User Tag List

Sayfa 15/17 İlkİlk ... 51314151617 SonSon
315 sonuçtan 267 ile 285 arası

Konu: Citroen C2 Macerası :)

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifle okudum nadide konulardan biri, gerçekten emekleriniz çok güzel ve yerinde keyifle takip ediyorum. En son komple boyatıp evlatlık saklarsınız umarım. Arka stopları daha önce yazdım mı bilmiyorum VTS stobuyla değişip bir de jantlar biraz içeride kalmış onlar spacerlansa, biraz koyu bir gunmetal' e boyansa çok daha farklı durur. Geçmiş olsun, Allah başka kaza bela vermesin.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Geçmiş olsun, en kötü hasarı bu olsun.

blade_berkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle geçmiş olsun araç ilk halinden son hali gerçekten inanılmaz fark var kaza üzücü olmuş insanın canını sıkıyor gerçekten.
    1993 Peugeot 106 1.4 - 1997 Citroen saxo 1.4
    1995 Fiat Uno 70s 1.4 - 1992 Renault R9 1.4
    2005 Renault Kangoo 1.5 dCi - 2005 Opel Corsa 1.3 CDTI

cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar herkese.

Tamponumuz kasko aracılığıyla boyandı.

Tabii ben hazır tampon sökükken alt demiri va temizleyeyim diye götürüp bir güzel yıkadım

Yamulan tampon demiri çekilerek düzeltildi.

En son da tamponun montajı ve ayarı yapıldı.

Bugün de aracın hoparlörlerini değiştirdim. Hepsiburada’dan aldığım Sony XS-FB1730 3 yollu coax hoparlörleri taktım.

Vere artık cruise controllüyüz mk1 için ilk. Zamanında Com2000’i değiştirmenin avantajı. Direksiyonu ilk fırsatta yaptıracağım.

Şimdilik bu kadar

Ozan Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Geçmiş olsun..Allah kaza bela vermesin.
    Elinize,emeğinize sağlık.Yapılanlar çok başarılı..C2 aldırtacak cinsten

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar tekrardan
    C2'nin kışlık jantlarının Ford jantları olduğunu öğrendiğimizden beridir pek mutlu değildik. Ford jantlarının orta göbek çapları, Citroen ve Peugeot'ta kullanılan jantlardan farklı. Bu sebeple bijon kesmeler, balans ayarı tutmamalar ve titreşimler meydana gelebilir. Biz de bunu bildiğimiz için, Ford Ka'sı olan bir arkadaşa lastiklerle beraber sac jantları sattık. Onun aracına daha çok yakıştı

Ardından biz de Citroen ve Peugeot sac jantlarına bakmaya başladık. Bu baktığımız C4'ten çıkma, alman malı. Üzerinde orjinalliğini belirten parça kodu yer alıyor. Tek bir problem var. Eski sahibi jantları antipas ile boyamış. Buraya kadar bir sorun yok değil mi? Sac jantları fırça ile boyamış! Üstelik sadece dışını değil, lastiklerin oturduğu yanak kısımlarını ve iç kısmını da fırçayla boyamış. ANTİPAS! Bahçe ve teras için birkaç kere kullanma şerefine nail olmuştum. Kendisi son derece yapışkan, korkunç kokulu. Kuruduğu zaman yüzeyden ayırmak çok zor. Bu sebeple jantların ikisini operasyona aldık. Amacımız neler yapabileceğimizi görmekti.

Öncelikle, yüzeydeki boyayı nasıl düzeltebilirize yoğunlaştık. Sonuçta kullandığımız boyaların az da olsa kusur kapatabildiğini biliyoruz. Bu sebeple 200'lü rakamlarda zımparayla yüzeyi eşelemeye başladım. Sonuç : Başarısızlık. Asla fırça izlerini gideremedim. Antipas son derece yapışkan bir boya olduğu için zımparayı dördüncü geçişin sonunda tamamen dolu hale getiriyor ve 200'lük zımpara 2000'lik zımparaya dönüşüyor.

Hal böyleyken yapacak birşey olmadığının farkına vardık. Bauhaus'tan polisaj makinasına takılabilen tel fırça aldım. Küçük boy bir tel fırça da matkap için aldık ve işlemlere başladık.

Yüzeye mümkün olduğu kadar dibe inmek istedik. Zira elimizde Motip'in filler primer diyebileceğimiz, kusur kapatabilen kalın astarından vardı koca bir tüp. Bu sayede düz bir yüzey elde edecektik, ayrıca boya sağlamca tutunabilecekti. Yüzeyi boyayla tam olarak kaplayacağımız için pas probleminin de büyük oranda önüne geçecektik.

Orta kısımları daha sonra 180 zımparayla iyice aldım ancak fotoğraflama imkanım malesef olmadı.

Ardından boyaya karar verdik. Renault'un şu anda kodunu unuttuğum çok başarılı bir rengi. Gerçekten hoşumuza gitti. C4 jantlarını da bu renge boyayacağız.

Bu fotoğraf sanırım ilk kat vernik idi.

Orta göbeklerle nasıl duracağını merak ettik. Bakarsınız bu orta göbekleri aracın rengine boyayıp, citroen çavuşlarını estoril mavisi yaparız. Böylece kaliperlerle uyum sağlar. Çok uzun iş olacağı için vazgeçedebiliriz. Bilemiyorum

Arkadaşları yerlerine ağırladık. Kalan ikisini de bilahare yapacağız. Zaten kışlık lastik almadık henüz. Beklesinler bakalım.

Ardından kapı iç çıtalarını estoril mavisine boyadım. Bizim aracın iç kumaşına epey yakın bir renkmiş meğer estoril mavisi. Çok hoşumuza gitti.

Buna ek olarak aracın 220 bin bakımını 218 küsur bindeyken yaptırdık. EGR'nin fişini söktük. Yakın zamanda bir kör conta ile körleyerek çalışmasını engelleyeceğiz. Motul Xcess 5w40 yağ kullandım ve çok memnun kaldım. Buna ek olarak motorun alt takozu değişti.

Son olarak, garaja çok güzel bir geliştirme yaptığımızı düşünüyorum. Aldığım 7 adet LED armatürü garajın duvarlarına döşedik ve florasanlarla aynı hatta bağladık. Kafayı kırarsak eğer tepeden iki tane de spot ya da projektör LED almayı düşünüyoruz. Şu şekliyle aydınlatma çok güzel bir seviyeye geldi.

Dikkat : Panorama kaymış.

Evden artan bir raf vardı yine. Ortalı şekilde onu astım. Sağ kısmına da yengemden ve çok yakın bir arkadaşımdan gelen, şans eseri yakın boylardaki metal plakalardan astım.

Şu anda garajda ışık şartlarımız çok iyi. Geliştirilmeye müsait. Kablolamalar modifiyeye uygun bir şekilde çekildi. Arzu edersek herhangi bir duvara priz indirebiliriz. Ya da ışıkları gruplayıp, tavan lambasını ayrı, duvar lambalarını ayrı kontrol edebiliriz. İstediğimiz zaman uzaktan kumanda ile kontrol modülü ekleyebiliriz. Bunlar yapmayı düşündüğüm şeyler.

Bir diğer yapacağımız şey ise toparlanma .Şu anda gördüğünüz üzere, yeni taşınmışız gibi bir vaziyet var. Evvela fare kardeşimizin yarattığı pislikleri gidereceğiz. Ardından detaylı bir temizlik, yerlerin yıkanması ve duvarlardaki akıntı lekelerinin boyanarak giderilmesi var. Bu boyama işini her sene yapacağız gibi görünüyor. Garajın arkasındaki bahçeden dolayı. Yapabileceğimiz birşey yok

KaanBRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel uygulamalar garaj da çok hoş,hoparlörler için yorumunuz ne olur? Coaxial hoparlör almayı düşünüyorum.

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah doldurmaya devam, garajınıza imrenerek baktım gerçekten çok güzel olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaanBRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel uygulamalar garaj da çok hoş,hoparlörler için yorumunuz ne olur? Coaxial hoparlör almayı düşünüyorum.
    Selamlar,

Ben aracımda sadece coax hoparlörlere ek olarak bir adet aktif subwoofer kullanıyorum. Daha önceki şikayetim hoparlörlerdeki tizin pek kaliteli olmaması idi. Çok şey denedim, aracın önündeki tweeter'ları değiştirdim. Yine de istediğim gibi olmadı. Maksadım aslında aracın içerisindeki sesi ortada toplamaktı. Çünkü öteki türlü arkadan bass, önden tiz geliyor ve bu beni rahatsız ediyordu. Bu hoparlörler, bence amfisiz kullanımda standart bir teypte gayet tatmin edici. Hem bass'ı subwoofer'a önden minnacık ta olsa destek verip denge kurabiliyor, hem de tizleri parlamıyor, rahatsız etmiyor. Tavsiye ederim.

Alıntı KaraniC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah doldurmaya devam, garajınıza imrenerek baktım gerçekten çok güzel olmuş
    Çok teşekkür ederim, darısı başınıza

sweap07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    garaj çok iyi olmuş zemin mermer'e dönerse tam detaling atolyesi olur kesenize bereket

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sweap07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    garaj çok iyi olmuş zemin mermer'e dönerse tam detaling atolyesi olur kesenize bereket
    Selamlar, çok teşekkür ederim. Malesef zemine bir şey yapamayacağız zira ev sahibimiz yaptırdı zaten bu şekliyle

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son postta fotoğraf var mı, ben mi göremiyorum yoksa?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son postta fotoğraf var mı, ben mi göremiyorum yoksa?
    Hayır fotoğraf yok abi son postta, baya geç görmüşüm kusura bakma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kerata ile ilk uzun yol maceramızı yaşayacağız haftaya 4 kişi artı bagajla bakalım nasıl olacak

En son aliexpressten aldığım plaka lambalarını kamerama uyarlayıp taktım. Çook iyi oldular bence.

Uzun yol öncesi yağına suyuna baktırmak için Cemal abiye geldim. Zaten yağ bakımı vs yeniydi.

Sonra frencime geldim. Uzun zamandır ses ve viraj öncesi frende yalpalamadan şikayetçiydim. Usta diskin çok çok iyi durumda olduğunu, çok hafif tornalayacağını ve balataları değiştireceğini iletip işlemleri gerçekleştirdi. Arka kampanaları da söküp temizledi. Şimdilik sorun yok gibi, ilk başta fena boştu pedal. Rodaj yaptıkça açıldı.

Ardından DBY Detailing'ten Salih Ustam sağolsun cam filmimizi tekrar yaptı. Şuraya bir adam resmi bırakıyorum

Film Suntek STD20. Llumar'da ATR20 Kıvamında bir koyuluğu var.

Uzun yolda alçaklıktan ötürü sürtmeyelim diye stepneyi söktüm. Lastik tamir kiti ile gideceğim. Hazırlıklar tamam gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mersin'den sonra direksiyon için bir süre para harcamadım, arabamın eski direksiyonunu sattım. Daha sonra usta aramaya başladım, tanıdık vasıtasıyla tanıştığım Mustafa usta C2'nin direksiyonu için güzel bir fiyat verince, Cumartesi günü için sözleştik.

Önce direksiyonu söktüm, Mustafa Usta da direksiyonu güzelce temizledi, dikişlerin oturacağı yerleri traşladı ve deriyi alıştırmaya başladı. Sonra söküp, dikiş makinesinde tek parça haline getirdi.

Daha sonra alkantara eklemeye karar verdik ve üst alt iki parçayı o şekilde kapladı. Ardından koltuklarla uyumlu mavi renk iple dikmeye başladı.

İşlem bittikten sonra usta direksiyondaki yapıştırıcıları benzinle temizledi ve deri kısımlardaki kırışıklıklar için ısıtarak düzleştirdi. İşçilikten fazlasıyla memnun kaldım. Sonuç benim çok hoşuma gitti.

Uygun bir vakitte deriyi güzelce temizleyip koruma altına alacağım, zira işlemler tamamlandıktan sonra deri için sürdüğü kimyasalın biraz beklemesini tavsiye etti.

Ankara'da direksiyon işi olan usta arayan arkadaşlar için de tavsiye ederim Mustafa Usta'yı. Aşağı kartını bırakıyorum

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    direksiyon gerçekten çok yakıştı maşallah. 10 gün kadar önce golf aldım ben de; plaka aydınlatmasında kamera mevcut sizin aracınızdaki gibi, led sığmıyor. Nasıl bir çözüm buldunuz paylaşır mısınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaraniC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    direksiyon gerçekten çok yakıştı maşallah. 10 gün kadar önce golf aldım ben de; plaka aydınlatmasında kamera mevcut sizin aracınızdaki gibi, led sığmıyor. Nasıl bir çözüm buldunuz paylaşır mısınız?
    Çok teşekkürler. Ben en son Aliexpress'ten aldığım, içi kendinden ledli plaka lambalarını kullanıyorum. Bir önceki sayfada fotoğrafları var. Kamerası orijinal tipte cama oturandı, ancak Mersin seyahatimde bozuldu ne hikmetse. Ben de universal olanlardan alıp kendim lambaya sabitledim.

cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar tekrar. C2 maceramız devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde bagajımızdaki vibe opti-sound8 aktif subwoofer'ı tanıdığımız bir abimize verdik. Bu şekilde istanbul'a yolculuk yaptık ve dünyanın en keyifsiz müzik sistemiyle günübirlik bir yolculuktu. hal böyle olunca bagaja kabin koymaya, 4 kanallı bir amfi almaya karar verdik. Zamanında kurduğum C2 ekibinin ekmeğini yedim desem yeridir. Amfiyi uygun bir fiyata temin ettim. Subwoofer'ı da Ankara ekibinden bir başka C2'ci abimiz hediye etti. Kendisine teşekkür ederiyorum tekrar

Ses sistemimizden şimdilik pek memnunuz. Belki ilerleyen dönemlerde arka 13 CM'lik hoparlörler yerine midrange takabiliriz. Bagajı en kısa zamanda toparlayacağız. Amfi koltuğun arkasına geçecek, sağ taraf çanta,mont gibi şeyler için boş bırakılacak.

İstanbul yolculuğumuzda yoğun bir duman başlamıştı. Zaten 240 binde bir aracın duman atması normal karşılanıyordu ancak bu farklıydı. Araç trafikte bekledikten sonra gaza basıldığında çok yoğun, siyah bir duman atıyordu. Çiğ mazot kokusu aracın içerisine kadar yayılıyordu. Duman fikri aklımıza ilk olarak Turbo'yu getirdi ancak araç yağ eksiltmiyordu. Malumunuz turbo yağ bastığı zaman hem çekişten düşüyor, hem de yağı hava olarak bastığı için yağ eksiltmesine sebep olur. Bizim aracımızda iki durum da söz konusu değildi.

Ustamızla görüştük ve çarşamba günü sanayiiye vardık. Vatan Citroen Cemal Usta gerçekten işini biliyor. Önce turbo ihtimalini eledik. Turbocu bir abimiz gelerek sorun olmadığını söyledi. Zaten turbo çıkışında ciddi bir yağ görmedik.

Tek kalan faktör enjektörlerdi. Zaten Lexia'dan pistonlara basılan yakıtı incelediğimde hepsinin dengesiz olduğunu görmüştüm. Bu da bizi enjektörlerin bittiğine yönlendirdi. Revize etmek şarttı. Telefon trafiğine ve sanayii turuna başladık. Bir usta 1000TL fiyat verdi ve revize edilebileceğini söyledi. Ancak günümüz uymuyordu, aracın yatacağını söylemişti. Bir diğer işletme ise revize işlemine 2500TL fiyat verdi. Siemens enjektörlerin malesef yedek parçaları çok maliyetliymiş. Hal böyle olduğu için çıkma enjektör bulmaya karar verdik.

Cema ustamız sağolsun, kendi kaynaklarını kullanarak tertemiz 4 adet enjektör getirdi dükkanına. Yukarıda belirtilen fiyatlardan çok çok çok daha ucuza maloldu. Enjektörleri beklerken eski enjektörleri sökmek ve temizlik yapmak amacıyla üst kapağı açtık. Vaziyet kendini belli ediyordu.

Görüldüğü üzere heryer kurum. Enjektörlerin oturduğu yuvarlak kısımlarda bile çok fazla mazot kalıntısı vardı. Krank milinin üzerini kapatarak bu alanları balata spreyiyle temizledik.

Görünen kurum kalmayana kadar temizledik aslında. Bu fotoğraf işlemin yarısı diyebiliriz. Büyük yuvarlaklar manifolda giden. İkinci fotoğraflarda görünen küçük yuvarlaklar ise enjektörlerin oturduğu alanlar. İkisi de tertemiz oldu. Enjektörler geldiğinde pullarını değiştirdik. Eski enjektörlerdeki mazot borularını temizleyerek yeni gelenlere geçirdik. Çıkan bütün hava parçalarını temizleyerek kuruttuk. Tekrar montaja başladık ve aracı çalıştırmak için hazır hale getirdik.

İşlemler tamamlandığında aracın frenleriyle alakadar olmak için zaman ve mekan uygundu. Cemal Ustamız frenlerden gelen seseler konusunda bilgilendirildi. Parçacıdan yeni ön disk, ön balata sipariş edildi. Ardından arka kampanalarımız söküldü ve vaziyet kontrol edildi. Kendini frenci zanneden bir arkadaşın arka frenlerimize musallat olması neticesinde, fren yaylarının dağıldığını gördük. Henüz tamburu çıkartırken içeriden yaylar düşmeye başladı zaten. Fren balatasını sabitleyen T pimi de yere düşmüştü. Frene basmadan bile gelen cikcik seslerinin neden olduğunu anladık.

Malesef bu aşamalarda fotoğraf yok. Ancak eski fren balatalarını ve diskleri söktük. Porya üzerindeki pasları gidererek yeni diske uygun hale getirdik. Disk montajından sonra kaliperlere yeni ön balataları taktık. Hareketi sağlayan metal pimi sökerek temizledik ve tekrar gress'ledik. Kaliper rahat hareket etmeye başlayana kadar inceledik. Ardından aracı toplayarak test sürüşüne çıktık.

İlk izlenimimiz tabii ki dumanın sıfırlanması. Eskiden normal karşıladığımız dumandan eser yoktu. Dizellerin klasik, 3000 devirde gelen buharımsı beyaz dumanı haricinde, ne rölantide ne de trafikte bekledikten sonra dumandan eser yok. Ustamızın söylediğine göre bir süre beyaz duman atması son derece normal. Zira hala manifoldda ve egzozda eski enjektörlerin yarattığı kurumlar duruyor. Bu kurumlar zamanla, ya da bir uzun yolda yanarak yok olacağı için herhangi bir soruna yol açmayacak. Fren disklerinin ve balataların değişmesi, arka kampanaların düzeltilmesi ve temizlenmesi neticesinde frenlerimiz de pamuk gibi oldular. Alışma döneminden sonra çok daha keyifli olacaktır eminim.

İlerleyen dönemde vites seçicisinin plastik aksamını değiştireceğiz. Şu sıralar vites geçerken sorunlar yaşıyoruz. İdare edebilecek vaziyette fakat daha ilerlemeden müdahale edeceğiz. Ardından kışlık lastik bulacağız ve kasım ayı itibariyle kış moduna geçeceğiz.

Sevgilerle

Shirb13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emeğinize sağlık, çok keyifli uğraşlar.
    Sel Gider Kumu Kalır.
    Instagram: SrtGaraj282
    2016 Hyundai i20 Style Pan 1.4 Crdi
    2017 Seat Leon Fr Desire Red 1.4 TSI 150 HP W/O ACT

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)