez (500TL=$100).

13cm az gelir 16cm cok gelir yetmedi 26cm yapalim hesabi "deneme yamulma" olur. konu sahibinin sikayeti alt frekanslar. 16cm'e ziplamadan once kapi ici adam gibi bir izolasyon bas performansini iyilestirir. devaminda driver buyuteyim mi? sorusu sorulmali. driver capi bir etken olsa da tek basina belirleyici degildir.

driver'i buyutursen sasisi, miknatisi orantili olarak buyur. cami indirdigin zaman degebilir. bazi kapilarda flans (kasnak) ile one alirsin, popoyu kurtarirsin, bu sefer yuksek seste driver ileri dogru hareket ederken kapi dosemesine carpabilir, ses fena bozulur. denemeden bilinmez.

component takacaksan yanar falan hurafe. biseyin yandigi yok.

ayrica tweeter'larin degismesi gerekir. yerinde olsam arkayi iptal eder, midbass 13cm olacak sekilde one alabilecegim en iyi component kiti alirim. focal mocal ne buluyosan, en pahalisini, en marka olanini almaya calis.

subwoofer'i sadece santimle degerlendirmek yanlis. arabanin orijinalligini bozmamak icin mevcut amfiyi yerinde birakilir, subwoofer sokulur, yerine aftermarket bir subw takilabilir. eldeki DLS ortanin uzerinde bir amp, subw kanali var ise boyle bir sistemi (3-channel) guzel guzel calar.

bagajda cok sikintili degil isen konvansiyonel subwoofer kabineti tavsiye ederim. koltuk alti subw maalesef kabinet hacminden dolayi standart kabinet kadar alt frekans bandina inemez. yer konusunda asiri sikintili degil isen hic dusunme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oneri yazan arkadaslar kusura bakmasin; konu sahibini maalesef yanlis yonlendiriyorsunuz.

demis ki; orijinal teybi degistirmek istemiyorum. cogu kisi bu sekilde dusunuyor, pek cok hakli tarafi var. teyp degistirmeden olmaz diye israr etmenin anlami yok. bu sistemlerde teybinden driver'ina hepsi uyduruk oluyor. o yuzden adam gibi aftermarket driver takilirsa hissedilir bir artis olur. daha iyilestirmek icin teyp degistirilebilir. ancak teyp icin para harcama gerekir, 500 liralik aletle bi kalite gelmez (500TL=$100).

13cm az gelir 16cm cok gelir yetmedi 26cm yapalim hesabi "deneme yamulma" olur. konu sahibinin sikayeti alt frekanslar. 16cm'e ziplamadan once kapi ici adam gibi bir izolasyon bas performansini iyilestirir. devaminda driver buyuteyim mi? sorusu sorulmali. driver capi bir etken olsa da tek basina belirleyici degildir.

driver'i buyutursen sasisi, miknatisi orantili olarak buyur. cami indirdigin zaman degebilir. bazi kapilarda flans (kasnak) ile one alirsin, popoyu kurtarirsin, bu sefer yuksek seste driver ileri dogru hareket ederken kapi dosemesine carpabilir, ses fena bozulur. denemeden bilinmez.

component takacaksan yanar falan hurafe. biseyin yandigi yok.

ayrica tweeter'larin degismesi gerekir. yerinde olsam arkayi iptal eder, midbass 13cm olacak sekilde one alabilecegim en iyi component kiti alirim. focal mocal ne buluyosan, en pahalisini, en marka olanini almaya calis.

subwoofer'i sadece santimle degerlendirmek yanlis. arabanin orijinalligini bozmamak icin mevcut amfiyi yerinde birakilir, subwoofer sokulur, yerine aftermarket bir subw takilabilir. eldeki DLS ortanin uzerinde bir amp, subw kanali var ise boyle bir sistemi (3-channel) guzel guzel calar.

bagajda cok sikintili degil isen konvansiyonel subwoofer kabineti tavsiye ederim. koltuk alti subw maalesef kabinet hacminden dolayi standart kabinet kadar alt frekans bandina inemez. yer konusunda asiri sikintili degil isen hic dusunme.
    Valla gerçekten çok sağol abi aklımdaki soruların hepsinin cevabını detaylıca tek yazıyla verdiniz.
    Aracım zaten tek kapı. Arka hoparlörler 10 cm gibi duruyo. Ben dediğiniz gibi focal yada hertz alabilceğim en iyi midbass'ı alıp takayım. Bagaj sorunum yok tamamen kapatmadığı sürece o yüzdende dediğiniz gibi bir subwoofer alayım.
    Peki abi bagaja subwoofer koyduğumda orjinal olan sub. yine bağlı kalsınmı yüksek seslerdeki bozması farkedilirmi ? ayrıyeten arka 10 cm hoparlörleri çıkarıp 10 cm midrange bir hoparlör koysam kalite artarmı ?
    tekrardan teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla gerçekten çok sağol abi aklımdaki soruların hepsinin cevabını detaylıca tek yazıyla verdiniz.
    rica.

Arka hoparlörler 10 cm gibi duruyo.
    bu santim muhabbetini kafandan sil. boyu degil islevi . kaldi ki araba yamuk yumuk bi yer, kimse her istedigi driver'i takamaz. araba ulasim icin tasarlaniyor driver takip muzik dinlemek icin degil. 10cm driver yeri varsa zorlamaya gerek yok. baska sekillerde iyilestirme yapmak lazim.

Ben dediğiniz gibi focal yada hertz alabilceğim en iyi midbass'ı alıp takayım. Bagaj sorunum yok tamamen kapatmadığı sürece o yüzdende dediğiniz gibi bir subwoofer alayım.
    kafayi midbass'a takmissin ama tweeter'lari unutma. onlar da kesin uyduruktur.

Peki abi bagaja subwoofer koyduğumda orjinal olan sub. yine bağlı kalsınmı yüksek seslerdeki bozması farkedilirmi ?
    kesinlikle 2 tane calistirma. orijinalini eve kaldir koy. kablolamasini bozma, yeni sistem icin kablo cektir. arabayi satarken orijinaline cevirirsin.

ayrıyeten arka 10 cm hoparlörleri çıkarıp 10 cm midrange bir hoparlör koysam kalite artarmı ?
    arka ile ugrasma, kablolarini teypten ayirirsin boylece iptal olur. driver sokmene gerek yok.

peki niye arka var dersen; arka koltukta oturanlar icin var.

ancak bir konu daha var: araba icinde uretilen muzigin dinleyiciye ulasmasinda sorunlar mevcut. bu nedenle onde uretilen orta & ust frekanslarin erisim eksiklerini bir nebze olsun cozmesi acisindan arka hoparlorler kullanilir. kabaca dusunursen arkadan siddeti dusuk ses geliyor (rear fill) ve muzigin seni cevreledigini hissediyorsun. bu cevreleme duzgun degildir, kotunun iyisi bir cozum. pro sistem yapanlarin arkaya bisey taktigini gormedim.

tam cozum (DSP kullanarak) sinyal isleme yapmaktir. teoriye girmek yerine net bir hareket soyleyeyim: sinyal isleme ile zaman hizalama (time alignment-TA) yapilirsa yukarida bahsettigim "cevreleme" cok daha iyi olur. TA zor bir olay degil, uzun suredir pek cok teypte mevcut olan bir ozellik. teybini degistirmeye karar verirsen onerim TA yapabilen bir model alman ve teypte ilgili ayari yapmandir.

rezil bi driver da taksan, en iyisini de alsan TA sayesinde kalite artar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrardan çok teşekkür ederim @phantom abi benim için gerekli olan tüm bilgileri verdin zaten. İstanbul'da olsaydın mutlaka tanışıp başını ağrıtmak isterdim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    estag.
    forum uyesi E46 muzik sistemini once izolasyonsuz kurdu. sonra kapi ici izolasyon yapti, farki net net gordu. akabinde teybini degistirdi, TA yapti. ne farkettigini gordu.
    soylediklerim google'a yazip bulunmus veya saf teori seyler degil, tecrube & uygulamayla kontrol edilmis konular. kendisine msj yaz, musait ise deneyen birisi olarak yorumlarini gonderebilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    estag.
    forum uyesi E46 muzik sistemini once izolasyonsuz kurdu. sonra kapi ici izolasyon yapti, farki net net gordu. akabinde teybini degistirdi, TA yapti. ne farkettigini gordu.
    soylediklerim google'a yazip bulunmus veya saf teori seyler degil, tecrube & uygulamayla kontrol edilmis konular. kendisine msj yaz, musait ise deneyen birisi olarak yorumlarini gonderebilir.
    Estafurullah abi ne google'ı söylediğin her bilginin tecrübeye dayandığı belli. izolasyon kesinlikle aklımda ama öncelik hoparlöre karar vermekti. mid'lerimi aldıktan sonra bu bahsettiğin konularda yine danışırım sana izninle abi.
    Sağ ol hepsi için

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler