User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: ..::Midrange ve mid takımı aynı anda kullanmak::..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

..::Midrange ve mid takımı aynı anda kullanmak::..

Arkadaşlar selamlar
    Hiç bilmediğim bir konu çokta anlamam o yüzden size saçma ya da anlamsız gelen şeyler sorarsam beni anlayışla karşılayın lütfen..

Şimdi benim bildiğim component hoparlörler 2 ya da 3 yollu. 3 yollu olanlar 2 yollulara göre daha maliyetli..

Örnek bir araç üzerinden gidecek olursak W209 mercedes CLK nın her versiyonunda harmanmardon ya da bose standart değil..

Araç coupe olduğu için kapılarda ön ve arka olmak üzere 2 takım speaker var..bu orjinal speakerarın ne tür olduğu konusunda hiç bir fikrim yok ama 3 yollu komponent olmadığı kesin. Youtube'da değiştirme videolarını izledim sanırım mid tiz ya da midrange takımı hiç değil ... Zaten crossover yok..

Ayna içlerinde de bir takım tweeter var bir de arka tarafta deck dedikleri konumda bass hoparlör var bunlarda 2 adet ve bagajda amfi

Ve bildiğim kadarıyla ekstra donanımlı harmankardon ya da bose sistem oldu mu ön konsolda bir adet central speaker var

Şimdi sorum şu ben W209 un müzik sistemini elden geçirmek istesem kapıların önlerine 1 takım component (mid+tiz) kapının arka kısmına ve deck bölgeye midrange takarsam ses kalitesi nasıl olur? Yani araç içinde hem midrange hem de mid tiz takımı olur mu yoksa 3 takım yani 6 adet midrange bağlamak daha mı iyi olur.. orjinal tweeterları kullanabilir miyim bu şekilde ya da aynı yerlere farklı yeni tweeter mı almak lazım
    Centralspeaker'ın yeri boşsa ne bağlanabilir.? Bu kadar sistem kurduktan sonra boş kalsın daha iyi mi dersiniz?

Mid+tiz takımının zaten crossoverı direk amfiye bağlanacağı için midrangelerde direk amfiden bağlantı alınca sesler çok mu karışır..
    Midrange & mid+tiz karşılaştırması yapinca sanıyorum midrange'in ses kalitesi daha üst seviye..
    Ben gümbür gümbür bass seven biri değilim o yüzden 6 adet midrange kaliteli ve net ses açısından nasıl olur? Ya da kapılara 2 takım yani 4 adet midrange yine aracın orjinal tweeter'ını kullanmak üzere arka camın oraya araç içi bass hoparlör nasıl olur? Veya sizin aklınıza gelen farklı varyasyonlar nasıl olur

Araç içi bass kullanan var mı aranızda ses kalitesi açısından midrange ile kıyaslarsak arkaya hangisini bağlamak daha efektif olur?

Not: aracın orjianal amfisi istediğim sisteme yeterli gelmeyebilir orjinal amfi kaç çıkışlı kaç watt bilmem ama ekstra amfiyi almaha razıyım..ayrıca orjinal teyp yeterli gelmez derseniz onu da değiştime fikrine açığım

YouTube linkindeki midrangler 20 cm sanırım, kapılara ve arkalara takılacak maks. 16 cm olan midranglerin performansı nasıl olur?

Maksat çok yüksek seste müzik dinlemek değil net ve berrak ses almak.. yoğun bass açıp cızırdama cozurdama yaşamamak..
    Konu ANDURİL tarafından (15-12-2018 Saat 12:56 ) değiştirilmiştir.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaliteli ses istiyorsanız mid takımı daha iyi midrangeler yüksek ses amaçlı üretilmiştir sesi açıp mahalleye dinletmek istiyorsanız takmanız gerek. Mersolardaki hoparlör ve tizler yetersiz kalır eğer bose yoksa orjinalleri söküp aynı ebatta mid takımı takıp 4 kanal anfi veya bass takacaksanız 5 kanal anfi takıp bagajada bass beklentinize göre 20 cm veya 30 cm kabinli bass montajı size yeterli gelir. Bu cihazlarıda midler ve bass markalı olmasına özen gösterin anfi ise orta sınıf jameson veya bütçenize göre onuda kaliteli bi anfi bağlayabilirsiniz. Önerdiğim sistem en alt seviyedir daha üstünede çıkabilirsiniz bütçenize göre
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaliteli ses istiyorsanız mid takımı daha iyi midrangeler yüksek ses amaçlı üretilmiştir sesi açıp mahalleye dinletmek istiyorsanız takmanız gerek. Mersolardaki hoparlör ve tizler yetersiz kalır eğer bose yoksa orjinalleri söküp aynı ebatta mid takımı takıp 4 kanal anfi veya bass takacaksanız 5 kanal anfi takıp bagajada bass beklentinize göre 20 cm veya 30 cm kabinli bass montajı size yeterli gelir. Bu cihazlarıda midler ve bass markalı olmasına özen gösterin anfi ise orta sınıf jameson veya bütçenize göre onuda kaliteli bi anfi bağlayabilirsiniz. Önerdiğim sistem en alt seviyedir daha üstünede çıkabilirsiniz bütçenize göre

Valla ben midrange deyince 20 cm ve üzeri ekipmanlardan düşünme... Sonuçta orjinal yuvalarına girecek max 16cm
    Kapının önlerine orjinal tweeter yeriyle birlikte mid takımı taktık diyelim.. kapının arka kısmına midrange taksak... Bagaja bass istemiyorum arka camın oraya sonuçta orjinalde orada bass hoparlör var aynı orjinal yuvalara sadece bass ses veren orjinalinden daha kaliteli nasıl bir ekipman alınabilir? Ya da oraya da midrange taksak toplamda 2 takım yani 4 adet midrange ve 1 takım mid takımı uyum açısından nasıl olur?
    Aracın orjinal amfisi bunların hangilerini besleyebilir hangilerine yeni amfi almak gerekir?

Benim kulağım midrange lerin ses kalitesinin mid takımlarına göre daha iyi olduğu yönünde.. 2 yollu mid takımı ile midrange karşıaßtırmasını detaylı fayda/zarar anlamında anlatacak kimse var mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlar orjinal ekipmanlar.. sonuçta arka tarafta subwoofer var...acaba 2 takım yani 4 adet midrange ile bu orjinal wooferlar ile devam edilebilir miyiz?

Konu ANDURİL tarafından (15-12-2018 Saat 20:50 ) değiştirilmiştir.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ANDURİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunlar orjinal ekipmanlar.. sonuçta arka tarafta subwoofer var...acaba 2 takım yani 4 adet midrange ile bu orjinal wooferlar ile devam edilebilir miyiz?

Midrangeleri takıp arka camdaki basların sesini duymazsınız bile şu an bendede merso var w202 kasa 4 kapıda hoparlör ön göğüste 2 tiz arka camda 2 adet bass var ama 4 tane yeri var fabrika 2 tane koymuş bazı modellerde 3 tane var. Siz kapılara midrange takarsanız arka cama en az 2 adet bass koymanız lazım arka camdakiler 16 cm bu çapta freair çalışan bass bulmanız zor olur onun için bagaja küçük bir bass önerdim. Ayrıca arka kapılar öne göre daha küçük bende sizde öylemi bilmem. Ben kendi aracıma tesisat düşünüyorum ama kıyamıyorum komple orjinal sesi yetersiz gelsede...
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi benim bildiğim component hoparlörler 2 ya da 3 yollu. 3 yollu olanlar 2 yollulara göre daha maliyetli..
    dogru.

Araç coupe olduğu için kapılarda ön ve arka olmak üzere 2 takım speaker var..bu orjinal speakerarın ne tür olduğu konusunda hiç bir fikrim yok ama 3 yollu komponent olmadığı kesin. Youtube'da değiştirme videolarını izledim sanırım mid tiz ya da midrange takımı hiç değil ... Zaten crossover yok..
    isimlendirmede bazi karisikliklar yasiyorsun. frekans bantlarina yonelik uretilmis driver'lar ve xover birimi hep beraber "component kit" diye satiliyor. kitlerin icindeki driver'lar; 2-way olursa "tweeter+midbass", 3-way olursa "tweeter+midrange+woofer" diye adlandiriliyor.

midbass=midrange+woofer. ikisinin gorevini tek basina yapar.

(midrange mid takimi bilmemne takimi falan bunlari sil gitsin)

Şimdi sorum şu ben W209 un müzik sistemini elden geçirmek istesem kapıların önlerine 1 takım component (mid+tiz) kapının arka kısmına ve deck bölgeye midrange takarsam ses kalitesi nasıl olur? Yani araç içinde hem midrange hem de mid tiz takımı olur mu yoksa 3 takım yani 6 adet midrange bağlamak daha mı iyi olur.. orjinal tweeterları kullanabilir miyim bu şekilde ya da aynı yerlere farklı yeni tweeter mı almak lazım
    iceriye bir suru driver takma. ses dalgalari birbiriyle girisim yapabilir, bazi frekanslari oldurup bazilarini yukseltmis olursun. bu durum tamamen gelisiguzel gerceklesir. arka koltuga oturup yuzunu arka cama donmeyeceksen (anlamsiz bir is zaten) arka cam icine tweeter vs. takma.

arabanin kendi driver yerleri ortanin uzerinde kalite almak icin yeterli.

Centralspeaker'ın yeri boşsa ne bağlanabilir.? Bu kadar sistem kurduktan sonra boş kalsın daha iyi mi dersiniz?
    yeni arabalarda surround ses (Dolby & DTS) icin central oluyor ama eski modellerde durum ne bilmiyorum. belki sirf telefon arac kiti ve navigasyonun sesi oradan geliyordur.

muzik dinlemek amaciyla central speaker'a ihtiyacin olmaz, aklindan cikarabilirsin.

Araç içi bass kullanan var mı aranızda ses kalitesi açısından midrange ile kıyaslarsak arkaya hangisini bağlamak daha efektif olur?
    burada da bir karmasa var. arabada alt frekanslarin calinmasi subwoofer ile saglanabilir. diger cozumler %90 zorlama oluyor. uzerinde ugrasirsan bagaji dolduran, cok agir subwoofer kabinetleri almak zorunda kalmazsin. bizler artik kucuk kabinetler kullaniyoruz ve sistem 30-40Hz arasi frekanslara kadar dogru sekilde inebiliyor.

Not: aracın orjianal amfisi istediğim sisteme yeterli gelmeyebilir orjinal amfi kaç çıkışlı kaç watt bilmem ama ekstra amfiyi almaha razıyım..ayrıca orjinal teyp yeterli gelmez derseniz onu da değiştime fikrine açığım
    genel prensip olarak, kaliteyi yakalamak icin;
    - tum driver'lari aftermarket ustun urunlerle degistirmeni,
    - driver takili kapilarin iclerinde (mercedes icin gerekiyor ise) izolasyon yaptirmani,
    - bagaja dogru tasarlanmis bir subwoofer eklemeni,
    - tum driver'lari ust seviye bir amfi ile surmeni
    tavsiye ederim.

elektrik altyapisi guvenligi acisindan, enerji kullanan birimler icin sigorta eklettirmeyi unutmamak lazim. arabanin orijinal teybini degistirmek baska bir konu, ancak yukaridakileri yaptiktan sonra duruma bakip teyp degisikligi ve baska iyilestirmelere gidebilirsin.

bir yatirim yapacaksan salt youtube videolari ve web'de bulunan bilgi parcalarini referans alma. Internet'te maalesef dogru bilgi hacmi kadar yanlis bilgi var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dogru.

isimlendirmede bazi karisikliklar yasiyorsun. frekans bantlarina yonelik uretilmis driver'lar ve xover birimi hep beraber "component kit" diye satiliyor. kitlerin icindeki driver'lar; 2-way olursa "tweeter+midbass", 3-way olursa "tweeter+midrange+woofer" diye adlandiriliyor.

midbass=midrange+woofer. ikisinin gorevini tek basina yapar.

(midrange mid takimi bilmemne takimi falan bunlari sil gitsin)

iceriye bir suru driver takma. ses dalgalari birbiriyle girisim yapabilir, bazi frekanslari oldurup bazilarini yukseltmis olursun. bu durum tamamen gelisiguzel gerceklesir. arka koltuga oturup yuzunu arka cama donmeyeceksen (anlamsiz bir is zaten) arka cam icine tweeter vs. takma.

arabanin kendi driver yerleri ortanin uzerinde kalite almak icin yeterli.

yeni arabalarda surround ses (Dolby & DTS) icin central oluyor ama eski modellerde durum ne bilmiyorum. belki sirf telefon arac kiti ve navigasyonun sesi oradan geliyordur.

muzik dinlemek amaciyla central speaker'a ihtiyacin olmaz, aklindan cikarabilirsin.

burada da bir karmasa var. arabada alt frekanslarin calinmasi subwoofer ile saglanabilir. diger cozumler %90 zorlama oluyor. uzerinde ugrasirsan bagaji dolduran, cok agir subwoofer kabinetleri almak zorunda kalmazsin. bizler artik kucuk kabinetler kullaniyoruz ve sistem 30-40Hz arasi frekanslara kadar dogru sekilde inebiliyor.

genel prensip olarak, kaliteyi yakalamak icin;
    - tum driver'lari aftermarket ustun urunlerle degistirmeni,
    - driver takili kapilarin iclerinde (mercedes icin gerekiyor ise) izolasyon yaptirmani,
    - bagaja dogru tasarlanmis bir subwoofer eklemeni,
    - tum driver'lari ust seviye bir amfi ile surmeni
    tavsiye ederim.

elektrik altyapisi guvenligi acisindan, enerji kullanan birimler icin sigorta eklettirmeyi unutmamak lazim. arabanin orijinal teybini degistirmek baska bir konu, ancak yukaridakileri yaptiktan sonra duruma bakip teyp degisikligi ve baska iyilestirmelere gidebilirsin.

bir yatirim yapacaksan salt youtube videolari ve web'de bulunan bilgi parcalarini referans alma. Internet'te maalesef dogru bilgi hacmi kadar yanlis bilgi var.
    Çok teşekkür ederim detaylı anlatımlar için
    Kafama takılan şu takacağım max 16 cm midrangeler o bahsettiğin gümbür gümbür sesi verir mi? Benim amacım akustik net sesi almak yüksek sese çıktığımda ses kalitesini bozmamak..

Eğer yine öyle dersen kapının önlerine mid takımı crossoverlı alıp orjinal tweeter yerlerine mid takımının tweeterlarını bağlamak ayrıca kapının arka kısımlarına ve yine arka cam tarafına toplamda 2 takım midrange 16cm takmak ses frekansları açısından nasıl olur? Tabi uygun amfilerle beslemek şartıyla.. bagaj içi bass almazsam kapının önlerindeki mid takımının basları yeterli gelmez mi?

Bir de 2 yollu coax holarlörler var.. power bass özellikli tam modelleri aklımda değil ama sony pioneer alpine gibi bir çok markada var.. arka camın oraya bunlar bağlandığında hem bass açısından hem tiz açısından nasıl olur yoksa yine frekanlar birbirine girer mi dersin?

Sözün özü demek isediğim 16 cm midranelar o kadar yüksek ses veriyor mu tek başlarına kullanılırsa crossoversız olanlar bass ları hiç vermiyor mu?
    Konu ANDURİL tarafından (16-12-2018 Saat 12:59 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkür ederim detaylı anlatımlar için
    rica .

Kafama takılan şu takacağım max 16 cm midrangeler o bahsettiğin gümbür gümbür sesi verir mi? Benim amacım akustik net sesi almak yüksek sese çıktığımda ses kalitesini bozmamak..
    8cm olmaz 16cm cok iyi falan bunlar hurafe. arabayla etrafa sov yapmayacaksan, butun mahalle dinlesin demiyorsan cap konusmanin bir anlami yok.

Eğer yine öyle dersen kapının önlerine mid takımı crossoverlı alıp orjinal tweeter yerlerine mid takımının tweeterlarını bağlamak ayrıca kapının arka kısımlarına ve yine arka cam tarafına 2 takım midrange 16cm takmak ses frekansları açısından nasıl olur? Tabi uygun amfilerle beslemek şartıyla..
    "mid takimi"=component kit.
    (2. elde birisi parca parca satmiyor ise) kitler xover olmadan satilmaz. DSP/aktif xover kullanmiyorsan kitin xover'larini kullanmak zorundasin.
    arka cam icine KESINLIKLE bisey takma. komple yanlis bir hareket. ama arkada bas driver'lar var, mercedes takmis dersen hataya dusersin. uzatmamak icin sebebine girmiyorum.

bagaj içi bass almazsam kapının önlerindeki mid takımının basları yeterli gelmez mi?
    hicbir zaman gelmez. alt frekanslari calan driver'lar icin yuksek hacimde bir kabinet gerekiyor. kapiya o driver'i takamadigin gibi ic hacmi yeterli degildir.

ozetle kapiya bilmemne taktim subwoofer'a gerek kalmadi cumlesi tatli bir hayal... az yakan turbo impreza gibi bisey...

Bir de 2 yollu coax holarlörler var.. power bass özellikli tam modelleri aklımda değil ama sony pioneer alpine gibi bir çok markada var.. arka camın oraya bunlar bağlandığında hem bass açısından hem tiz açısından nasıl olur yoksa yine frekanlar birbirine girer mi dersin?
    arka cama, arka kapiya vs.ye coax takarsan icerideki siddeti arttirirsin, sesteki girisim kismet/nasip prensibine gore gerceklesir. kisacasi sistemi bozmak istiyorsan arkalara bol bol coax tak .

Sözün özü demek isediğim 16 cm midranelar o kadar yüksek ses veriyor mu tek başlarına kullanılırsa crossoversız olanlar bass ları hiç vermiyor mu?
    xover kullanimi ile bas frekanslarin bir baglantisi yok.

nacizane tavsiyem; duzgun bir sistem istiyorsan bilenlerle muhakkak konus, ogrenmek icin zaman ayir. etraftan ayakustu bilgi alip foruma bir kac soru sormak sana para harcattirir, ama en fazla oylesine calan bir sistemin olur. kalite icin yukarida konusulanlardan fazlasi lazim. secim senin.

yarbay konuyu gorursa eklentiler yapar sanirim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom bu arada senin söylediğin gibiyse eğer w209 üzerindeki kapılardaki 2 adet hoparlörler farklı frekans sesler içinse.. ben kapıların önlerine mid takımı (orjinal tweeter yerlerine mid takımının tweeterları takılacak) kapıların arkalarına da midrange takarsam aynen 3 yollu componentlerdeki gibi bir düzenek sağlamış oluyor muyum?

Tamam orjinal 3 yollu componentlerde muhtemelen crossoverlar da farklı, benim söylediğimde midrangler filtreden değil direkt amfiye bağlanacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Xover nedir?
    Cahilim dedim bu konuda

Arkada orjinal bassları kalsa ??? Yaacağım sistemi yine mi bozar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    xover=crossover.

stok sistemi dizayn etmisler, hepsi uyum icinde calisiyor. yeni sistem yapacaksan yine uyum icinde calismasi lazim. bas meselesi icin su sorularin cevaplanmasi gerekir;

- yeni component kitleri taktin, arkadaki bass driver'lar ile uyumlu calisip calismadigini kim kontrol edecek?
    - mevcut bass driver'lar nasil calisiyor, kabinet icerisinde mi? kac Hz'e kadar iniyor?
    - yeni component kac Hz'e kadar inebilecek?
    - mevcut sistem frekans bandinin (muzik) hangi kismini bass driver'lara gonderiyor?

sordugun sorunun 2 cevabi var;
    1. olmasi gereken: yukaridaki sorulari cevaplayacak kisilerle calisman, mevcut bass driver'lari yeni sisteme bilerek, olcerek eklemeleri.
    2. usta isi: yapistir gitsin/oldugu kadar/gelisine/hello cello/kara duzen/dinledim bana iyi gibi geldi...

diyeceksin ki bu is benim canimi sikmaya basladi... istedigin entegrasyon isleri profesyonel bilgi, ekipman & tecrube gerektirir. o nedenle anlasilmaz gozukmesi dogal. sonucta bu tip calismalar ayri bir meslek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom bu arada senin söylediğin gibiyse eğer w209 üzerindeki kapılardaki 2 adet hoparlörler farklı frekans sesler içinse.. ben kapıların önlerine mid takımı (orjinal tweeter yerlerine mid takımının tweeterları takılacak) kapıların arkalarına da midrange takarsam aynen 3 yollu componentlerdeki gibi bir düzenek sağlamış oluyor muyum?

Tamam orjinal 3 yollu componentlerde muhtemelen crossoverlar da farklı, benim söylediğimde midrangler filtreden değil direkt amfiye bağlanacak
    olmazsin.

kafanda kurdugun seyler bilgi eksikliginden dolayi sana gorunuste dogru geliyor, ama calisirken sacmalar. sana tavsiyem arkayi unut. hicbisey takma. gerek yok. arka hoparlorler arkada oturanlar icin.

forumdaki gecmis konulari incelersen arkada oturanlar onemli degilse arkaya bisey takmaniza gerek yoktur tavsiyesini defalarca gorebilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ok. Çok teşekkürler umarım kızdırmadım dediğim gibi çok cahilim bu konuda hiçbir şey bilmiyorum.

Bu orjinal bassların işe yarayıp yaramadığını ölçümleyebilecek bir aygıt vs var o zaman.. kulak o kadar hassas olamıyacağı için Hz değerleri açısından sordum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ok. Çok teşekkürler umarım kızdırmadım dediğim gibi çok cahilim bu konuda hiçbir şey bilmiyorum.
    yok estag. kizacak hic bisey yok. yaptigin en dogru sey bilmedigini kabul edip bu dogrultuda ilerlemen. bu sistemler lego gibi alip takilacak seyler degil zaten. normal ses sistemi tasarlayan, kuran dukkanlarin isi bu. bizler musteriyiz. normalde bu kadar bilmememiz ve ugrasmamamiz lazim. dis doktoruna gittigin zaman dolguyu nasil hazirlayacagini anlatiyo musun? agiz olcunu kendin alip mi gidiyorsun? terslik burada...

ancak TR'nin durumu bizi her konuda meslek erbabi haline gelmek icin zorluyor cunku kimse isini dogru durust yapmiyor. bir dukkana git konus, soylediklerimin %10'unu anlatmaz, cunku kendisi de bilmiyor. forum facia & kaziklanma hikayeleri ile doludur.

Bu orjinal bassların işe yarayıp yaramadığını ölçümleyebilecek bir aygıt vs var o zaman.. kulak o kadar hassas olamıyacağı için Hz değerleri açısından sordum..
    olcum icin kalibre mikrofonlar var. full range sinyali sisteme gonderirsin, mic sistemin caldigini alir, olcum sistemi performansi gorsel olarak gosterir (frekans cevap egrisi). 20Hz-20KHz araliginda hangi frekanslar ne seviyede calinabiliyor resim gibi gorursun. baska olcumler de yapilir, uzatmamak icin girmiyorum.

bu analizden sonra sistem nerelerde kotu, EQ gerekir mi, nereye uygulanir, aldigin driver'lar duzgun calisiyor mu, hersey belli olur. bu analizin kulakla yapilmasi mumkun degildir. ayarliyoruz her turlu diyenler kafadan sikar.

bunlari yapacak adamlar TR'de ancak studyolarda calisan ses muhendisleri oluyor, dukkanlari unut. arkadaki bas driver'larinin durumunu anlamak icin bu olcumun yapilmasi gerekir. bu sekilde durum tespiti yapamayacagin icin bagaja subwoofer koymak mecburi ve daha pratik bir cozum olur. yeterli destegi alabilseydin tabii ki mevcut bass driver'lar kullanilabilirdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yok estag. kizacak hic bisey yok. yaptigin en dogru sey bilmedigini kabul edip bu dogrultuda ilerlemen. bu sistemler lego gibi alip takilacak seyler degil zaten. normal ses sistemi tasarlayan, kuran dukkanlarin isi bu. bizler musteriyiz. normalde bu kadar bilmememiz ve ugrasmamamiz lazim. dis doktoruna gittigin zaman dolguyu nasil hazirlayacagini anlatiyo musun? agiz olcunu kendin alip mi gidiyorsun? terslik burada...

ancak TR'nin durumu bizi her konuda meslek erbabi haline gelmek icin zorluyor cunku kimse isini dogru durust yapmiyor. bir dukkana git konus, soylediklerimin %10'unu anlatmaz, cunku kendisi de bilmiyor. forum facia & kaziklanma hikayeleri ile doludur.

olcum icin kalibre mikrofonlar var. full range sinyali sisteme gonderirsin, mic sistemin caldigini alir, olcum sistemi performansi gorsel olarak gosterir (frekans cevap egrisi). 20Hz-20KHz araliginda hangi frekanslar ne seviyede calinabiliyor resim gibi gorursun. baska olcumler de yapilir, uzatmamak icin girmiyorum.

bu analizden sonra sistem nerelerde kotu, EQ gerekir mi, nereye uygulanir, aldigin driver'lar duzgun calisiyor mu, hersey belli olur. bu analizin kulakla yapilmasi mumkun degildir. ayarliyoruz her turlu diyenler kafadan sikar.

bunlari yapacak adamlar TR'de ancak studyolarda calisan ses muhendisleri oluyor, dukkanlari unut. arkadaki bas driver'larinin durumunu anlamak icin bu olcumun yapilmasi gerekir. bu sekilde durum tespiti yapamayacagin icin bagaja subwoofer koymak mecburi ve daha pratik bir cozum olur. yeterli destegi alabilseydin tabii ki mevcut bass driver'lar kullanilabilirdi.

Valla hiç sevmediğim şey o bagajlardaki basslar.. eğer bu ölçümlemeleri yapabilebilecek bir yer varsa arka bassları kullanmak isterim.. zaten görsellik olarakta hasta takıntılı bir adam olduğum için işçiliğin ćok iyi olmasını da isterim kablolama vs..
    W209 un orjinal müzik sistemi fena ses vermiyor aslında ama ta ki W205 coupeye binip o Burmester sistemin kalitesini görünce ahaaa dedim olay bu..

Belki de arkalara hoparlör bağlama manyaklığımı bu cümleden sonra anlamışsındır aracın içinde her yerde hoparlör var ses çok güzel dolanıyor ve yüksek seste bozulma kesinlikle yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sesin guzelligi her tarafta hoparlor olmasindan kaynaklanmiyor. ama standart musteri oyle bir algiya kapilir, ona o sekilde pazarlanir.

Burmester driver'lari standartin uzerinde secmistir, headunit daha iyidir, araba icinde DSP ile duzeltme yapiyordur, amfileri daha kalitedir, subwoofer daha alta iniyordur, vsvsvs. hi-end ses icin yapilacak pek cok sey var.

bagajdaki subwoofer'i tabii ki sevmezsin, bizde arkaya 100kg dana gibi carpik curpuk kabinetler koydular. bagaj doldu, araba inledi, mahalle dinledi falan filan. sonuc olarak akli basinda herkeste subwoofer icin on yargi olustu.

yarbay sayesinde arastirdigim JL Audio (ABD) firmasi var, gayet kucuk hacimlerde calisan iyi urunleri var. arkaya esek olusu gibi bisey koymana hic gerek yok.

iyi bir sistem mercedes'e gider. izolasyonu iyi ve trim sesi gelmeyen bir araba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen trimleri genel olarak yaşlarına göre iyi izolasyon yapılmasına gerek yok diye düşünüyorum (hep bir efsane vardır ya Mercedes kapı kapanma sesi için 20den fazla mühendis çalıştırır diye) en kötü bagajın içine sağa ya da sola konumlandırılan bagaj döşemesiyle bire bir uyumlu küçük baslar yapıyorlar öyle bir şeyi kabul edebilirim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler