User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: L Port SPL kabin yardımm!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

L Port SPL kabin yardımm!!

Elimde Forx x510 d4 10inc 3000w 1500rms lik küçük bir dev var aradım taradım spl kabin ölçülerini bulamadım yardımcı olabilecek birisi varmıdır? önerilere 38hz demişler ama 35 hz kullanmayı düşünüyorum?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AEK50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elimde Forx x510 d4 10inc 3000w 1500rms lik küçük bir dev var aradım taradım spl kabin ölçülerini bulamadım yardımcı olabilecek birisi varmıdır?
    (hayal kirikligina ugratmak istemem ancak) ugrasma sat gitsin. duzgun bir marka alirsin.

önerilere 38hz demişler ama 35 hz kullanmayı düşünüyorum?
    3Hz cok dar bir aralik, "sikinti yok". ancak sorunun 38 degil 28Hz'e kadar indirmek istiyorum dersen bir anlami olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    (hayal kirikligina ugratmak istemem ancak) ugrasma sat gitsin. duzgun bir marka alirsin.

3Hz cok dar bir aralik, "sikinti yok". ancak sorunun 38 degil 28Hz'e kadar indirmek istiyorum dersen bir anlami olur.
    zaten 28hz e kadar iniyor cihaz çap 25cm 30hz lere kadar inmem yeterli olacak gibi kafamı karıştırdılar basa zarar verirsin diye. Forx 3.6kw 1800.1 anfiyle besleyeceğim. satma konusunda zaten çok cüzi bir miktara aldım satsam da olur ama yer açısından da kar etmek için bu bassı kullanmayı düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tonlamasını çok beğeniyorum 4x150 mosfet eski bir anfiye köprü girip 300 rms güçle gerçekten tüm frekansları eksiksiz okuyabiliyor ki mono anfim daha iyi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    toplam performans (buyuk ihtimal sitesinden okudugun) datasheet'te yazan freq response degil. datasheet degerleri kabine takilmadan belirlenir.

kabin tasarimi ile (atiyorum) 15Hz'e kadar da inebilir. ama 500L kabin hacmi cikar veya sesi acarsan driver yirtilir vsvs. yani pratikte uygulanamaz. onemli olan kabin ile birlikte kac Hz'e kadar gelebildigi.

sonuc: datasheet'e bakip 28'e iniyor denmiyor.

kabinet hacmini bilmeden yerden tasarruf ettigini nasil anladin? driver RMS 1,500W o yuzden kucuk kabinet yeter diye bir iliski maalesef yok. 50Hz'in alti araba icin iddiali seviyeler, bu durumda kabinet hacminin (asagiya dogru inmek istiyorsan) buyumesi lazim. yani bana yerden tasarruf ettirir gibi gelmiyor.

zamaninda JL Audio'nun driver'larini inceledim, firmanin tasarladigi kabinler oldukca kucuk ama 40Hz'in altina gidiyordu. yerinde olsam forx morx vakit kaybetmem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    toplam performans (buyuk ihtimal sitesinden okudugun) datasheet'te yazan freq response degil. datasheet degerleri kabine takilmadan belirlenir.

kabin tasarimi ile (atiyorum) 15Hz'e kadar da inebilir. ama 500L kabin hacmi cikar veya sesi acarsan driver yirtilir vsvs. yani pratikte uygulanamaz. onemli olan kabin ile birlikte kac Hz'e kadar gelebildigi.

sonuc: datasheet'e bakip 28'e iniyor denmiyor.

kabinet hacmini bilmeden yerden tasarruf ettigini nasil anladin? driver RMS 1,500W o yuzden kucuk kabinet yeter diye bir iliski maalesef yok. 50Hz'in alti araba icin iddiali seviyeler, bu durumda kabinet hacminin (asagiya dogru inmek istiyorsan) buyumesi lazim. yani bana yerden tasarruf ettirir gibi gelmiyor.

zamaninda JL Audio'nun driver'larini inceledim, firmanin tasarladigi kabinler oldukca kucuk ama 40Hz'in altina gidiyordu. yerinde olsam forx morx vakit kaybetmem.
    15inc 1500 rms bass la 10inc 1500 rms basa 30hz de aynı litrelerde çalışacağını mı söylüyorsun yani bu işlerde yeniyim araştırıyorum dövseydin abi 38cm massive kv12 tek bobin basım da var 500 rms aynı anfi aynı ayarlarda hatta gain kısıyorum forx de frekansları çok iyi okuyor dememin sebebi massive 40hz altını kabiniyle alakalı da olabilir pek tınlamıyor çalıyor ama boş anladığım kadarıyla ustasını yakaladım bu işin Şuan ki kabinimin yerden yüksekliği 38cm genişliği 37 cm uzunluğu 54 cm port genişliği 5.2cm port uzunluğu da 47 cm bu ölçülerin kaç Hz'de ayarlı olduğunu ve uygunluğunu söyleyebilir misin? Ben biraz daha low bass seviyorum şu hz de şu kabinle yapabilirsin dediğin bir ölçü varmı yada?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bildiğim kadarıyla ''Resonant Frequency'' basın en optimum değerlerde çaldığı hz? ''Frequency Response'' tepki verdiği hz aralığı? düz mantık yürüterek ilerledim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AEK50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15inc 1500 rms bass la 10inc 1500 rms basa 30hz de aynı litrelerde çalışacağını mı söylüyorsun
    1. driver + kabin + araba ic hacmi + araba ic yuzeyi hep beraber calisarak sesi uretir.
    2. driver'in datasheet'te yazilan bir suru ozelligi var.

bu iki faktor icinde cok parametre bulundurur; bunlarin arasindaki iliskiler bilindigi icin HESAPLANARAK kabinet tasarimi yapilir. en alt hangi frekansa inecegi, ustun ne olmasi gerektigi, gidecek sinyal gucu gibi kritik degerler HESAP sonucu ortaya cikar.

o yuzden su kadar watt'a bu kadar capla soyle olur denmez (diyenler iskembeden sallar - seni kastetmiyorum).

birkac pratik kural kullanilabilir. ornek: asagiya inmek istedikce kabinet hacmi buyur. NE KADAR BUYUR; iste bu yukarida belirttigim degiskenlere bagli.

bu işlerde yeniyim araştırıyorum dövseydin abi
    dovme yok, yanlis anlama...
    ben net yazarim, bazen dovuyormus gibi hissettiriyor .

38cm massive kv12 tek bobin basım da var
    cok bobin=daha iyi=hurafe. bobin saymakla vakit kaybetme.

500 rms aynı anfi aynı ayarlarda hatta gain kısıyorum forx de frekansları çok iyi okuyor dememin sebebi massive 40hz altını kabiniyle alakalı da olabilir pek tınlamıyor çalıyor ama boş
    anlayamadim?
    - forx'in su anda kabineti var mi?
    - varsa massive ile forx'i calip kiyas mi yaptin?
    - frekanslari cok iyi okumak ne demek? forx daha iyi caldi mi demek istiyorsun? daha alta mi indi?

anladığım kadarıyla ustasını yakaladım bu işin
    anlayamadim?

Şuan ki kabinimin yerden yüksekliği 38cm genişliği 37 cm uzunluğu 54 cm port genişliği 5.2cm port uzunluğu da 47 cm bu ölçülerin kaç Hz'de ayarlı olduğunu ve uygunluğunu söyleyebilir misin? Ben biraz daha low bass seviyorum şu hz de şu kabinle yapabilirsin dediğin bir ölçü varmı yada?
    - mevcut kabinde ne takili?
    - Google'da Massive KV12 diye bir driver bulamadim?

enter tusu ile paragraf yaparsan & net bilgi verirsen daha cok yardimci olabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. driver + kabin + araba ic hacmi + araba ic yuzeyi hep beraber calisarak sesi uretir.
    2. driver'in datasheet'te yazilan bir suru ozelligi var.

bu iki faktor icinde cok parametre bulundurur; bunlarin arasindaki iliskiler bilindigi icin HESAPLANARAK kabinet tasarimi yapilir. en alt hangi frekansa inecegi, ustun ne olmasi gerektigi, gidecek sinyal gucu gibi kritik degerler HESAP sonucu ortaya cikar.

o yuzden su kadar watt'a bu kadar capla soyle olur denmez (diyenler iskembeden sallar - seni kastetmiyorum).

birkac pratik kural kullanilabilir. ornek: asagiya inmek istedikce kabinet hacmi buyur. NE KADAR BUYUR; iste bu yukarida belirttigim degiskenlere bagli.

Peki ben şimdi bu bası kullanarak Mono anfi olarak da 1800.1 forx 3.6kw low bass yani 28-30-32hz leri daha çok seviyorum araç sedan belki komik gelecek ama Şahin yani şuan alt yapı olarak 1 adet 100Ah jel akü ve kablolama (300 liraya satılan setlerden değil) soketleri döşemesi falan bayağı toplarladım arkadaşlarım tesisat yapıp geziyor benim sadece alt yapıya harcadığım paraya
    dovme yok, yanlis anlama...
    ben net yazarim, bazen dovuyormus gibi hissettiriyor .

Kaç gündür net konuşan insan arıyorum abi valla Allah razı olsun

cok bobin=daha iyi=hurafe. bobin saymakla vakit kaybetme.

Abi helal olsun bu kadar özenerek yazıyorsun ben kendime kızdım şuan

anlayamadim?
    - forx'in su anda kabineti var mi?

-iki basında kabini var

- fakat biri port (forx) biri bildiğimiz standart kabin (massive)

- varsa massive ile forx'i calip kiyas mi yaptin?
    - frekanslari cok iyi okumak ne demek? forx daha iyi caldi mi demek istiyorsun? daha alta mi indi?

- belki iyi bir karşılaştırma değil ama esnemelerine bakarak söylüyorum direkt Youtube dan 25-150hz sweep açıp denediğimde massive 33-34'den sonra çalmaya başlıyor fakat forx 25 den direkt başlıyor (basınç yanıltmasın diye free air denedim iki bası da kabininden çıkarttım forx in tepkileri massive göre daha iyi) aynı anfi aynı frekans verdiğim halde

anlayamadim?

Yani bu işten gerçekten anlayan birini buldum sanırım demek istedim çok araştırınca bilgi kirliliği oluyor kafam çok bulandı yani ben bu işi yaklaşık bir aydır falan araştırıyorum pek böyle ilgilenilmedi bası söylüyorum ölçülerini soruyorum adam bana satılık mı diye soruyor? hangi tip kabin kullanmalıyım diyorum kullanacağım amfiyi soruyor söylüyorum o anfiyle olmaz diyor teşekkür ederim bu arada zaman ayırdın bu kadar

- mevcut kabinde ne takili?
    Bildiğimiz 38cm standart her ses sistemi malzemesi satan yerden alınan universal bir kabin

- Google'da Massive KV12 diye bir driver bulamadim?
    düzeltiyorum KX15 özür dilerim 2 serisi var bu eski

enter tusu ile paragraf yaparsan & net bilgi verirsen daha cok yardimci olabilirim.
    yavaş yavaş öğrenicem sanırım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde şu siteyi kullanmayı öğrensem tamam senin cevaplarının içine yazmışım :d

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Massive?

Massive MS-KX15 diyorsan;

Massive Audio burasi. sitede MS-KX15 diye bir model goremedim.

bir de N11 sitesinde bu var. fotolardan gordugum kadariyla sahte urun olabilir.

Massive Audio bilinen bir firma. ancak KX15'in goruntusu . sahte ise port, kaca iner falan tek kelime yazmaya degmez.

forumda subwoofer driver'lari & kabinler uzerine pek cok konu var, arastirirsan cok sey ogrenebilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Massive MS-KX15 diyorsan;

Massive Audio burasi. sitede MS-KX15 diye bir model goremedim.

bir de N11 sitesinde bu var. fotolardan gordugum kadariyla sahte urun olabilir.

Massive Audio bilinen bir firma. ancak KX15'in goruntusu . sahte ise port, kaca iner falan tek kelime yazmaya degmez.

forumda subwoofer driver'lari & kabinler uzerine pek cok konu var, arastirirsan cok sey ogrenebilirsin.
    Ne hikmekse de bu bass için hiçbir veri yok ne yurt dışında ne burada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    AEK50,

uzatmadan olayi ozetleyeyim;

duzgun is yapmak icin bilmek sart. -en azindan- bu forumdaki ses sistemi konularini okursan genel fikir sahibi olabilirsin.

hayal kirikligina ugratmak istemem ama forx'ten bisey olmaz. elindeki diger driver'in sahte olma ihtimali yuksek. onerim;

- mevcutlari kabinet dahil elinden cikart.
    - yerine gayet bilindik markalardan ve (ucuz olsun diye) 2. el ilanlar belirle.
    - ALMADAN ONCE belirledigin ilanlarin kullanim kilavuzlarini sitelerinden indir, kabinet tasarimlarinin (ported & sealed) uretici firma tarafindan verildiginden emin ol.
    - uretici firma tasarimlarinda alt frekans ported ve sealed icin F3=xxx dB seklinde belirtilir. bazilarinda farkli hacimlerde birkac alternatif sunulur. istegine gore sec.
    - sectigin tasarim & ilana gore satinalmani yap.

boylece kalite driver alirsin, kabinet dogru olur, forumlarda aramaktan kurtulursun, sahte mi / yanlis mi diye dusunmezsin, ve muzik sisteminin kalitesi artar.

kolay gelsin,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    phantom abiyi dinlemek yararınıza olur ciddi bilgi birikimi var (jblli 206 cı )

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler