User Tag List

Sayfa 7/34 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
634 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün akşam servisin yanından öle bir geçti ki Sprinter'ın direksiyonuna geçip arkadan darlayasım geldi ahahahaha
    Çok mu apaçi oldum ben ya

Ama malumun, Menemen - Manisa yolunu seviyoruz

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Yok yahu usul usul geçtin benim içimde apaçi var selektörle darlayasım geldi o kadar sakindin

.:: Bugün arabayla geldim dönüşte pusuda beklicem seni ::.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

mk3_ugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi helal olsun valla , özverili şekilde pist katılımı yapıyorsun. Devamını dilerim. 23 haziranda istanbulparkta görüşürüz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mk3_ugur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kazasız belasız
    çok teşekkürler.

Alıntı barisy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi helal olsun valla , özverili şekilde pist katılımı yapıyorsun. Devamını dilerim. 23 haziranda istanbulparkta görüşürüz.
    Çok sağol abi. Sizin gibi abilerimizden görüp, öğrenmeye çalışıyoruz
    23 Haziran haftası yurt dışındayım, sıradaki etkinliğe inş...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçtiğimiz pazar günü İzmir Ülkü Park'ın 850m'lik küçük parkurunda düzenlenen time trial'a alfa ege olarak katıldık.

Toplam 6 alfa'ydık fakat, 40 kişiden fazla bir katılım olduğu için piste sadece 1 kez çıkıp, 3 hot lap atmak şansımız oldu.

İzmir pistindeki tadilat dolayısıyla 2km'lik büyük parkur şu an maalesef iptal durumunda, o sebeple, bunun gibi küçük parkurdaki time trial'lar dışında bir aktivasyon maalesef tahminen yıl sonuna kadar olmayacak.

850m'lik parkura en son 3 yıl önce sedan civic ile bir kaç kez çıkmıştım ve hiç keyif almamıştım. Fakat Mito gibi ufak ve kıvrak bir araba ile çok keyifliydi.

2 dakikadan bile kısa süren toplam 3 hot lap için şöyle buyrunuz:

Biri 160hp altı, diğeri de üstü olmak üzere iki kategori mevcuttu. Alt kategoride ikinci oldum, toplamda ise üçüncüydüm.

850m'lik parkur, bu işe yeni başlayan ve özellikle küçük araç sahipleri için uygun bir parkur. ay sonuna doğru burada alfa ege olarak bir etkinlik daha yapacağız inş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugünkü konumuz Intercooler su spreyi & yağ sıcaklık sensörü montajı.

Bir kaç hafta önce aliexpress'ten aşağıdakileri sipariş etmiştim:
    • Yağ sıcaklık sensör ve display
    • Yağ sensörü takabilmek için sandwich plate
    • Yarış arabası motor çalıştırma tuş takımı
    • Oto cam yıkama motoru, deposu, nozzle'ı

Malumunuz, arabada büyük intercooler var. Ama yaz sıcaklarında da büyük cooler bir yere kadar fayda ediyor, özellikle pist ortamında. Büyük cooler iat'yi stabil tutmayı her koşulda sağlıyor, ama hava çok sıcaksa, 45C altı iat ölçümü görülemiyor.

Yüksek hava sıcaklığında iat'yi düşürmek için, biraz da meraktan tabi, subaru impreza sti'ların bazı modellerindeki gibi intercooler su spreyi yapalım dedik.

Sprey için aliex'ten su motoru, depo, nozzle içeren paketi aldık. Ama tabi sadece bu paket yeterli değildi. İşi hakkıyla yapmak için, biraz da olsa akıllı bir kontrol ünitesi lazımdı. Bunun için de yarış arabası motor çalıştırma tuş takımını aldım. Bir de tabi arka plandaki gizli kahraman, röle içeren ve timer fonksiyonu ile bu röleyi kontrol eden bir elektronik kart buldum ofisten. İlgili yazılımcı arkadaşlardan da rica ettim, karta elektrik verildiğinden itibaren sonsuz döngü şeklinde röleyi 2 saniye ON, 8 saniye OFF şeklinde çalışacak basit bir yazılım yaptık.

Kurulum için, dün sabahtan babamın dükkanında işe koyuldum. Öncelikle tamponu söktük ve su deposunu takacak yer aradık. Bu iş için sağ ön çaprazda tampon içinde güzel bir boşluk vardı. Depo çok aşağıda olduğundan, depo ucuna baya bildiğiniz tarımsal sulamada kullanılan güzel, sağlam ve sarı renkte bir su borusu taktık Borunun ucuna bir tapa ile kapak sorununu da çözdük. Boru, her ne kadar depoya sıkı geçme olsa da, bolca silikon basarak, borunun sağlamlığını da garanti ettik.

Su deposunu taşıyacak güzel bir braket yapıp, depoyu sabitledik. Garanti olsun diye, depoyu muhtelif noktalarından cırt kelepçe ile etrafa tutturduk. Deponun kendisi ve ek su borusu yaklaşık 2lt'lik bir hacmi oldu.

Ardından da su pompası çıkışında ince boru ile nozzle'ları taktık. Hatta nozzlelar için özel bir çift braket ile tam olarak intercooler üzerine iki noktadan sprey yapmasını garanti altına aldık.

Buraya kadar olan ilgili fotolar:

Sonrasında da iş yağ sensörünün montajına geldi. Ben doğrusu Mito'nun yağ filtresini teneke tip zannediyordum, o sebeple sandwich plate almıştım. Ama arabayı lifte çıkarıp filtrenin karton tip olduğunu görünce, sandwich plate iş görmez oldu. Sıcaklık sensörünü nereye takarız diye alternatifleri düşünürken, tornacı abimizin desteği ile, arabanın orijinal yağ basınç sensörünün takıldığı noktaya T şeklinde bir uzatma yapıldı, o uzatmanın üstüne de sıcaklık sensörünü ve orijinal basınç sensörünü birlikte montajlarık, cuk oldu, güzel oldu. Sızdırmazlık testleri falan da yapıp, güzelce bu işi de tamamladık.

Bundan sonrasında da artık kablolama işine başladık. Bu iş özellikle 200C üstü sıcaklıklara dayanabilen örgülü kablo almıştım. Ne olur ne olmaz diye, her kablonun da üstüne 1 kat siyah elektrikçi bandı + 1 kat da kumaşımsı bant sardık. Kablolamayı, orijinal kabloların rotasını takip ederek, arabanın içine sol önde camın hemen altındaki kauçuk kısımdan kabloları soktuk.

Tabi bu esnada, ilk gün bitti, ikinci gün başladı. Oysaki ilk bakışta yarım günlük iş diye düşünmüştüm =)

İç tarafta artık tuş takımını single din radyo boşluğuna yerleştirmek, ve başta elektronik karta dair tüm bağlantıları yapıp, görsel ince detayları tamamlama işleri vardı.

Kablo bağlantılarını kabaca yapıp, single din'e oturacak tuş takımı ve sensör display'i taşıyacak plastik parçayı yine tornacı abimiz ile güzelce kestik ve oyduk. Ardından ben kesilen plastik parçaları karbon kaplama yaptım. En son tüm tuşlar ve yağ sıcaklık display ini montajlayınca, bu sefer de teyp çerçevesinin display ve tuşlara çarptığını ve yerine oturmadığını fark ettim. Çerçeveyi alıp, tornacı abimizle tekrar bir inceden oyma işine girdik ve artık herşey yerine oturur ve çalışır duruma geldi.

Konsolumuzun güncel hali:

• İlk tuş sensör ekranı da dahil olmak üzere komple sistem (intercooler su sprey) ON/OFF
    • İkinci tuş, manuel şekilde şu fışkırtma. Yani tuş basılı iken sistem devamlı su atıyor, el çekilince su kesiliyor.
    • Üçüncü tuş ise elektronik kartı devreye alıyor. Yani su fışkırtma işini sonsuz döngü şeklinde 2 saniye ON, 8 saniye OFF yapıyor.

Sistemin nasıl çalıştığına dair içten dışardan birer de video bırakayım şuraya:

Bu da kaput altı güncel görüntü. Sol alt köşedeki sarı boruya dikkat

Son olarak da, bugün kısa bir deneme fırsatım oldu. Bizim arabanın yağı baya bir düşük sıcaklıklar da çalışıyormuş. Normal kullanımda yaklaşık 80C gibi yağ sıcaklığı okudum. Dip gaz yapıp 210km/h ile giderken de max 91C okudum. Tabi pistte de gazlayıp, o şekilde görmek lazım bunları.

Not: aliex'ten aldığım ve işime yaramayan oil sandwich plate e ihtşyacı olan varsa, bana ulaşsın, ücretsi ülrak göndereyim hemen. Benim işimi görmedi ama, bari başkasının işi görülsün.

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne kadan haşin bir fısfıs mito

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı powERS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne kadan haşin bir fısfıs mito
    İstediğimiz kadar haşin ve fısfıs olalım, ateş kırmızısı olamadıktan sonra ne fayda bro

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir süredir satış başlığı altında açtığım konulardan hatırlayacağınız üzere, MiTo'ya özel şase gergileri konusunda çalışıyorduk.

İlk olarak ön altşase gergisini takmıştık. Bu parça arabanın kafasını çok kıvrak hale getirmişti.

Sonrasında bagaj içi arka üst kule gergisini ve tünel gergisni takmıştık. Bunlarla beraber arkanın o yüksek hızlarda viraja girince adım adım açılması ortadan kalktı.

Son olarak da, arabaya yayları takınca, araba iyicene karting moduna girdi.

Alt gergiler:

Bagaj içi arka kule gergisi:

Vogtland yaylar ve arkalara 15mm spacer uygulaması:

Özellikle bagaj içi arka gergiyi görselliği göze hoş gelsin diye Fiat'ın ateş kırmızısı koduna boyattırdım. Pek çok kişi, bu gerginin bagajı öldürdüğünü düşünse de, bu hali ile bagaja oğlanın bebek arabasını hala koyabiliyorum. Bir de acil durumlar için, bagaja cırcırlı lokma takımı koydum. Ekstra hacim ihtiyaç olunca, cırcır ile 2 dakikada gergiyi sökmek mümkün.

Son olarak da, araç içinde orta konsolda ufaktan görsel güncellemeye gittim, bu hali çok daha fazla içime sindi diyebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karantina günlerine uygun şekilde tarihin tozlu sayfalarında kalan araç konumu hortlatmanın vakti geldi.

Gerçi hoş, covid19'u Nisan ayında kapıp, karantinamızı asıl o günlerde çektik. 1 aydır çok şükür sağlığımız yerinde ve işimizin başındayız. Ama işler nispeten hafif modda, o sebeple güncelleme için fırsat mevcut.

Hatırlayanlar vardır, büyük turbo uygulaması için bir başka başlık açıp bir süre oradan devam etmiştim. Ama araba için yaptıklarım sadece turbo upgrade'i olarak sınırlanamayacağından, burayı tekrar canlandırmak doğru olacak diye düşündüm.

MiTo ile 3,5 yıl devirdim. 12 Aralık 2016'da 68.000 km'de aldığım arabam ile şu an 174.000km'deyim.

Tabi araç hem günlük hem de pist için bu kadar çok kullanıldığından, MiTo'nun ne kadar kroniği var ise, hemen hemen hepsini yaşadım. bunlara ayrıca tek tek değineceğim.

Şu an için Arabanın güncel setup'ını listeleyerek başlayayım detaylara:

Motor ve çevresindeki elemanlar:
    • GT1446 Turbo
    • Forge Wastegate
    • 8,2 lt Intercooler
    • Intercooler water spray
    • Bonalume dump valve
    • K&N açık filtre & CAI (custom design)
    • 200 cell spor cat + 60lık düz boru + stock son susturucu
    • OPC enjektör
    • S3 benzin regülatörü
    • QV N75 Valfi
    • 4h-Tech Short Shifter
    • 1.4 NA Egzantirik
    • Oil Catch Tank
    • RSA Yazılım

Süspansiyon ve şase eklentileri:
    • Koni Str.t amörtisör seti
    • Vogtland 3,5cm yay
    • Ön ve arka kule gergileri
    • Alt travers ve tünel gergileri
    • Arka tekerler için 15m spacer
    • Pist için ikinci set OEM jant
    • Bilimum miktarda lastik (yazlık, kışlık, pist vs.)

Fren:
    • Stock ön fren kaliperlerimiz zaten Brembo 4 piston
    • Goodridge çelik fren hortumları (tüm set)
    • Önlerde 305mm MTEC desenli fren diskleri
    • Önlerde Ate Ceramic balatalar
    • Ön frenler için soğutma kanalları

Diğer Eklentiler:
    • AEM Wideband AFR
    • Turbo basınç sensörü
    • Yağ sıcaklık sensörü
    • EGT sıcaklık sensörü
    • Pioneer bluetooth'lu single din teyp
    • Sparco pedal seti
    • OMP ayak dayama
    • Yarı alcantara kaplı direksiyon
    • Alcantara el freni ve vites körüğü
    • Llumar cam filmi
    • LED farlar

Corona'sız günlerden, pistte @barisy abimiz ile güzel bir günden hatıra. Pist için aldığım ikinci set OEM jantlarımız ile beraber.

Soran olacaktır illa, neden OEM diye. Cevap 4x98 bijon aralığında. 4x100 olarak nispeten makul fiyata hafif sayılabilecek jant alternatifi bol. Ama o 2mm'yi pistte risk etmek akıl işi değil.

Günlük halimiz de böyle:

Daha Geçen hafta sonu aracın içini halı yıkama ile güzelce temizlemiştim, o esnada arka koltuktan çektiğim bir foto:

Koni'leri ilk montajlarken:

Kaput altımız:

Corona günlerinden hemen önce egzantirik değiştirirken:

Egzantirik değiştikten sonra araba çok değişti. Şu an yazılımda güncelleme yapmamaız gerekiyor. Çükü egzoz emiş ve çıkış açıları genişlediğinden, N75 valfi üzerinden açılan WG resmen coşuyor ve dip gaz yapınca araç overboost'a düşüp hata veriyor. Talep edilen basıncı üst devilerde biraz daha açıp, N75'e ayar çekeceğiz.
    Bir de egzantirikten bağımsız egzozun içinden bazı sesler geliyor, cat dağılmış olabilir. Zaten bir süredir bir de DP'yi deneyeyim diye aklımdan geçiriyordum. DP için gerekli boru ve flanşları sipariş vermiştim, yavaş yavaş hepsi geliyor. Yani egzozu da düzelttikten sonra yazılımdaki güncellemeyi yapacağız.

Bir de, yine başka bir konu başlığı ile ilgilenenlere danıştığım radyatör tipi yağ soğutucu işi var. Onun da parçaları yavaş yavaş geliyor. Bayramdan sonra ona da girişeceğiz inş.
    Konu rahmitanir tarafından (14-05-2020 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman içinde araçta yaşadığım arızalar da şöyle oldu:

• T-jet'lerde kullanılan VL36 turbo malesef egzoz tarafından zaman içinde çatlıyor. Etrafımızda T-jet MiTo sahibi çok sayida arkadaşın başına geldi. Ve VL36 turbo bulunmuyor, ancak fahiş fiyatlara getiriliyor, ya da kaynak yapılıyor (ki uzun ömürlü olması zor), ya da benim gibi turbo değiştiriliyor.
    • Debriyaj alt merkezi geçtiğimiz yıl içinde bozuldu ve yenisiyle değiştirdim.
    • Yag basinc sensoru bozuldu, yenisiyle değiştim.
    • Motor dustu!!! Evet yanlis duymadiniz, triger degisiminde motor kulaginin civatalari dogru torklanmadigi icin, yolcu tarafindaki motor kulaginin vidalari jilet gibi kesildi ve motor dustu. Yolda kaldim ve ilk cekici deneyimimizi yasadik. Bu arada, motor dusme durumu yanlis torklamadan dolayi mito ve punto grubunda malesef kronikmis (usta kaynaklı kronik yani). Ayni seyi yasayan 5 ornek daha duydum, ama motorum dustukten sonra duydum.
    • Sanziman rulmanlari bozuldu ve vites kolu ozellikle 5. Viteste gaza dokunma ile acayip sekilde oynamaya basladi. Şanzıman inip dağılmış olan rulmanlar yenilendi.
    • Önemli kroniklerden birisi direksiyon açı sensörü arızası. Direksiyon sertleşmesi problemi ilk kez bu sene başında çok seyrek şekilde olmaya başlamıştı. Son günlerde bu arızanın ortaya çıkma sıklığı artınca, açı sensörünü işin uzmanında değiştirdik.
    • Son olarak bir de bagaja giden kablolar koptu. diğer arızalara nispeten kolay bir tamir oldu tabi ama bu da güncel alfaların kroniklerinden birisi.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Rahmicim, ellerine sağlık, cebine kuvvet koşturuyorsun her adımında inceleyerek emek vererek yaptığın için ayrıca keyifli.

Merakla takip ediyoruz, benim gibi yay takıp gezmiyorsun
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle geçmiş olsun, sağlık yerinde olsun da

Araca da ayrıca maşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    NA egzantrikler rölantiyi bozuyor diyorlar da senin yorumun nedir abi. kurlar güzel seviyede olsaydı CB, by mtd gibi egzantrikler fena olmazdı...ülkemizde örneği var mı acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmicim, ellerine sağlık, cebine kuvvet koşturuyorsun her adımında inceleyerek emek vererek yaptığın için ayrıca keyifli.

Merakla takip ediyoruz, benim gibi yay takıp gezmiyorsun
    Come to manisa diyorum sana.
    Tesekkurler ayrica brocum.

Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun, sağlık yerinde olsun da

Araca da ayrıca maşallah
    Cok tesekkur ederim.

Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    NA egzantrikler rölantiyi bozuyor diyorlar da senin yorumun nedir abi. kurlar güzel seviyede olsaydı CB, by mtd gibi egzantrikler fena olmazdı...ülkemizde örneği var mı acaba
    Egzantirikten sonra rolantide kesinlikle bozulma olmadi. Sadece arabayi ciddi sikistirinca, ki bizim menemen cukurkoydeki yaklasik 15 km'lik tirmanma etabini dipgaz seklinde basindan sonuna kadar gitmek seklinde bir sikistirmadan bahsediyorum, o zaman rolanti devri araba biraz soguyana kadar (yaklasik 30-60 saniye) biraz yuksekte kaliyor ama yine dalgalanma olmuyor.
    Eyzantirikten sonra fark ettigim bir baska konu ise acik filtreden gelen emis ve ciger sesinin bir tik daha arttigi oldu.

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Rahmi. Liste çarşaf rengine hastayım bu arabanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı barisy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Rahmi. Liste çarşaf rengine hastayım bu arabanın.
    Cok tesekkurler abi.

Ronnies - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah,yakın bi arkadaşımda 170'lik olan MultiAir quadrifoglio verde olan versiyonu var sürüşü gidişi çok keyifli araç.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler