User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Kirli Çamaşırları Döktük - Atletten Portatif Garaj

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool Kirli Çamaşırları Döktük - Atletten Portatif Garaj

Merhabalar. Aklımda ne zamandır bir portatif garaj yapma planı vardı fakat havaların soğuk olması sebebiyle erteliyordum. Yakın zamanda aracımı satıp ragtop'lu bir twingo alma planım olduğu için bu garaj işi biraz ciddiye bindi. Her tenteli aracı olanın kapalı garajı mı var diyebilirsiniz haklısınız da. Lakin aracı aldığım gün ön camının kırıldığı , her gün sibop kapaklarının çalındığı , arabayı boyadan getirdiğim günün ertesi gününde kaputuna çizikle isim yazılan bir yerde oturuyorum Normal araca bunları yapanlar o ragtop kumaşına neler yapmaz değil mi ? Neyse pazar günü boş boş otururken birden aklıma geldi. Nasıl olsa ben bu işi yapacağım bari boş oturana kadar küçük bir örnek hazırlayım hem gerçeğini yaparken işimi kolaylaştırır hemde ne kadar kumaş gider , ne kadar demir gider , kumaşı nasıl kesmeliyim gibi konularda bir şablon olur diye düşündüm. Ve işe başladım.

Malzemelerimiz bunlar. Bir miktar çelik tel , eski bir atlet , karga burnu , yan keski , metre , keçeli kalem , makas

Çelik telleri belirlediğim ölçüde kestikten sonra kargo burnu aracılığı ile bükme işlemini yine ölçüye uygun olarak yaptım. Buraya kadar her şey yolundaydı fakat bu noktadan sonra yani dikiş aşaması canımdan can aldı diyebilirim Hem hesap kitap yapmadan başlamak hemde dikiş yapmanın zorluğu bir hayli uğraştırdı beni. ilk başta tek parça kumaş ile yapmaya çalıştım fakat malzemelerin sabit olmaması , elimdeki kumaşın esnek atlet kumaşı olması gibi sebeplerden ötürü beceremedim Bir de dikiş işine o kadar yoğunlaşmışım ki o aşamada fotoğraf çekmeyi unutmuşum

Buda sonuç. Biliyorum çok düzgün gözükmüyor fakat yukarıda da bahsettiğim sebeplerden dolayı bu şekilde. Ayrıca gerçeğini yaptığımda çok daha güzel ve hatta kusursuz olacağının garantisini verebilirim. Bu çalışma bana gerçeğini yaparken kumaş kesimi , dikiş ve birleştirme şekli , demir ölçü ve bükümleri gibi bir çok konuda çok iyi fikir verecek. Havalar biraz ısındıktan sonra o yapacağım çalışmayı da kısmetse DIY kategorisinde çok detaylı bir şekilde anlatacağım.

~~~~~ BU DA BONUS ~~~~~

~~~~~ BU DA BONUS ~~~~~

Videoyu çekerken twingo olsun isterdim ama funcargo ile idare edeceğiz artık

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    super olmuş eline sağlık

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Fikir çok güzel.

Birkaç önerim olacak:

Metal çerçevelerin tente kumaşına boydan boya "dikilmesi" şart değil. Velcro (cırt bant) ile pantolon kemerini tutan zımbırtılardan yapabilirsin.

Şunu demeye çalışıyorum:

O sayede gerekirse çerçeve parçası değiştirmek kolay olur, imalatı/montajı da daha rahat olur.

Bir de, tüm gerginliği tente çekmesin. Çerçeve demirleri arasına iki sıra şerit düşün, bütün yük bu şeritlerde olsun.

Tamam, çerçeve bu şekilde değil ama, şeritler hakkında fikir veriyor işte.

Unutmadan, yapacağın garajın taban kısmı için beton dökmek çok çok çok faydalı olacaktır.
    Ben beton döktüm, zor değil.

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Unutmuşum..

Maceraya girmek istersen, küçük bir solar panel, bir akü, 2 silecek motoru ile uzaktan açılıp kapanabilir de yapabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fussy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    super olmuş eline sağlık
    Teşekkürler hocam
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir çok güzel.

Birkaç önerim olacak:

Metal çerçevelerin tente kumaşına boydan boya "dikilmesi" şart değil. Velcro (cırt bant) ile pantolon kemerini tutan zımbırtılardan yapabilirsin.

Şunu demeye çalışıyorum:

O sayede gerekirse çerçeve parçası değiştirmek kolay olur, imalatı/montajı da daha rahat olur.

Bir de, tüm gerginliği tente çekmesin. Çerçeve demirleri arasına iki sıra şerit düşün, bütün yük bu şeritlerde olsun.

Tamam, çerçeve bu şekilde değil ama, şeritler hakkında fikir veriyor işte.

Unutmadan, yapacağın garajın taban kısmı için beton dökmek çok çok çok faydalı olacaktır.
    Ben beton döktüm, zor değil.
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Unutmuşum..

Maceraya girmek istersen, küçük bir solar panel, bir akü, 2 silecek motoru ile uzaktan açılıp kapanabilir de yapabilirsin.
    Hocam yorumunuz için çok teşekkürler. Verdiğiniz fikirler çok güzel oldu. Özellikle çerçeveler arasına şerit çekerek yükü hem tenteden hem dikişlerden almak çok güzel bir fikir. Diğer söylediğinizde güzel. Çerçeveyi komple dikmek yerine birkaç noktadan bu şekilde tutturulduğunda söylediğiniz gibi montaj açısından da kolay olacak değişim açısından da. Çok değerli fikirler verdiniz.
    Zemin için ise beton değil de daha güzel bir şey düşünüyorum.

Bu tarz bir zemin ızgarası ile kaplamayı düşünüyorum. O garaj içerisinde pasta & cila gibi uygulamalarda yapmam gerektiğinde yürüme esnasında yerden kalkacak tozları vs. engelleyebilirim diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ek olarak aklımda küçük bir motor ile kumandalı yapmak fikri de vardı. Fakat öncesinde garajı yapıp motorun çekmesi gereken ağırlığı vs. görmem lazım. Ondan sonra dediğiniz gibi akü , motor , uzaktan kumanda ile uzaktan kontrollü yapabilirim. Tek noktadan mı yoksa karşılıklı 2 noktadan mı çekim yaptırmalıyım onu görmem lazım. Birde ben garajı videodaki gibi en sonuna kadar açılır yapmayı planlıyorum. Bu durumda motor olayı biraz zorlayıcı olabilir. Yarısı sabit yarısı açılıp kapanır şekilde olursa motor uygulama basit olur fakat buna binadakiler ne der onu bilmiyorum.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şöyle bir şey olacak sanırım

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle portatif bi garaj yapmam gerekicek benimde. İstanbulda temin eden var mı ?

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forumda benzer bi konu vardı diye hatırlıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ekrem_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şöyle bir şey olacak sanırım
    Evet böyle birşey olacak. Binadakilerde anlaşabilirsem eğer biraz daha geliştirebilirim. Kumandalı aydınlatmalı vs.
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle portatif bi garaj yapmam gerekicek benimde. İstanbulda temin eden var mı ?
    İstanbulda varmı bilmiyorum da biraz araştırdım en dandik modeller 1000 lira + nakliye'den başlıyor. Modele göre 5000 liraya kadar gördüm.
    Alıntı Ekrem_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumda benzer bi konu vardı diye hatırlıyorum
    Daha önce böyle bir konu tartışılmıştı fakat uygulama olarak yapılmamıştı sanıyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam o konuyada yapacağımı yazmıştım fakat bir türlü fırsat bulamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Orcun_Simsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet böyle birşey olacak. Binadakilerde anlaşabilirsem eğer biraz daha geliştirebilirim. Kumandalı aydınlatmalı vs.

İstanbulda varmı bilmiyorum da biraz araştırdım en dandik modeller 1000 lira + nakliye'den başlıyor. Modele göre 5000 liraya kadar gördüm.

Daha önce böyle bir konu tartışılmıştı fakat uygulama olarak yapılmamıştı sanıyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam o konuyada yapacağımı yazmıştım fakat bir türlü fırsat bulamadım.
    aynen 1500 liralardan başlıyor sanırım. benim apartmanımın önünde boş arazi var otopark olarak kullanıyoruz. Oraya ya kömürlük gibi bir baraka yapacağım içine arabayı sokabileceğim. Ya da bu şekilde portatif bir garaj yapmam gerekiyor. Kışın zaten sanırım avm otoparkına bırakırım.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fikir şahane ama böyle bir şey daha çok dikkat çekmez mi? Yani, eleman bunu görüp daha da bilenip açar içine girer, içinde de Twingo'yu görünce iyice dellenip arabayı parçalar, dediğin kadar kötü bi muhitteysen
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İstanbulda bu pratik otopark çadırından yaptıracak varsa birleşip hep birlikte sipariş verirsek fiyatı düşürebiliriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen 1500 liralardan başlıyor sanırım. benim apartmanımın önünde boş arazi var otopark olarak kullanıyoruz. Oraya ya kömürlük gibi bir baraka yapacağım içine arabayı sokabileceğim. Ya da bu şekilde portatif bir garaj yapmam gerekiyor. Kışın zaten sanırım avm otoparkına bırakırım.
    Hocam 1500'e yaptırmak yerine ben adım adım yapılışını anlatacağım. Eğer ben becerebilirsem sizde becerebilirsiniz. Maliyetide en fazla 300-400 olur. Su geçirmez kumaş kullanacağım için kışında portatifte bırakabileceği
    Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir şahane ama böyle bir şey daha çok dikkat çekmez mi? Yani, eleman bunu görüp daha da bilenip açar içine girer, içinde de Twingo'yu görünce iyice dellenip arabayı parçalar, dediğin kadar kötü bi muhitteysen
    Hocam muhitin kötülüğünden değil çocukların yaramazlığından. Veletler delirtiyor beni. Keyfi olarak eline bir şey alıp kaputa ismini falan yazıyor. Ayrıca önden ve arkadan kilitli olduğu için kumaşı kesmeden içine giremezler.
    İstanbulda bu pratik otopark çadırından yaptıracak varsa birleşip hep birlikte sipariş verirsek fiyatı düşürebiliriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman bir öneride bulunayım; garajın ön tarafını şeffaf branda ile pencere gibi bırakıp içerisinin gözükmesini sağlayabilirsin.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Orcun_Simsek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam muhitin kötülüğünden değil çocukların yaramazlığından. Veletler delirtiyor beni. Keyfi olarak eline bir şey alıp kaputa ismini falan yazıyor. Ayrıca önden ve arkadan kilitli olduğu için kumaşı kesmeden içine giremezler.
    Valla araba tavanına bıçakla dalacağından şüphe ettiğiniz insanlar o brandaya da zarar verir, hatta sırf içindekini görmek için bile açmak isterler. Ben aklıma geleni paylaşayım istedim sadece, yanlış anlamayın lütfen
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman bir öneride bulunayım; garajın ön tarafını şeffaf branda ile pencere gibi bırakıp içerisinin gözükmesini sağlayabilirsin.
    Evet olabilir. Hatta içine güneş enerjisi ile şarj olan küçük bir lamba koyularak geceleri görülmesi sağlanabilir. Fikir için teşekkürler. Değerlendireceğim bunları.

Alıntı d3n1s Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla araba tavanına bıçakla dalacağından şüphe ettiğiniz insanlar o brandaya da zarar verir, hatta sırf içindekini görmek için bile açmak isterler. Ben aklıma geleni paylaşayım istedim sadece, yanlış anlamayın lütfen
    Teşekkürler hocam. Artık kısmet o kadarı. Olmaması için bir şeyler yapacağım. Olursa da yapacak bir şey yok.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fikir güzel gerçekten ama çevrende yaşayan insan profili yapacak olduğun garaja da zarar verir gibi duruyor.

O kadar emek verdikten sonra gelir biri zarar verirse çok kötü olur.

Nacizaten metallerin birleşim yerindeki göbeği rulmanlı yapmak ve altına 10 cm x 30 cm bir lama ile zemine sabitlemen.

Oldukça hafif olacağından olası bir rüzgarda uçup hem aracına hem de başka bir yere zarar vermez.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir güzel gerçekten ama çevrende yaşayan insan profili yapacak olduğun garaja da zarar verir gibi duruyor.

O kadar emek verdikten sonra gelir biri zarar verirse çok kötü olur.

Nacizaten metallerin birleşim yerindeki göbeği rulmanlı yapmak ve altına 10 cm x 30 cm bir lama ile zemine sabitlemen.

Oldukça hafif olacağından olası bir rüzgarda uçup hem aracına hem de başka bir yere zarar vermez.
    Yorumunuz için teşekkürler. Rulman değil de halka kullanmayı düşünmüştüm. Yarım ay şeklinde büyük bir halka içinde gidip gelen küçük halkalar şeklinde. Söylediğiniz gibi büyük halkanın 2 ayağını da en az 10 - 15cm zemin altına sokup beton ile sabitleştirmeyi düşünmüştüm. Çadırı sökmem gerektiğinde de sadece büyük halkanın 2 ayağını zemine girdiği yerden keserek sökerim ve tekrar takmam gerektiğinde en fazla 2 halka masrafım olur diye düşünmüştüm.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler