User Tag List

Sayfa 7/17 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
315 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Citroen C2 Macerası :)

tuzemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    autokinge bence de bırakmayın. ton tutturamıyorlar genelde işçilik zayıf.
    ///MPower

cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallahi art arda talihsizlikler yaşadık. Geçen hafta cumartesi gecesi çıktığımda aracın lastiği yanaktan açıldı, yollar sağ olsun. Derken yamalı lastik 2, balon sayısı 2 oldu. Yazlık lastikler diğer sezona yenilenmeli, buna karar verdik. to-do listesine 1 şey daha eklenmiş oldu.

Aracı basacaz boyatacaz vesaire derken masraflar açılıp duruyor. 2 gün önceki cumarteside de, araç "tık" dedi kontağı çevirirken ve birdaha da ses gelmedi araçtan. PAzar günü ustaya çekildi. Pazartesi de elektrikçiye. Sorunun BSI beyninden kaynaklandığı anlaşıldı, parçalar değiştirildi ancak sadece parça fiyatının 159 dolar tuttuğu, 600 TL istendiği belirtildi. Biz de itiraz ettik, çıkma BSI beyni 650 TL çünkü. Herneyse, takılan parçaları söktürdük ve aracı başka bir beyinciye getirdik. Bir baktık ki sökülen bozuk parçalar takılmamış, bize de teslim edilmedi. Dolayısıyla hangi parçaları takacağımız belli değil. Bu yüzden yarın bizimkiyle aynı modele sahip C2si olan arkadaşımızla beraber beyinciye gideceğiz. 2 saatlik iş için 3 gündür sürünüyoruz.

İşin kötüsü, biliyorum bu işlerin el emeği olduğunu, el emeğine paha biçilmeyeceğini. Ancak komponenti 100 lira tutacak şeye 600 TL istendiğini öğrendim. Malesef tepemin tası attı. Aracı yaptırıp bir süre sadece binmek, hevesimi geri toplamak istiyorum artık. Şimdiki beyin ustamız bu işin maksimum 200-300 tutması gerektiğini söyledi. Bir de araç 2 kere yer değiştirdi ve çekiciye totalde 60 TL para verdik. Umarım başımıza daha bela açamadan toparlarız bu arabayı.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, verdiğiniz emeğe hayranım gerçekten. Bunlar hep göz ve nazar olduğuna inanıyorum ben. Belki etki etmez ama bir nazar boncuğu takın derim. Kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Ali hocam.

Aracı aldık.Kısadevre esnasında kapı kilitleri de arızalandığı için tamir gördüler, bizdekiler ***** elektronik. Bize 900 TL'ye mal oldular ve hala daha masrafımız sürüyor. Aracın klima kontrol paneli de kısadevre esnasında alacağı zararı almış olacak ki, kompresör açılmıyordu. Neyse ki ustamız otosay'dan ayrıldığı için bu araçları iyi biliyor. Lexia isimli programla klima otomatik moda alındı. Bu sayede araç çalıştığı gibi kompresör de çalışıyor, klimadaki çevirmeli düğmeler çalışıyor. Tek sorun klima kompresörünün sürekli açık olması, çok yakması. 3 Tuşlu manuel tip klima paneli bulduğumuz anda değişimi ve normalleştirmesi sağlanacak.

Bir diğer husus, jantlarımızdan biri yamuk ve hava kaçırıyor. Ayrıca el freni ayarını yapan arkadaşın eli hafif olmadığı için şu an arka frenlerimiz tutar vaziyette ilerliyor araç. Pazartesi günü bu iki işe yoğunlaşıp aracı normal yürür hale getirip devam edeceğiz. Önceliğimiz ön ve arka tamponların boyanması olacak.

İbrahim Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu başından beridir takip ediyorum. Ciddi el emeği ve uğraş var. Kolay gelsin kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler

Aracımızın problemlerini giderdik. El freni ayarımız yapıldı. Jantımız da halledildi.

