User Tag List

Sayfa 5/34 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
645 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ege tayfa king!!
    Romeo <3 Giulietta

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar,

Araçla tam 1 yılımı geride bıraktım.

Arada özelden bana yazıp, araçla ilgili merak edilenleri soran arkadaşlar oluyor, seve seve yanıt vermeye çalışıyorum. O sebeple, son 1 yılda araçla ilgili deneyimlerimi özetleyeyim:

• 1 yılda tam olarak 24.000KM yol yaptım.
    • Yapılan yolun çoğu tabi ki de lpg ile idi. Aracın 4400rpm üstü otomatik benzine geçmesinden dolayı, aslında araç bolca benzinle de beslenmiş oluyor. Ama tabi günlük normal kullanımda 4000 devire yaklaşmak bile gerekmediğinden, benzin tüketimi de olmuyor.
    • Yakıt tüketimi olarak lpg ile ortalama 10-10,5 lpg, 8-8,5 litre benzin gibi ortalamlar ile gezmek mümkün. Ama basarsanız tüketimin sonu yok.
    • Araçta kullanılan lpg kiti atiker grand. LPG setup konusunda en önemli konular:
      3mm nozle çapı,
      AHCF kodlu hızlı enjektörler,
      8mm gaz boruları,
      150hp üstü güce uygun regülatör,
      Ve tabi kide, uzman ellerde yapılmış uygun bir lpg ayarı (mümkünse AFR sensörü ile)
    • 4 kez İzmir Ülkü'de, 1 kez de İstanbul'da piste girdim. 1 adet Micheline Pilot Sport 4'ün canını tslim etmekten başka başıma olay gelmedi. Zaten sonrasında semi slick lastiklere geçtim.
    • Araç baya bir sert. özellikle dynamic modda daha sert. Bununla beraber semi slick lastikleri günlük kullanınca, dayanılmaz bir sertlik oluyor araçta.
    • Araçta sorun olarak iki konu yaşadım.
      Birisi direksiyon hatası idi. Aküyü değiştirince direksiyon hatası verme sıklığı çok çok azaldı. Sadece çok soğuk havalarda ilk çalıştırmada çok nadir de olsa aynı hata ekrana yansıyabiliyor. Ama kontağı kapatıp açınca kayboluyor. Sürüşe etki eden bir sorun olmadığı için buna dokunmuyorum.
      Yaşadığım diğer sorun ise bagaj kapağı ile ilgili oldu. Menteşeler üzerinden alınan şasi bağlantısı zayıfladığından, bagaj bazen çılmıyor, bazen cam rezistansını çalıştırınca silecek de çalışıyor gibi saçma durumlar oluyordu. Araç gövdesi ile bagaj kapağıarasına bir kablo çekip, her iki ucu da akıllı vida ile bağlayınca, şasi sorunu ortadan kalktı. Şimdi herşey sağlıklı bir şekilde çalışıyor.
    • Aracın 1100kg olmasından dolayı, 155hp gayet yeterli. Fakat turbonun üst devirlerde çok dolu olmamasından dolayı, yaklaşık 190'dan sonra falan araç yürüyor hissi hiç vermiyor.
    • DNA sisteminde özellikle D (dynamic) moda araç yol tutuşu açısından çok keyifli. Kontrollü lift off'larda falan arkası hafif hafif geliyor. Q2 elektronik diferansiyel ise yine keyif veriyor. Viraj içinde doğru noktada gaza oturduğunuzda, aracın kafasının içeri soktuğunu hissedebiliyorsunuz. Yine D modunda gaz tepkisi falan çok keyifli. Ama N ve A modlarında gaz tepkisi çok ölüyor, keyifsiz oluyor.
    • Parçaların çoğu Fiat grubundan. Örneğin triger kayışı bile ortak parça, çok uygun fiyatlara bakım masraflarını halledebiliyorsunuz.
    • 4 pistonlu brembo ön frenler ise efsane. Hem pistte güven veriyor, hem de frene dokunduğunuz gibi araç duruyor.
    • Aracı satın aldığım günlerde oğlum yeni doğmuştu. Yani 3 kişilik bir çekirdek aile için araç yeterli konforu sağlıyor. Özellike arka koltukta 2 yetişkin oturabilecek kapasite var. Yazın tatile giderken, bagajda pandizotu çıkarınca, 2 tane kabin tipi valiz, 3 tane çanta, 1 bebek arası gibi baya yüklü şekilde seyahate çıkmak mümkün olmuştu.
    • Son olarak da, araç hem duruşu hem kullanışı, hem de dışarıdan bakanlara verdiği izlenim açısından pahasının çok çok üstünde. Özel hissettiriyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Çok şükür genel olarak sorunsuz ve keyifle kullanıyorum, inş böyle devam eder. Çünkü yakın vakitte aracı değiştirme gibi bir fikrim yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son olarak bir de araca küçük bir dokunuş yaptım.

Son zamanlarda farklı başlıklar açıp, yazılım konusumda fikirler almaya çalışıyordum.

Aslında aklımdaki bir numaralı çözüm magneti marelli (MM) me110t tuning box idi. Malumunuz, MM Fiat grubunun kendi komponent üreticisi olduğundan, TR genelinde yazılım hizmeti çok yaygın olmayan Tjet motorda en garanti çözüm MM ME110T gibi duruyordu. Fakat yurtdışı fiyatının çok yüksek olması, ikinci elde pek bulunamaması sebebiyle ümidimi neredeyse kaybetmiştim. O sebeple farklı firmalar ile yazılım yaptırmak için görüşüyordum. Hatta yazılım yapacakken, downpipe da yapayım diyordum.

Derken, geçen cumartesi akşamı alfistiturkey'de ikinci el bi MM me110t ilanı gördüm. İlan sahibi ile pazar günü buluşup, cihazı araca taktık. Kısa bir test sürüşü sonrası cihazı hemen aldım.

Daha ilk kullanımdan itibaren tuning box in etkisi hem güç hem de gaz tepkisi açısından hissediliyordu. Sonuçta 155hp olan araç, MM'nin iddiasına göre 183hp olmuştu. Ama tabi MM'nin haritalarına müdahale şansı olmadığından, downpipe işi başka bahara kaldı.

Kaput altının güncel hali şöyle oldu:

Tabi lpg'li araçta uygun ayar olmadan güç arttırırsanız, sonuç felaket olur. Bu iş için de işin uzmanı olan @speed Özdin abi'ye başvurdum.
    Kendisi, face grubu üzerinden afr wideband sensörü ile lpg ayarı yapıyor. Neredeyse her akşam bir araç için randevu veriyor. İzmirde olup da, güzel bir lpg ayarı yaptırmak isteyen, arabasını seven arkadaşlara önemle duyurulur.
    İzmir LPG Ayarı‎

Son olarak, yine lpg ayarında 4400rpm üstünde otomatik benzine geçiş özelliğini sabit tuttuk. Performans gerçekten çok tatmin edici ve keyifli oldu. Yanlış saymadıysam, Kemalpaşa otobanında 5 kez gidip, geldik ve yaklaşık 2 saatin sonunda ayar işini de çözdük. Özdin Abi'ye bu verdiği çok çok değerli hizmetten dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

Egzozda afr sensörü ile pozlarımız da şunlar:

Bunlar da Özdin Abi'nin yorumları:
    Araç : 2010 Alfa Romeo MİTO mjet turbo
    Konu rahmitanir tarafından (27-12-2017 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün akşam otobanda biraz log alarak gazladım ve magneti marelli tuning box'ın arabaya ne kattığını karşılaştırmalı olarak gözlemledim.

Aldığım loglar aşağıdaki gibiydi:
    • Tuning box kapalı & araç dynamic modda
    • Tuning box race modunda ve araç dynamic modda

Grafikten de gözüktüğü üzere peak basınç değişmemiş. Ama tuning box aktif iken basınç çok bariz şekilde üst devirlere gittikçe düşüş ivmesi çok çok yavaş oluyor. Örneğin stock araç 4000rpm civarı 0,8 bar basarken, tuning box aktif iken 1 bar basıyor. Bu sayede aracın özellikle orta üst devirlerdeki ivmelenmesi çok ciddi fark ediyor. ama özellikle 5500 rpm sonrasında bu basınç farkı iyicene azalıyor. En son 6500rpm'de stock arack 0,50 bar basarken, tuning box'lı araç 0,55 bar ile noktayı koyuyor.

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah yapılan işlemler yerli yerinde Mito gerçekten keyifli bir araç

Benimde bir sorum olacak LPG ile piste çıkabiliyormusunuz ?

Bildiğim kadarıyla İstanbul Park'a LPG ile çıkılamıyordu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tuner faruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah yapılan işlemler yerli yerinde Mito gerçekten keyifli bir araç

Benimde bir sorum olacak LPG ile piste çıkabiliyormusunuz ?

Bildiğim kadarıyla İstanbul Park'a LPG ile çıkılamıyordu.
    İstanbul parka lpg ile çıkılamıyor. Lpg deposunun üstündeki regülatörü söküp de gelmenizi istiyorlar. Ben istanbul parka çıkarken lpg tankını komple söküp de gitmiştim, sorun olmamıştı.

İzmir pistinde ise lpg ile ilgili bir kısıt yok.

Körfez'e hiç çıkmadığım için, oradaki uygulamayı bilmiyorum.

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam olsun

Burdan bakınca ne güzel

Şu panaroma için neler çekildi

Örnek Mito ya maşallah tekrar..

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bundan 15 ay önce arabayı alırken, bugün arabaya yaptıklarım aklımın ucundan bile geçmezdi. Yani bugün konuya belki de şu ana kadarki en önemli güncellemeyi yapıyorum.

MM ME110T eklemesinden sonra, arabayı hem daha korunaklı kullanmak, hem de özellikle pist için gerçek potansiyel performansına ulaştırmak için bir şeyler yapmam gerektiğini hissediyordum.

Bu noktada, iki temel şey yapmak gerekiyordu: Biri frenleri güçlendirmek, diğeri de motoru rahatlatmak.

Frenler için goodridge çelik fren hortumunu sadece ön set olarak tedarik ettim, fren hidroliğini de motul rbf 600 ile değiştirdim.

Motor rahatlatma konusunda ise intercooler büyütmeyi tercih ettim.

Orjinali 3,4lt olan intercooler'ı 6,4lt oem versiyon ile değiştirdik. Orjinal vs OEM intercooler:

Mito özelinde spor intercooler diye pazarlanan ve fiyatı 2000tl üstünde olan kitler, 1 adet 6lt küsüratında intercooler, 2 adet de 2.5" den 2" e redüksiyon & 45 derece açılı cooler hortumlarından oluşuyordu. Onun yerine ben bu malzemeleri Aliexpress'ten teker teker sipariş geçince maliyet 4'te 1'inin bile altına kadar düştü. Tabi getirdiğim hiç bir malzemenin gümrüğe takılmaması noktasında şansımın yaver gitmesi de düşük maliyeti sağlayan önemli bir etken oldu.

Tabi bu işin sonucu ufak çaplı da olsa custom made bir montaj şekli gerektirdi. Ustalarımızla (baş usta babam olur) beraber montaj için kafa patlatırken:

Ama günün sonunda, sadece 4 adet vida deliği açarak, arabanın hiç bir orijinal malzemesini kesip biçmeden montajı tamamladık. İntercooler üst kenarındaki montaj noktalarına saplama vida takıp, bunları merkezleme amacıyla arabanın ön darbe emici demirine açılan iki adet delikten sıkı şekilde geçirdik. Yine intercooler'ın alt kenarına özel olarak hazırladığımız 2 adet braketi alt ön kenardaki tampon destek çubuğuna vidaladık. Borulardan sadece soldaki çok az kısaltıp takınca da, herşey yerli yerinde ve baya sağlam şekilde montajlanmış oldu. Eğer biraz daha büyük (özellikle yükseklik açısından) bir intercooler olsaymış, arabanın baya bir noktasının kesilip biçilmei gerekecekti. Taktığım intercooler'in ölçüsü 550 X 180 X 65 mm tam doğru ölçü olmuş.

Günün sonunda arabanın mevcut speği şu liste oldu:
    • Magneti Marelli ME110T Tuning Box
    • 6,4lt OEM intercooler
    • K&N kutu içi filtre
    • Goodridge çelik fren hortumları (sadece ön set)
    • Motul RBF 600 fren hidroliği
    • NGK iridyum buji
    • Nankang NS2-R 205-40-17 (sadece pist kullanımı için)

Tüm işin sonunda kaput altını biraz aklayıp, pakladık:

Dışarıdan bakınca da tampon altından intercooler'ın görüntüsü:

Bugün İzmir baya bir yağmurluydu. Akşam yağmur hafifleyince ilk iş deneme sürüşüne çıkmak oldu.
    Yaklaşık 60 km'lik deneme sürüşüm sonrasında, yapılan modlarla ilgili izlenimlerim:
    • Frenler kesinlikle çok daha net tepki veriyor. Yüksek hızda üst üste yapılan frenlerde bile hiç yumuşama falan hissettirmedi.
    • ME110T sonrası üst deviler bariz canlanmıştı. İntercooler ile bu biraz daha hissedilir oldu. örneğin daha önce 5. viteste iken 180-190 arası boğulan araba, bu sefer 5'te rahatça 200'ü gördü.
    • Intercooler büyüyünce en olası olumsuzluk turbo lag olur ama, turbo yine eskisi gibi 2500-3000 rpm arası kendini dolduruyor.

Tabi asıl net izlenimlerimi pistte göreceğim. Yağmurların müsade edeceği ilk gün piste çıkmak üzere, şimdilik bu kadar arkadaşlar....
    Konu rahmitanir tarafından (25-02-2018 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir.

FreeCaptiv3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah, plakanız da ayrı güzel )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FreeCaptiv3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah, plakanız da ayrı güzel )
    Teşekkürler.
    Arabayı aldığımda plaka üstündeydi. Hem çok güzel şekilde yapıştırılmış olması, hem de arabanın geçmişinin genel olarak takip edilebilmesi için bu şekilde bıraktım.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam bir alfa sahibi ve alfa sever olarak bayağıdır konunuzu takip ediyorum. Bir türlü yazayım dedikçe fırsatını bulamıyorum okuyup geçiyordum. Tüm yapılan işlemler nokta atışı olmuş gerçekten. Bir aracın süre içerisindeki değişimini basamak basamak görmek ayrı keyif yapılan her müdahale sonrası bir şeylerin olumlu yönde etkilendiğini gördükçe gerçekten çok mutlu oluyor insan.

Bebek ile 147'yi aynı kefeye koyamazken siz mito'da sorun yaşamıyorsanız sanırım benim bagajı elden geçirmem gerek

Elinize cebinize sağlık. Sorunsuz kazasız keyifle binin.
    Alıntı bhb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Memlekette beyaz olup tutulmayan tek şey kedi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam bir alfa sahibi ve alfa sever olarak bayağıdır konunuzu takip ediyorum. Bir türlü yazayım dedikçe fırsatını bulamıyorum okuyup geçiyordum. Tüm yapılan işlemler nokta atışı olmuş gerçekten. Bir aracın süre içerisindeki değişimini basamak basamak görmek ayrı keyif yapılan her müdahale sonrası bir şeylerin olumlu yönde etkilendiğini gördükçe gerçekten çok mutlu oluyor insan.

Bebek ile 147'yi aynı kefeye koyamazken siz mito'da sorun yaşamıyorsanız sanırım benim bagajı elden geçirmem gerek

Elinize cebinize sağlık. Sorunsuz kazasız keyifle binin.
    Öncelikle çok teşekkürler.

küçük tek kapılı araç & bebekli aile kullanımı konusunda en önemli nokta hanımın desteği. Eğer hanım da o arabayı seviyorsa, yaşanılan ufak tefek sorunlar göze batmıyor.

Bagaj konusunda ise bebek arabasının katlanınca küçük olması ve gerektiğinde tekerleklerinin çıkabilmesi falan çok önemli detay.

Tatil için uzun yola çıkınca da pandizotu çıkarınca, tepleme şeklinde bebek arabası, ana kucağı, iki tane kabin tipi valiz, bir kaç tane de çanta falan rahatçana sığıyor bagaja.

Senin 147 de sadece parayla değil, emekle sahip olunabilecek özel bir araba. O sebeple elindeki seçenekleri muhakkak tekrar değerlendir derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmişte stock intercooler & MM ME110T var iken obd üzerinden biraz log almıştım.
    Log aldığım tarih 02.01.2018 gece saat 11 civarı. Geçmişe dönük hava durumuna baktığımızda, o gün gündüz 15C, gece de 7C hava durumu sıcaklığı varmış. Yani log aldığım sırada tahmini 10C (+ veya - 2C sapar) gibi bir hava sıcaklığı varmış diyebiliriz.
    O gün aldığım log'da, stock intercooler ile 2000-2500 rpm civarı sakin giderken IAT 30C civarı imiş. Gaza asılınca da IAT 39-40C'ye kadar çıkıyormuş. Gazı bırakınca da tekrar 30-35C seviyelerine düşüyormuş.

Bugün akşam üstü eve gelirken menemen-manisa yolu yine her günkü gibi trafiksiz ve tatlı sert gazlamaya açıktı. Durum böyle olunca obd'yi takıp IAT'yi izlemeye başladım. Ölçüm esnasında hava sıcaklığı da tam olarak 11C idi.
    Büyütülmüş intercooler ile, 2000-2500 rpm civarı sakin giderken IAT 30C'de sabit kalıyordu. Şaşırtıcı olan ise, gaza yüklendiğimde IAT yükseleceğine düşüyor ve 25C'ye kadar gelip, orada sabit duruyordu.
    Vites düşürüp, devri 6000rpm seviyesine bile çıkarsam, IAT gazlama anında hep 25C'de çakılı kaldı.

Büyük intercooler ile bugün yaptığım ölçümün ekran görüntüsüne de aşağıya ekliyorum:

IAT ölçümü almadan önce de, büyük intercooler sonrası tatlı gazlamalarda hep araba rahatlamış hissettirdi, ne kadar bassam, hep o kadar tepki verdi. Ama bu hissiyatı, ölçüm ile de teyit etmek, hissedilenin sadece psikolojik etki olmadığı noktasında çok güzel bir nokta oldu.

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her yaptığın değişikliği keyifle takip ediyorum rahmi hocam. Eline sağlık, kesene bereket.
    "life is too short to drive boring cars"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Havaların 1 günlüğüne de olsa yağmura ara vermesini fırsat görerek, bugün soluğu Ülkü parkta aldık.

Lastik olarak Nankang NS2-R 205 40 17 leri takıp da piste çıktım.

Aracın diğer setup'ı zaten yukarıdaki iletilerde belirtildiği gibi.

Geçmişte stok araçta michelin pilot sport 4'ler ile 1:08:6xx yapmıştım. O sebeple bu gün daha iyi bir sonuç bekliyordum. (fakat o zamanı çıkarırken 1 adet lastiği parçaladığımdan, sonrasında pist için nankang'ları almıştım)

Nankang'ları pistte ilk kez bu kadar çok zorladım. Toplam 20 tur attım, bunun yaklaşık 15'i hızlı idi, tüm bu turları 3 seansta yaptım.

Nankang'lar gerçekten inanılmaz dayanıklı çıktı, bugün lastiklerin biraz da olsa canını alırım diye düşünüyordum ama, bana mısın demediler yine. Ama performans olarak belli bir ısınmadan sonra lastikler kendini salıp arabayı önden kaydırdı. Mito'da ilk kez bu kadar çok önden kayma yaşadım.

Yaptığım revizyonlar ise meyvesini vermiş gibiydi. Çünkü önceden 6000rpm'e gelmeden vites atmam gerekirdi, bugün ise gereken noktada 6500'e kadar rahat rahat çıkardım arabayı. 18C olan hava sıcaklığında, iat 30-40C arası gitti geldi, 40'dan fazlaya çıkmadı ama zaten o noktada çok fazla tutmadan arabayı soğuttum hep.

Günün sonunda en iyi turum 1:08:934 oldu, hedefim olan seviyeye çekemesem de, oldukça keyifliydi. İlgili turun videosu şöyle:

bir de lastiğin kendini bıraktığı anların birisinde çizgiden çıkıp sağ arkayı mıcıra kaptırdım, ufak & keyifli bir aksiyonda olmuş oldu:

Bugün bizlere pist konusunda kapıları açan ve her türlü desteği veren, ev sahibi Muhammed Ali'ye de teşekkürü borç bilirim. Pistte tadilat çalışmaları başlamadan önce, mevcut hali ile son bir kez track day kasmak paha biçilemezdi.

Benim yanı sıra, piste ilk kez gelen diğer Alfa'lara da selam olsun, bugün aslında küçük çaplı bir Alfa track day yapmış olduk. Bu zehiri daha çok Alfa'ya bulaştırmak dileğiyle...

BENİM MEVCUT RUH HALİM İSE:
    Konu rahmitanir tarafından (03-03-2018 Saat 22:57 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık rahmi hocam. Sezonu herkesten önce açtın demek
    nankang + yazılım ile fark oluşmaması neden olabilir? sürüşten kaynaklı mı yoksa pist falan mı tozluydu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık rahmi hocam. Sezonu herkesten önce açtın demek
    nankang + yazılım ile fark oluşmaması neden olabilir? sürüşten kaynaklı mı yoksa pist falan mı tozluydu?
    benim görüşüm, nankang bir pilot sport 4 değil gibi.

ama sezon dışı olması sebebiyle pist de biraz kirliydi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nankang ar-1 'lere baktın mı rahmi hocam? ölçün uymuyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nankang ar-1 'lere baktın mı rahmi hocam? ölçün uymuyor mu?
    AR 1'i duymuştum ama TR'de çok yaygı değil. ama NS2-R'ı bitirmeyi başarırsam, muhakkak onları da değerlendireceğim bir dahaki sefere.

Fakat bugün biraz düşünüp, yaptığım tur zamanlarına bakınca fark ettim, aslında beim dünkü en önemli hatam, sanırım lastik basınçlarını yeterince düşürmemek olmuş.

Daha öncesinde lastik basınçlarını 3 psi kadar düşürürdüm ve üst üste genellik en fazla 3 tur atardım.

Ama dün yine 3 psi düşürüp, üst üste 5 tur kadar atmışlığım oldu.

Aslında, sürücü olarak üst üste atılan turlarda piste alışmamdan dolayı son turlara doğru tur zamanlarımın iyileşmesini beklerim. ama dünkü tur zamanlarıma bakınca, en iyi turumu her seansın 2. turunda atmışım.

Zaten yukarıda paylaştığım 12 saniyelik video da, son seansın 4. turuna ait. Negatif virajına girerken her zamanki noktada fren yapmama rağmen, araç kafadan ciddi şekilde kaymış. Bu da lastiklerle alakalı bir sorun olduğuna işaret ediyor.

artık aracım üst üste daha fazla tur atacak kapasiteye sahip olduğundan, bundan sonra lastikleri 5-6psi kadar daha fazla indirmemde ciddi fayda olacak gibi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler