User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
31 sonuçtan 20 ile 31 arası

Konu: akuyu arkaya alma?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aküyü arkaya almanın bir kaç sebebi olabilr, Kendimden örnek Front Mount Intercooler. boruların akünün sacının içinden geçmesi gerkiyor 200SX lerde. dolayısı ile hepimiz arkaya alıyoruz.

Maaliyeti çok birşey tutmayacaktır , eBay de battery relocation kitleri var , araştırırsnaız göreceksiniz , paketin içind eherşey var , ben aküyü arkaya almadan önce görseydim o kiti , ondan alırdım . hem bagajda aküyü sabitleme derdinden de kurtarıyor.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hgtde arkaya almak icin aracın sagından ve solundan olmak uzere 2 tane 2awg lık kablo kullandım. ***** 1awg gecmez heryerden. Sıkıntı olmuyo. Kablonun kalın secılmesıde onemli buarada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kablonun kesitinin büyük olması iç direncinin düşük olduğu anlamına gelir , dolayısı ile yüksek akım geçirme kapasitesine sahip olur , daha az ısınır , daha az güç kaybettirir..

PimPCaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Marş anında 400A lere varan bi akım çekilir aküden. Eger ince kablo kullanılır ise marş anında kablo çok ısınabilir ve bu sürekli oldugu için kablo iletkenlik özelliğini yitirir. Mümkün olan en kalın kablo ile aküyü arkaya almak en sağlıklısıdır. yani piyasada bulabileceğimiz en kalın kabloda 0 awgdir. ortalama bir insanın bas parmagı kalınlıgındadır. Aracın çalışma esnasındada çekeceği akım sürekli olacagından kabloda kayıp olmaması için ve ısınmaması için böyle bir kablo şarttır. Metre fiyatları 15 20tl civarlarında oldugundan yaklaşık bi 100TL kadar kablo masrafı çıkabilir ama dediğim gibi arabada elektriğin ihmali ve şakası olmaz..
    EVOLUTION GARAGE ®

I My Primera!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    EKE den ve apaçilik dönemlerimizdeki turuncu honda si ımızdan biliyorum + için kesinlikle 0 awg şarttır diğerleri çok çabuk ısınıyor şase için 2 veya 4 awg size kalmış ancak 0 awg akbloyu araç içinden bagaja geçirmek için hangi taraftan geçecekse yan eşiklerdeki bakalitleri söküp taban halısının altından geçirmeniz gerekiyor yoksa bakalitin içinden geçebilecek bi kablo değil baya bi kalın

Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğru kablo ve becerikli eller ile kendiniz "uygulamayı" kolayca yapabilirsiniz.

Uygulama esnasında dikket edilmesi gereken en öenmli şey, aküye sabit bir tabla yaptırmalısınız.
    Akünüz sağa, sola, yukarı, aşağı oynamamalı, devrilmemeli.

Uygulama sebeplerinden birincisi yer sorunudur. Yani motor kompartmanında yer olmamasıdır. Yapacağınız uygulamalar için yada fabrikasyon uygulamada akü için yer klamıyorsa yada uygunluk yoksa bagaja alınır.

İkinci uygulama, teknik bir uygulamadız. Ağırlık dağılımına yardımcı olması amacı ile akü arkaya alınır. Özellikle önden çekişli otomobillerde bu durum geçerlidir. ( Ağırlıklı olarak track amaçlı hazırlanmış araçlar için geçerli bir durumdur )

Amaçsızca, sadece akü bagajda olsun diye yapılması da üçüncü tip uygulama girer. Kim nasıl isterse öyle yapar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Taylo...Q5fAccessories

böyle bir ürün var ama biraz pahalı geldi bana yaklaşık 200 tl gibi bir rakam söz konusu...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Mr-Ga...#ht_1810wt_940

ben bun utercih ederdim , bagajın fitillerden su alması vs ihtimaline karşı üstü kapalı .. daha da düzgün durur bagajda ..

berk_808 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu dağıtmak istemem ama bende ses sistemimdeki power kabloyu değiştirmek istiyorum arka koltuğun altından geçirmişler deformasyona uğramış. şu andakı 4 awg stinger kablo
    değiştirirken 0 awg kullanmak istiyorum ama stingerın maliyeti ***** metresi 25tl ye yakın
    başka bir markanın kullansam sorun yaşarmıyım.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tansu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    büyük turboya yer açmak olabilir mi )
    abi teşekkür ederim cevap için sen turboya yer açmak için alıyorsun tamam ama atmosferik birkaç araçta daha görmüştümde genel olarak ne gibi + ları vardır diye sordum bilgi edinme amaçlı

diğer bilgiler içinde teşekkürler
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

kadirsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aküyü arkaya alan bir kullanıcı olarak deneyim paylaşayım;

aküyü arkaya aldığında aküyü sabitlemeden veya "daha sonra sabitlerim yaa" diyerek yola çıkma derim. Bir gazlama ani bir frenaj ve ardından bagaj içinden gelen bir devrilme sesi ve bagaja yayılmış akü içindeki asitliği yükselmiş akü suyu, içten içe yanan korozyona uğrayan bagaj içi... Sulu aküler için geçerli tabiiki bu risk.
    Bir ölür BİN DİRİLİRİZ...

Varlığım TÜRK Varlığına Armağan Olsun!

Tansu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    başka bir artısı yok valla )

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)