Mercek ve xenon ampulü siparişimi verdim. Balastım var. Araca mercek uygulaması yapacağım. Retrofit tarzı bir uygulama olacak. H4 tipi ampulü, H1 tipi xenon ampulle değiştirdikten sonra uzunlar merceğin selenoidine bağlanacak.Far karartma yapmayacağız. Krom tabana devam

VTS ve VTR'larda bulunan flapleri kaza yapan bir abimizden hasarlı olarak temin ettik. ***** öğrenci bütçesi olunca, geri dönüşüm çok önemli bir faktör oluyor bizim için Flapler kırıktı, satın almadan önce yaptırıldı. Kalan tek iş macunlanması ve araç rengine boyanmasıydı. Onu da ikiz kardeşim halletti. Plastik macunu, plastik astarı ve EZR boya, 2 kat vernikle güzel sonuç aldık. Ön tamponun tamiri ve boyanması ardından, orjinal ızgarayla beraber takılacak.

Öncesi :

Sonrası

Bu da şimdilik bir fotoğraf olsun, üzerine çok gelişme kaydedilecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah Doğu gardaşlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Acilinden yay ve lip takılmalı. Geri kalan herşey mükemmel, takipteyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı koray ozan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah Doğu gardaşlar
    Çılgın Koray Ustam sağolasın

Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acilinden yay ve lip takılmalı. Geri kalan herşey mükemmel, takipteyim.
    Sağolun Hocam. Yay konusunda hala kafa patlatıyoruz.Diğer sezon yazlık lastiklerimiz değişmeli.Şuanki 45 yanak lastiklerden acayip şikayetçiyiz.1 Sezon oldu alalı ama 3'ü balon, 2si yama. Bu yüzden 195/50/16 ölçüsüne geçmeyi planlıyoruz. Bu yüzden coilover mı, yoksa eibach mı sorusu takılıyor kafamıza.

Bu arada ön tampon için yeni orjinal ızgaramız, yukarıda boyanan lipler ve orjinal alt lipi evde dolapta. Ön-arka tampon boyanır boyanmaz takılacaklar

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cenk, cem kolay gelsin allah bir de sabir versin Ciddi emeginiz oldu bu aracta.

Yapma coiloverlar fikrinizi bir daha dusunun bence eger mecbur kalmazsaniz. Jomlar var vogtlandlar var ta technixler var eger c2ye uygun bulamazsaniz o zaman bence customa donun. Ayrica jomlari avrupadan cok daha ucuz fiyata getirtebilirsiniz aklinizda olsun ebayden. Eger tanidiginiz varsa onun araciligiyla daha da ucuza olur tabi ben benim araca 200 euroya tam takim JOM buldum ama bagaj olarak alamayacaktim birakmak zorunda kaldim cok uzuldum.

Mercek takimi isine gelince kendiniz yapmakla en iyi karari vermissiniz baska diyecek bir seyim yok. Morimoto gibi direkt far delik tabanina fitlenen bir mercekse KESINLIKLE loctiten uygun urunuyle sabitleyin.

Kolay gelsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eren Kardeşim çok teşekkür ederim

Coilover için Şaşmaz'daki Ferhat Usta'yla görüştük. Coilover taktığı bir DS3'ü kullandım, baya keyifliydi. ***** bizim bi 16 inch'imiz bir de 15 inchimiz olduğu için yaz-kış aradaki boşluk gözüme çok batacak. Bir yandan da replika ürünlerin orjinal diye kakalanması durumu var. Zaten konforsuz olan C2'de ne orjinal, ne değil belli olmaz. Bu yüzden dilediğimiz basıklığa getirme fikri hoşuma gidiyor. Bir de ***** garaj var, garaj girişi önemli

Mercek takımını da daha evvel bir arkadaşıma uyguladım. Aynı model hatta aynı renk C2. Ayarlamada hiçbir sıkıntı yaşamadığım gibi, uzun yoldan sonra ayarda bozulma vesaire yoktu, ayarladığım çizgi ip gibi duruyordu. Zaten muayene zamanı sökmemiz gerekebileceğinden hiç girişmek istemiyorum sabitlemeye. En kötü ihtimalle halojen h1 takıp muayeneyi atlatırım ama, ilk denemeden gazı alınca ikinciye el alışkanlığı olacak bence. Bahsettiğin gibi Morimoto çizgisinde bir ürün sipariş geçtik, bu hafta bekliyoruz gelmesini. Xenon kitim hazır, ampuller merceklerle beraber geliyor 4300K, Röle kablosunu herşey hazır olunca alacağım, siyah silikonum dahi hazır Biz de beklemedeyiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Epeydir güncelleme yapmamıştım.

Bi-xenon Mercekleri montajladık.Ancak ince bir talihsizlik, tek merceğin sıkıştırma kısmı yalama geldi. Dolayısıyla merceğin birini tam sabitleyemeden ayarı bozuldu. Derhal iade aldık ve başka bir mercek sipariş ettik. Tip olarak aynı olsa da daha kaliteli olduğunu bildiğimiz bir satıcıdan tekrar sipariş geçtik. Bu yüzden aracın görselliği dışında bi-xenon'dan şu anda memnun değiliz ama en kısa zamanda krom tabanlı far ve yeni merceklerle geri dönüş yapacağız

Bir güzel gelişme daha yukarıda bahsetmiştim. Coilover'larımızı yaptırmaya hazırlanıyoruz. Çünkü artık yükseklikten gına geldi Cenk'e de, bana da... Ondan evvel yapmamız gereken işler de var. Ön arka tamponu tamir edip kendimiz boyayacağız. Ön VTS-VTR Ekleri ve ızgarayı, orjinal ön lipi takmamız gerekiyor artık. Çünkü araç bayaa çirkin duruyor artık gözümüzde. Önümüzdeki 1 ay içerisinde aracın çehresini değiştirmeyi planladık, inşallah bir aksilik çıkmazsa halledilecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallahi iki kardeş yapabilmeniz çok güzel bişey. Ben kardeşimle tam zıt kutuplarım, ben beyaz desem o kara der. Mercekler gerçekten çok yakışmış ama çok yüksek duruyor. Merakla bekliyorum. Coilover' ları nereye yaptıracaksınız?

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mercekler güzel olmuş elinize sağlık. Ama mercek kapağı takmadınız mı ben mi öyle görüyorum. Bir şey gözümü tırmalıyor farda.

eanday - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınıza maşallah. Benimde nacizane bikaç tavsiyem olacak. Ön ekleri söylemiyorum zaten takacakmışsınız. Ön tampon içindeki ızgara bence göze batıyor onu orjinali ile değiştirebilirisiniz. Ayrıca coilover ile aracın kaderi değişecektir. Son olarak bagaj üstü orjinal spoiler ile nokta olacaktır.
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

samara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah araç nerden nereye gelmiş.Yere basmak şart
    Samara 2109/Peugeot 207/Skoda Fabia III/Octavia Sport

cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallahi iki kardeş yapabilmeniz çok güzel bişey. Ben kardeşimle tam zıt kutuplarım, ben beyaz desem o kara der. Mercekler gerçekten çok yakışmış ama çok yüksek duruyor. Merakla bekliyorum. Coilover' ları nereye yaptıracaksınız?
    Teşekkürler Bizim de bazen zıtlaştığımız olabiliyor. Aracı alçaltma fikri aslında Coilover gerektirecek kadar düşük değil. Kışın 15 inç saç jantlar kullanıyoruz,önümüzdeki sezon 16 inç jantlarımızdaki lastikleri 50 yanağa yükseltmek istiyoruz. 45'in hem konforundan,hem de sürekli balon yapmasından vesaire çok şikayetçi olduk. Bu yüzden dip basma fikrinde değiliz. Coilover'dan bu sebeple vazgeçtik sanırım. Uygun bir spor yay veya 3-4 santimetre civarında soğuk press yapmayı düşündük. Amortech ile görüştük.

Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mercekler güzel olmuş elinize sağlık. Ama mercek kapağı takmadınız mı ben mi öyle görüyorum. Bir şey gözümü tırmalıyor farda.
    Mercek kapağı taktık hocam. Bu farlar şu an böyle değiller. Bu posttan sonra güncellemesini yapayım hemen

Alıntı eanday Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınıza maşallah. Benimde nacizane bikaç tavsiyem olacak. Ön ekleri söylemiyorum zaten takacakmışsınız. Ön tampon içindeki ızgara bence göze batıyor onu orjinali ile değiştirebilirisiniz. Ayrıca coilover ile aracın kaderi değişecektir. Son olarak bagaj üstü orjinal spoiler ile nokta olacaktır.
    Ön ekleri almadan evvel,yaklaşık 4 aydır aracın orjinal tamponu,hatta Ankara'daki son kalan parçayı aldım zaten. Araca takılmak üzere bekliyoruz ancak uygun bir vakit bulup,fiberciye gitmesi gerekiyor ön tamponun. Hem tırnakların onarılması,hem de bu aracın eski sahibinin,gördüğünüz bal peteği plastik ızgarayı takmak için tampon içine yerleştirdiği abuk subuk şeylerin çıkartılması gerekiyor. Orjinal ızgaranın tırnaklarını hiç etmişler,bu sebeple defalarca tampon sökmemize rağmen takamadık. Fibercinin yolunu tutacağız.

Alıntı samara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah araç nerden nereye gelmiş.Yere basmak şart
    Katılıyorum,inşallah 1 2 aya kadar halletmiş olacağız. İki kardeş öğrenci bütçesi ile toparlamaya çalışıyoruz. Bir yandan mekanik bakımlarını da ödemek durumundayız. Sanayide pek te tanıdığımız yok açıkçası. Bir tek mekanik bakımlarımızı yaptırdığımız ustamıza çok güveniriz.Bu sebeple işlemler biraz yavaş gidiyor ancak,adım adım geliyoruz diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntıları cevapladıktan sonra,güncel halimize gelelim. Yorum yapan herkese çok teşekkürler. Ben,cem gibi burada aktif değilim. O yüzden yadırgamayın,konuyu açan Cem,ikiz kardeşim. Ben Cenk'im

Öncelikle,aracın geri görüş kamerasını plakalığa alarak,hem daha iyi bir görüntü edindik hem de referans çizgilerimiz doğru yere geldi. Park konusunda buna çok alışmıştım,kamera bozulunca cidden zorlandım diyebilirim araç ne kadar küçük olursa olsun.

Aracın merceklerini takmıştık ama hem ayar motorlarındaki sıkıntı,hem de reflektörün gördüğü zarar sebebiyle pek içimize sinen bir uygulama olmamıştı. Kara farı aracı ilk aldığımda hiç sevmemiştim zaten. Mecburiyetten boyayıp taktım ancak,işin içinden şimdi çıkabildik.

2 adet orjinal çıkma far aldık. Bunun camlarını işine yarayacak başka bir C2'ci arkadaşımıza gönderdik. Kalan parçalar ile kendi farlarımızı toparladık. Ayar motorları değişti,dişliler değişti,reflektör orjinaliyle değişti ve yeni mercek araca takıldı. Güncel halimiz şu şekilde ;

Yarım duvar sayılmaz ama,kesilme çizgisi gayet net ve düz ayarlamaya çalıştık. Tabii ki kuralına göre ayarlayacağız bakım zamanında ;

Bu da uzunlar. Tepkime süresi tatmin edici

Ve en son da kapattık geldik.

Şimdi kalanlar,aracın tamponlarının boyanması gerekiyor. Tamponları eğer boyatmazsam,ekleri ve orjinal lipi takmayacağım. Yazık olur güzel parçalara.. Tamponları boyattıktan sonra,maddi duruma göre aracı alçaltacağız. Ve kesinlikle iç temizlik işlemlerine başlayacağız. Aracın en son detaylı temizliğini 1 yıl önce yaptım,şimdi ise rutin yıkamalarda süpürgeden başka bir şey görmedi ve beyin arızası zamanında sökülen trimler sesler çıkartmaya başladı. (Elektronikçinin halt etmesi,kırılan klipsleri değiştirmek aklına gelmemiş olacak ki,bizi uğraştırıyorlar) Aracın tüm plastik aksamlarını söküp,klipsleri ve bağlantı elemanlarını yenileyerek,belki bir iki ekstra yalıtım yaparak geri toparlayıp,temizleyeceğiz.

Bu arada mercek işlemlerinde verdiği destek için DBY Detailing Berkay ustaya ve ekibine çok teşekkür ederim. Ekipman eksikliğim sebebi ile bize çok yardımcı oldular.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ek olarak,tüm bunların öncesinde. Aracın c3 ile aynı torpidoyu kullanması sonucu,esasen c3 parçası olan,ancak oldukça nadir bulunan şu seti aldık ;

Böylelikle aracın içi MK2 C2'ler gibi görünüyor az da olsa

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)