User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
79 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2012 Polo GTI

Shendelzare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2012 Polo GTI

Ehliyeti alıp 1 yıl kadar annemin eski arabası honda CR-V'yi sürdükten sonra artık araç bakmaya başlamıştım. Başlarda Giuletta dizel, 116d, focus dizel falan baktım birsürü okulum evden 50km falan olduğu için ama bir yandan da hızlı bir araç almak istiyordum. Sonra işin içine Polo GTI dahil oldu bir şekilde ve çokta bekleme imkanım olmadığı için ikinci ellere daldım ve güzel bir tane tek kapı buldum, o zaman gelenlerin hepsi zaten xenon climatronic falan geldiği için benim için önemli olan tek kriter tek kapı olmasıydı aracın. O bulduğum ikinci eli babama gösterdim işte konuştuk pazarlık yaptık alıyoruz bize bikaç gün ver falan dedik kapattık telefonu. Bizim işyerinin karşısındada Florya Mez Oto bulunuyor babamda gidin bi bakın bakalım oraya falan dedi ama yani tek kapı GTI bulunmaz nimet gibi birşey olduğu için ben yoktur gitmeyelim boşuna alalım bunu falan diyorum neyse gittik yinede bakmaya ve orada baya büyük bir şansla kapıdan girdiğim anda bu araçla karşılaştım.

Tek kapı, sunrooflu, xenonlu, climatronicli, o zamanlar opsiyon olan detroit jantlı bir GTI. Babam al bak GTI işte falan dedi bende baya şaşırmıştım böyle bir aracın hazırda bulunmasına. Sonra oturduk konuştuk falan ve aldık hayırlısıyla aracı.

İlk yaptırdığım şey aynaları kaplatmak oldu.

Gençlik heyecanı yaz günü güzel hava fotoğraf çekimleri falan

3 Boyutlu modelleme programı sketchupta egzos çalışmalarım

Daha sonra talihsiz bir olay yaşadım, leventte 15 dakikalık işim vardı aracı bıraktım çantamı da aptal gibi ön koltukta bırakmışım yolcu camını kırıp çalmışlar çantayı. Ondan sonra ise evimin önünde gece vakti sağ kelebek camını kırıp aracın içinden deri montumu çalmışlar, daha başka şeylerde vardı adam onu alıp gitmiş nası bi manyaksa beğendi heralde dışardan görünce. Buda içersi yağmur falan almasın diye geçici çözümüm.

Neyse talihsizlikleri atlattık ve araca filtre kiti almayı kafaya koydum. ITG Maxogen vardı o zamanlar daha sonra onlar bitti Volkswagen Racing oldu falan pahalandı ikinci elmi alsam sıfırmı alsam falan diye düşünürken dedim aliyim gitsin sıfırını ve Volkswagen Racing Cold Air Intake kitini aldım. Kiti BTG den aldım orda da kemal abi pist günlerinin olacağından falan bahsetti o şekilde de pist maceramız başladı araçla.

Buda ilk pist gününden bir kare

Yine bir değişiklik isteyip yapılmış bir ön ızgara renklendirilmesi

Bu sanırım ikinci yada üçüncü pist gününden bir arkadaşın çektiği bir kare, çok güzel net yakalamış eline sağlık.

Virajlarda çok fena yatıyor araç

Bir pist günü çıkışı cansın'ın GTI'ında görüp bunu almalıyım dediğim Rieger difüzörü aldım ancak aracın kendi difüzörünü garajda sökemedim onun için biraz yardım almaya gittim ve aracı kaldırıp difüzörü söktük.

Montaj sonrası Riegerin iğrenç karbon kaplaması bu kadar güzel bir difüzörün bile cidden çok berbat durmasına neden oldu

Karanlıkta fena değil

Daha sonra bu berbat görüntüden kurtulmak amaçlı piano black boyattım difüzörü bu şekilde adama benzedi araç, el atmışken yan marşpiyellerde boyandı.

Yine pist günündeyiz

Uzun bekleyiş sonucu 323mm disklere sahip, 6 pistonlu tarox fren kitim powershop tarafından getirildi ve montajı orada yapıldı.

12mm spacer ile jant ve kaliper arasında 3mm mesafe kalıyor, 10mm de denedik ama arada kalan 1mm çok az geldi en küçük birşeyde kaliperler çizilebilirdi o yüzden 12mm de karar kıldık.

Güzel gözükmesi için arkayada tarox f2000 disk ve balata aldım

Montaj sonrası evin önünde baya güzel gözüktü gözüme frenler

1/3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fren kiti almamla ve aracın garantisinin bitmesi ile birlikte ipin ucu koptu, revo stage 1 yazılım ve öncesi sonrası dynoya çıkardım aracı. O arada dumpvalve de almıştım forgedan, filtre kiti ve dumpvalve ile stock halde 181,2hp çıkardı araç. Yazılımdan sonra 200,2hp güç aldık. Dyno run pdf olarakta var elimde ama onu daha sonra screenshot falan alıp eklerim.

Bu işlemlerin bir buçuk ay öncesinde de coilover siparişi vermiştim, bir ay içinde gelir falan demişti ft tuning kemal abi ama sonra aradım gelmedi falan dedi. Bende bi ara okul çıkışı gideyim bakayım birazda sohbet ederim diye yanına gittim kemal abinin bi baktım coil girişte duruyor.

Bu ST coillerin kodları biraz farklı olduğu için kemal abi bunu benimki değil sanmış o yüzden iki haftadır yatıyomuş orda coilover neyse attım bagaja powershopun yolunu tuttum

ST nin XTA modeli KW nun v2 modeline denk geliyor ama ona ek olarak kamber ayarı yapılabiliyor bu coiloverda, tek eksiside galvaniz oluşu. Ben pist kullanımında özellikle kamber istediğim için bunu tercih ettim çünkü KW da kamber ayarlı coilover sadece competition serisinde oluyor bu araçlar için, oda 2 kattan fazla fiyata sahip. Powershop ilk defa ST taktığı için ve bende biraz olaylar ani gelişip geç gittiğim için iş uzadı ve saat 7 gibi doğru düzgün ayarını yapamadan çıktım ordan. Araç aşırı alçak kalmıştı ve spacerda olduğu için fren yapsam bile sürtüyodu lastikler yukarı

Bu şekilde ortalama 20km hızla geçirilen bir süreden sonra nihayet araca düzgün ayar yapıldı

Daha sonra artık bi egzos işine girişeyim dedim ve uzun araştırmalar sonucu turbodan sona kadar iskenderde 63lük düz boru sona ise supersprint son susturucu takmaya karar verdim. Milltek daha performanslı oluyormuş sanırım ama ondan çıkan hava sesini beğenmediğim için istemedim ve supersprintin boğuk-tok sesi çok hoşuma gittiği için ona karar verdim.

Egzostan sonra stage 2 için powershop yolunu tuttum ve yine öncesi sonrası dyno yaptık, egzos ve stage 1 yazılımla ben farketmeden araç saçmalamış 5000 devirden sonra inanılmaz güç düşüşü yaşıyormuş ama stage 2 de problem gitti. Revo stage 2 yazılımla 5500 devirden 6800 devire kadar stabil 211hp güç aldık

Yine bir pist günü öncesi temizlik

Ve sonunda 2 aydır beklediğim Polo R WRC Street Edition tamponum türkiyeye ilk defa giriş yaptı. Daha önceden arayıp ızgaraların geldiğini ama tamponun gövdesinin ne zaman geliceğinin belli olmadığını söylemişlerdi. Yine coiloverda olduğu gibi gideyim bir bakayım, gelmiş parçalarada bir bakayım falan diye düşünerek Tamaş oto ya gittim. Orda benim siparişime bakınca son parçanızda şuanda transferde akşam 6 gibi gelir dediler bende beklemeye koyuldum.

Gövdeyi beklerken diğer parçalarda haşır neşir oldum biraz

Sonunda tamponun gövdeside geldi

Tamponu ve ön panjurumu boyacıma bırakıp o boyanırken intercooler meselesini çözmeye koyuldum

Uzun bir süre bu halde gezdim hem tampon hem cooler işi uzadığı için, arkadaşlar noldu vurdunmu falan diyorlardı

Yeşilköyde Tolga abi ile buluşup intercooleri elime aldım

Bostancı vwtechte intercooler takıldı

Sonra wrc tamponumu kontrol etmeye gittim ama talihsiz bir olay olmuş, bantlanan kısmın altından siyah boya sızmış biraz ve beyaz kısımlara bulaşmış o yüzden tamponu biraz daha beklemek zorunda kaldım

O sırada araçta doğru düzgün gitmeme problemi yaşıyordum onu çözmek adına R8 bobin takıldı ama çare olmadı

Tamponun nihayet boyası bitti ve toparlandı

Bal peteği GTI panjur ve bu tamponun uyumuyla ilgili kafamda soru işaretleri vardı ama çok güzel uyumlu oldu bence

Plakada takıldı, fena durmadı

2/3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normal bir GTI la benim aracın farkını görme fırsatım oldu bir avm otoparkında denk gelip, o aracın sahibide buralardaysa selamlar

Kar yağdığında okulun orda kendi evimdeydim o yüzden yaz lastikli aracımla gezmek zorunda kaldım biraz eziyet oldu onun için ve benim için

Güzel bir yıkama esnasında

Uzun süredir pistte kullanmalık jant arayışımı bu jantla bitirdim, Enkei RS+m

Üstlerine 215/40R17 Kumho V70A semislickleri taktırdım

Orjinal jantın spacerlı halinden bile biraz dışarda kaldı ancak yere geniş oturmak pist için daha iyi, bu aralar sürtme problemi yaşadığım için ön tarafı biraz yükselttim ancak çamurluk ve tampon kısmını genişleteceğim sanırım. Jantların duruşu

Buda pistte aracın son halinin nasıl göründüğü

En sonda polo buluşmasından bir resim

Genişletme işini yapabilirsem daha pist odaklı değişimler var aklımda umarım gerçekleştirebilirim Yarında hayırlısıyla tarox corsa balatalarım gelecek, şu ankilere göre daha pist odaklı bir balata

Aracın en son parça listesi : (Youtube videolarımın açıklaması ingilizce olduğu için ordan kopyaladım direk kusura bakmayın ingilizce diye )
    Volkswagen Racing Cold Air Intake Kit
    Rieger Rear Diffuser
    Forge Recirculation Valve
    Kumho V70A Semi Slicks
    Enkei RS+m
    Tarox Big Brake Kit B30-6 323x28 F2000 discs + Motul RBF660 hydraulic fluid
    H&R 12mm Spacers
    EcuFast Anadolu Custom Software
    NGK BKR7EIX Spark Plugs
    R8 Ignition Coils
    Replica Forge Intercooler
    ST XTA Coilovers by KW
    Iskender Turboback Straight Pipes + Supersprint Rear Muffler
    Polo R WRC Street Edition Front Bumper

Biraz abartı uzun bir konu oldu sanırım kusura bakmayın umarım keyifle okursunuz ve bende devamını getirebilirim

3/3
    Çok fazla foto olduğu için 3e böldüm konuyu

Güncel pist fotoğrafları 3. sayfada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel uğraşmışsın hem araba ile hem konuyu açarken teşekkürler araç şahane olmuş

bulutsrz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hic yorulmadan surukleyici okunakli bi konu olmus aracin guzel, kazasiz belasiz surusler. aracin arkasini kaldirdiginizda on kaputta eziklik gibi geldi gozume, yanlis mi gordum yoksa

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zevkle okudum hakikaten,kazasız güzel günlerde kullanman dileğiyle

enkei jantlar orjinallerden kat ve kat güzel durmuş bence

Mpower94 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah arabaya eklediğin her parça çok hoş olmuş ben bir tek jantı yakıştırmadım.Kazasız belasız binmen dileğiyle...

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç şahane maşallah !
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

qatrio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba kalite maşallah onur çok güzel oldu araba türkiyedeki nadir kalitede araç
    Yüce F.U
    PoloGTİ-CooperS R53-W204 AMG

D.Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    onur makina çok iyi ALLAH nazarlardan saklasın

TechTurkey Tholl-ga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    92 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    onur tampon sürecini hiç unutmicam
    maaşallah
    "Wagen"thusiast

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel araç güzel çalışma. elinize sağlık.

c.sar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel olmuş Maşallah.
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah emeklerin boşa çıkmamış çok kaliteli bir görüntü yakalamışsın anlatımda gayet keyifliydi , kazasız belasız sürmek nasip olur inşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah, çok güzel konu olmuş. Konuyu takip edicem mutlaka. Güzel günlerde kullan.

Yağ sıcaklığı istanbul park'ta stage 1 ve 2 yaptıktan sonra kaçlarda oluyor 2 3tur sonrası?
    " Kontrolsuz güç gerçek güçtür. "

https://www.instagram.com/alpataktv/

cursedjester - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız.. Çok başarılı olmuş, konuyuda keyifle okudum..
    Tabanway..

serkanaygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah güzel araba yapmışsın gerçekten. keyifle okudum konuyu, kazasız belasız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Onur kazasiz belasız inşallah

63owen63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    32 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vay Bumper Brothers ,tech'de de olduğunu bilmiyordum

Maşallah Onur, ben de pist odaklı ilerlemeye çalışıyorum, konu ve yaptıkların cesaret verdi , ayalasanıza yine bir vagon org
    Polo TDI WRC İsot Edition / Powered by İsot

Instagram : mehmetguliaytar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)