User Tag List

Sayfa 1/10 123 ... SonSon
177 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 24 AD 632 Alfa Romeo 147 1.9 Jtd Q2

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

24 AD 632 Alfa Romeo 147 1.9 Jtd Q2

Arkadaşlar herkese merhabalar. Burayı aslında uzun zamandır takip ediyorum uzaktan da olsa. İstedim ki aracımın konusu burada da olsun. Bilgi bilgidir, tecrübe yine keza öyle yorum almaktan-geliştirmekten keyif alan birisi olarak ben de aracımın konusunu açmak istedim.

Aracım 2009 model Alfa romeo 147 1.9 jtd q2. 2014 aralık sonunda aldım. Yaklaşık 1 seneden biraz fazla bir zamandır beraberiz ve aldığımızdan beri totalde 23k km'ye yakın yaptık. Yolumuz genelde uzun yol klasmanında olduğu için nasıl yaptığımı anlamadım bile. Aslında aldığımda stok ve ufak tefek ihtiyaçlarının olduğunu biliyordum ve başlarda dokunmak istemesem de hem mekaniğine hem de performansına ufak tefek müdahalelerim oldu.

İlk aldığımda aracın tüm mekaniğine ve ömrü bitmeye yakın olan parçalarına el attık 100 bin bakımı adı altında (üst-alt salıncaklar, amortisörler, viraj demir çubukları, arka denge kolları, debriyaj seti ve volant, turbo hortumu değişti ve km bakımları falan fistan)

Her ne kadar tr'de bulunmasa da 170 hp'lik ducati corse versiyonu görsel olarak daha çok ilgimi çektiği için sticker'ını temin ettik, ardından kule gergisi ve HR 3.5 cm'likler ile görselliği bir basamak daha tamamladık.

Ufak tefek değişimlerimiz de yine görsel anlamda oldu. Cam filmi, egzoz kazanı, jant kaliper boyamaları çift egzoz görünümü gibi.

Performans anlamında racechip box'ı kullanıyorum 2-3 aydır ufak bir ayarda ancak muayene sonra düz boru, egr iptali, downpipe ve stage 1 baskı balata (400+ nm dayanıklı) uygulayarak altyapıyı güçlendirip turbo ile biraz oynayarak 200-210 hp civarını amaçlayıp gezeceğiz. Ayrıyeten brembo fren kitimiz de mevcut.

Neyse çok da uzatmayalım. Güncel resimlerimiz yerini alsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel çiçek gibi maşallah.. Ciddi masraf etmişsin bakıma tebrikler..

gökan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    masallah adıyamandasın sanrım bende şanlıurfadayım
    www.honda-tech.com

çok bildimlik yaparsan çok düşmüşlük yaşarsın,yok derdimlik yaparsan dert görünce saparsın....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı maceren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel çiçek gibi maşallah.. Ciddi masraf etmişsin bakıma tebrikler..

Çok teşekkürler sağolun. Aklımızda soru işareti olmadan binmek için yapılması gerekenleri yaptık.

Alıntı gökan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    masallah adıyamandasın sanrım bende şanlıurfadayım
    Evet, adıyamandayım Teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız kullanın.
    BMW E90 320d LCI

berkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız
    34 BAK 117 - cıvıc vti

34 BB119 uno s -- 34 RED 87 cıvıc vti -- 34 UL 5510 corsa 1.7 dti -- 34 ZJ 7086 focus 1.6 tdci -- 34 FP 6830 corsa 1.7 dti --
    34 HK 4550 - cıvıc vtec2

onurc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız sürüşler dileriz

Satış Bölümü Sorumlusu Yogi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Aracın egzosları dışında güzel olmuş tek çıkış daha iyi dururdu, box yerinede chip yaptırsan daha verım alırsın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Box aslında geçici bir çözümdü güç artısımız için. Bahsettiğim işlemler yapılırken sökülüp düzgün bir remap yapılacak zaten. 200hp civarı yeterli olur daha üstü günlük kullanımı aşar benim için.

Çift çıkış görüntü benim hoşuma gidiyor. Akrapoviç olarak da güncelleme planım var onları.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca maşallah. 1.9 ünitelerde kranklar belli bir torka kadar dayanıyor diye biliyorum. yüklemek kolay da, motoru ele almak hiç hoş olmaz. İtalyan Alfa Romeo forumlarından araştırın bu güç olaylarını. kazasız belasız kullanın.
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Iyi aksamlar herkese,

Madem konu 147 Q2 den açıldı bende size kendi aracimdan bahsedeyim.

15.12.2015 aldığım 2008 kirmizi 147 Q2 ilk aracim oldu.
    Ben aracı ikinci sahibinden aldim. Arac tamamen org. olup stok bir şekilde muhafaza edilmis. Butun bakimlari servis kayitli tutulmus bende o düzeni bozmamak için bütün bakimlari için mengeller den veridigim parca siparişleri ve servis olarak da birmot nilüfer şubesinde takilmak uzere beklemekte. Aracimdan fazlası ile söz etsem yetmez bu kadar kusursuz bir arac ile tanışmadım.
    Piyasada binmedigim araç kalmadı desem yeridir ama bunun verdiği zevk yasanmasi lazim ki karsi taraf hislerimizi anlasin.
    Ben 147 Q2 için daha once de tech de konu acmistim ama ilgi goremedim malesef. Sozun kısası ben türkiyede nu araçtan sayili olduğunu biliyorum ama kirmizi olarak kaç tane kaldi bilmiyorum...

Türkiye de en temiz 147 Q2 kırmızı nadir kalanda bende diye düşünüyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Trance-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araca maşallah. 1.9 ünitelerde kranklar belli bir torka kadar dayanıyor diye biliyorum. yüklemek kolay da, motoru ele almak hiç hoş olmaz. İtalyan Alfa Romeo forumlarından araştırın bu güç olaylarını. kazasız belasız kullanın.
    Elimden geldiğince bu iş konusunda uzmanlaşmış kişilerden online destek ve fikir alarak karar verdim projeye. Zaten bundan dolayı orta karar bir yazılımımız olacak. Ufak tefek rahatlatma değişiklikleri olacak. Düz boru, yeni bir dp, egr iptali egzoz sistemini rahatlatırken, enjektörler elden geçecek (belki de değişecek) üzerine turbo da değişebilir veya revizyona girebilir. Sonrasında manifold sistemine port polish, stabil ve ömürlü bir motoru azıcık daha verimli kullanacağım hepsi bu. Bir de tork artışı çok fazla beklemesem de yine de dayanması için stage 1 clutch kit.

Hedef 200 hp civarları. Bu motorla o gücü yakalamak çocuk oyuncağı. Daha yukarısında dikkatli olmak gerekiyor, motor ne kadar sağlam olursa olsun kimse ele almak istemez orası başka zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Modeldaşım merhabalar. Q2 gerçekten başka bir şey. Fiyat performans ürünü olmasının yanı sıra muadillerinden daha fazla keyif ve heyecan veriyor bu gerçekten objektifçe saptanılan bir gerçek.

Kırmızı q2 konusunda ankarada bir arkadaş var. Uzun zamandır o da diri kondisyonda bir kırmızı q2 ile yollarda Zaten q2 ailesi olarak sayımız 147 olarak 15'i zor geçer.

Çok değerli araçlar. Kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eyw kardesim senle paylaşacağimiz cok konu var ozelden bana tlf yazarmisin?

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne zaman 147 görsem bussolar geliyor aklıma inanılmaz bir sesi var.

alirizaatilla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız kullanın plaka 24 daha bi güzel ))

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Galiba Volant parçası 370nm'e kadar dayanıyor diye biliyorum. tam emin değilim. Bir araştırın derim. Araç güzel, özenle bakmanız dileklerim ile

Alfa özeldir. 147'nin Q2'si daha da özel. Nadide niteliğinde resmen. Yakın arkadaşımda Q2 var. bende de 147 Blackline var.
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alfa Romeo gerçekten çok nadide araçlardan. Bende de 2004 model 1.6 TS olanı vardı Kırmızı renkte gerçekten çok dikkat çeken çok keyifli bir arabaydı. Aldığım fiyatı söylediğimde kimse inanmıyodu, daha pahalı olmasını bekliyolardı. Ben çok uğraştım arabayla ve çok masraf açtı bana ama yine de yeri çok başkaydı bende. Alfistiturkey forumunda takılıyordum o zaman, gerçekten bir soru sorduğunda hepsi çok ilgileniyordu. Hatta aracım 140' ı geçmiyordu ve 75 kuruş yakıyordu, kahvaltı düzenlemişlerdi forum olarak bir abiye şikayetimi söyledim servise getireyim falan diye ayak üstü orada çözmüştü ve aracın kimliği değişmişti deyimi yerindeyse Sizin aracınız gerçekten çok daha özel bir araba ve ileride bir Station Vagon 156 sahibi olmak istiyorum tekrardan. Aracınız için ise MaşAllah, keyifle binmeniz dileğiyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar. Evet alfistiturkey bir alfa sürücüsünün yer alması gereken nadide sitelerden biri keza. ***** markanın kendisi zaten az sayıda araca sahip bilen eden az, hele de onun da içinde az bir sayıya sahip bir modeli almak hem alırken ciddi aşamalardan geçirtiyor hem de aldıktan sonra bilgi ihtiyacı için öyle bir portal olmazsa olmaz.

Ben de iyi masraf yaptım diyebilirim. Evet volant da o seviyelere çıkabiliyor ancak. Zaten kalkış ve türevlerini denemeyeceğim için aracın full torktaki devrinde zorlamaktan ziyade 60-100, 100-200 arası hızlanmaları artırmak amacıyla yapacağım geliştirmelere nazaran sadece biraz daha çabuk gider ömrü. Ben de yeni değiştim zaten.

Araca gerçekten diyecek söz yok. Keza ön yargılı bir markanın az bulunan bir modeli. Binilmemek ve alınmamak için bir çok sebep var. Ama önyargılı olan kişilerin bindikten hele ki sürdükten sonra düşünceleri değişiyor. Yıllarca her marka model araca bakım yapmış peder beyle çok tartıştık. O başka sınıf bir araç almamı istiyordu falan filan. Onun dahi binip de uzun yola çıktıktan sonra düşünceleri değişti.

1.9 motor 150 bg hatchback ve 40bin altına alınacak en iyi araç. Tutulmamasının en güzel yanı bir çok kişi için de bu zaten. Fiyatına göre her şey var. Masraflı falan değil, yaşlı araçlar. Haliyle ömürlü parçaların değişimi gerekiyor. Kroniklik namına diğer araçlardan ayrılabileceğini düşündüğüm tek sorun alt takımlar. O da çok pahalı değil.Senede bir bile sıfırlasan o tokluğa değer.

Yol tutuşuna ise diyecek yok. Hep derlerdi gerçekten c sınıfının en iyi yol tutan araçlardan birisi diye. Yeni eski kasa astralar, focuslar eline su dökemedi. Dağlık bir arazide asfalt yollarda kullanıyorum aldığımdan beri. Zaten yaydan sonra asfalttan çıkmam imkansızlaştı Diyebilirim ki her viraja girdiğimde ve gidiş gelişimde ayrı aşık oluyorum. Evet masraf yapıyorum ama bir başkası bunları yapmazdı muhtemelen, biraz benim ütopik ve mükemmeliyetçi yanımdan biraz da ilk aracım olması ve gerçekten sevmem keyif almamdan dolayı gözüme gelmiyor.

Hafiften de rahatlatma yüklemesi yapacağım. Egr, katalizör iptali ve egzoz flap'lari çıkarılması daha temiz ve sağlam enjektörler artı iyi durumda bir turbo ile bunu daha sağlam baskı balata ile yürüteceğim. İstek gücüm 200 hp +/- olduğu için ekstra bir değişikliğe gitmek istemiyorum. Ama varolanı daha iyi almak adına genel bir toparlama-temizlik yapacağım baharda kısmetse. Parçalar bagajda sadece daha merkezi bir yere gitmem lazım ki tüm bu işlemleri gönül rahatlığı ile yaptırayım.

Bu arada ufak bir sorunumuz oluştu. Jantımızın et değeri yüksek olduğundan Brembo fren kaliperlerimiz janta sürtmesin diye tornacıdan flanş işine girdik hiç istememiş olsam da. Ama içime sinmiş değil. Jantlarımı beğeniyorum ancak 18'ini bulmak zor bulunca da temizini bulmak ha keza öyle. Ara ara 5x100 18" jantlara bakıyorum takılabiliyormuş bize (5x98 bizim). O konuda da yardım ve tavsiyelerinize açığım. Ne yapabiliriz mesela. Marka spacer almak daha mı güvenilir olur (HR, eibach vardı sanırım yurtdışında)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler