User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arasý

Konu: 20 cm subwoofer kabini hakkında tavsiye

yukcell88 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    35
    Þehir
    KAYSERÝ
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

20 cm subwoofer kabini hakkında tavsiye

Merhabalar,

Ses sistemi konusunda oldukça zayýf bilgiye sahibim. Açýkçasý aracým B sýnýfý Hb olduðu için de evde duran 1000w'lýk JBL subwoofer'ýmý hiç yerinden kýmýldatmak istememiþtim.

Bir arkadaþým bana 20 cm Cerwin Vega V3082 verene kadar montaj ettirmeyi de hiç düþünmedim. Daha önceki aracýma taktýrýrým diye aldýðým 8 GA'lýk kablo seti, ta 3 önceki aracýmdan kalma 500 w gücündeki sierra hurricane sa2050 2 kanallý amfi ve bu minik dostumuzu da görünce "bagajda birþey týngýrdasýn" diyerek montaj yaptýrdým.

20 cm'lik 800w peak 400w rms gücündeki bu sub'ýmýz, sesi yükselttiðim zaman kendini belli ediyor. Çok tok bir þekilde "ben buradayým" diyor, saðý solu inletme yok (kaldý ki bunu da arzu etmiyorum). Montajý yapan ustamýz (Kayseri'de Sistem Oto dersem bir çok arkadaþ bilecektir) bu kabinin bu sub'a zayýf kaldýðýný, 30 lt'lik bir kabine geçmemi önerdiðini belirtince o gün bugündür kafam karýþýk.

Üzerinde geldiði sealed (kapalý) silindir kabini 22 cm dýþ çap, 35 cm dýþ boya ait. Litre hesabý yaptýðým zaman 12 lt civarýnda çýkmakta. (21 cm x 33 cm þeklinde).

Ýnternette marka model araþtýrmasý yaparak teknik verilerine ulaþayým, belki bir þey bulurum ümidiyle epey bir araþtýrma yaptým ama ne yerli ne de yabancý kaynaklarda V3082 modeline ait tam veriler yok. Ben de üretici firmaya mail attým. Saðolsunlar kýsa sürede döndüler.

Aþaðýdaki mail geldi...

Baþlýkta kocaman þekilde "Biz o cihazý 10 sene önce üretimden kaldýrdýk, fakat bahsettiðin silindirin içerisine hiç koymadýk!"

Devamý þu þekilde:

"Resonance Frequency (Fs): 31 Hz
    Top-mount depth: 5-5/8"
    Sensitivity: 82 dB

Subwoofer Specifications:
    Subwoofer Series: VEGA
    Subwoofer Size: 8"
    Peak Power Handling: 800 watts
    RMS Power Handling: 400 watts
    Voice Coil(s): Dual Impedance (Per Voice Coil): 2 ohms
    Voice Coil Diameter: 2"
    Sensitivity: 82 dB
    Xmax (millimeters): 4.0 mm
    Subwoofer Design: Round / Circle
    Main Cone Color: Black
    Woofer Composition: CPPC
    Woofer Surround: Butyl Rubber
    Magnet Structure: Single Stacked
    Subwoofer Grille: No
    Re-Cone Kit Available: No

Enclosure Specifications:
    Recommended Enclosure Type: Ported / Vented / Sealed
    Optimum Sealed Box Volume: 0.60 cubic feet
    Optimum Ported Box Volume: 1.00 cubic feet
    Shallow Mount Installation: No

Electromechanical Parameters:
    Free-Air Resonance (Fs): 31 Hz
    Equivalent Compliance (Vas): 13.76 liters
    Total Speaker Q Value (Qts): 0.349
    Electrical Q Value (Qes): 0.383
    Electrical Resistance of Voice Coil (Re): 3.5 ohms
    Mechanical Q Value (Qms): 3.958

The enclosure II would build would be a 0.6 cubic ft enclosure with a 2 inch vent 9" inches long. Aero Port style if possible"

Bu arada,

WinISD de indirdim, yukarýdaki verileri doldurdum ama çýkan grafiðin ne iþe yaradýðýný bilmiyorum.

Yukarýdaki mailden anladýðým kadarýyla bana 0,6 cubic ft (yani 17 litre) kapalý kabin veya 1 cubic ft (28.5 lt) portlu kabine koy demiþ.
    Ýkinci tavisyede' de 17 lt'lik bir portlu kabinde Aero port kullan, Port geniþliði 5 cm (2") port derinliði de yaklaþýk 23 cm olsun (9") demiþ.

Þu durumda ne yapmam gerektiði konusunda bir yönlendirme alabilir miyim?

Ýþim gereði MDF kullanarak kendim de kabin yaptýrabilirim ama uðraþmamak adýna hazýr da alabilirim. Siz ne önerirsiniz?
    Konu yukcell88 tarafýndan (04-02-2020 Saat 15:12 ) deðiþtirilmiþtir.

Yaþ
    49
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    20 cm'lik 800w peak 400w rms gücündeki bu sub'ýmýz, sesi yükselttiðim zaman kendini belli ediyor. Çok tok bir þekilde "ben buradayým" diyor, saðý solu inletme yok (kaldý ki bunu da arzu etmiyorum). Montajý yapan ustamýz (Kayseri'de Sistem Oto dersem bir çok arkadaþ bilecektir) bu kabinin bu subw'a zayýf kaldýðýný, 30 lt'lik bir kabine geçmemi önerdiðini belirtince o gün bugündür kafam karýþýk.
    kabinet subw'a zayif gelmez. bu tip seyler klasik ifade hatasi/bilgi eksikligi/kafadan sallama vsvs. en onemli konulardan biri hacimdir ama tek basina yeterli degildir. maalesef hesaplanmasi sart bir parametredir.

Üzerinde geldiði sealed (kapalý) silindir kabini 22 cm dýþ çap, 35 cm dýþ boya ait. Litre hesabý yaptýðým zaman 12 lt civarýnda çýkmakta.
    12L Cervin-Wega tarafindan onerilen sealed 17L'den bile kucuk. bu nedenle sesi acarsan subw kendini hissettirmeye basliyor. dogrusu bu degil, seviye normal veya kisikken nasil ust frekanlari duyuyorsan alti da duyman gerekir.

Baþlýkta kocaman þekilde "Biz o cihazý 10 sene önce üretimden kaldýrdýk, fakat bahsettiðin silindirin içerisine hiç koymadýk!"
    Bunu anlayamadim, bahsettigin silindir nedir?

WinISD de indirdim, yukarýdaki verileri doldurdum ama çýkan grafiðin ne iþe yaradýðýný bilmiyorum.
    WinISD bir enclosure+driver sistem simulasyon programi, kisa surede sonuc bu diyecegin somut cikti vermiyor.

Yukarýdaki mailden anladýðým kadarýyla bana 0,6 cubic ft (yani 17 litre) kapalý kabin veya 1 cubic ft (28.5 lt) portlu kabine koy demiþ.
    Ýkinci tavsiyede de 17 lt'lik bir portlu kabinde Aero port kullan, Port geniþliði 5 cm (2") port derinliði de yaklaþýk 23 cm olsun (9") demiþ.
    Bu degerlere uyarak WinISD'de sealed & ported iki tasarim calistirdim. ported olan sealed'a gore daha asagiya inebiliyor. bu nedenle ported tasarim yaptirmani tavsiye ederim. dezavantaji ise port ihtiyacidir. basit, plastik bir parca olmasina ragmen TR'de bulacagini zannetmem. ABD'nden getirtirsin, gumrukte takilmaz. 2" cap 11" uzunlukta port satiliyor, buldum. istersen detay gonderirim.

port montajina iliskin bir ornek (kabinetin icinde duran siyah, uzun, plastik parca);

yukcell88 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    35
    Þehir
    KAYSERÝ
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý phantom Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    kabinet subw'a zayif gelmez. bu tip seyler klasik ifade hatasi/bilgi eksikligi/kafadan sallama vsvs. en onemli konulardan biri hacimdir ama tek basina yeterli degildir. maalesef hesaplanmasi sart bir parametredir.

12L Cervin-Wega tarafindan onerilen sealed 17L'den bile kucuk. bu nedenle sesi acarsan subw kendini hissettirmeye basliyor. dogrusu bu degil, seviye normal veya kisikken nasil ust frekanlari duyuyorsan alti da duyman gerekir.

Bunu anlayamadim, bahsettigin silindir nedir?

WinISD bir enclosure+driver sistem simulasyon programi, kisa surede sonuc bu diyecegin somut cikti vermiyor.

Bu degerlere uyarak WinISD'de sealed & ported iki tasarim calistirdim. ported olan sealed'a gore daha asagiya inebiliyor. bu nedenle ported tasarim yaptirmani tavsiye ederim. dezavantaji ise port ihtiyacidir. basit, plastik bir parca olmasina ragmen TR'de bulacagini zannetmem. ABD'nden getirtirsin, gumrukte takilmaz. 2" cap 11" uzunlukta port satiliyor, buldum. istersen detay gonderirim.

port montajina iliskin bir ornek (kabinetin icinde duran siyah, uzun, plastik parca);

Ýlginiz için çok teþekkür ederim. Konuyla alakalý olarak yeterince bilgi sahibi deðilim, aslýnda hiç deðilim en üstte belirttiðim gibi

"kabinet subw'a zayif gelmez. bu tip seyler klasik ifade hatasi/bilgi eksikligi/kafadan sallama vsvs. en onemli konulardan biri hacimdir ama tek basina yeterli degildir. maalesef hesaplanmasi sart bir parametredir."

-doðrudur, bilmeyince her yorum yapan kafanýzý karýþtýrýyor iþte

"12L Cervin-Wega tarafindan onerilen sealed 17L'den bile kucuk. bu nedenle sesi acarsan subw kendini hissettirmeye basliyor. dogrusu bu degil, seviye normal veya kisikken nasil ust frekanlari duyuyorsan alti da duyman gerekir."

"Bunu anlayamadim, bahsettigin silindir nedir?"

-ikisine birden: bana hediye geldi cihaz, dýþ ölçüleri 35 cm uzunluðunda ve 22 cm çapýnda profesyonelce yapýldýðý belli olan bir silindirik kabin içerisinde geldi. Cerwin'den gelen mailin baþlýðýnda da "biz hiç silindir kabine koymadýk" yazmak istemiþ anladýðým kadarýyla. Bana gelen maildeki hesaba göre 17 lt olmasý gerekiyormuþ ama bendeki 12 lt civarý çýkýyor hesaplamada. Acaba bundan mýdýr diye düþünmüþtüm.

"Bu degerlere uyarak WinISD'de sealed & ported iki tasarim calistirdim. ported olan sealed'a gore daha asagiya inebiliyor. bu nedenle ported tasarim yaptirmani tavsiye ederim. dezavantaji ise port ihtiyacidir. basit, plastik bir parca olmasina ragmen TR'de bulacagini zannetmem. ABD'nden getirtirsin, gumrukte takilmaz. 2" cap 11" uzunlukta port satiliyor, buldum. istersen detay gonderirim."

- aþaðý inmesinden kastýnýz frekans olarak anladýðým kadarýyla, sealed - ported olarak çalýþtýðýnýz tasarým bilgilerini bana iletebilirseniz çok müteþekkir olurum. Özel posta kutum müsait, eðer forumda paylaþmanýzda sakýnca yoksa buradan da paylaþabilirsiniz.

Vakit ayýrýp ilgilendiðiniz ve cevap verdiðiniz için çok teþekkür ederim.

Yaþ
    49
    Þehir
    Ankara
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alýntý yukcell88 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ýlginiz için çok teþekkür ederim. Konuyla alakalý olarak yeterince bilgi sahibi deðilim, aslýnda hiç deðilim en üstte belirttiðim gibi
    estag.

-ikisine birden: bana hediye geldi cihaz, dýþ ölçüleri 35 cm uzunluðunda ve 22 cm çapýnda profesyonelce yapýldýðý belli olan bir silindirik kabin içerisinde geldi. Cerwin'den gelen mailin baþlýðýnda da "biz hiç silindir kabine koymadýk" yazmak istemiþ anladýðým kadarýyla. Bana gelen maildeki hesaba göre 17 lt olmasý gerekiyormuþ ama bendeki 12 lt civarý çýkýyor hesaplamada. Acaba bundan mýdýr diye düþünmüþtüm.
    simdi anladim, bu kabinetler ilk ciktiginda adini bazuka koymuslardi, silindir kabinet. tasarim olarak yanlis degil. ancak seninkinin hacmi optimum degil. vendor o yuzden nazikce kabinet yanlis demis.

"Bu degerlere uyarak WinISD'de sealed & ported iki tasarim calistirdim. ported olan sealed'a gore daha asagiya inebiliyor. bu nedenle ported tasarim yaptirmani tavsiye ederim. dezavantaji ise port ihtiyacidir. basit, plastik bir parca olmasina ragmen TR'de bulacagini zannetmem. ABD'nden getirtirsin, gumrukte takilmaz. 2" cap 11" uzunlukta port satiliyor, buldum. istersen detay gonderirim."

aþaðý inmesinden kastýnýz frekans olarak anladýðým kadarýyla, sealed - ported olarak çalýþtýðýnýz tasarým bilgilerini bana iletebilirseniz çok müteþekkir olurum. Özel posta kutum müsait, eðer forumda paylaþmanýzda sakýnca yoksa buradan da paylaþabilirsiniz.
    evet, asagi inmesi frekans bandinda dusuk frekanslara dogru ve olmasi gerektigi sekilde (flat response) ne kadar calabildigi anlamina gelir.

soyle yapalim: bana ozel mesaj ile e-mail adresini gonderirsen WinISD'nin freq magnitude response grafigini iletirim, sealed & ported ustuste ciziyor. buraya resim koyarsam bir sure sonra ucar gider.

Vakit ayýrýp ilgilendiðiniz ve cevap verdiðiniz için çok teþekkür ederim.
    rica ederim .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler