User Tag List

Sayfa 11/34 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
634 sonuçtan 191 ile 209 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese yorumlarınız için çok teşekkürler. Doğrusu benim de baya içime sindi.
    @Ormanci dediğin bölgeye alfa romeo falan yazmak benim de aklıma gelmişti. Ama sonra ne kadar çok yazı / logo, o kadar apaçilik diyip vazgeçtim. Ama yine de belli olmaz. Gözüme çok takılırsa oraya bir şey deneyebilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pazar gunku pisttn once kamber vidalari ile one ayar yapmaya calismistik. Fakat cumartesi aksam ustu gun sonuna denk geldiginden cok detayli bakamamistik. Sagda -1, solda ise -0,3 kamber olmustu, mecburen oyle birakmistik, pistte bu kadar sacma bir ayara ragmen denge basariliydi dogrusu.

Bugun ise oglen vakti lastikciye tekrar gidip, Apo dayi ustamizla (cocuklugumdan beri tanirim kendisini) detayli inceledik kamber ayarimizi.

Apo dayi'nin elinde kamber vidalari ve delici bakislari:

Kamber vidasinin da linki burada, merak edenlere sunayim:
    5 adet 13mm 12mm tekerlek hizalama kamber ayar vidalı cıvata kiti Cam cıvata uyar 14mm 12mm tekerlek hizalama lastik eksantrik vida| | - AliExpress

Vidayi sokup yakindan baktik, pul tarafinda ezilme olmus ve pullari yanlis tarafa koymusuz daha once (cumartesi gunu montaji ben yapmistim, suclu benim).

Vidalari yenileyince, her iki tarafta da -2,5 dereceye kadar kamber verebildigimizi gorduk. Son ayarda her iki tarafa da -1,6 derece kamber verip sabitledik.

Ayrica onler icin ebc yellow stuff balata siparisi verdim, ebc TR distiribitoru olan Aras Dincer sağolsun benim icin getirtecek yellow stuff balatalari. Ebc disk veya balata almayi dusunenler muhakkak Aras Dincer'den fiyat alsin. Oncesinde fiyat arastirmasi yapmistim cunku, almanya, ingiltere ve italya sitelerinden getirtmekten daha avantajlı bir fiyat veriyor kendisi.

Bu da aksam vakti mahallede sokak arasi pozu:

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son ayarda her iki tarafa da -1,6 derece kamber verip sabitledik.
    AR1 ler -2 seviyor diye okumuştum. Pistte deneyin derim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    AR1 ler -2 seviyor diye okumuştum. Pistte deneyin derim.
    Valla abi benim de cikis noktam tam olarak buydu.

Piste cikarken dedigin gibi bir tik daha veririz, su an gunluk oldugundan, biraz da denememik boyle biraktim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Dunku alfa ege bulusmasindan bir kare

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar,

Sase gergisi olarak tek eksigimiz arka viraj demiri kalmisti. Torsiyonlu arabada arka viraj demiri mi olur demeyin, adamlar yapmislar:

Grande Punto Abarth DNA Racing rear adjustable torsion bar

Bilirsiniz, oem viraj demirleri genellikle ici dolu demirden yapilir, ayni suspansiyon yayi gibi bir malzeme kullanilip, sadece farkli bir formda imal edilir. Arkaya yapilacak bir viraj demirinde, dolu demir kullanma gibi bir imkanim olmadigindan, bu isten yillardir uzak duruyordum.

Almanya'da kule gergisi sattigim bir giulietta ve mito sahibi bir kullanici ile baya whats app arkadasi olduk. Arabaya bisi yapinca birbirimize foto atiyoruz, fikir alisverisinde bulunuyoruz falan. Bir gun bu sohbetlerin birinde konu arka viraj demirine geldi. Kendi MiTo'sunda yukarida linkini paylastigim arka viraj demiri mevcutmus. Sordum hemen demirin kalinligi nasil, ici dolu mu falan diye. İci bos, 3mm et kalinligina sahip, dis capi 21mm olan duz boru oldugunu soyledi. Yani benim MiTo on kulesini yaptigim demirin aynisi. O gun itibari ile malzeme toplamaya basladim.

İlk etapta amortisor alt kenarina baglanacak metrik 12 vidayi uzatip, ona uygun bir dana goz alip taktim. Hatta bunu aylar onca yapmistim, o dana goz vida bosta durdugundan saga sola carpip ses yapmasin diye bir cirt kelepce ile eanagozlun ucunu amortisor govdesine sabitlemistim.

Sonrasinda asil 21mm lik boru icin olculari alip, manisa'da boruyu kivirttirmistim. Araba ustunde yaklasik olculere bakip, sonra evin deposuna kaldirmistim.

Gectigimiz hafta sonu itibari ile de, iki tane 4mm et kalinligina sahip 35*60mm uzunlugunda kulagi lazerde kestirdim, montaj deligini ama sonra arac ustunde olcu alacagimdan lazerde kestirmemistim. Yine gectigimiz hafta, viraj demirini arka dingile tutturacak olan 2 adet 3,5" (dingilin kalinligi bu kadar) 2 adet de 1" agir yuk kelepcesi siparis ettim. Ama cim, iki kelepceyi birbirine birlestirip, kelepcenin birisi dingile baglanacak, digeri de viraj demirini tutacak.

Tum malzemeler olunca bu sabah sanayiye gidip, bizim egzozcu Suat abinin egzoz cukurunda ise basladim.

İlk is olarak agir yuk kelepceleirini birlestirdim. Ama boylari biraz uzun geldi gozume, o sebeple asagidaki fotoda alt kenardaki gibi kucuk kelepcenin baglanti braketinin boyunu kesip tekrar kaynatarak kisalttim. İki kelepcede de ayni islemi yaptik.

Kelepceleri ilk montajladiktan sonraki goruntu:

Sonrasinda braketin kaynak konumunu belirlemek icin viraj demirini kelepcelere takip olcu aldim:

Braketleri kaynatip, montaj noktalarini deldik:

En son herseyi takip, guzel guzel tum vidalari sıktım, suruse hazir hale geldi. Hatta viraj demirini, amortisor alt kenarlarini disari dogru itecek sekilde gergin montajladim.

Henuz guzel virajlarda deneme firsatim olmadi arabayi. Kullandikca hissettigim farklari yazarim.

Bir de tabi boyasini henuz yapmadim viraj demirinin. Soyle bir hafta kadar falan kullanip, iyicene deneyimleyince, sokup oyle boyatacagim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dün Steerr'in buluşması kapsamında piste girdim, hava 41C idi. O sebeple hic zorlamadim arabayi duzluklerde devir çevirmedim, viraj oncelerinde ayagimi gazdan cektim vesaire, sert fren bile yapmadim. Ama bir kac kritik virajda arabayi zorlayip, arka viraj gergisini test ettim. Daha oncesinde gaza oturup kilidi kullanarak daha cok kafayi iceri sokarken, simdi gazi kullanmazken bile kafayi rahatcana iceri soktugumi fark ettim.

Ama arka viraj demirini bastan, farkli bir malzeme kullanarak tekrar yapabilirim. Aşağıdaki linkte anlatılmış, mevcut barı kalıp olarak kullanıp, 4140 çeliğini biraz ısıl işlem ile şekillendirmeyi deneyeceğim.
    How to Make a Custom Sway Bar

En teknik virajlardan biri olan Egem'i donerken distan boyle gozuktu bugun, direksiyon basinda da, "cok iyisin beeee" diye arabama bagiriyordum

arka viraj demiri ile ilk deneyim - YouTube

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    piste değil de doğu ekspresi hattına çıkmış gibisin Rahmi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayni viraji donerken arac icinden goruntuler. İstem disi bazi kelimeleri arabaya soyluyorum:
    Yol Tutan Onden Cekerin Verdigi Keyif - YouTube

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah nazar değmesin.

seat forumdan bir arkadaşımızda 3-4 sene önce ibiza cuprasına aynı işlemi yapmıştı.

arkası torsiyonlu arabalar içinde var tabikide ama çok tercih eden olmuyor nasıl olsa torsiyonlu yapılmamıştır diye düşünüyorlar sanırım.

Whiteline BWR23Z marka model (cuprası olanlara yardımcı olur sanırım arkadaşın arabasıda pist üzerine hazırlandı ama ist parka çıkamadı)

Resim:
    nkraxdz.png
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah nazar değmesin.

seat forumdan bir arkadaşımızda 3-4 sene önce ibiza cuprasına aynı işlemi yapmıştı.

arkası torsiyonlu arabalar içinde var tabikide ama çok tercih eden olmuyor nasıl olsa torsiyonlu yapılmamıştır diye düşünüyorlar sanırım.

Whiteline BWR23Z marka model (cuprası olanlara yardımcı olur sanırım arkadaşın arabasıda pist üzerine hazırlandı ama ist parka çıkamadı)

Resim:
    nkraxdz.png
    Whiteline'i duydum, bu konuda baya cozumleri var. Ama sanirim MiTo icin cozumu yok, gerci olsa da ben yine once kendim ugrasirdim galiba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir üstteki ile dublike mesaj olmuş, o sebeple içeriği sildim.
    Konu rahmitanir tarafından (04-08-2021 Saat 09:13 ) değiştirilmiştir. Sebep: dublike mesaj

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gecen hafta bahsettigim 4140 celiginden manisa sanayisinde 25mm capinda bulup aldim. Ayrica viraj demiri montaj braketlerini de yumusaklik sertlik ayari imkani vermesi icin biraz daha uzatip iki delikli olarak lazerde tekrar kestirdim. Bugun Menemen babamin dukkana gidip, babamin cok yakin arkadasi olan demirci Ahmet Amca'ma durumu anlatinca, 4140 celigini her turlu kivarabilecegi soyledi. Sonrasinda fotodaki gibi hidrolik boru kivirma makinesinde kalip kullanmada, isil islem yapmadan sadece referans olcu ile bari kivirdik. O andan bir foto:

Sonrasinda egzozcu Suat Abi'mde braketleri kaynattik.

Braketleri kaynatip, barin fazlasini kesince eski ile yeni viraj demirini yan yana fotografladim.

Eski dedigim viraj demirinin bukumunde biraz fazla mudahale vardi, o sebeple hafif yamukluklari vardi. Zaten eski viraj demiri ici bos demir ve 21mm et kalinligina sahipken, yenisi ici dolu yay celigi ve 25mm olması mukavemetinde elle bile hissedilir fark mevcut. İki viraj demirini yere diklemesine koyup, vucudumla yuklendigimde yeni demir cok az yaylanirken, eskisi ise ciddi miktarda esniyor.

Sonrasinda kendim aracima gecen haftaki gibi yeni viraj demirini montajladim. Farkli olarak, dingil uzerinde viraj demirini tutan kelepcelerde tofasin 25mm'lik viraj demiri burclarini kullandim, daha saglikli oldu.

Gun sonu arabayi yikattiktan sonra viraj demirini boylu boyunca gosteren su fotoyu cektim:

Bir kac hafta bu sekilde kullandiktan sonra bir ara sokup boyaya da verecegim viraj demirini.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaptığın her yeni gergi için arabanın başka yerinden ağırlık atma cezası verecez sana ya da sen zayıflıcan.

boya yerine fosforlu band yapsak?
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaptığın her yeni gergi için arabanın başka yerinden ağırlık atma cezası verecez sana ya da sen zayıflıcan.

boya yerine fosforlu band yapsak?
    Sanirim benim kilo vermeme odaklanmamiz lazim. Bi 20kg versem, ben de MiTo da gencligine doner

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanirim benim kilo vermeme odaklanmamiz lazim. Bi 20kg versem, ben de MiTo da gencligine doner
    20kg nerenden vermeyi planlıyorsun? iskeletor gibi kalırsın heralde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı punto_multijet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20kg nerenden vermeyi planlıyorsun? iskeletor gibi kalırsın heralde
    abi gerçekten ideal kiloma yaklaşık 20 kg uzağım. Boy 1.80, kilo 104 kg. Kemiklerim kalım diye avutuyorum kendimi de, gerçekler ortada aslında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi gerçekten ideal kiloma yaklaşık 20 kg uzağım. Boy 1.80, kilo 104 kg. Kemiklerim kalım diye avutuyorum kendimi de, gerçekler ortada aslında
    ben bi kontrol edeyim bulusmada
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakin zamanda Ulku Park ekibi kendi garajlarina 2 adet Corsa E OPC aldi, bunlari yaris ve pist gunlerinde kiraliyorlar.

MiTo ile Corsa E ortak sase olduklarindan, Muhammed Ali'ye kendi aracim icin yaptigim sase gergileri, viraj demirleri ve z rotlardan bahsettim. OPC'de bunlarin tur suresi acisindan ise yarayip yaramadigini anlamak icin dun piste gidip, benim MiTo'yu lifte aldik.

MiTo'nun ustundeki tunel gergisi, arka viraj demirini soktuk. Elimde fazladan on travers gergisi de vardi, hepsini OPC'ye taktik.

OPC'yi, clio cup sampiyonlugu da bulunan Fatih Gocer kullandi. Kendisi yarisci aileden gelen ve karting gecmisi olan genc bir arkadasimiz. Kendisini zaten insta'da Ulku Park'in gonderilerinde goruyordum, tanismis olduk, cok da guzel oldu.

Daha ilk ciktigi gibi, pist oldukca kirli olmasina ragmen, kendisinin en iyi suresinden yarim saniye daha hizli dondu. 3 tur sonrasi kenari gelince, lastik basinclarinin oldukca kotu oldugunu ve hatta sol arka lastiginin asiri dusuk oldugunu gorduk. Lastik basinclarini duzeltip tekrar cikinca, corsa icin oldukca iyi bir sure olan 1:14:495 ile dondu, kendi best suresinin 1 saniye daha iyisi yani. Surus hissiyati olarak da gergilerle aracin ozellikle arkanin cok daha kontrollu kaydirilip, kafanin iceri dalmasini sagladigi seklinde yorumda bulundu Fatih.

Kisacasi, pistin OPC'lerini geriyoruz artik. Bu sekilde profesyonel ellerde tur suresi iyilesmesini olcmus olmak da bugune kadar yaptigim iyilestirmelerin kiymetini anlamak acisindan faydasi oldu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler