Merhabalar Arkadaşlar,aranıza yeni katılıyorum ve oldukça heyecanla desteğinizi bekliyorum mümkünse.

aracım 2013 clio4 1.5dci 90hp, araçta ekranlı,navigasyonlu 4 x 20w (rms'mi bilmiyorum) gücünde bir ses sistemi mevcut.

araçtan bangır bangır bass beklentisi içersinde değilim nede çok yüksek seslerde müzik dinlerim.

amacım 2008 focus 1.6tdci ghia paket sony 6 hoparlör sistemli eski aracımdaki berrak,temiz net ve tatlı basslı sese sahip olmak.

işin kötüsü aracımda kesinlikle anfi kullanamıyorum garanti ve servisdekilerle uğraşmaktan çekindiğim için. (lütfen anfi önermeyin)

sorularıma gelecek olursak

1)aracımın 4x20w olduğu göz önünde bulundurulursa bana en az rms gereksinimi olan ve çok verimli bir hoparlör gerektir diye düşünerek hepsi buradan.comdan kendime 4 adet alpine 13cm sxe-1325s hoparlör aldım bunlar 35rms ve 93db/1mt . bunların alpine olduğuda düşünülürse sizce değiştirmem halinde kalitesinden dolayı daha iyi bir sesmi alırım,hedefime yaklaşırmıyım yoksa ana ünite çok zayıfmı kalır birşeye benzemezmi?

2) aracımın ön hoparlörerinin sesi yönlendirmesinde bir sıkıntı yaşamıyorum ama arka kapıların sesini kapatıp açtığımda aman amanda bir fark göremiyorum sanki çıkardığı ses hoparlörün yönü sebebiyle kayboluyor. sizce arka kapıları iptal ederek ve kabloları arka bagaj kapağına çekerek oraya yine alpine marka olan oval 6x9 45rms 96db/1mt olan hoparlörler atsam bu hem sesi daha iyi yönlendirir hem bass katarmı sisteme, ana ünite beslermi yada yetermi?

3) bir arkadaşımda neden yan sanayi alasınki git o çok beğendiğin ford focus sony sistemli bir çıkma hoparlör al dedi araştırdım Cmaxden çıkma sony tarafından üretilmiş fomoco marka 16cm ve 25w/10rms olan hoparlörler buldum bununlada beraber kendiliğinden filtreleri crossover gerektirmeyen ayrı tweeterleri var, sizce bunu alsam hem 16cm olduğu için daha çok bass, hem daha az güç gerektiği için daha çok bass,ses ve netlik hem ayrı tweeterlerı olduğu için daha temiz tiz alabilirmiyim? buna ek olarak arkaya 6x9 ovaller atsam güzel bir sistem olurmu?

4) kimi insan infinity 6500cx ana ünite kalas olsa bile çalışır sese renk katar en iyisi onu al diyor bununla beraber arkaya 6x9 at diyor,sizce?

5) araçla hiç oynamasammı ?

yerimde olsanız napardınız?