User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Slim veya Koltuk altı subwooferlar hakkında

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Slim veya Koltuk altı subwooferlar hakkında

Herkese selam.

Halihazırda pioneer avic f40bt ana ünite, focal solid 4 amfi ve JL Audio 12WXv2-4 subwoofer ile önlerde pioneer ts-a173ci arkalarda stok hoparlörle kurduğum ve kurarken sağolsun @Yarbay 'ın yardımını aldığım bir sistemim var. Performansından memnunum ama bagaj ihtiyacım var. 30 cm'lik kabinli subwoofer yaklaşık yarısını kapladığı için mantıksız olmakta. Slim veya koltuk altı subwooferları araştırıyorum. Çok seçenek yok, olanlar da tuzlu. Ama performansları iyiyse ve koltuğun üstünde oturanı perişan etmiyorsa (zaten kullandığım sub'un da gain'i baya düşük, amacım kaliteli tınıları yakalamaktı) düşünüyorum.

Bilen eden var mı? Tavsiye eder misiniz?
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha once bununla alakali bir konu var idi. Bende pioner lx80 vardi, ve arac icerisi icinde keyifli ses aliyordum.

Aracta oturani cok rahatsiz etmez. Soucta eski bir cok mercedeste koltuk altinda konumlandiriliyordu bu basslar.

Diger konuda paylasim coktu, bir bulmaya calisin isterseniz...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Audiomax 25 Cm Slim Subwoofer Kabinli Yer Kaplamadan Bas Zevki - n11.com

şöyle birşey iş görür sanırım

benimde kafamda bi darlantı başladı görünce jbl var 30 cm clio 4 lerin bagaj zaten küçük yarısından fazlasını yiyor böyle birşey banada lazımmış aslında
    Konu Oznsrl tarafından (27-05-2019 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kabinetiyle birlikte nasil bir tasarim yapildigini bilmiyorum; ancak JL Audio driver'li bir subw'dan sonra koltuk alti subw vs. yaparsan geriye gitmis olursun. buyuk ihtimalle dinlerken hayal kirikligi olur; iyiden kotuye gittigin icin.

ancak bagajda yer kaplayan kabinet sorunu ezelden gelen bir mesele maalesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kabinetiyle birlikte nasil bir tasarim yapildigini bilmiyorum; ancak JL Audio driver'li bir subw'dan sonra koltuk alti subw vs. yaparsan geriye gitmis olursun. buyuk ihtimalle dinlerken hayal kirikligi olur; iyiden kotuye gittigin icin.

ancak bagajda yer kaplayan kabinet sorunu ezelden gelen bir mesele maalesef.
    Performansin daha az olmasi kaçınılmaz mı? Yok mu gercekten performansli bir şeyler. Alıştıktan sonra sub kalitesinden de vazgeçmek istemiyorum çünkü

Edit. Ornegin

Hertz EBX-F20 20 Cm 600 W Kabinli Koltuk Altı Subwoofer - Aktepe Sound - Oto Muzik Goruntu Navigasyon Sistemleri ve Teyp Cercevesi Satış Merkezi
    Konu rain man tarafından (28-05-2019 Saat 08:40 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    audio sistemlerinde ezbere konusmak dogru birsey degil, ancak yuksek olasilikla daha kotu olur.

driver calisirken hem one hem arkaya esit sekilde hareket eder. kabinetin icindeki hava arkaya dogru hareketi mekanik olarak kisitlar. kabinette port varsa belli frekans araliginda ekstra ses uretir.

boyle bir sistemi bambaska bir driver+kabinet ile degistirirsen tam anlamiyla motor swap yapmis olursun. performans degisikligi kacinilmaz mi sorusu suna benziyor: Mazda RX-8'in motorunu sokup yerine 1.4 Astra motoru takarsam performans duser mi? salt guc dusmez, devir bandinda gucun uretilmesi de cok degisir degil mi?

koltuk alti demek az yer kaplasin diye kabineti kuculttuk, ona gore bir driver sectik, boylece koltuk altina bile sigabilen ama alt frekanslara cok inemeyen bir urun tasarladik demek. yerden kazanirken alt frekanslarin bir kismindan taviz veriyoruz, artik duyamayacagiz demek.

sunu tavsiye ederim; imkanin varsa bir dukkana git, koltuk alti urunu subw amfine taktir, sadece daha once defalarca dinledigin muziklerle test et. testi dukkana birakma, su arabada takili orada test et derlerse bir anlami yok. ancak kendi sisteminde test edersen farki duyabilirsin. teste gore kararini verebilirsin. belki o kadar kotu olmaz.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bir şey yapsan peki ? Subw için gerekli olan litreyi hesaplayıp tabana monte etsen. ( sırf senin için şu konuyu arayıp durdum )
    http://www.techturkey.com/forum/muzi...tml?highlight=

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    driver derinligi 135mm. 18-20cm yuksekliginde bir kabinet yaptirmasi gerekir. tavsiye edilen sealed kabinet 39L.
    bu isle sakarya'da ugrasacaksa; "bilemiyorum altan"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    driver derinligi 135mm. 18-20cm yuksekliginde bir kabinet yaptirmasi gerekir. tavsiye edilen sealed kabinet 39L.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir şey yapsan peki ? Subw için gerekli olan litreyi hesaplayıp tabana monte etsen. ( sırf senin için şu konuyu arayıp durdum )
    http://www.techturkey.com/forum/muzi...tml?highlight=
    Kankam sagol varol ama o kadarına ayıracak ne vaktim ne param ne de öyle bir ustam var.

Olmayacak duaya amin demek gibi diyorsun yani. Ancak soyle olacak, ürünü alıp ses sistemcide montaj yaptirip denicem. Tabi bunu da urunu satan kabul edecek begenirsem alicam. Olmaz gibi o is de. Sifir alip begenmezsem iade etmek daha mantikli gibi.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    subu arabadan söküp 6 ay dayanabilirsen temelli vazgecersin ,ne gerek vara döner olay. bence bu secenek bedava bi dene derim.
    bide link attığım sub hem slim hemde sq gibi çalıyor.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    subu arabadan söküp 6 ay dayanabilirsen temelli vazgecersin ,ne gerek vara döner olay. bence bu secenek bedava bi dene derim.
    bide link attığım sub hem slim hemde sq gibi çalıyor.
    Linkin acilmiyor abi model ismi yazma imkanin var mi? O da bi secenek ama is ona gelince ses sistemine ne gerek vara gidecek sonra tuninge ne gerek var deyip coilleri sökmekle ugrasicammm saka bi yana attigin urunun ismini yaz bakayim bi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Linkin acilmiyor abi model ismi yazma imkanin var mi? O da bi secenek ama is ona gelince ses sistemine ne gerek vara gidecek sonra tuninge ne gerek var deyip coilleri sökmekle ugrasicammm saka bi yana attigin urunun ismini yaz bakayim bi
    Kenwood KFC-WPS1200F 1400W Subwoofer

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kabinli slim hemde tonlu temiz ses versin derseniz Helix E250 kesinlikle tavsiye ederim. Daha önce kullanmıştım sattığıma halen daha pişmanımdır. Portsuz slim kabinliydi ama portlu gibi tonlu çalıyordu. Pahalı bir üründür ama utandırmaz.

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alpine swe-815 tavsiye ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olaya başka bir bakış açısı koyacam ama koymadan evvel diyeceklerim:

1) kenwood,pioneer vb ürünlerden özelliklede koltuk altı modellerinden aman aman randıman beklemeyin bu olay sonuçta tatmin olmak ile ölçüldüğü için (genelde) sırf X insan güzel dedi beğendi diye güzel oluyor.

işin aslı bir slim koltuk altı her ne kadar 40hz-50hz okusada okuduğunda üretiği şiddet,üretiiğinin temizliği ve tonu çok kısıtlı olacaktır,
    bu tip sürücüler genellikle daha çok midbass üretir subbassdan çok ve kullanıcı artan midbass ile beraber vay be amma iş yaptı der harbuki 30cm bir jlden inen adam muhtemelen lan o titreşimler,tonlu tonlu davullar nereye gitti der.

2) fthdrn'nin paylaştığı Selçuk arkadaşımızın yaptığı tamda tavsiye edeceğim şey

A) var olan mümkün boşlukları değerlendirme
    B) eğer boşluk yoksada yapılacak işlemi pratik ve işlevsel yapmak (3üncü konuya bakınız)

3) diyelim aracın bagajı HB ve 250lt gibi alanımız var yapılabilecekler arasında şahsi fikrim:

A) direk 20cm adam akıllı bir subwoofer almak olabilir, Morel Primo 8,Alpine SWR8 , JBL gto 804 akla gelenler bunlar genelde 8lt civar ufacık bir kabin ile 82db verimlilik verecektir ki güzel bir değer kötü değil.

B) eğer ben olsaydım ben aslında 25cm bir sub alırdım sonuçta 38ltlik bir JL den 17ltlere düşmek demek yarı yarıya düşmek demek az bir fark değil hem 25cmler genelde en iyi SQ sınıfı ürünlerdir (bakınız 25cm en iyi sq subıdır demiyorum genelde üreticiler en iyi sq sublarını 25cm tasarlarlar, brax 10.1,DLS Nordica 10i,Phase alliante 10 bunlara bir kaç örnek)

şimdi madem yer sorunumuz var kabinin sadece ölçüsüne takılmayın, sub arkaya bakaraktan olan bir kabin sizi önüne ve üstüne eşya koymaktan alıkoyar fakat eğer mantıklı tasarlarsanız kabin bir sepha gibi kullanışlı olabilr.

mesela DLS Nordica 10i ele alalım,40hz okuyan F3 değeri olarak ( genelde 30cmler ligi oluyor hemde iyilerinin) ,84db şiddete sahip ultra temiz bass üreten,tonlu,önlerle uyumu çok kolay olan mükkemel bir sub.

bu sub 17-19lt kabin istiyor,

ben olsam bunu alırdım ve buna 47cm derinliği, 20cm yüksekliği, 28cm genişliği olan bir kutu yapar subwooferı diklemesine (pandizota bakaraktan yani) monte ederdim ve üzerine ızgara koyardım.

özetle hem 17lt gibi az yer kapladık,hem şiddet ve alt okumaada,tonda vs negatif bir duurm yaşanmadı hemde kabin çok daha kullanılşlı oldu artık üzerine eşyamı koyarsın birşeymi yatırırsın ne yaparsan yap sorun olmayacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PULAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kabinli slim hemde tonlu temiz ses versin derseniz Helix E250 kesinlikle tavsiye ederim. Daha önce kullanmıştım sattığıma halen daha pişmanımdır. Portsuz slim kabinliydi ama portlu gibi tonlu çalıyordu. Pahalı bir üründür ama utandırmaz.
    Aynen abi ortak kanı o galiba.

Alıntı Diyadin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alpine swe-815 tavsiye ederim.
    Bir önceki sub'um. Jl'den sonra ona dönmek koyar

Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olaya başka bir bakış açısı koyacam ama koymadan evvel diyeceklerim:

1) kenwood,pioneer vb ürünlerden özelliklede koltuk altı modellerinden aman aman randıman beklemeyin bu olay sonuçta tatmin olmak ile ölçüldüğü için (genelde) sırf X insan güzel dedi beğendi diye güzel oluyor.

işin aslı bir slim koltuk altı her ne kadar 40hz-50hz okusada okuduğunda üretiği şiddet,üretiiğinin temizliği ve tonu çok kısıtlı olacaktır,
    bu tip sürücüler genellikle daha çok midbass üretir subbassdan çok ve kullanıcı artan midbass ile beraber vay be amma iş yaptı der harbuki 30cm bir jlden inen adam muhtemelen lan o titreşimler,tonlu tonlu davullar nereye gitti der.

2) fthdrn'nin paylaştığı Selçuk arkadaşımızın yaptığı tamda tavsiye edeceğim şey

A) var olan mümkün boşlukları değerlendirme
    B) eğer boşluk yoksada yapılacak işlemi pratik ve işlevsel yapmak (3üncü konuya bakınız)

3) diyelim aracın bagajı HB ve 250lt gibi alanımız var yapılabilecekler arasında şahsi fikrim:

A) direk 20cm adam akıllı bir subwoofer almak olabilir, Morel Primo 8,Alpine SWR8 , JBL gto 804 akla gelenler bunlar genelde 8lt civar ufacık bir kabin ile 82db verimlilik verecektir ki güzel bir değer kötü değil.

B) eğer ben olsaydım ben aslında 25cm bir sub alırdım sonuçta 38ltlik bir JL den 17ltlere düşmek demek yarı yarıya düşmek demek az bir fark değil hem 25cmler genelde en iyi SQ sınıfı ürünlerdir (bakınız 25cm en iyi sq subıdır demiyorum genelde üreticiler en iyi sq sublarını 25cm tasarlarlar, brax 10.1,DLS Nordica 10i,Phase alliante 10 bunlara bir kaç örnek)

şimdi madem yer sorunumuz var kabinin sadece ölçüsüne takılmayın, sub arkaya bakaraktan olan bir kabin sizi önüne ve üstüne eşya koymaktan alıkoyar fakat eğer mantıklı tasarlarsanız kabin bir sepha gibi kullanışlı olabilr.

mesela DLS Nordica 10i ele alalım,40hz okuyan F3 değeri olarak ( genelde 30cmler ligi oluyor hemde iyilerinin) ,84db şiddete sahip ultra temiz bass üreten,tonlu,önlerle uyumu çok kolay olan mükkemel bir sub.

bu sub 17-19lt kabin istiyor,

ben olsam bunu alırdım ve buna 47cm derinliği, 20cm yüksekliği, 28cm genişliği olan bir kutu yapar subwooferı diklemesine (pandizota bakaraktan yani) monte ederdim ve üzerine ızgara koyardım.

özetle hem 17lt gibi az yer kapladık,hem şiddet ve alt okumaada,tonda vs negatif bir duurm yaşanmadı hemde kabin çok daha kullanılşlı oldu artık üzerine eşyamı koyarsın birşeymi yatırırsın ne yaparsan yap sorun olmayacaktır.
    Uzun ve detaylı yazın için teşekkürler abi. Stepneyi iptal etmek istemiyorum, kimisi lastik ortasındaki boşluğu kullanarak custom kabin yapmış, kimisi bagajın köşelerini kullanarak ölü boşlukları değerlendirmiş. Eğer bahsettiğiniz ürünleri bulabilirsem önceliğim daha küçük bir sub'a geçmek. Custom iş yaptıracak, nazımı geçireceğim bir yer burada yok çünkü.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Doğru ölçüde kapalı kutu ile ilacın;

Subwooferlar-Audio System HX 08 SQ

AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler