Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Olayı şöyle açıklayayım, belki başka birinin daha işine yarar.
Bunlardaki hararet sensörü 4 pinli. Aynı yapı içinde 2 tane sensör var. G2 ve G62 olarak isimlendiriliyor. G2 kodlu sensör kadrana bağlı iken G62 kodlu sensör motor beynine bağlı.
Bu sensörler birbirinden bağımsız olduğu için içinden herhangi biri arıza yapabiliyor. Bende kadrana bağlı olan sağlam iken motor beynine bağlı olan arızalı idi. Kadranda hararette herhangi bir sorun yokken motor beynine bağlandığımda sıcaklık değerlerinde anormallikler vardı. Ben yol bilgisayarında motor verilerini görebildiğim için durumu fark etmem erken oldu. Yoksa kolay fark edilecek bir arıza değildi. Arıza kodu da olmuyordu.
Sensor detaylarini bilmiyorum, o konuda yorum yapamayacagim. Ancak, yakin yillarda uretilmis VAG grubu araclardan bahsediyoruz, bilgi paylastikca cogalir, ben de kendi deneyimimi aktarayim. Benim aracta gosterge mutemadiyen sicakligi ya en dipte ya da en tepede gosteriyordu. Ariza kodu da yoktu tam da sizin basiniza gelen gibi. Ancak, klima panelinden aractaki bazi verileri okumanin yolu vardi, simdi hatirlamiyorum nasil oldugunu. Neyse, buradan okunan radyatore giren su sicakligi normal degerlerde gezerken gosterge sapittiginda, dipteyken -99 derece, tepedeyken de 300 derece gibi abuk degerler algiliyordu. Bu degerler gostergenin limit degerleriymis. Neyse, arabada gosterge degistirerek sorunu cozmustum. Yalniz, benim aracta butun bu gostergeler, sensorler vs hepsi birbirine bagli oldugundan gosterge sapittiginda klima devreye girmiyordu, turbo koruma moduna gecip basinc basmiyordu vs. Muhtemelen sizde de benzer seyler olmustur.