User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Amfi bağlantisi hakkinda yardim

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Amfi bağlantisi hakkinda yardim

Arabada jbl'in orjinal amfisi mevcut ve amfi soketleri alışılagelmiş RCA şeklinde değil. Bunu teybe bağlamak istiyorum,

Amfi çalışıyor çünkü teybin hoparlör çıkışlarını bağladığımda amfiyi tetiklediğimde ses alabildim.

Ama ciddi bir cızırtı ve en kısık ayarda bile yüksek sayılabilecek bir ses gelince amfiiyi kullanmadan bağlantıyı yaptım.

Buraya kadar her şey güzel giderken teyp çıkışları yetersiz geldiğinden (muhtemelen) bluetooth / usb fark etmeksizin ses bir süre sonra seyir halinde duyulmayacak kadar kısılıyor. (Cihazın ses çıkış kısmı da ısınıyor)

Elimde de bu teyp mevcut,

Görüldüğü gibi arkada RCA çıkışları mevcut.

Soketler için şöyle bir çözüm bumuştum, soketleri tamir edip çalışır hale getirdikten sonra bu RCA çıkışlarından nasıl yararlanabilirim ?

Teybin kendi kolon çıkışlarını amfiye gönderdiğimde cızırtı var,

Teypdeki amfi çıkışı ile kolon çıkışının farkı temel olarak nedir ?

Elimde RCA kablo var bunların amfiye giden uçarını kesip normal kolon kablosu bağlar gibi bağlarsam çalışır mı ?

Çalışırsa cızırtı durumu ne olur ?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ürünün devre şemasını bulmadan imkansıza yakın. Yapabilecek kişiyi de uğraştırması seni yıldırabilir.

Şahsi düşüncem: Evet. Cızırtı devam eder

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ürünün devre şemasını bulmadan imkansıza yakın. Yapabilecek kişiyi de uğraştırması seni yıldırabilir.

Şahsi düşüncem: Evet. Cızırtı devam eder
    Çok anladığım bir konu değil açıkçası ama cızırtı işi can sıkıcı :S

Teypden çıkan bazı kablolar röle benzeri üzerinde "filter" yazan malzemelere giriyor.

En kötü bi denerim artık bakalım ne çıkacak.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Teypdeki amfi çıkışı ile kolon çıkışının farkı temel olarak nedir ?

Elimde RCA kablo var bunların amfiye giden uçarını kesip normal kolon kablosu bağlar gibi bağlarsam çalışır mı ?

Çalışırsa cızırtı durumu ne olur ?

Zaten amfilenmiş bir sesi tekrar amfilediğini düşün o yüzden kısık seslerde olmasada yüksek seslerde illaki bozulur

teypten çıkan rca kabloyu amfinin giriş yerine güzelce bağlarsan çalışır kaliteli bir işçilikle cızırtı olcağını sanmıyorum

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Senin aracın teybi o anfiyle entegre yani ( integrated ) çalışıyor. Yapman gereken teybin rca soketlerine fiş yapıp anfiye giden giriş kablolarına bağlaman gerek ancak o zaman cızırtı ve kısık seste yüksek ses verme olayı düzelmiş olur.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten amfilenmiş bir sesi tekrar amfilediğini düşün o yüzden kısık seslerde olmasada yüksek seslerde illaki bozulur

teypten çıkan rca kabloyu amfinin giriş yerine güzelce bağlarsan çalışır kaliteli bir işçilikle cızırtı olcağını sanmıyorum
    Amfilenmiş bir ses yok alsında. Şuan sesi normal oto teyp nasıl bağlanırsa öyle alıyorum. Teypden çıkan kablo doğrudan kolona bağlanıyor. Sadece bağlantıları ben harici kablo ile değilde orj soketleri (amfiyi aradan çıkararak) kullanarak yaptım.

Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin aracın teybi o anfiyle entegre yani ( integrated ) çalışıyor. Yapman gereken teybin rca soketlerine fiş yapıp anfiye giden giriş kablolarına bağlaman gerek ancak o zaman cızırtı ve kısık seste yüksek ses verme olayı düzelmiş olur.
    Rca ları teybe bağlayıp uçlarını da amfiye giden sokete bağlayacağım.

Önce soketleri bir tamir edeyim bakalım.

Hala şunu anlayamadım ama,

Biri açıklarsa mutlu olurum.

Teypden çıkan 8 tane hoparlörlere doğrudan bağlanan kablo ile rca soketlerin den çıkan kabloların teknik olarak ne farkı var.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Teypden çıkan 8 tane hoparlörlere doğrudan bağlanan kablo ile rca soketlerin den çıkan kabloların teknik olarak ne farkı var.
    abi ben bunu açıklamaya çalıştım yukarda zaten teypdeki rca çıkışı ham sesi veriyor amfiye giriş alabilmek için. hoparlör kablosuda teyp kendi içindeki amfiyle sesi yükseltip öyle veriyor yani hoparlör kablosundan amfiye giriş verirseniz amfidede hoparlör girişi yoksa skıntı olur yada araya deck çevirici şeyden koymak gerekir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi ben bunu açıklamaya çalıştım yukarda zaten teypdeki rca çıkışı ham sesi veriyor amfiye giriş alabilmek için. hoparlör kablosuda teyp kendi içindeki amfiyle sesi yükseltip öyle veriyor yani hoparlör kablosundan amfiye giriş verirseniz amfidede hoparlör girişi yoksa skıntı olur yada araya deck çevirici şeyden koymak gerekir
    Cahilliğime bağışla o zaman anladığım bir konu değil demiştim ama şimdi yani

Doğru haklısın bak yeni birşey öğrendik sağol

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha basit anlatmak gerekirse teybin çıkışın hoparlör çalıştıracak güçte, rca çıkışı ise kulaklığı bile zor çalıştıracak güçtedir.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha basit anlatmak gerekirse teybin çıkışın hoparlör çalıştıracak güçte, rca çıkışı ise kulaklığı bile zor çalıştıracak güçtedir.
    Böyle anlaşılır yazsanıza arkadaş bu nedir

İşin enteresan kısmına gelirsek söküleceğini anlayan teyp şuan sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı, az önce telefona flac indirdim, bt ile bağlandım cihaza ve seste bozulma olmadan gayet net ve yüksek çalıyor, şaşkınım.

painkller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle anlaşılır yazsanıza arkadaş bu nedir

İşin enteresan kısmına gelirsek söküleceğini anlayan teyp şuan sorunsuz bir şekilde çalışmaya başladı, az önce telefona flac indirdim, bt ile bağlandım cihaza ve seste bozulma olmadan gayet net ve yüksek çalıyor, şaşkınım.
    Olay teyp içindeki amplifikatörle alakalı olabilir. Kesme yapıyor olabilir.

Benim merakım amfi high inputla çalışıp, bünyesinde bir deck çevirici mi bulunduruyor, eski jbl lerin huyudur. Ama teyibe entegre orjinal bir ünite olduğu için bunu es geçiyorum.

Çözüm rca kablosunu bozarak, pinli sisteme geçirmek.bu süreç içindede amfiye input bölümüne yüksek değerde sinyal yolladığınız için girişlere zarar verilmiş olabilir. Umarım ürünün toleransı yüksektir.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olay teyp içindeki amplifikatörle alakalı olabilir. Kesme yapıyor olabilir.

Benim merakım amfi high inputla çalışıp, bünyesinde bir deck çevirici mi bulunduruyor, eski jbl lerin huyudur. Ama teyibe entegre orjinal bir ünite olduğu için bunu es geçiyorum.

Çözüm rca kablosunu bozarak, pinli sisteme geçirmek.bu süreç içindede amfiye input bölümüne yüksek değerde sinyal yolladığınız için girişlere zarar verilmiş olabilir. Umarım ürünün toleransı yüksektir.
    Cevap için teşekkürler,

Olay biraz şöyle gelişti,

Teypten amfiye giden 8 adet ses kablosu, amfiden 16 kablo olarak çıkıyor.
    Torpido üstü : sağ-sol
    Ön kapı : sağ-sol
    Aka kapı : sağ-sol
    Arka cam önü: sağ-sol olacak şekilde 8 kolona 16 kablo çıkıyordu.

Ben de deneme yanılma ile bazı kolonları bağlamadığımda sesin normal geldiğini gördüm ve bağlantıyı o şekilde yaptım. Hepsini bağlayınca kesiklik yaptı çünkü.

Ama bağlantıdan sonra ne olduysa teypde ses gitmişti. Geçen gün soketlerin olduğu bölgede amfiyi sökünce bağlantıları bi sıkılaştırdım.

O gün bu gün teyp oldukça güzel çalıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap için teşekkürler,

Olay biraz şöyle gelişti,

Teypten amfiye giden 8 adet ses kablosu, amfiden 16 kablo olarak çıkıyor.
    Torpido üstü : sağ-sol
    Ön kapı : sağ-sol
    Aka kapı : sağ-sol
    Arka cam önü: sağ-sol olacak şekilde 8 kolona 16 kablo çıkıyordu.

.
    +ve- ye 1 takım dersek, 4 takım kablo çıkıyor. Rca mantığı gibi. Şimdi benim aklımdan geçen orjinal üniteden amfiye geçen kabloların voltaj değeri. Yani high input mu çıkış var, yoksa low mu. Yani orjinal teypten giden çıkış sinyalimiz bi amplifikatördenmi çıkıyor yoksa sadece işlemciden çıkıp amplifikatöre mi gidiyor. Bunun belirlemek için ihtiyacımız olan çalışan orjinal ünite ve multimetre. Kesin olmamakla birlikte sesi açıp bir takım ses kablosuna (+ - ) voltmetre ile voltaj ölçümü yapacağız. Çıkan voltaj 5-6v civarı ve düşük ise benim tecrübeme dayanarak low inputtur. yani yeni teybin rca çıkışlarını kullanacağız, ama mevzu high input ise ozaman teyibin ses çıkışlarını kullanmamız gerekecek.

Ben olsam bir an önce amfinin / teybin veya aracın ses sisteminin elektrik şemasını bulmaya çalışırım. Sonrasında ise madem artık başka bir teyp kullanıyorum. Yedek pin soketlerini alır, sağlam bir şekilde bağlantıları yaparım (yanlış anlamayın temiz çalışıyorsunuz fakat çivi vs gibi ürünler ile sadece voltaj taşımıyoruz, ses sinyali iletmemiz gerekiyor) . Çünkü çivi kullanmıştınız diye hatırlıyorum, ses sistemi için kullanılan birleşenlerin direnç değerleri çok önemli bu sebepten dolayı minimum kayıp ile çalışmak için dediğim yöntemi kullanırım.

Kusura bakmayın ses sistemi ile uğraşmayalı 4-5 sene oluyor. Bazı değerleri veya kavramları hatırladığım kadarıyla yazmaya çalıştım.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı painkller Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    +ve- ye 1 takım dersek, 4 takım kablo çıkıyor. Rca mantığı gibi. Şimdi benim aklımdan geçen orjinal üniteden amfiye geçen kabloların voltaj değeri. Yani high input mu çıkış var, yoksa low mu. Yani orjinal teypten giden çıkış sinyalimiz bi amplifikatördenmi çıkıyor yoksa sadece işlemciden çıkıp amplifikatöre mi gidiyor. Bunun belirlemek için ihtiyacımız olan çalışan orjinal ünite ve multimetre. Kesin olmamakla birlikte sesi açıp bir takım ses kablosuna (+ - ) voltmetre ile voltaj ölçümü yapacağız. Çıkan voltaj 5-6v civarı ve düşük ise benim tecrübeme dayanarak low inputtur. yani yeni teybin rca çıkışlarını kullanacağız, ama mevzu high input ise ozaman teyibin ses çıkışlarını kullanmamız gerekecek.

Ben olsam bir an önce amfinin / teybin veya aracın ses sisteminin elektrik şemasını bulmaya çalışırım. Sonrasında ise madem artık başka bir teyp kullanıyorum. Yedek pin soketlerini alır, sağlam bir şekilde bağlantıları yaparım (yanlış anlamayın temiz çalışıyorsunuz fakat çivi vs gibi ürünler ile sadece voltaj taşımıyoruz, ses sinyali iletmemiz gerekiyor) . Çünkü çivi kullanmıştınız diye hatırlıyorum, ses sistemi için kullanılan birleşenlerin direnç değerleri çok önemli bu sebepten dolayı minimum kayıp ile çalışmak için dediğim yöntemi kullanırım.

Kusura bakmayın ses sistemi ile uğraşmayalı 4-5 sene oluyor. Bazı değerleri veya kavramları hatırladığım kadarıyla yazmaya çalıştım.

Estağfurullah yanlış neden anlayayım burada bilgi paylaşıyoruz. O an en kolay ulaşabildiğim malzeme ile işimi çözdüm. Yoksa çivi mevzusunda sonuna kadar haklısınız.

Avometre var yeni yeni bir şeyler ölçmeye başlıyorum tecrübem az açıkçası ama araştırıp bulunmayacak bir şey değil.

Clarion a mail attım teyp şeması için bilgi veremeyiz dediler.

Soketleri çivi ile doforme ettiğim için şuan amfiye bağladığımda temas etmeyen pinler olacağı için birşey yapmıyorum. Öncelikle soket pinleri ni değiştirmeden tamir etmeyi deneyeceğim, es kaza bir tanesini tamir ettim, merhaba dişi ucun 2 yanından ince iğne benzeri bir ürün soktum ve çividen ötürü genişleyen pin ağzı daraldı. Tüm soket için bu yöntem işe yararsa orj soketle devam edeceğim. Yaramazsa 2 farklı genişlikte erkek pin var amfi üzerinde onların ölçüsünü bulup dişi terminal alıp ona göre soketi iptal yoluna gidebilirim.

Orj teybin arkasından çıkan kablolar yani orj tesisat harici amfilerde kullanılan ses taşıma kabloları gibi kalın değil,orj teyp zaten çalışmadığı için çıkışları low mu high mı bilemiyorum açıkçası.

Kafamdaki plan şu teybi söküp arkadaki amfi bağlantısına rca kablosu y yapıp is a bağlamak. Teybi geçici olarak bagajda deneyeceğim eğer olursa ön kısımdaki tesisatı değiştireceğim.

Çünkü orada sök tak biraz işim olacak.

Pinleri Bayram sonu sipariş edeceğim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Estağfurullah yanlış neden anlayayım burada bilgi paylaşıyoruz. O an en kolay ulaşabildiğim malzeme ile işimi çözdüm. Yoksa çivi mevzusunda sonuna kadar haklısınız.

Avometre var yeni yeni bir şeyler ölçmeye başlıyorum tecrübem az açıkçası ama araştırıp bulunmayacak bir şey değil.

Clarion a mail attım teyp şeması için bilgi veremeyiz dediler.

Soketleri çivi ile doforme ettiğim için şuan amfiye bağladığımda temas etmeyen pinler olacağı için birşey yapmıyorum. Öncelikle soket pinleri ni değiştirmeden tamir etmeyi deneyeceğim, es kaza bir tanesini tamir ettim, merhaba dişi ucun 2 yanından ince iğne benzeri bir ürün soktum ve çividen ötürü genişleyen pin ağzı daraldı. Tüm soket için bu yöntem işe yararsa orj soketle devam edeceğim. Yaramazsa 2 farklı genişlikte erkek pin var amfi üzerinde onların ölçüsünü bulup dişi terminal alıp ona göre soketi iptal yoluna gidebilirim.

Orj teybin arkasından çıkan kablolar yani orj tesisat harici amfilerde kullanılan ses taşıma kabloları gibi kalın değil,orj teyp zaten çalışmadığı için çıkışları low mu high mı bilemiyorum açıkçası.

Kafamdaki plan şu teybi söküp arkadaki amfi bağlantısına rca kablosu y yapıp is a bağlamak. Teybi geçici olarak bagajda deneyeceğim eğer olursa ön kısımdaki tesisatı değiştireceğim.

Çünkü orada sök tak biraz işim olacak.

Pinleri Bayram sonu sipariş edeceğim.
    normalde çok fazla yazıp çizmeyi bıraktım, çünkü bilginin değeri kalmadı artık. Yanlış bilebiliriz, yanlış hatırlayabiliriz başkasının uydurduğu şeyi düşünemeyebiliriz forum bunları düzeltmek için ama insanlar hemen hemen her şeyi yanlış anlar oldu. Hemen bir savunma o sebeple lafım, çünkü konunuzu okuyorum takip ediyorum bir şeyler yapmaya çalışıyoruz hepimiz. Amacımız birbirimizi yapıcı eleştirmek. İnsanlara bir şeyler öğretmek gibi bir gayem yok, açıkcası vaktimde yok. Ama toplum olarak her söylenen tavsiyeyi buna çekmeye başladık, bende bu konuda biraz doldum herhalde.

Benimde çok elektronik bilgim yok ama piyasa işi ampülcü elektrikçilerden iyi olduğumu düşünüyorum. En azından lehim, soket, kablo pabucu, soket, pin, makaron, kablo kılıfı gibi şeyleri kullanabiliyorum.

Çivi ile deforme edilen pinleri bizim nissanda her pin saatçi düz tornavidası ile tırnak vasıtasıyla sökülebiliyor. pense/karga burun ile toplanabilir. Ki zaten bir yol bulmuşsunuz, düzeltmek daha mantıklı. Custom bir soket yapmakta işimizi görecektir. Kabloları direk terminallere lehimlemeyelim kafi.

şöyle söyleyeyim muhtemel sadece rca sinyali iletiyordur orjinal ünite ama orjinal ünite ve orjinal hoparlörler ohmaj olarakda uyumlu üretildiği için aman aman bir güç gerekmiyor çaldırmak için. o yüzden kablo yanıltabilir bizi, kaliteli bir kablodur ince kullanılmıştır yeterli olabilir. Altın/bakır olabilir yani.

Sizdeki teyibin arkasına rca erkek soket alıp, kablo lehimleyerek veya bir rca kablosunu keserek - + ayırıp pine girebilirsiniz. Hatta ve hatta bu sistemde bir aux kablosu ile pinlere girebilirsiniz. Sağ/sol ayarı yapılmaz ama aux kablosunu torpidoya kadar çekip sadece telefon/tablet çıkışını amfiye girererek kullanabilirsiniz.

Şema olmadığı için kesinlikle gerekecektir. Aracın servis manueli bulunamıyor herhalde, yabancı vs forumlara bakmayı denediniz mi bu konuda hiç mi yazılıp çizilmemiş. Ben ufak bir arama yaptım, satış harici herhangi bir bilgi bulamadım amplikatör hakkında.
    TR - B13

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle şunu deneyeceğim,

1-) soketleri eski haline çevirip amfiye bağlayacağım.

2-) orj teyp arkasındaki çıkışlara harici teyp arkasındaki rca lardan özel kablo yapıp bağlayacağım.

3-) Elimde şu aletten var, eğer bununla çalıştırabilirsem torpido içine bun bağlayıp kullanabilirim.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle düşün 12 voltu 220 volta çeviren bir dönüştürücün var. Sen 12 volt yerine 40 volt verip 220 volt a dönüşsün istiyorsun.
    Devre kartı zarar görür.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle şunu deneyeceğim,

1-) soketleri eski haline çevirip amfiye bağlayacağım.

2-) orj teyp arkasındaki çıkışlara harici teyp arkasındaki rca lardan özel kablo yapıp bağlayacağım.

3-) Elimde şu aletten var, eğer bununla çalıştırabilirsem torpido içine bun bağlayıp kullanabilirim.

Bu tür cihazlar ses kalitesini olumsuz etkiler bence.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tür cihazlar ses kalitesini olumsuz etkiler bence.
    Ses kalitesi eksiye bile düşer.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler