User Tag List

Sayfa 4/13 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
239 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Anfi Tavsiyesi

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

@Yarbay
    Yarbay abi durum dediğin gibi bi daha gitmeyi düşünmüyorum. ads marka 200 liralik anfinin audisondan iyi olduğunu soyluyor adam.
    Bide beni bi sahine bindirdi muzik sistemi nasi olur gor diye pandizota 5 tane kamasonic mi ne bi oval var bide tabut gibi subw. ads markada anfi baska hicbirsey yok araçta. dinle diyo direk indim araçtan kulağım kanayacakti
    Kapali kabin istiyom dedim port koymus.
    yeniden kabin yaptirmam gerekir mi
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani bilerek mi arkada hoparlör istiyorsun?

sadece önde olunca yeterli değil, illa arkadan gelmesini isterim, arkaya oturanlara mutlaka çalmak isterim vs. diye mi düşünüyorsun yoksa arabayı aldığımda arkada vardı daha iyisini takmak istedim diye mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gönderdiğin fotolardan bağlantı hataları anlaşılmaz.

subw boyutlar açısından herhalde istediğin gibi olmuş. ancak kabinet ported. almadan önce ne yapayım diye sormuştun, portsuz kabinet almanı tavsiye etmiştim. hazır aldın böyle mi geldi? kim vurduya mı gitti ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom
    Bildigimden değil abi arkalarda hoparlörler var fabrikasyonlar sesi bozmasin degistireyim diye düşünmüştüm. Baska bi nedeni yok
    subwoofer a gelince yine benim muhteşem tesisatçının işi port uydurmus bitane koymasam havayı disari veremedigi icin hoparlörü patlatirdi dedi inanmasamda ses cikardim artık. bir baska vukaatida benim cihazlarin kutusunu garanti belgesini faturasını hepsini atmis. kızdım ama hepsi çöpe gitmiş bulamadı. kabinde belgelerde kim vurduya gitti çalıştığım icin aracın başında duramadım birazda ondan geldi bu isler başıma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Acaba herşeyi inkinci elden satıp yeni bi sistem mi kursam diye bazen düşünmuyor değilim ama 2. bir macerayı yüreğim kaldırır mı bilemiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildigimden değil abi arkalarda hoparlörler var fabrikasyonlar sesi bozmasin degistireyim diye düşünmüştüm. Baska bi nedeni yok
    müzik sahnede yapılır ---> sahnenin önünde müzik dinlersin ---> kayıt canlı müziğin reprodüksiyonu ---> müzik sistemi kaydı çalarak sana aynı sahneyi oluşturmaya çalışır.

kayıt & sistem iyiyse sahne gerçeğe yakın oluşur, beğenirsin. kötüyse gerçeklikten uzaklaşır, detayları da duymamaya başlarsın.

sahne konusunun özeti bu. yani sesler sana arkadan gelmez, önden gelir. bu durumda arabada arkaya hoparlör takmanın ana amacı arkada oturacakların önüne sahne oluşturmak anlamına geliyor. biraz da öndekilere ses gider, yarbay'ın yazdığı üzere buna rearfill denir. rearfill önemli bir olay değil. salatanın sosu. ama olayın esası sahneyi adam gibi ön cam boyunca oluşturmak.

anlayacağın üzere arkaya hoparlör koymanın senin için bir anlamı yok. boşuna uğraşıyorsun, para veriyorsun, pandizot del, yok amp kanalı al, vsvsvs.

subwoofer a gelince yine benim muhteşem tesisatçının işi port uydurmus bitane koymasam havayı disari beremedigi icin hoparlörü patlatirdi dedi inanmasamda ses cikardim artık. bir baska vukaatida benim cihazlarin kutusunu garanti belgesini faturasını hepsini atmis. kızdım ama hepsi çöpe gitmiş bulamadı. kabinde belglerde kim vurduya gitti çalıştığım icin aracın başında duramadım birazda ondan geldi bu isler başıma
    bi tane paçavra al, üzerine sıçtı cafer bez getir yaz. elemana ver. daha fazla vakit kaybetme.

yapılanları maalesef tam anlatmıyorsun; kabineti bu mal mı yaptı da gitti ported yaptı? kabinet üretimi driver'ın kullanım kılavuzuna göre mi yapıldı?

driver'ın modelini biliyorsan üreticinin web sitesinden kılavuzunu bulabilirsin. adam gibi kapalı kabinet yaptırabilirsin veya mevcut kabinetin ölçülerini metreyle ölçüp kontrol edebilirsin.

hiç bu kadar acı çekmene gerek yok;

- daha düzgün bir dükkan bul,
    - arkayı tamamen söktür,
    - ön driver'lar ve subw'ı Kenwood amp ile çalıştırın şeklinde talimat ver,
    - subw xover frekansını (low pass filter setting, kesim frekansı vs.) dükkana sor, kaça ayarlıyor, teybin üzerinde mi amfide mi kesiyor? ikisinde de xover varsa sadece birini kullansın.
    - teybin entegre amfisini kullanma,
    - dükkanın bütün fantazilerini, önerilerini, masallarını reddet.

bu şekilde üst frekanslardan (tweeter) alt frekanslara kadar (subw) çalacak bir sistem oluşur. 4 kanal amfin var, bu sistem için yeterli.

akabinde iyileştirmeye çalışırsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom kabineti benim tesisatçı yapmış ported yapmış bu sekil. Konuştuğumuza göre fotodakinden daha küçük olacaktı hesaplama işine gelince insallah hesaplamıştır dicem ama hiç sanmam hesap yaptığını. Zaten o bilicte olsa klavuzları çöpe atmazdı. Ölçerim belki bilmeden doğru yapmistir.
    Dediğin gibi yapcam abi önceki clarionları ve sub kalacak.
    Arkadaki hertzler ve pioneer ovallari söküp satcam
    Konu E46 tarafından (17-12-2016 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde bu sahneleme işinin onde olması çok mantıklı, yarbay abide bu konudan bahsetmisti ilk sisteme başladığımda. aracin önünde hoparlör koycak yer oldukça kısıtlı.
    bu arada baya fatal hatalar yapmışım zamaninda oval moval hertz falan eski e46 kasa aracimin oem ses sistemi şeker gibiydi :/

Yardımlarınız için sana ve yarbay abiyede cok teşekkür ederim. Bu konulardan anlayan birilerini bulmak oldukça güç

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yardımlarınız için sana ve yarbay abiyede cok teşekkür ederim. Bu konulardan anlayan birilerini bulmak oldukça güç
    rica
    forum bu olaylar açısından güzel oluyor
    elinde kalanları da satarsın, pandizota beşi biyerde şeklinde dizen çok
    yap bitir de herkes rahatlasın

not: o mal büyük ihtimalle kabineti hatalı yapmıştır. kabinet ucuz bişey, kullanım kılavuzu ölçülerine göre tekrar yaptırabilirsin.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    not: o mal büyük ihtimalle kabineti hatalı yapmıştır. kabinet ucuz bişey, kullanım kılavuzu ölçülerine göre tekrar yaptırabilirsin.
    Hemen her tesisatçıda olan hazır yapılı ported kabinetlerden satmış @E46 abiye bana kalırsa, fotodan onu çıkardım. Burda bi abimiz de bu işi yapıyor arada çay içmeye gidiyoruz da onda da var hazır yapılmış bu tip, direk sat-tak tarzında

Sub'un pdf ini de ekliyim, 8.5 lt olarak belirtmiş kapalı kutu için üretici. Eğer bir sonraki gidilen yer düzgün / güvenilir bir yer olursa bandpass bile yapılabilir kutu, tabi bu sizin ne tarz müzik dinlediğinizle alakalı daha çok. Ported mi, sealed mi, bandpass mi olacağı

http://s3.amazonaws.com/szmanuals/22...de1b42bf108c9c
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @levent
    Teşekkür ederim pdf icin makbule gecti.
    sealed ile bandpass hakkinda bilgim yok. pdf den bakinca anladim sealed kapalı kabinet oluyor. enerjisi yuksek club tarzı müzikleri pek fazla dinlemem. pop, slow, tsm bunları dinlerim genelde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rica
    forum bu olaylar açısından güzel oluyor
    elinde kalanları da satarsın, pandizota beşi biyerde şeklinde dizen çok
    yap bitir de herkes rahatlasın

.
    sesli güldüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bandpass çalışırsa ne avantaj olacak?

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Bandpass çalışırsa ne avantaj olacak?
    Sealed'de inemeyeceği frekansa inebilir ama ne kadar gerekli tabi o soru işareti.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    frekans cevabı grafikleri gönderdiğin dosyada mevcut: sealed ile bandpass arasındaki farkı (30Hz-40Hz bandı için) tespit et. eğer grafikler doğru ise bandpass mass vs. hikaye. en düzgün performans sealed için. diğer tasarımlarda 30hz-50hz bandı yukarı doğru kanırtmış. yani bam güm 10 numara vuruyor abi cümlesine hizmet ediyor.

(doğru ise diyorum çünkü 20Hz'de bile ~90dBSPL görüyorsun. bu driver+kabinetin 30Hz altına ineceğine duymadan hayatta inanmam.)

tabi bu sizin ne tarz müzik dinlediğinizle alakalı daha çok. Ported mi, sealed mi, bandpass mi olacağı
    bu cümlene kesinlikle katılmıyorum. müziğe göre ses sistemi olmaz. sistem 20hz - 20,000hz arasındaki her frekansı üzerine birşey katmadan ve birşey eksiltmeden çalmalıdır. bandpass kabinet kullanırsam techno müzik daha iyi çalar veya jazz dinlersem subw'a gerek yok düşünceleri aslında bass/treble/EQ ayarlarını açmakla-kısmakla eşdeğer.

eğer bir sistemde alt frekanslar yetersiz/fazla ise bu arabesk müzik dinleme sisteminde trance çalıyorsun ondan kötü çalıyor şeklinde açıklanamaz, sistem yetersiz, filtre ayarları yanlış veya oda efekti mevcut şeklinde açıklanabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @E46, sealed=kapalı kutu demek.

kabinet çiziminden gördüğün üzere sealed için hacim sadece 8.5L, çok küçük, 206 bagajı için çok uygun. 8.5L hacme göre en/boy/yükseklik değerlerini tercihine göre belirleyebilirsin.

ben olsam sealed yaptırır geçerim. başlangıç, bagaj ve frequency response grafikleri açısından en mantıklısı sealed gözüküyor.

subw amp güç olarak 200W RMS'i geçmesin (kullanım kılavuzunda belirtilmiş).

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @phantom
    verdiginiz bilgiler benim icin gerçekten altın değerinde, yardimlariniz olmasa kesinlikle bu işlerin icinden çıkamazdım. kabineti sealed a cevircem, zaten bastan beri isteğim buydu ancak benim muhteşem tesisatçının engin bilggisinin kurbanı oldum. Nedesem tersini yapmış adam. 8,5litrede benim icin oldukça güzelde olur hacim olarak bagaj ı rahatlatır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bunlar öyle adamlar ki
    bilmiyor
    bilmediğini de bilmiyor; anlatabildim mi?
    bu zihniyetle aynı anda hem beyin cerrahı hem avukat hem dişçi hem asker olabilirsin mesela
    çünkü bilmene gerek yok, sıksan yetiyor
    sonrası cafer

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @E46 abi hertzleri ben vermiştim sana. Şimdi okudum da hani malı sana itelemişim gibi konuşulmuş burada. İşime yaramadığı için Hertzlerin letgo'da vs satılık konusu vardı. Sen buraya arkaya 13 cm hoparlör arıyorum diyince ben düşünürsen yollarım demiştim. Şimdi burada konuşulanlara bakınca ben düzenbazlık yapmışım gibi lanse edilmiş. İstersen paranı iade edip ürünü geri alabilirim. Telefonum sende mevcut

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler