User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: DSP ve OEM headunit degistirmek istemeyenler hk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

DSP ve OEM headunit degistirmek istemeyenler hk.

hatirlarsaniz bazi arkadaslar BMW 3/5 gibi modellerin sistemlerini iyilestirmek icin konular actilar.

olay OEM headunit (HU) degisimine gelince istemiyorum cunku cirkin bir gorunum olur, sadece teyp degil navigasyon, geri vites kamerasi (rear cam) gibi gorevleri mevcut vs. seklinde hakli sebeplerle HU degistirmek istemediler.

gercekten muzik sistemini iyilestirecem deyip rear cam vs. ozellikleri iptal etmek olacak is degil. hepsi kullaniliyor.

simdiye kadar processor (DSP) konusunu ses kalitesini iyilestirmek amaciyla konustuk. ancak cihazin diger ozelliklerine bakarsaniz neredeyse tum modellerde birden fazla giris goruyorsunuz. yeni modellerde analog, dijital ve markaya ozel (AiNet gibi) ekstra girisler mevcut. DSP ile harici kontrol birimleri geliyor, arabanin icinde rahat ulasacaginiz bir yere monte ediliyor.

simdiye kadar isin bu tarafina bakmamistim: alet sinyal islemenin yani sira birbirinden farkli kaynaklari secmek icin preamplifier gorevi goruyor. ozetle OEM HU degistirmeyecek birisinin sisteme harici teyp, player, BT adaptor veya navigasyon birimi eklemesi mumkun. bu pek cok meseleyi cozecek bir uygulama olur.

Alpine RUX-C800 controller, source'a basin, sistem telefondan calsin, harici & hi-end bir player'dan calsin vs.

Alpine PXA-H800 icinde navigasyon eklentisi dusunulmus: aletin navigasyon ses girisi var. yonlendirme seslerini muzikle karistirip sisteme veriyor, yani mixer olarak calisiyor.

Bu Audison DRC MP;

Audison islemcilerde navigasyon ses girisi goremedim, ancak bu konu onemli degil. telefonu navigasyon icin kullaniyorsaniz mesele kendi kendine cozuluyor.

Bu uygulama ile OEM HU ses sistemine baglanabilir, orijinallik bozulmaz. OEM'e ah vah edip takilmaya hic gerek yok .
    Konu phantom tarafından (22-09-2018 Saat 20:11 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık güzel bi açıklama olmuş.Benim merak ettiğim bir konu daha var Türkiye piyasasına yeni girmiş bir kaç marka var Mosconi ve Audiocontrol bu markaların işlemcilerini deneme fırsatı oldu mu ya da öneririmisiniz?

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orjinal.uniteye dokunmadan yapilimasi gereken cok guzel bi oneri olmus. Ama boyle urunler cok yuksek fiyatlara satilmaya baslandi. Bende orjinal stock sistemi biraz iyilestirmek icin soyle bir sey bulmustum. Wifi ile baglanip ayar imkanida veriyor. Bir arkadas aldi dinlemek kismet olmadi ama cok memnun. Sizce is yaparmi. Aliexpres olmasa turkiyede olsa denicem ama cinden gelmesi vs gozumu korkutuyor biraz.
    T8 Araç Ses Subwoofer 5.1 Kanal 90 W Yüksek Güç 31-Segment QE DSP Tahribatsız Araç Dijital Güç Amplifikatörü
    Online Shop T8 Car Audio Subwoofer 5.1 Channel 90W High Power 31-Segment QE DSP Nondestructive Vehicle Digital Power Amplifier | Aliexpress Mobile

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Hüseyin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim bir konu daha var Türkiye piyasasına yeni girmiş bir kaç marka var Mosconi ve Audiocontrol bu markaların işlemcilerini deneme fırsatı oldu mu ya da öneririmisiniz?
    ikisi de duzgun, uzun suredir piyasada olan markalar. Mosconi italyan, Audio Control amerikan firmasi. maalesef deneme firsatim olmadi, keske olsa.

bu firmalarin processor urunlerinde preamp ozelligi varsa ilk mesajim itibariyle ayni uygulama yapilabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ama boyle urunler cok yuksek fiyatlara satilmaya baslandi.
    bahsettigim islemciler system integration processor diye geciyor. sifir fiyatlari $350-$600 arasinda. ufak tefek oynamalar olabilir. TL olarak fiyatin yukselmesi USD ile ilgili.

Bende orjinal stock sistemi biraz iyilestirmek icin soyle bir sey bulmustum. Wifi ile baglanip ayar imkanida veriyor. Bir arkadas aldi dinlemek kismet olmadi ama cok memnun. Sizce is yaparmi. Aliexpres olmasa turkiyede olsa denicem ama cinden gelmesi vs gozumu korkutuyor biraz.
    T8 Araç Ses Subwoofer 5.1 Kanal 90 W Yüksek Güç 31-Segment QE DSP Tahribatsız Araç Dijital Güç Amplifikatörü
    boyle bir aleti alma. adamlar daha ustune yazi yazamamislar, imla hatalari var. fiyati cok ucuz. denemeden hayatta alinmaz. bir de neden memnun degilsin, neler yaparak neyi duzeltmek istiyorsun; bunlari belirlemeden sirf fiyatina gore alet secmek parani cope atmak olur. sinyal isleme basit bir islem olmadigi icin ayar yapilmasi uzmanlik gerektirir. bu konuda baska konular acilmisti, onlari okuyarak ne demek istedigimi anlayabilirsin. processor sisteme takildiginda direkt iyilestirme saglayan bir cihaz degil.

bu konuda bahsettigim cihazin DSP degil de preamp ozelliginin kullanilarak OEM HU meselesinin cozulmesi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bahsettigim islemciler system integration processor diye geciyor. sifir fiyatlari $350-$600 arasinda. ufak tefek oynamalar olabilir. TL olarak fiyatin yukselmesi USD ile ilgili.

boyle bir aleti alma. adamlar daha ustune yazi yazamamislar, imla hatalari var. fiyati cok ucuz. denemeden hayatta alinmaz. bir de neden memnun degilsin, neler yaparak neyi duzeltmek istiyorsun; bunlari belirlemeden sirf fiyatina gore alet secmek parani cope atmak olur. sinyal isleme basit bir islem olmadigi icin ayar yapilmasi uzmanlik gerektirir. bu konuda baska konular acilmisti, onlari okuyarak ne demek istedigimi anlayabilirsin. processor sisteme takildiginda direkt iyilestirme saglayan bir cihaz degil.

bu konuda bahsettigim cihazin DSP degil de preamp ozelliginin kullanilarak OEM HU meselesinin cozulmesi.
    Cok.tesekkurler. Biz en iyisi simdilik stock takilmaya devam. Verdiginiz bilgileri arastirayim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Abi aracima uygun android cihaza gectikten sonra orjinal kolonlarimdan zevkle muzik dinleyemiyorum artik. Cozumu yukardaki gibi bi soket sokete cihazmi alsam diye dusunuyordum ama senin yorumlarin sonrasi soyle bir amfi dikkatimi cekti. Ben bunu bu fiyattan daha uyguna alicam. Ama benim isime yararmi sence.
    Soundmagus SE904 4 Kanal Kendinden İşlemcili Amplifikator - Aktepe Sound - Oto Muzik Goruntu Navigasyon Sistemleri ve Teyp Cercevesi Satış Merkezi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı safaks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi aracima uygun android cihaza gectikten sonra orjinal kolonlarimdan zevkle muzik dinleyemiyorum artik.
    neden? nasil bir degisiklik oldu? eskiden nasildi? hangi arabadan bahsediyoruz?

Cozumu yukardaki gibi bi soket sokete cihazmi alsam diye dusunuyordum ama senin yorumlarin sonrasi soyle bir amfi dikkatimi cekti. Ben bunu bu fiyattan daha uyguna alicam. Ama benim isime yararmi sence: Soundmagus SE904 4 Kanal Kendinden İşlemcili Amplifikator
    bunu bosver. kalite sorunun var ise bununla cozemezsin. bir suredir yeni "moda" entegre DSP'li amfi. bu modalar hicbir zaman bitmez. TR'de dukkanlar bu konularla ve ayarla falan ugrasmaz. satip gecer.

kalite arttiracaksan hoparlorleri degistirmek, daha iyi amfi almak gibi daha onemli adimlar mevcut.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neden? nasil bir degisiklik oldu? eskiden nasildi? hangi arabadan bahsediyoruz?

bunu bosver. kalite sorunun var ise bununla cozemezsin. bir suredir yeni "moda" entegre DSP'li amfi. bu modalar hicbir zaman bitmez. TR'de dukkanlar bu konularla ve ayarla falan ugrasmaz. satip gecer.

kalite arttiracaksan hoparlorleri degistirmek, daha iyi amfi almak gibi daha onemli adimlar mevcut.
    Aracim mk2 kasa seat leon. Onde ve arkada olmak uzere 2 tane 16cm lik kolonu ve tweteri var sanirim. Orjinal unitesinde sadece 3 band eq vardi. Bas mid tiz. 9 senedir boyle kullandim cunku ses kalitesi yeterliydi. Daha sonra cd okumamalar vs derken android cin mali bir uniteye gectim. Aracin butun canbus sistemini destekliyordu. Lakin gel gelelim muzik dinlerken eski kalitem gitti. Bass lar daha ciliz caliyor. Basi acinca bu seferde fazla geliyor kolonlarin pirt pirt ses yapiyor. Yani eski temiz ses gitti. Aslinda en ucuz yollu eski seviyemde sesi yakalasam yeterli bana. Ama simdi senin konunu biraz okuyunca yine gaza geldim Hali hazirda evde duran focal polyglas serisi mid takimim var. Ufak capli sub imda var. Normalde orjinal unite tek basina pek kalite ses vermez diye hic ellememistim. Ama simdi keyfim kacinca bi arayista buldum kendimi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lafi fazla uzatmadan tavsiyem OEM HU'e geri donmen olur.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    @safaks

rcd330g+ , android e çevrilebilen ünite deneyebilirsin. Polo'da rcd310 u söktükten sonra ben baz modelini kullanmıştım, gayet yeterliydi kayıp yaşamadım ses kalitesinde ve oem vag ünitesi sadece çinde çıkan ürün..
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @safaks

rcd330g+ , android e çevrilebilen ünite deneyebilirsin. Polo'da rcd310 u söktükten sonra ben baz modelini kullanmıştım, gayet yeterliydi kayıp yaşamadım ses kalitesinde ve oem vag ünitesi sadece çinde çıkan ürün..
    Tuh be bilseydim boyle bisi var ilk buna bakardim. Biraz arastirayim bakalim belki bi ayar cekeriz eyw cok saolasin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yukarida AudioControl sorulmustu. LC8i, 2 girisi var: biri OEM sistem hoparlor sinyali (amplified), digeri baska bir kaynak (iPod, player, vs.) icin:

amazon fiyati $170. bu digerleri kadar ustun degil, sinyal isleme yok. sadece preamp olarak kullanmak icin daha uygun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rasberry Pi ye rca veya optik ses kartı takıp player olarak kullananlar mevcut. Android uygulamasıyla uzaktan da kontrol edilebiliyor. Aracında smartlink olanlar kıyamadıkları headunit ile sistemi kontrol edebilirler ��

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srknyxl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rasberry Pi ye rca veya optik ses kartı takıp player olarak kullananlar mevcut. Android uygulamasıyla uzaktan da kontrol edilebiliyor. Aracında smartlink olanlar kıyamadıkları headunit ile sistemi kontrol edebilirler
    dedigini yapmak teoride mumkun. pratikte bir suru konu var;

- rPi icin 12V-to-5V DC guc kaynagi takacaksin (PS). PS araba kontaginin ne durumda oldugu anlayacak, yoksa kontagi her kapattiginda rPi isletim sistemi duzgun kapanmadan alet kapanir.

- her kontak cevirisinde rPi boot edecek, 1-2dk alir.

- boot ederken problem cikarsa ekrani gormek lazim, cozulmesi gereken baska bir mesele.

- rPi uzerindeki USB portlara guc saglamada cok kisitli, herhalde onboard USB controller ile ilgili. buyuk bir external HDD takarsan ona da 5V USB power ayarlanmasi gerekir.

- rPi uzerinde calisacak player nedir? X (yani GUI) istiyor mu? istiyorsa boot suresi uzar.

- rPi, USB harici ses karti, harici HDD, DC-DC power supply; bunlarin hepsi kablolari ile birlikte ciddi bir karmasa. hepsine bir kutu tasarlamak gerekir. montaj gerekir.

butun bunlar maalesef dur ben rPi takip cozeyim denilerek yapilacak isler degil. profesyonel kisileri bile ugrastirir.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi aracımda fabrika çıkışı Rockford Fosgate ses sistemi var ama sonradan ana üniteyi Pioneer marka double-din ile değiştirmişler.İşte sıkıntı bundan sonra başlıyor.Ses sisteminin amfisi sadece orjinal ana üniteyi çalıştırıyor.Dışarıdan başka bir ana üniteyi çalıştırması için 2 seçenek çıkıyor ortaya.
    1.araya canbus adaptör tarzı bir şey takılması
    2.orjinal amfiyi devredışı bırakıp başka bir amfi takmak.
    Önceki sahibi 2.seçeneği denemiş ve Pionner ana üniteyi takmış.Aracın ses konfigürasyonu önlerde 2 adet compenant arka kapılarda 2 adet coax hoparlör ve bagajda 1 adet subwoofer. Amfi ise mitsubishiye ait bir amfi. Şu an ise amfim Sierra marka 4 kanal bi amfi. Açıkcası aracımdaki ses sistemini tam performanslı kullanamıyorum.Orjinal teyp ve amfim duruyor. Double Din sayesinde arka görüş kamerası kullanıyorum ama orjinal sistemi geçersem bu özelliğinden feragat etmem gerekecek.Önümdeki seçenekler:
    1.orjinal sisteme dönmek ve dikiz aynasının yerine geri görüş kamerası özellikli bir ayna koymak
    2.canbus adaptöre sahip bir android ana ünite almak.

Şu an daha çok özellik olacağı açısından bir android ana üniteye geçmek favorimde olan bir seçenek.Sizce hangisi ?

Dasaita 10.2" Android 8.0 Car GPS Player for Mitsubishi Lancer 10 EVO with 4G+32G Octa Core Auto Stereo Navi Radio Multimedia -in Car Multimedia Player from Automobiles & Motorcycles on Aliexpress.com | Alibaba Group
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Zafer selam, bence android ünite rf destekliyor / çalıştırıyor ve yeterince hızlı işlemciye sahip ise geç derim
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zafer selam, bence android ünite rf destekliyor / çalıştırıyor ve yeterince hızlı işlemciye sahip ise geç derim
    Büyük ihtimalle Android'e geçiş yapacağım.Türkiye piyasasında android üniteler var ama linkini attığım double din kadar özellikleri yok.En son Ankara'da bi firma içinden canbus çıkan android ana ünite satıyordu ama bitti.Olmadı yurtdışına müraacat
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

coyote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dedigini yapmak teoride mumkun. pratikte bir suru konu var;

- rPi icin 12V-to-5V DC guc kaynagi takacaksin (PS). PS araba kontaginin ne durumda oldugu anlayacak, yoksa kontagi her kapattiginda rPi isletim sistemi duzgun kapanmadan alet kapanir.

- her kontak cevirisinde rPi boot edecek, 1-2dk alir.

- boot ederken problem cikarsa ekrani gormek lazim, cozulmesi gereken baska bir mesele.

- rPi uzerindeki USB portlara guc saglamada cok kisitli, herhalde onboard USB controller ile ilgili. buyuk bir external HDD takarsan ona da 5V USB power ayarlanmasi gerekir.

- rPi uzerinde calisacak player nedir? X (yani GUI) istiyor mu? istiyorsa boot suresi uzar.

- rPi, USB harici ses karti, harici HDD, DC-DC power supply; bunlarin hepsi kablolari ile birlikte ciddi bir karmasa. hepsine bir kutu tasarlamak gerekir. montaj gerekir.

butun bunlar maalesef dur ben rPi takip cozeyim denilerek yapilacak isler degil. profesyonel kisileri bile ugrastirir.

Fikir vermesi açısından, kendi çözümlerimi paylaşayım, tüm sorulara cevap olmasa bile belki yardımcı olur.

Sadece güç yönetimi için değil, düzgün bir DC gerilimin ses kalitesine de faydası olduğu için ben rPi'yi yüksek kapasiteli power bank ile besliyorum. Power bankı, basit bir çakmak şarjı benzeri şarj cihazı ile aküden tampon şarjda tutup, ana besleme için power bank kullanılabilir.

rPi'nin usb portlarından güç çekmek mümkün değil. Bu nedenle, harici beslemeli bir usb hub kullanıyorum. Hub'ın adaptör girişi zaten 12 VDC olduğu için, doğrudan aküden beslenmesi de mümkün.

rPi ile birlikte, doğrudan üzerine monte edilen, RCA çıkışlı bir DAC kullandığım için, ekstra bir kablo kalabalığı yaratmıyor.

Kolay gelsin.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler