User Tag List

Sayfa 6/7 İlkİlk ... 4567 SonSon
119 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Bmw Hi-fi retrofit ses sistemleri ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ERK_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarbay, açıklamaların için çok teşekkür ederim.
    mümkünse bir kullanıcı ile görüşmek isterim açıkçası, kabul ederler ise özel mesaj ile numaralarını gönderebilirsin.
    biraz daha inceleme yapıyım, aklımdaki soruları tekrar paylaşırım sizler ile.

Bu arada focal 21v2 bass bende var şu anda.
    o yüzden ona bu kadar odaklanmış haldeyim.

hazır amfim ve basım varken tekrar arayış içine girmiyim diye düşünüyordum en başında.
    zaten 16 cmlik hoparlörlerim de var ama onları satacağım artık ebatından dolayı.

hocam sendeki 20cm subwoofer'ın PDF SPEKlerine baktımda kapalı kutuda (aslında SQ için en ideali) gerçektende çok güzel değerler vermişki Focal değerleri kolay kolayda atmaz.

nasıl mümkün bilmiyorum ama 9mm xmax ile (tek yönlü olabilir yani gitgel aslında 18mm olabilir ozaman biraz daha açıklar) adamlar 20cm sub ile kapalıda 40hz f3 yakalamış yuhhh dedim.

şahsen yerinde olsam satmazdım , sen bence onu aynen Phantomunda dediği gibi ya 20lt kabin yaptır yada sendeki kabin 15lt vs civarı ise içine 250gr elyaf at birde öyle dene. (ölçüye gülmeyin diymobileaudio sitesinde birkaç mühendisin araştırmasına göre 28lt de 550gr elyafın kabini %20 kadar artırmışcasına etki yaratığını yazıyordu) subwoofer ses dalgalarıyla ilgili uzun hikaye ama sen dene

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Yarbay, ic absorpsiyon dedigin gibi hacmi virtual olarak arttiriyor ama datasheet'teki tasarim zaten ic izolasyon yapildigi kabul edilerek hazirlanmistir, (kafadan atiyorum) belki 25-35 litrelere gelen hacim ortaya cikartiyordur.

kabinet bisey degil, calistirsin elemanlari yapsinlar efendi gibi 20L sealed enclosure
    asabimi bozmasinlar,
    erdener abi bugun yer etti zaten dilime,
    ziplattirmasinlar beni,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nasıl mümkün bilmiyorum ama 9mm xmax ile (tek yönlü olabilir yani gitgel aslında 18mm olabilir ozaman biraz daha açıklar) adamlar 20cm sub ile kapalıda 40hz f3 yakalamış yuhhh dedim.
    Xmax = excursion limit, ileri/geri displacement. bu durumda full stroke 18mm oluyor. focal bu, yapar.

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    günaydınlar;

abi helixleri aldım. bir takım olarak.
    Adam istersen ikinci takımı bulurum diyor.

bu bir takımı 4 kanal olarak mı besleyeceğim yoksa kendi crossoverını mı kullancağım helixlerin?
    bunun cevabını vermediniz.

önceki mesajlarda unut arka kapıyı demiştiniz ama köprüden önce son çıkış için tekrar soruyorum,
    ikinci takım araştıralım mı?

litre konusunda 20 litre için tekrar görüşeceğim, kendi litresini bi kontrol ediyim.
    benim kutunun içinde elyaf var galiba, sünger-kumaş arasında beyaz renkli bir şey.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yarbay abi
    cevap ver
    cabukk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    once onden baslayip durumu bir anlarsin, tespitine gore arkaya karar verirsin. ust seviye sistemlerde arkaya koymana gerek kalmaz. direkt onden baslamak senin avantajina...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    günaydınlar;

abi helixleri aldım. bir takım olarak.
    Adam istersen ikinci takımı bulurum diyor.

bu bir takımı 4 kanal olarak mı besleyeceğim yoksa kendi crossoverını mı kullancağım helixlerin?
    bunun cevabını vermediniz.

önceki mesajlarda unut arka kapıyı demiştiniz ama köprüden önce son çıkış için tekrar soruyorum,
    ikinci takım araştıralım mı?

litre konusunda 20 litre için tekrar görüşeceğim, kendi litresini bi kontrol ediyim.
    benim kutunun içinde elyaf var galiba, sünger-kumaş arasında beyaz renkli bir şey.

sen sendeki kabinin üst ve alt derinliğini,genişliğini ve yüksekliğinin ölçülerini at hele bana, ulan herşeyide senin için yapıyoruz ha
    ben çıkartırım litresini 3 aşağı 5 yukarı.

evet arkalar halen iptal, kullanılmış kiti geç sıfırı al başka alma o 2, son olarkta evet 4 kanalın 2si midlere gitcek, 2isi tweeterlara o güzelim croosverları kullanmayacağız.

sen bu şekilde yapcaksın ama gainleri dikkatli açacak, crossover kısmında tweeterları ön kanallara 3500hzde üst keserrek, midleri arka kanallara midler aşağı 3500hz keserek başlayacak gainleri ayarlayacak, sağ ve sol levelleri eşitleycek sonra crossoverlarla oynayacaksın.

bunun için aslında montaj sırasınca gerçekten hifi işi yapan elinde güzel takımlar, cihazlar bulunan profosyonel bir yere gitsen çok iyi olur.

şunu belirtmek istiyorum sen 16cm focallerden geliyorsun midbassın azalacak, 10cm ile idare edeceksin o 1
    2inciside focaller parlak olmasıyla bilinir helixler daha çok audiophile ev hifi tipi çalar asla parlak değil ama yumuşacık ve tonlu ve detaylı heleki dls anfi ile tadından yenmez olacak diye ümit ediyorum şimdiden adına.

özetle beklentini çok cıstak cıstak seven biriysen öyle olmasın bu daha çok soft çalan bir takım olur tahminim haberin ola, birde rodaj süresi ciddi helixte bendeki kitin ilk başladığı kalitesi ile 30-40 saat sonra çalmaya başladığı arasında çok ciddi fark olmuştu.

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hazır konuyla ilgili bilgili abiler buradayken bende sorayım. Son kasa Audi TT içinde böyle retrofit sistemler mevcut mu acaba BMW nin Hİ-Fİ alpine i tarzında direk bolt on tak kullan şeklinde ? Müzik sistemi yeterli gelmiyor bana.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen sendeki kabinin üst ve alt derinliğini,genişliğini ve yüksekliğinin ölçülerini at hele bana, ulan herşeyide senin için yapıyoruz ha
    ben çıkartırım litresini 3 aşağı 5 yukarı.

evet arkalar halen iptal, kullanılmış kiti geç sıfırı al başka alma o 2, son olarkta evet 4 kanalın 2si midlere gitcek, 2isi tweeterlara o güzelim croosverları kullanmayacağız.

sen bu şekilde yapcaksın ama gainleri dikkatli açacak, crossover kısmında tweeterları ön kanallara 3500hzde üst keserrek, midleri arka kanallara midler aşağı 3500hz keserek başlayacak gainleri ayarlayacak, sağ ve sol levelleri eşitleycek sonra crossoverlarla oynayacaksın.

bunun için aslında montaj sırasınca gerçekten hifi işi yapan elinde güzel takımlar, cihazlar bulunan profosyonel bir yere gitsen çok iyi olur.

şunu belirtmek istiyorum sen 16cm focallerden geliyorsun midbassın azalacak, 10cm ile idare edeceksin o 1
    2inciside focaller parlak olmasıyla bilinir helixler daha çok audiophile ev hifi tipi çalar asla parlak değil ama yumuşacık ve tonlu ve detaylı heleki dls anfi ile tadından yenmez olacak diye ümit ediyorum şimdiden adına.

özetle beklentini çok cıstak cıstak seven biriysen öyle olmasın bu daha çok soft çalan bir takım olur tahminim haberin ola, birde rodaj süresi ciddi helixte bendeki kitin ilk başladığı kalitesi ile 30-40 saat sonra çalmaya başladığı arasında çok ciddi fark olmuştu.
    Abi kaliteli ses istiyorum ben, cıstak çalmasına gerek yok.
    evde de Focal sinema sistemim var, onlardan dinliyorum müziği
    Kuleler 2,5 yollu ve 2 yollu surround ile.

kutu için aşağıdaki linkten kontrolü yapacağım, birazdan ölçüleri alıp:
    Rockford Fosgate

amfi ayarı için de, ilk etapta yine senden bi ön ayar isteyeceğim.
    whatsapptan gönderirim fotoğrafları ve sen düzeltirsin.
    sonrasında dinleyerek yaparız ince ayarı.

bu arada cep telefonunu özel mesaj ile atabilirsen iyi olur abi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focal 21v2'nin kutu ölçüleri:

38,5 X 28 X 8,5 x 30
    yükseklik X genişlik X üst derinlik X alt derinlik

15 litre gösterdi ölçüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi kaliteli ses istiyorum ben, cıstak çalmasına gerek yok.
    evde de Focal sinema sistemim var, onlardan dinliyorum müziği
    Kuleler 2,5 yollu ve 2 yollu surround ile.

kutu için aşağıdaki linkten kontrolü yapacağım, birazdan ölçüleri alıp:
    Rockford Fosgate

amfi ayarı için de, ilk etapta yine senden bi ön ayar isteyeceğim.
    whatsapptan gönderirim fotoğrafları ve sen düzeltirsin.
    sonrasında dinleyerek yaparız ince ayarı.

bu arada cep telefonunu özel mesaj ile atabilirsen iyi olur abi.

kardeşim özelden yazdım telefonumu istediğin zaman arayabilirsin ama ayar dediğin şey öyle telefonda sağlıklı ve güzel olmaz. ürünleri al ve elinde oskiliskop,rta, test analiz mikrofonu gibi ciddi aletleri olan düzgün bir yere git adam gibi ayar yapsınlar.

en kral ekipmanlarla eh denilecek montaj ve ayardansa eh denilecek malzemelerle monte edilmiş çok iyi işçilik ve ayar daha iyi sonuç verir bunu götünü başını her yere atan Amerikan V8 500hp araç ile 500hp Audi R8'e benzetebilirsin R8 muhtemelen piste 300hp sınırlı olsa bile tur başına 5sn fark atacaktır

geyik bir yana gerçekten işçilik ve ayar anahtar olaydır şahsi fikrim

bir yer var aklımda ama ismini unuttum anasini satım öğleden sonraya arkadaştan öğrenip tavsiyede bulunarak pmden yönlendiririm oraya git derim şahsen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim özelden yazdım telefonumu istediğin zaman arayabilirsin ama ayar dediğin şey öyle telefonda sağlıklı ve güzel olmaz. ürünleri al ve elinde oskiliskop,rta, test analiz mikrofonu gibi ciddi aletleri olan düzgün bir yere git adam gibi ayar yapsınlar.

en kral ekipmanlarla eh denilecek montaj ve ayardansa eh denilecek malzemelerle monte edilmiş çok iyi işçilik ve ayar daha iyi sonuç verir bunu götünü başını her yere atan Amerikan V8 500hp araç ile 500hp Audi R8'e benzetebilirsin R8 muhtemelen piste 300hp sınırlı olsa bile tur başına 5sn fark atacaktır

geyik bir yana gerçekten işçilik ve ayar anahtar olaydır şahsi fikrim

bir yer var aklımda ama ismini unuttum anasini satım öğleden sonraya arkadaştan öğrenip tavsiyede bulunarak pmden yönlendiririm oraya git derim şahsen.
    numarayı aldım abi, gün içinde de bir rahatsız ederim seni.
    montajını ben yaptırırım, olmadı ayar için öğrenebilirsen tavsiye ettiğin yere giderim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    numarayı aldım abi, gün içinde de bir rahatsız ederim seni.
    montajını ben yaptırırım, olmadı ayar için öğrenebilirsen tavsiye ettiğin yere giderim.

montajıda bahsetiğim yere git derim, az önce belirtiğim gibi montaj ve ayar anahtar olaydır gidersin çok iyi bilinen,imajı iyi isim yapmış bir yere adam kasap çıkar rezil eder bide paranla rezil olursunki son 1-2 senedir çokta duyuyorum böyle hikayeler, geçen çok büyük isim yapmış firmalardan birinden çıkma 9000tllik sistem dinledim muhtemelen 1000tl ile daha iyi sonuç çıkarırdım bana bıraksa hani o derece kasaptı.

birkaç tüyo:

1) asla aracın kendi plastik yuvasını kullanma onun yerine daha kalın,yoğun ve emiciliğe sahip mdf gibi malzeme kullan
    2) kullanılacak mdf su ile şişeceği için suya dayanıklı boya ile boya öyle monte ettir
    3) monte edilecek mdfnin kapıya bakan yüzeyine süngerden izolasyon hazırla, mdfye monte edilecek hoparlöründe arkasında yine sünger yapıştır öyle monte ettir.
    4) hoparlörün arkasına yumurta paketi şeklindeki izolasyonlardan al tam arkasına gelecek şekilde 15-20cm boyutunda ama camı kurtaracak kadar kalın olan vede suya dayanıklı olmasına dikkat et,suya dayanıksız olur ise mantar yapar kokar.

5) kapıyı kartını/plastiğini sökmeden önce aracın kendi kapı klipslerini bul öğren yanına 3-5 tane yedek alki kırılınca yerine koyabil genellikle montaj sırasınca kırılanın yerine koymuyor namusuzlar sonra ses yapmasın.

açıkcası ben teknolojik ekipmanı olan,deneyimi olan,şımarmamış, bir yandan mdf kesme el beceriside olan çok yer bilmek bir yana tek bu yeri duydum diyebilirim bunu kendim tanımam ama başka arkadaşlar (işi cidden bilen arklar ) hep övgü ile bahsediyor.

inan onun dışında 1-2 yer daha var ama onlarda uçuk hizmetler veren muhtemelen sadece işçiliğe 1500tl isteycek tok insanlar birde gerisi var pahalı markaları satığı için , ismi olduğu için kendini kaf dağında gören muhtemelen bu işte iş yeri açsam oranın güvenliği yapmayacağım adamlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yukarıda bahsettiğin sistemde MS 83C 'de koltuk altı sub var kardeşim o yüzden yok sanma, takım bir tweeter bir 10cm mid birde 20cm koltuk altı x 2 şer adet.

yanlız şu var burda bağlantı çok ama çok önemli elindeki PP82DSP 8 x 55rms verebilen bir alet.

1) MS 83C takımdaki tweeter ve midler takımla gelen cross ile sürülecek ve 2şer kalan bunlara gitcek, bu durumda 1 negatif etken bunların 60rms isterken normaldede en az 80rms ile beslenmesi lazımken senin 55rms verecek olman.

bunun yanısıra birde crossu kullandığın için DSP özelliğindeki en büyük etken olan Zaman hizalama(time alignment), faz (phase) ayarlama çöpe gitcek

2) koltuk altlarında kullanılacak olan 2 adet koltuk altı 150rms ve 2 adet ama sende kanal başına 55rms olacak 150rms isterken 55rms verebilmek yetersiz ötesi kalacaktır. bunada 2 kanalınız gitti. Yani ufak boyutlu hi level input bmw ye uyabilcek kanal basi 100 rms amplifier lazim, bir de bandpass crossover ne oluyor?

3) arkaya takılacak 4X-BMW.2 koaksiyeller 60rms siz 55rms vererek sadece 5rms az kalmış olacaksınız ve aslında zaten istenilen arkalar önlere göre baskın çalmasındır o sebeble bunda kötü bir durum yok gibi , bunada 2 kanal gitti

4) arkaya 4 bobin 4 kanal kanal başı 3ohm olan bir 200rms sub tavsiye etmiş buna yanlız verebilecek sadece 2 kanalınız kaldı oda şu demek 3 ohmda muhtemelen 62-63rms verebilecek x 2 kanal= 124-126rms verebileceksiniz 200rms isteyen sub için.

özetle sistemde önde tweeterlar tam beslencek,midler yeterli ama sınırda, koltuk altı hüsran , arka kapılar ok, arka sub orta eh ama muhtemelen koltuk altları ile beraber bir tık daha iyi idare eder fakat zaman hizalama önde sınırlı seviyede mümkün olcak.

sistem idare edermi ? kesinlikle ! ama benim tavsiyem:

1) önde MS 83C bmw .2 yerine bmw.1 kiti kullanın bu koltuk altlarının 150rmsden 100rmse, midlerinde 60rms den 35rmse düşmesini sağlayarak pp82dspnin daha iyi altından kalkabilmesini sağlayacaktır.

2) hoparlörlerde kesme biçme olmasın ama teypte kanalları keserim nolacak (hakketden nolcak sanki ) vede arkaya bagaja anfi koyarım dersen bence:

A) önlerde ms83.bmw.2 kiti ama bunu bagajda köprülenmiş halde audison sr5 gibi anfi ile 150-160rms verirdim.

b) arkalarda anfi kullanmadan direk teybe bağlanarak sadece 30rms isteyen düz MS 4X alırdım

c) arkaya adam gibi JBL gto 804, Re audio REX8 yada 20cm bir Jl sub alır anfin olan sr5 deki 5inci kanalı ona besler adam gibi 200rms le bagajda subım olurdu.

şahsen bence 2 numara çok çok temiz kit istiyorsan 1 numara en son berk hifinin dediği kiti alırdım Audison 8.9 bu sistemlerin hepsi içinde yetersiz kalacaktır 30-35rms yetmez onu almazdım
    Abi baslari hadi kopruleyelim de 2 ohm stable degilki cogu amplifier. 5-6 kanal olmasi lazim , mesela audison sr5 i takacak yer yok arabada mecbur mdf taban yapilmasi lazim. Mesela ben focal k2 midlerini kullansam 60 watt lazim, focal koltuk alti baslari 90 rms. 4 kanal hangi amfiyle isi cozebilirim? Ya 4x90-100 rmslik bi amplifier olcak midleri yakmadan kisik calcak ama baslari beslicek ya da 5-6 kanal olcak boyut ve maliyet artacak. Ya da cift amplifier olcak yine maliyet ve yer sikintisi olacak.
    Konu onur_S tarafından (29-03-2017 Saat 08:43 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yanlız şu var burda bağlantı çok ama çok önemli elindeki PP82DSP 8 x 55rms verebilen bir alet.
    Audiotec Fischer Match PP82DSP, 8-channel Plug & Play amplifier with integrated DSP, USB interface and 2 RCA outputs.

bunu kim tune edecek

biraz baktim da, hayvan bir alet. ama tune edilmezse maalesef havaya sikilan para olur.
    Konu phantom tarafından (29-03-2017 Saat 09:20 ) değiştirilmiştir.

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben mosconi ve bit one islemciler kullaniyorum istanbulda veysel koc ayarlari i yapiyor simdi helix'ide aldi sanirim, onunda ayarlarini yapacaktir

murat_ileri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focal 21v2'nin kutu ölçüleri:

38,5 X 28 X 8,5 x 30
    yükseklik X genişlik X üst derinlik X alt derinlik

15 litre gösterdi ölçüm.
    firma verilerinde kapalı kutu için zaten 10 15 ve 20 lt tavsiye edilmiş, fakat hacimi biraz daha arttırmakta fayda var düşüncesindeyim. düşük seslerde basların yığılıp yüksek seslerde zayıflamasının önüne bir nebzede olsa geçiliyor.
    http://focal-america.com/wp-content/...4/SUBP21V2.pdf

Alıntı onur_S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi baslari hadi kopruleyelim de 2 ohm stable degilki cogu amplifier. 5-6 kanal olmasi lazim , mesela audison sr5 i takacak yer yok arabada mecbur mdf taban yapilmasi lazim. Mesela ben focal k2 midlerini kullansam 60 watt lazim, focal koltuk alti baslari 90 rms. 4 kanal hangi amfiyle isi cozebilirim? Ya 4x90-100 rmslik bi amplifier olcak midleri yakmadan kisik calcak ama baslari beslicek ya da 5-6 kanal olcak boyut ve maliyet artacak. Ya da cift amplifier olcak yine maliyet ve yer sikintisi olacak.
    araçta yer sıkıntınız varsa yeni çıkan micro amfileri tavsiye edebilirim, boyutuna göre gerçekten başarılı performans sergiliyorlar.

Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Audiotec Fischer Match PP82DSP, 8-channel Plug & Play amplifier with integrated DSP, USB interface and 2 RCA outputs.

bunu kim tune edecek

biraz baktim da, hayvan bir alet. ama tune edilmezse maalesef havaya sikilan para olur.
    abi hayatımdaki son hatamı 1 ay önce bit one için telefondan ayar vermeye çalışırken yaptım. ilk gün 6 saat 2. ve 3. gün 4er saat prize yapışık şekilde yaşadım. sistemi kurması çok kolay ama ayar vermek bir o kadar bela oluyor, sistemdeki tüm detayları almaya başlayınca birde kulak zevki işin içine girdimi durum daha da karmaşık bir hale geliyor. işlemci kullanılacaksa tecrübelerime dayanarak biraz daha agresif cihazlarla alt yapı oluşturulmasını kesinlikle tavsiye ederim, bazı frekanslarda detaylar öne çıkarılmaya çalışırken ister istemez cihazların kapasitesi zorlanıyor distorsiyonoluşuyor.

Umarım konuya balıklama dalarak haddimi aşmamışımdır. Saygılarımla, projelerinizde başarılar dilerim.
    Alıntı M3yener Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    indirilen benzin litre fiyatı değil götümüzdeki don

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Değerli forumdaşlar f20 sahibiyim. Ses sistemi leşler leşi. 3000 tl bütçe ile neler yapabiliriz?

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı psychologist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Değerli forumdaşlar f20 sahibiyim. Ses sistemi leşler leşi. 3000 tl bütçe ile neler yapabiliriz?
    kapi direk tweeter larini birde dsp anfini al yoluna devam et hic karistirma gerisini.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler