User Tag List

Sayfa 10/34 İlkİlk ... 8910111220 ... SonSon
634 sonuçtan 172 ile 190 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    jantlar çok güzel gözüküyor, yalnız kemerler beni boğdu boğdu boğdu duvara attı pistte çok terletebilir seni Rahmi

bu arada mevcut koltuk üzerinden 4 kemer uygulaması çok mantıklı olmuş, pist mücadelesinde çok fayda sağlayacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz oturamadik, oglumuz otursun spek
    oğlunu recaroya oturtmayanda ne biliim
    Romeo <3 Giulietta

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kemeri de jantları da beğendim
    keyifli sürüşler ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlatsana biraz başka neler var

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    jantlar çok güzel gözüküyor, yalnız kemerler beni boğdu boğdu boğdu duvara attı pistte çok terletebilir seni Rahmi

bu arada mevcut koltuk üzerinden 4 kemer uygulaması çok mantıklı olmuş, pist mücadelesinde çok fayda sağlayacaktır.
    Teşekkürler Serbest

Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    oğlunu recaroya oturtmayanda ne biliim
    Heç ...

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemeri de jantları da beğendim
    keyifli sürüşler ...
    Eyvallah abi, teşekkür ederim.

Alıntı powERS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlatsana biraz başka neler var
    Anlatayım tabi brocum.

Taa Temmuz 2020'de alıp da kendi dükkanımızda takmaya fırsat oluşturamadığım Racing Diffs LSD Convertion set arabanın bagajında, 3 litre şanzıman yağı ile birlikte uzun süredir dolaşıyorudu.

Pist sezonu artık en azından İzmir için yaklaştığından, artık işi bitirmek için Alfa Ege'den arkadaşımız olan Ata'dan randevu alıp, dün sabah 3. Sanayi'de Alfa Rosso'ya gittim.

Uzun zamandır işi ertelememizin sebebi, montaj için ya travers inecek, ya da şanzıman inecek diye şüphelenmemizdendi. Ama Racing Diffs benim aynı şanzımanı kullanan (M32) Corsa D OPC için montaj videosu yayınlamış ve burada sadece diferansiyel karpuzunu sökerek montajın mümkün olduğunu göstermiş.

MiTo'da travers biraz daha büyük olduğundan, daha zor görüküyordu ama tarvers indirmeden şansımızı deneyelim dedik. Arabayı Kaldırıp tekerlek, alt koruma gibi şeyleri sökerek başladık.

Sonrasında aks ve şanzıman takozunu söktük. Özellikle şanzıman takozu sökülünce, motorun kulaklarından esnetilerek diferansiyel karpuzunu sökecek kadar bir boşluk açıldığını gördük.

Ve diferansiyel aşağıda. Kendisini bol tiner ile temizledik:

Instagram'a atmalık diferansiyel ve racing diffs'in tüm parçaları serilerek fotolandı.

LSD dönüşüm kiti denen sistemin temel mantığını özetlemek gerekirse, differansiyelin göbeğine iki plaka yerleştiriliyor. bu plakaların ortasında 4 adet çok sert yay var, bunlar gövde plakaları ile differansiyel göbeğindeki büyük dişlilerin arasında kalan balatayı baskılıyor. İlk montaj öncesinde mengenede bu yayları sıkıştırıyoruz:

Sonrasında göbek plakalarını ve balata plakalarını diferansiyelin göbeğine yerleştirip, sıkıştırma vidalarını geri söküyoruz. Son olarak kit ile birlikte gelen pinyon pini de göbeğe yerleştiriliyor:

Son olarak diferansiyel montaja hazır:

Fotosunu çekmemişim ama şanzıman yağı olarak Motul gear 300 ls 75w90 kullandık. Bu kiti taktıktan sonra LSD uyumlu yağ kullanmak olmazsa olmaz, onu da not edelim.

Büyük iş diye aylardır kendi dükkanımızda yapamadığımız iş aslında yaklaşık 3 saatlik bir montaj ile tamamlanabilen, usta olan adam için kolay bir işmiş. Montaj konusunda benim gibi gözü korkanlar, korkmasın

Sonrasında yola çıktım, hava yağmurlu. Ama ufak ufak denemeler de yapmadan duramıyor insan.
    Aracın patinaja düşmesi baya azaldı. patinaja düşse bile torque steer sebebiyle direksiyon ile savaşmak diye bir şey kalmadı.
    Hızlı virajlarda, gaza oturunca araç bariz şekilde kendini içeri çekiyor. Bu sebeple çok daha ufak ve yumuşak direksiyon müdahaleleri ile araç çok daha fazla yönlenme sağlıyor.

Akşam yağmur durduğunda, tekrar virajlı yollara çıktım. Çok saçma şekilde virajlarda gaza oturunca müthiş bir stabilite hissediyorsunuz. Direksiyon başında zevkten kahkaha atar durumda buldum kendimi pek çok kez.

Bir de MiTo'da orijinal halinde bulunan Q2 elektronik diff kilidi konusuna açıklık getireyim. Bu sistem tamamen direksiyon açısı ve ön tekerlerin hız farkının ölçülmesine istinaden frenleyerek çalışan bir sistem. Bu sistem de günlük kullanımda oldukça faydalı ama çalışması için önce bir miktar kafadan kaymanız, sonra da fren ile gücü tek tekerde de olsa düşürme ile çalışıyor. Şu an tekerlekler arası hız farkı ortadan kalktığından, bu sistem devreye girmiyor, en azından belli bir noktaya kadar girmiyor diyelim. Çünkü bugün biraz abartıp, artık tekerlekler tutuşu kaybedince, VSC ışığı pavyona bağladı.
    Aynı Q2 vs mekanik LSD mantığı İngiltere tabanlı Alfa forumlarında Giulietta ve MiTo için benzer şekilde hep özetlenmiş.

Burada önemli olan bir başka konu ise ömür. Sonuçta oluşturulan LSD tipi balata tipi ve her balata gibi unun da bir ömrü var. Racing Diffs TR distiribütorü Arda ile olan konuşmamda, kendi aracında 40.000km'dir kullandığını ve her hani bir kaçırma olmadığını. Ama üreticinin yaklaşık 60-70 bin KM'de bir balata değişimi tavsiye ettiğini belirtti.

Son olarak, montaj için Alfa Rosso Ata ustamıza, Racing Diffs ürünlerini TR'ye ithal eder Arda'ya teşekkürü bir borç bilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaklaşık 6 ay sonra dün piste çıktım. Hava şartları ve pistin toz durumundan ötürü yol tutuş seviyesi en iyi gününde değildi diyelim. 5'er hot lap şeklinde 3 seansta toplam 15 tur attım. Genel olarak süreler düşük geldi. Araba bariz şekide eskiye göre hızlanmış olsa da, benim de biraz formsuzluğumdan ötürü çok iyi bir süre gelmedi. Benim de en iyi sürem 1:20:432 oldu.

Meth kit, LSD, Nankang AR1 lastikler ve 4 nokta kemeri pistte ilk kez kullandım. Gözlemlerimi tek tek listelemek gerekirse;

• Meth kit hem hız hem de EGT anlamında çok iyi iş yaptı. 5 tur aralıksız gazlamada bile EGT 750C'yi geçmedi. Çok şükür araçta performans kaybı veya olmadık bir durum hiç karşımıza çıkmadı.
    • Hız konusunda ise, Meth sayesinde avans açıldığından, ilk kez S/F sonunda 5. vitese atma gereği oldu arabada.
    • LSD yoldaki hissiyatıma benzer şekilde hızlı ve küçük direksiyon tepkisi isteyen yerlerde net çalıştı. Fazla sert virajlarda LSD'ye güvenip laps diye gazı kökleyince araba yine kafadan kayıyor. Bir de geçmiş alışkanlığımdan ötürü, arabanın kafasını içeri sokmak için lift off yapmaya meyilliyim. Ama gaza doğru yerde oturunca da kafa artık içeri çekiyor. Bu noktada kendimi alıştırmam lazım. İyi süre almak için biraz vakit geçecek gibi.
    • Nankang AR1'leri araştırdığımda, Trafeo R veya Cup 2 gibi lastiklerden sonra gelen en iyi fiyat performans lastiği olarak lanse ediliyordu (tane fiyatı 1.000₺ bu arada, fiyat konusu göreceli yani). Frenlemede iyi, dayanıklılıkta da oldukça iyi. Ama viraj performansı mükemmel diyemem. Doğrusu geçmişte kullandığım Kumho KU36 ve Kumho V700'ler çok daha iyi çalışıyorlardı.
    • 4 nokta kemer işini çok iyi yaptı. Koltuğuma resmen çivilenmiş gibiydim ve gün sonu yorgunluğumun nispeten az olmasına çok faydası oldu. Hem de direksiyon başında kendimi sabit tutmak ile ekstra efor harcamadığımdan dikkatimi daha kolay toplayabildim.

Gün sonu süre gelmese de, çok eğlendik, çok keyif aldık. Arabanın fren pedalinda seans sonlarında biraz yumuşama dışında hiç bir sorun yaşamamam da ayrıca mutlu etti.

Aşağıdaki videoyu da ilk seansta çekmiştim. Önümdeki araç Clio 2 RS 172 @utkunoa

Alfa Romeo MiTo & Clio 2 RS on İzmir Ülkü Park - YouTube
    Alfa Romeo MiTo & Clio 2 RS on İzmir Ülkü Park - YouTube

Bir de son olarak, pistten sonra artık yazlık lastiklere döndük, yeni boyalı jantlarımız ile.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pistten sonra bakimimizi zaten planlamistim.
    Diskleri yine mrec'ten almistim, balata olarak ise bu sefer mtec'in sitesinde satilan mintex'i tercih ettim. İngilizler cok met ediyor bu balatalari. Bir de diskin yaninda ciddi uygun fiyatli geldi, o sebeple denemelik aldim.
    Yag olarak ise normalde hep 5w 40 kullanirdim. Gecenlerde yaptigim bir arastirmada, ayni motor ve turbo kombinasyonuna sahip 500 abarth, punto abarth gibi araclarda oem yag olarak 10w 50 oneriliyormus. Bu sebeple, sogukken turbonun sagligini da korusun diye 5w 50 de karar kildim ve ilk kez motul marka bir yag aldim. Bakim oncesi kitimiz:

Lastik balata falan soktuk:

Disk tedarik etmistim ama arabanin ustundekiler cok incelmediginden henuz degistirmem diye dusunuyordum. Ama disklere yakindan bakinca fikrim hemen degisti. Son pistte ust uste 5 hotlap attigim olmustu, bunlar frenleri fazla zorlamis.

Bir de guclendirilmis Z rot konusu vardi. Bir suredir arastirmasini yapiyordum. Benim araca uyacak rotillerden buldum. Custom bir govde islettim tornadan bu sayede yukseklik ayarli da oldu. Ve montajladik. Oem z rotlara gore saglamlik acisindan 10 gomlek fark var, yan yana olan fotodanfsrk gozukuyor zaten. Guzel yani ise, ayni Z rot, mito punto, corsa, giulietta ve mini cooper'a uyuyor. Biraz kullanip net faydasini gordukten sonra satisa acacagim bu urunu de.

Gun sonunda jantlari takinca, temiz diskler arka planda cok guzel parladi, her ne kadar jantlar kirli olsa da.

AltunTV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haftalarca MiTo bakıp ancak 3-4 gün ile alamayan biri olarak sen her bir şeyler paylaştığında içim eriyor abi bütün arabalar senin gibilerde olsa MiTo'lar 250k olurdu kesene bereket ellerine sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AltunTV Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haftalarca MiTo bakıp ancak 3-4 gün ile alamayan biri olarak sen her bir şeyler paylaştığında içim eriyor abi bütün arabalar senin gibilerde olsa MiTo'lar 250k olurdu kesene bereket ellerine sağlık
    Guzel yorumun icin tesekkur ederim. Asil onemli olan surusten alinan keyif olsa da, boyle yorumlar da insanin gururunu oksamiyor degil.

İns diledigin arabayi bir sekilde bulursun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belki daha once satir aralarinda bahsetmisimdir, soğuk havalarda, ozellikle 10C altindaki sicakliklarda dip gaz yaptigimda overboost sorunum mevcuttu. Sirf bu sebepten sıkça n75 valfim de bozuluyordu. Overboost'dan da kasit, 1,5 bar olmasi gereken pek basinc, 5. ve 6. viteste ozellikle 4000 devir civarinda dip gaz yapinca 1,7 - 1,8 barlik basinc goruluyordu. O kadar yuksek basinca da cikinca, n75 artik basinci regule etmeyi basaramiyordu.

Bunu engellemek icin manuel boost controller (mbc) ile bir seyler yapabilir miyim diye arastirma yaparken, nette asagidaki gorseli buldum:

Yani, n75'e paralel baglanan bir mbc, dogru basinca ayarlanirsa, talep edilen max basinci gordugu gibi bunu wastegate'e direkt iletiyor.

Uygulamak icin aliex'ten bir mbc siparis edip, guzel pinomatik hortumlar ve baglayacak T baglanti ve dirsekleri aldim. Baglantiyi su sekilde yaptim:

Bir kac deneme sonrasinda overboost'u ortadan kaldiracak ayari buldum, sonuc bekledigimden de basariliydi yani.

Ama onemli bir sorun vardi, soguk havada overboost'u engelleyen mbc ayari, hava isindikca peak basinci da dusuruyordu. Ornegin hava 20C ustune ciktiginda 1,5 bar olmasi gereken basinc 1,3 bar seviyesine dusuyordu. Her sicakliga gore mbc'nin ince ayarini yapmak biraz dertli olacagindan, paralel baglanan mbc'yi diledigim zaman devreden cikarabilecegim bir yapiya gectim. Bunun icin de 12V ile calisan bir pnomatik valfi mbc'nin girisine bagladim:

Her sey toplaninca, sadece asagidaki mavi borular goze carpiyor:

Arabanin icinde de meth kit ekraninin hemen alt yaninda yer alan dugmeye pnomatik valfin beslemesini bagladim, bu sayede hava sicakliginin gun icindeki degisimine gore tek tus ile bu sistemi devreye alip, cikarabilecegim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sabahları binince "cabin crew slides armed and cross check" anonsuda yapıomusun?

ilk binişimde bi aç kapa yaparım.
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sabahları binince "cabin crew slides armed and cross check" anonsuda yapıomusun?

ilk binişimde bi aç kapa yaparım.
    Slides armed muhabbetini yarin sabah oglani okula gotururken deneyeyim :P

Yalniz bu dugme su yakmiyor kardes, her basisinda alirim 5tl'ni

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi yine mühendisliğin hakkını veren çözümlerle sahnedesin

peki o bağlantıların normal sıcaklıkta veya pistte yüksek sıcaklıkta kapalı olsa bile turbo lag yaratma ihtimali var mı? loglarda gözlemleyebildin mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi yine mühendisliğin hakkını veren çözümlerle sahnedesin

peki o bağlantıların normal sıcaklıkta veya pistte yüksek sıcaklıkta kapalı olsa bile turbo lag yaratma ihtimali var mı? loglarda gözlemleyebildin mi?
    Abi öncelikle teşekkürler

Sıcaklık konusu benim de kafama takılan bir husus. Bu konuyu biraz kullanarak göreceğiz aslında.

Ama benim yaptığım kontrollere gelirsek, kullandığım pnomatik valf normaly closed tip. Yani olası bir elektriksel arızada, MBC sistemi tamamen devre dışı kalacak ve düşük boost veya lag gibi bir durum yaşanmayacaktır.

Bir de ilk montaj sonrasında araba durduğu yerde valfi yaklaşık 20 dk boyunca elektrik çekecek şekilde deneme yaptım. Bu esnada pnomatik valfin gövdesi ancak 5-10C kadar arttığını gördüm.

Yine 50km'lik yol testinde, arabayı park ettiğim gibi kaputu açıp valfe elle dokundum, neredeyse hiç ısınma yoktu. Bir de burada kullandığım valfin alüminyum gövde olması da burada sıcaklık anlamında fayda sağlıyor diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fark etmissinizdir belki, arabaya pek kozmetik konusunda ekleme yapan birisi degilim aslinda.

Ama MiTo'nun marspiyel konusunda eksikligi ilk gunlerinden beri gozumu tirmaliyordu.

*****, yurt icinde uygun fiyatli bir sey bulmak da mumkun olmadigindan, bayadir erteliyordum.

Teknik anlamda arabaya yapilabilecekler azaldikca, marspiyele butce ayirip, Almanya'da arada alisveris yaptigim bir siteden Lester marka orijinal marspiyelleri siparis ettim. Ozellikle kargo ucretinin ptt anlasmasindan oturu uyguna gelmesi guzel oldu.

İlk olarak marspiyeli piano black'e boyattim. On tampon alt kenarindaki siyah boya, arka diff, ayna kapaklari ve camlarin koyu tonu ile uyumlu olmasini hedefledim. Cumartesi gunu de tam bir kapanma aktivitesi olarak, yazligin kapisinin onunde once arabayi guzelce yikayip, sonra marspiyelleri montajladim.

İlk marspiyeli montajlarken baya uzun surdu, tam oturma pozisyonunu bulmam biraz ugrastirdi dogrusu. İkincisi ise cocuk oyuncagi kivaminda oldu. On ve arka tarafta alindan ikiser vida ve yan panelde boylu boyunca silikon ile montajladim.

Silikonun saglikli tutmasi icin ustunde bolca kagit bant yapistirdim. Bu hali ile gorseller:

Silikonlar kuruyup, bu sabah bantlari soktum. Son goruntu bu sekilde oldu:

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok yakışmış Rahmi
    Keyifle kullan ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son fotoda araç baya enli çıkmış, gt gibi durmuş.

Maşallah

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son foto beni benden aldı, çok yakışıklı olmuş, maşallah...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her ne kadar yanlarda olsa da, marşpiyelin arka tekere yakın kısmına da bi 4 yapraklı yonca yakışır aslında, 145'lerdeki gibi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler