User Tag List

Sayfa 12/15 İlkİlk ... 21011121314 ... SonSon
278 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: Peugeot 206 RC Feline 1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    telefonun dogru olcmesi icin mikrofon sisteminin iyi olmasi gerekiyor. ortalama bi telefona uyduruk mic koyarlar. pahali olanlara kalibrasyon girmek gerekebilir.

ben telefonu (o zaman iPhone 5 idi) RTA software'e esitlemek icin olcum app'ina kalibrasyon offset degeri girdim, RTA degerine yaklasmis oldu. ama bunlar cok fayda saglayacak cabalar degil. bu aldigin gibi veya daha iyileri ile olcmek lazim.

(aslinda olcum falan TR'ye ters. meshur atasozu ozetlemis: "dunya sitime minare gtume". bence olcum konusu ac. "TR'de tek, otesi yok" ben de altina yanci yorum yazarim; "abi honda yapsana" )

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    telefonun dogru olcmesi icin mikrofon sisteminin iyi olmasi gerekiyor. ortalama bi telefona uyduruk mic koyarlar. pahali olanlara kalibrasyon girmek gerekebilir.

ben telefonu (o zaman iPhone 5 idi) RTA software'e esitlemek icin olcum app'ina kalibrasyon offset degeri girdim, RTA degerine yaklasmis oldu. ama bunlar cok fayda saglayacak cabalar degil. bu aldigin gibi veya daha iyileri ile olcmek lazim.

(aslinda olcum falan TR'ye ters. meshur atasozu ozetlemis: "dunya sitime minare gtume". bence olcum konusu ac. "TR'de tek, otesi yok" ben de altina yanci yorum yazarim; "abi honda yapsana" )
    Haha guldurdun abi beni. Telefon sadece artti veya azaldı mı gibi bir veri için kullanilabilir. Telefonla yaptığım ölçümde benim 206 nın rolanti kabin gürültüsü , w221 S320 Cdi dan 13 desibel daha sessiz çıktı. nekadar hatali ölçtügünü sen hesap et
    Konu E46 tarafından (19-03-2018 Saat 15:54 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha önce çizikten dolayı boyanan sağ ön jantımın renk tonu diğerlerinden farklı olmuştu ve sürekli gözüme batıyordu. Jantların orijinal rengi olan hyper silver sökülebilir boya hazırlatıp kendim boyamaya karar verdim. Ancak boyadıktan sonra eskisinden beter oldu rengin hyper silver ile alakası olmadığını gördüm. Bir kaç farklı boyacıya gittim fakat hyper silver rengi tutturamayacaklarını söylediler . Tek RC jant alayim dedim replika olduğu için tek jant satışı olmadığını öğrendim. Neredeyse tüm Türkiye ye sordum fakat tek jant satan bulamadım. Zaten replika jantların renk ve ET. değerleri her markada farklılık gösteriyor . Bu tecrübe den sonra replika janta tövbe ettim. Her jantın başına bir iş geldiğinde takım olarak 4 adet jant alacak halim yok. Aracın üzerindeki 4 adet 17" RC jantı ile Starmaxx ST730 lastikleri satarak kendime 4 adet 17" RC orijinal jant ve 205 /40r17 Fulda Sportcontrol lastik aldım. Lastik tercihimde en büyük kriter gürültü seviyesi oldu.

Orijinal 17" RC jant 10.2kg Fulda lastik 8,6kg olmak üzere toplam 18,8 kg replikalardan 800gr daha hafif.

Orijinal göbeksiz jantlarımız ve lastikler

Lastiklerin gürültü düzeylerini bir miktar daha düşürebilmek için Mercedesin Maybach ve S-serislerinde kullandığı "Goodyear Sound Comfort" teknolojisinin benzerini lastiklerime uyguladım.

Ses emici köpüğü lastiklerin iç kısmına muntazam bir şekilde yapıştırdım.

Bijon kapaklarımız ve yeni jantlarla bir poz

İzolasyon sonrasında fabrikasyon 206 1.4 Hdi ile aracımın gürültü seviyelerini karşılaştırma fırsatım oldu.

Bilgisi olmayanlar için desibel hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.
    Desibeller logaritmik olarak artar ve azalır. Bu şu anlama gelir. 20 dB, 10 dB’den 10 kat daha büyük bir gürültüdür. 30 dB ise 10 desibelden 100 kat daha büyük bir gürültüdür.
    Desibeldeki 3 birimlik artış, gürültünün iki katına çıkması demektir. (Elektriksel güç olarak)
    Hissedilen tablodaki gibi.

Not: 2017 model 1.5dci clio ile 2017 model E 220d arasındaki kabin gürültüsü farkı 5.8 desibeldir.

1.4 HDI motorun dış gürültüsü

Yağmurlu havalarda sadece tavan izolasyonundan kaynaknalanan fark 9-10 desibeldir.

Not :Ölçümler Unit UT 352 desibelmetre ile yapılmıştır

Izolasyonlu 206 da spor yaylar ve büyük ebatli lastik kullanılmamış olsaydı fark daha da büyüyecekti
    Konu E46 tarafından (21-11-2018 Saat 11:41 ) değiştirilmiştir.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık. Lastik de ses izolasyonunu ilk kez görüyorum. Malzeme tam olarak nedir? Ve yapıştırmak için ne kullandınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sir,

guzel bir calisma yapmissin .

izolasyon hareketinden sonra lastiklere balans yaptirdin mi? titremesin?

Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgisi olmayanlar için desibel hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.
    Desibeller logaritmik olarak artar ve azalır. Bu şu anlama gelir. 20 dB, 10 dB’den 10 kat daha büyük bir gürültüdür. 30 dB ise 10 desibelden 100 kat daha büyük bir gürültüdür.
    Desibeldeki 3 birimlik artış, gürültünün iki katına çıkması demektir.
    dB olayi pis bir tanim, kavramakta zorlanmistim. aciklamana ufak bi duzeltme;
    - desibelmetre ile olctugun sey insan kulagi algisina gore hazirlanmis (A-weighted) olcek uzerinden ses seviyesi (SPL), birimi dbA.

- 10-20-30dB olarak verdigin ornekte geometrik artis guc veya voltaj icin gecerli. 10dB ---> 20dB'e artis demek guc/voltaj 10 kati artti demek. ama SPL 10 katina cikti demek degil. yaklasik 2 kati SPL (=gurultu) demek. insan kulagi logaritmik duyuyor. ama amfi 10 kati fazla guc uretmek zorunda kaliyor.

senin olcumler itibariyle E/S-class, 5 serisi vs. niye pahali, uzun yolda niye konforlu, daha iyi anliyoruz. hele ki elektrik motorlu arabada ses izolasyonu kendini iyice belli ediyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık. Lastik de ses izolasyonunu ilk kez görüyorum. Malzeme tam olarak nedir? Ve yapıştırmak için ne kullandınız?
    Elastomerik kauçuk köpüğü kullandım kendinden yapışkanlı Goodyear Poliüretan köpük kullanmış muhtemelen maliyetden dolayı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sir,

guzel bir calisma yapmissin .

izolasyon hareketinden sonra lastiklere balans yaptirdin mi? titremesin?

dB olayi pis bir tanim, kavramakta zorlanmistim. aciklamana ufak bi duzeltme;
    - desibelmetre ile olctugun sey insan kulagi algisina gore hazirlanmis (A-weighted) olcek uzerinden ses seviyesi (SPL), birimi dbA.

- 10-20-30dB olarak verdigin ornekte geometrik artis guc veya voltaj icin gecerli. 10dB ---> 20dB'e artis demek guc/voltaj 10 kati artti demek. ama SPL 10 katina cikti demek degil. yaklasik 2 kati SPL (=gurultu) demek. insan kulagi logaritmik duyuyor. ama amfi 10 kati fazla guc uretmek zorunda kaliyor.

senin olcumler itibariyle E/S-class, 5 serisi vs. niye pahali, uzun yolda niye konforlu, daha iyi anliyoruz. hele ki elektrik motorlu arabada ses izolasyonu kendini iyice belli ediyor...
    Teşekkürler Murat abi. İzolasyondan sonra lastiklere rot balans yaptırdım herhangi bir sorun yok. Desibel olayı oldukça karışık dediğin gibi tanim ile duyulan ses birbirini tutmuyor onu fark ettim. Aracın tasarim ve mühendisliği ile sesi kaynağından kesme olayı cok önemli burada aktarma organları aerodinamik yapı akustik ve çift camlar gibi faktorlerde önemli rol oynuyor. Aslında en önemlisi zemin , mıcır asfalt çok lanet bisey S serisi bile kifayetsiz kalir. ilerleyen zamanlarda farkli araçlarla ölçümler yapacağım. Bundan sonra yapilabilecek tek şey 180 derece ters faz uygulayacak bir işlemci almak bu araç icin yapılabilecek daha fazla birsey kalmadı. Bu yaptığım desibel ölcumlerine göre ses orijinaline göre % kaç azalmış oluyor Murat abi nasıl hesaplayabiliriz ben biraz baktimda pek isin içinden çıkamadım
    Konu E46 tarafından (08-04-2018 Saat 13:05 ) değiştirilmiştir.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neredeyse 20 yıl önce yapılmış bir tasarım. Kafadan duruşu güncel çoğu arabayı bozar hala

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neredeyse 20 yıl önce yapılmış bir tasarım. Kafadan duruşu güncel çoğu arabayı bozar hala
    Aynen katılıyorum Fatih

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabaya sınıf atlattınız vallahi. Maşallah
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabaya sınıf atlattınız vallahi. Maşallah
    Teşekkür ederim Samet beni baya bi uğraştırdı ama özellikle sessizlik konusu beni baya mutlu ediyor

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim Samet beni baya bi uğraştırdı ama özellikle sessizlik konusu beni baya mutlu ediyor
    Sizin kadar olmasa da ben de yalıtım işine el atmayı düşünüyorum. Ön konsol ve ön koltuklara kadar yalıtım iyi aslında ama arka koltukların yalıtım zayıf. Bi de davlumbaz ve alt kısımlar pütür istiyor aslında. Amatör bi şekilde el atacağız inşallah
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Loudness perception - sound pressure effect - sound intensity cause

Bu yaptığım desibel ölcumlerine göre ses orijinaline göre % kaç azalmış oluyor Murat abi nasıl hesaplayabiliriz ben biraz baktimda pek isin içinden çıkamadım
    soyle bir cevrim var: elektriksel guc (Watt) ---> ses dalgasi (SPL) ---> kulak algisi (loudness)

dB; Watt gibi bir birim degil, degisim oranini gosteriyor. ses dugmesini cevirince, yani gucu arttirinca cevrimde yarattigin degisim oranlarini soyle belirtmisler;

stok hale gore ~5dB sessizlik saglamissin (buna son yaptigin lastik izolasyonu dahil mi?). tabloya gore senin arabada yolculuk yapan kisinin yol gurultusu nerdeyse ucte bir azalmis (%30) demesi beklenir.

tabloya bakarsan; change of level=-6dB, loudness perception=0.66 ---> algida %34 dusus.

stok lastik genisligi 175mm, seninki 205mm. tabanin daralmasi yol sesini biraz daha azaltabilir (mi?).

dB Seviyesindeki Artisin Farkedilebilirligi diye bir grafik koymussun. o grafik ile benim yazdiklarim birbirini dogruluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin kadar olmasa da ben de yalıtım işine el atmayı düşünüyorum. Ön konsol ve ön koltuklara kadar yalıtım iyi aslında ama arka koltukların yalıtım zayıf. Bi de davlumbaz ve alt kısımlar pütür istiyor aslında. Amatör bi şekilde el atacağız inşallah
    Güzel olur aslinda meşakkatli olduğu kadar keyfli bi iş acikcasi ben yaparken keyf aldım. Şimdiden kolay gelsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soyle bir cevrim var: elektriksel guc (Watt) ---> ses dalgasi (SPL) ---> kulak algisi (loudness)

dB; Watt gibi bir birim degil, degisim oranini gosteriyor. ses dugmesini cevirince, yani gucu arttirinca cevrimde yarattigin degisim oranlarini soyle belirtmisler;

stok hale gore ~5dB sessizlik saglamissin (buna son yaptigin lastik izolasyonu dahil mi?). tabloya gore senin arabada yolculuk yapan kisinin yol gurultusu nerdeyse ucte bir azalmis (%30) demesi beklenir.

tabloya bakarsan; change of level=-6dB, loudness perception=0.66 ---> algida %34 dusus.

stok lastik genisligi 175mm, seninki 205mm. tabanin daralmasi yol sesini biraz daha azaltabilir (mi?).

dB Seviyesindeki Artisin Farkedilebilirligi diye bir grafik koymussun. o grafik ile benim yazdiklarim birbirini dogruluyor.
    Çok açıklayıcı olmuş Murat abi senin koyduğun tablo tam olarak anlamamı sağladı arayip da bulamadığım tablo .Gerçektende o tablodaki gibi hissediyor insan. Tablodaki değerler lastikle beraber okan ölçümler. Orijinal taban genişliği 175mm. Taban daralsa ses de bir miktar azalır diye düşünüyorum. Özellikle suspansiyonlar ve jat lastik orijinale dönse hatri sayılır bir fark olur
    Konu E46 tarafından (06-11-2018 Saat 10:43 ) değiştirilmiştir.

GEB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun, jantları doğru adresten almışsınız Son günlerde bi indirim gelmişti jantlara ama Atlantis modelinde indirim yoktu sanırım. Orijinal almakla araca kıyak geçmişsiniz ses kısmını ilk defa gördüm faydası varsa yapılabilinir öyleyse. Elinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GEB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, jantları doğru adresten almışsınız Son günlerde bi indirim gelmişti jantlara ama Atlantis modelinde indirim yoktu sanırım. Orijinal almakla araca kıyak geçmişsiniz ses kısmını ilk defa gördüm faydası varsa yapılabilinir öyleyse. Elinize sağlık
    Teşekkürler jantlar aldığımın ertesi günü az bisey indirime girdi ama önemli bir miktar değil. Uğraştirici bir iş olsada faydasi oluyor. Gürültüdeki azalmanin yanısıra araçtaki tokluk hisside artıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bundan sonra yapilabilecek tek şey 180 derece ters faz uygulayacak bir işlemci almak bu araç icin yapılabilecek daha fazla birsey kalmadı.
    artik izolasyon-king oldun
    sana bi ters faz sistemi yakisir. chrysler pacifica olayini hatirliyosun. yap bi arastirmasini, PXA-H800 haricinde belki baska urunler de vardir.
    ama oncesinde muhakkak Bose noise-canceling headphones denemesi yap.
    "ters faz anlatilmaz yasanir"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    artik izolasyon-king oldun
    sana bi ters faz sistemi yakisir. chrysler pacifica olayini hatirliyosun. yap bi arastirmasini, PXA-H800 haricinde belki baska urunler de vardir.
    ama oncesinde muhakkak Bose noise-canceling headphones denemesi yap.
    "ters faz anlatilmaz yasanir"
    Pasifica oldukça hoşuma gitmişti. Bose head phone bulabilir miyim bilmiyorum. Bizim buralarda ters faz deyince adama ters ters bakıyolar Başka bir işlemci de olabilir pdx-v9 ile h800 u kombine etmek varsada aklimda kablo masrafı ile sağlam bi bütçe ayırmam şart.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler