User Tag List

Sonuçlar: Sizce hala warm hatch mi yoksa artık hot hatch mi denmeli?

Katılımcı sayısı
15. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Warm Hatch

4 26.67%
  • Hot Hatch

11 73.33%
Sayfa 25/35 İlkİlk ... 152324252627 ... SonSon
653 sonuçtan 457 ile 475 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ekstra 1.5lt yağ.ısıda nekadar fark yaratıyor.
    italyanların bir verisi varmı???
    Abi, sevgili İtalyan büyük yağ karteri üreticisinin linkini aşağı bırakıyorum, marketing odaklı bazı açıklamalar burada mevcut.

PROMETEO MECCANICA - Increased Oil Pan Abarth 500 -

Doğrusu hiç bir yerde bu ürün ile öncesi vs sonrası yağ sıcaklığı şu oldu diye bir net veri bulamadım. Ama ürünün ana pazarlandığı nokta, daha fazla yağ ile daha iyi ısı soğurması. Bir de tabi, İtalya'da özellikle tjet motorlu abarth 595'leri çok çılgın yükleyip time attack aracı olarak hazırlanan araçlarda bu karter kullanıldığını görüyorum.

Hatta Cumartesi akşamı ile bu konuyu yazarken özellikle i20N başlığına alıntı yaptım. Yazın i20N'ler İzmir pistinde 5 tur üst üste atarken yağ sıcaklığı 120'yi bile görmüyordu. Bende ekstra 13 satır yağ soğutucu olmasına rağmen 130'a kadar sıcaklık aynı koşulda dayanıyordu. Hatta bir gün, bir i20N'in kaputu açıp, yağ soğutucusuna iyicene bakmıştık. Bildiğin motor suyu ile yağı kondisyonayan ısı eşanjörü, sadece bizim oem eşanjörden 2 satır daha fazla idi. Ama sonradan Emin'in i20N konusunda paylaştığı servis dökümanından, i20N'in 4.6- 4.8 lt gibi bir yağ aldığını görmüştüm. O anda Prometeo'nun ürün açıklamaları ile birlikte bende ışık yanmıştı diyeyim.

Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu ne kadar güzel bir foto öyle, ne kadar güzel bir modifiye şeklidir bu. Elinede kesenede bereket.

Hastayim böyle teknik iyileştirmelere modifiye dediğin böyle olur işte.... övemeden duramıyacam müdür kusura bakma.

Yağ sıcaklığı ile ilgili öncesi sonrası bir veri tuttun mu ? yada gözle görülür +- bir derece iyileşme söyleyebilir misin?

Yağın fazla olması bakım aralığınıda uzatır, yağının daha soğuk kalması, sıcaklığı soğurması dışında km yaptıkca daha taze kalmasını sağlar. belirli bir km ye geldiğinde TBN eskisine nazaran hala yüksek kalacağı için yağ daha geç özelliğini kaybedecek.

Mesela yeni nesil kamyonlar bakım aralıkları aşırı uzun 50k-70k km fln ama bakıyorsun 50lt-60lt yağ alıyor işin sırrı burada.

Yağın artması olarak motora fazla yağ konulmuş gibi bir anlayış algı yaratabilir doğal olarak ama karter hacmi arttığı için herşey eskisi gibi normal. karter değişmeden böyle bir yağ konulsa idi herşeye zarar yazardı o zaman.

10w60 yağ için sadece çok soğuklarda biraz ısınmasını beklemek ısınasaya kadarda yüklenmemek yeterli. ege ılıman bir iklim zaten. adamlar rusyada koyuyor 10w60
    Öncelikle çok teşekkürler övgülerin için.

En doğru öncesi sonrası veriyi ortaya koymak için malesef izmir pistinin açılmasını beklemek lazım. Ama zaten zmir pistinde radyatör tipi yağ soğutucu ile çok da fazla bir yağ sıcaklığı sorunum kalmamıştı. Ama bu koşullarda daha da stabil bir sonuç bekliyorum. Çünkü oem karter + radyatör tipi yağ soğutucu ile yazın dahi İzmir pistinde 5 tur sonunda gördüğüm max sıcaklık 130C oluyordu ki bu oldukça yeterli bir sonuçtu. Ama kritik konu, o yağ sıcaklığı 130'da stabil olup durmuyordu, turlamaya devam etsem, daha da artacak modda oluyordu. Şu anki beklentim, yazın İzmir pistin (inş açılırsa) 115 - 120 gibi bir noktada artık yağ sıcaklığının stabil kalması.

Son olarak şunu da ekleyeyim, bu kartere bu kadar para bağlamamın bir sebebi de aslında İzmir pistinin kapatılmış olması. Kişisel tahminim, ülke koşullarından ötürü İzmir pisti minimum 1 sene kapalı kalacak. Bu esnada inş etkinlik olursa İstanbul Park'taki halk günü veya open pitlere gitme niyetim var. İstanbul Park'ta özellikle de sıcak havada üst üste 5 turda oem karter ile yağ sıcaklığının stabil kalmayacağından emindim. Hem büyük karter, hem de fren soğutma aslında İstanbul Park'ta sorunsuz gazlamak için yaptığım eklentiler.

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ekstra 1.5lt yağ.ısıda nekadar fark yaratıyor.
    italyanların bir verisi varmı???
    Abi 1.5lt az gözükse de oran olarak eski hacminin %45 fazlası oluyor bu haliyle.

Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi, sevgili İtalyan büyük yağ karteri üreticisinin linkini aşağı bırakıyorum, marketing odaklı bazı açıklamalar burada mevcut.

Doğrusu hiç bir yerde bu ürün ile öncesi vs sonrası yağ sıcaklığı şu oldu diye bir net veri bulamadım. Ama ürünün ana pazarlandığı nokta, daha fazla yağ ile daha iyi ısı soğurması. Bir de tabi, İtalya'da özellikle tjet motorlu abarth 595'leri çok çılgın yükleyip time attack aracı olarak hazırlanan araçlarda bu karter kullanıldığını görüyorum.

Hatta Cumartesi akşamı ile bu konuyu yazarken özellikle i20N başlığına alıntı yaptım. Yazın i20N'ler İzmir pistinde 5 tur üst üste atarken yağ sıcaklığı 120'yi bile görmüyordu. Bende ekstra 13 satır yağ soğutucu olmasına rağmen 130'a kadar sıcaklık aynı koşulda dayanıyordu. Hatta bir gün, bir i20N'in kaputu açıp, yağ soğutucusuna iyicene bakmıştık. Bildiğin motor suyu ile yağı kondisyonayan ısı eşanjörü, sadece bizim oem eşanjörden 2 satır daha fazla idi. Ama sonradan Emin'in i20N konusunda paylaştığı servis dökümanından, i20N'in 4.6- 4.8 lt gibi bir yağ aldığını görmüştüm. O anda Prometeo'nun ürün açıklamaları ile birlikte bende ışık yanmıştı diyeyim.

En doğru öncesi sonrası veriyi ortaya koymak için malesef izmir pistinin açılmasını beklemek lazım. Ama zaten zmir pistinde radyatör tipi yağ soğutucu ile çok da fazla bir yağ sıcaklığı sorunum kalmamıştı. Ama bu koşullarda daha da stabil bir sonuç bekliyorum. Çünkü oem karter + radyatör tipi yağ soğutucu ile yazın dahi İzmir pistinde 5 tur sonunda gördüğüm max sıcaklık 130C oluyordu ki bu oldukça yeterli bir sonuçtu. Ama kritik konu, o yağ sıcaklığı 130'da stabil olup durmuyordu, turlamaya devam etsem, daha da artacak modda oluyordu. Şu anki beklentim, yazın İzmir pistin (inş açılırsa) 115 - 120 gibi bir noktada artık yağ sıcaklığının stabil kalması.

Son olarak şunu da ekleyeyim, bu kartere bu kadar para bağlamamın bir sebebi de aslında İzmir pistinin kapatılmış olması. Kişisel tahminim, ülke koşullarından ötürü İzmir pisti minimum 1 sene kapalı kalacak. Bu esnada inş etkinlik olursa İstanbul Park'taki halk günü veya open pitlere gitme niyetim var. İstanbul Park'ta özellikle de sıcak havada üst üste 5 turda oem karter ile yağ sıcaklığının stabil kalmayacağından emindim. Hem büyük karter, hem de fren soğutma aslında İstanbul Park'ta sorunsuz gazlamak için yaptığım eklentiler.
    Bence yağ ısın stabil hale gelecek ve 130 ları görmeyeceksin gibi geliyor. yada çok uzun turlar sonrası ağır ağır artarak gelir belki. Gelirse de onada modifiye yaparız. pandemiye ilk girdiğimizde ısıtmalı ve soğutmalı karter olayına baya kafa yormuştum çizim aşamasına girmeden bu ülkede imalat yapılmaz diyip rafa kaldırdım. bu aralar bypass oil filter'a kafayı taktım ya hayırlısı bakalım.

Bu arada fren soğutma işi de gayet iyi olmuş eline sağlık.

Pandemide kafaya taktığım başka bir proje daha vardı sana yapalım bak bunu;
    Fren disklerinin ısılarını lazerle anlık canlı canlı ölçüp kokpite koyalım mı
    e60 535d & THE A45 AMG

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu adam kafayı yemiş İtalyadan karter almak için kendini hasta etmiş ve virüslü virüslü geziyordu. Allahtan öpmedi beni de karter hastalığını bana da bulaştırmadı
    Corona patlamadan 2 3 hafta önce bu gene italyadaydı. geldi yok ben hayatımda böyle hasta olmadım vay bu grıp gıbı degıl bı acaıp bısey yerle yeksan oldum lan ölüyodum bi ara filan diye anlatıyodu.. aradan 2 hafta gectı corona patladı..

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı powERS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Corona patlamadan 2 3 hafta önce bu gene italyadaydı. geldi yok ben hayatımda böyle hasta olmadım vay bu grıp gıbı degıl bı acaıp bısey yerle yeksan oldum lan ölüyodum bi ara filan diye anlatıyodu.. aradan 2 hafta gectı corona patladı..
    Ülkemi düşünen bir vatandaş olarak Cimere bildiriyorum.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Omak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi 1.5lt az gözükse de oran olarak eski hacminin %45 fazlası oluyor bu haliyle.

Bence yağ ısın stabil hale gelecek ve 130 ları görmeyeceksin gibi geliyor. yada çok uzun turlar sonrası ağır ağır artarak gelir belki. Gelirse de onada modifiye yaparız. pandemiye ilk girdiğimizde ısıtmalı ve soğutmalı karter olayına baya kafa yormuştum çizim aşamasına girmeden bu ülkede imalat yapılmaz diyip rafa kaldırdım. bu aralar bypass oil filter'a kafayı taktım ya hayırlısı bakalım.

Bu arada fren soğutma işi de gayet iyi olmuş eline sağlık.

Pandemide kafaya taktığım başka bir proje daha vardı sana yapalım bak bunu;
    Fren disklerinin ısılarını lazerle anlık canlı canlı ölçüp kokpite koyalım mı
    Pandemi zamanında ben de çok imalat işine girmiştim aslında. Her fırsatta manisa küçük sanayi sitesinde demirciden, lazerciye sonra da menemen sanayideki tornacıma, kaynakçıma ve boyacıma koşturuyordum. Sonuç olarak da viraj demirleri, z rotlar, kule gergileri falan ortaya çıktı. ama artık esnaf peşinde koşmaktan sıkıldım, başkalarına parça imal edip satma işini bıraktım. Ancak bu fren soğutmadaki gibi ufak işleri kendim için yapıyorum sadece.

Disk ısısı konusunda ise, arabanın içini ekranla doldurup, pavyona çevirmek istemiyorum doğrusu (ki zaten bolca gösterge içeride mevcut), sırf o yüzden lastik basınç ktlerinden bir almadım. Önerin için teşekkürler tabi.

Alıntı powERS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaman aralığı abarttığın gibi dar değil, ama doğru Aralık 2019'da İtalya'ya gidip, sonrasında 3 hafta yatacak kadar hasta olmuştum. akabinde tüm ailem de sırayla hasta olmuştu. Nisan 2020'de corona patladığı zamanda ise kontrol amaçlı ciğer filmim çekilmiş ve corona kalıntısı olan ufak kristalleşmeler görülmüştü. Yine de İtalya'yı seviyorum

Ülkemi düşünen bir vatandaş olarak Cimere bildiriyorum.
    Arkadaş gibi arkadaş be...
    Benim gibi iki tanesini taksim meydanından sallandırıcan aga, bak bakalım bi daha virüslü modifik yapılıyor mu :P

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

5w40 kullanırken.son turlarımda 12 ve 14 virajı dönerken yağ ışığım göz kırpardı.yarım lt eksiltirdi.
    10w40 geçtim sıfır sıkındı eksiltme bile yok.

oem disk M.dot5.1 ve ferodo balata çok ciddi fark oldu.güç ve kg düşük olduğu için sadece jant büyüterek soğumaya bir katkım oldu.balatayı ilk taktırdığımda tek sıkıntım disk tozuydu şuan daha iyi.

vida sıksan takibimdesin.yaptığın işler verdiğin emeğe saygım var.
    konun zaten başlı başına ar-ge ve ders niteliğinde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5w40 kullanırken.son turlarımda 12 ve 14 virajı dönerken yağ ışığım göz kırpardı.yarım lt eksiltirdi.
    10w40 geçtim sıfır sıkındı eksiltme bile yok.

oem disk M.dot5.1 ve ferodo balata çok ciddi fark oldu.güç ve kg düşük olduğu için sadece jant büyüterek soğumaya bir katkım oldu.balatayı ilk taktırdığımda tek sıkıntım disk tozuydu şuan daha iyi.

vida sıksan takibimdesin.yaptığın işler verdiğin emeğe saygım var.
    konun zaten başlı başına ar-ge ve ders niteliğinde.
    eyvallah abi, tekrardan çok teşekkürler iyi dileklerin için.

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman aralığı abarttığın gibi dar değil, ama doğru Aralık 2019'da İtalya'ya gidip, sonrasında 3 hafta yatacak kadar hasta olmuştum. akabinde tüm ailem de sırayla hasta olmuştu. Nisan 2020'de corona patladığı zamanda ise kontrol amaçlı ciğer filmim çekilmiş ve corona kalıntısı olan ufak kristalleşmeler görülmüştü. Yine de İtalya'yı seviyorum
    Corona İtalya'da Aralık ayında vardı. Türkiye'de ilk Şubat ayında görüldü resmi olarak. Sanırım ikinci haftasındaydı. Mart ta kapanmalar başladı gayri resmi. Bende Mart'ın ilk haftası olmuştum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şu arabaya koltuk aaaaalllllllllllllllll
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sanctuary35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu arabaya koltuk aaaaalllllllllllllllll
    Kankacım iban atıyorum, kardeşine bi 10K TL ateşle, üstünü ben hallederim :P

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eveeeeettt, bitmeyen sanayi cumartesilerinden birisini daha paylasiyorum:

Yaklasik 1 ay once aklarin sorunlu oldugunu, italya'dan orijinal akslar icin siparis verdigimi yazmistim. Yine ayni gun, mevcut akslari tamir ettirip, bu 1 aylik surede hafif titremeli olsa da idare etmesini umit etmistim.

Tabii ki, umit ettigim sey olmadi. Titresim dedigim olay, carsamba sabah vitesi 5'ten 4'e cektigim anda hafif gaza yuklenmem ile gelen anlik bir "tak" sesi ve inanilmaz bir calkantiya dondu. Hemen parcalari getiren alfa yedek ile gorusup, siparis verdigim ve İtalya'dan gelen aks setinin durumunu tekrar gorustum. İc kafalar stokta idi, dis akslar ise hala yolda idi. Ayni gun tofastan dis akslarin en az 2 hafta daha vakit alacagina dair teyit alinca, yan sanayi dis kafalar ve stoklarina gelen ic kafalari gondermelerini istedim. Alfa yedek ekibi, uymayabilecegine dair uyardi, zaten fis akslarin olasi uymama durumunda iade icin de sozlestik. Bu arada yoldaki oarcalarin da siparisini iptal etmedim, zaten iptal kabul etmiyorlar. Her turlu gelsin, kenarda dursun modundayim.

Buna paralel olarak, tjet mito sahibi bir arkadasim 1.6 multijet linea aksini kendi arabasina taktigini, omrunun biraz kisa olmasi disinda bir aorun olmadigini bahsetti. Benzer yorumu, farkli sanzimana sahip olmasina ragmen qv sahibi arkadasimdan da duydugum icin, bu ihtimali de bir kenara koydum.

Bu sabah oncelikle arabayi yine sehpaya alip, akslari soktuk.
    Sonrasinda sokulenler ile gelenlere bakinca, istavrozlarin pakete dahil olmadigini gorunce, bir yutkundum. Cunku o carsamba sabahi tak eden sey, tam olarak sag aksin ic kismindaki istavrozmus, kendisi soyle idi:

Telefonda alfa yedekten direkt Sercan ile konustum, bende eksik olarak yorumladigim istavrozlarin dis kafalarla beraber gelecegini teyitleyince, yapacak bir sey yok deyip, 2 hafta sonra hepsini bekliyorum deyip telefonu kapattik.

Artik olasi tek cozum line aksi idi. MGA 70818 kodu ile hemen karsimdaki parcacida sag aks komple olarak bulduk. Ayni aks orijinal hali 8000₺ kusur iken, bu arkadas sadece 1400₺ idi. Arabayi yatirmak istemedigimden, aldim MGA aksi. Arac ustunde detayli bakinca, sadece ic tarafta kalan uzun kolda yaklasik 3mm lik bir boy farki oldugunu gorduk. Aksin zaten ice disa oynama payi yaklasik 20mm oldugundan, kusursuz taktik.

Gunu kurtaran MGA marka Linea aksi:

Omru uzun olmayacak, biliyorum. O sebeple orijinal akslar yolda olmasi guven veriyor. Hatta yoldaki takim sag ve sol seklinde. Ama bugun test surusu e cikinca anladim ki, sol aksta hic bir sorun yokmus aslinda. Rot ayarindan sonra pamuk gibi oldu araba.

Ek olarak sol aks kecesinde hafif kacak vardi. Onu da degistirdim. Sanziman opel sanzimani oldugundan, keceyi de astra kecesi diye arayip bulduk. Yani arabamiz cok kozmopolit, her markadanin bir tuzu var cok sukur. Tabi sanziman yagini da bosalttigimiz icin 75-90 seklinde komsuda Castrol olarak buldum, onu da yeniledik.

Bir de oct borularimda terlemeler vardi, tum AN fittingler ve borulari yenilemek icin siparis etmistim, 4 haftadir kenarda duruyorlardi. Tum bu isler yapilirken arada onlari da taktim, bu is de tertemiz oldu. Yeni oct baglantilarim icin buyurunuz:

Bunlar da cope giden eski karter havalandirma hortumlarim:

Haftaya bir istanbul yapacagim, ins sorunsuz kullanmak nasip olur, en azindan bir sure.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    para böle bşi bee arabasına 10 çeşit aks alan koca yürekli raho
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    para böle bşi bee arabasına 10 çeşit aks alan koca yürekli raho
    Dedi milyonluk suv'a binen koca yurekli onur :P

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dedi milyonluk suv'a binen koca yurekli onur :P
    satem sana pin sende
    Romeo <3 Giulietta

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Harcıyosun be hacı dayı. Geçmiş olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    satem sana pin sende
    Ben peşin harcayamıyorum o kadar, taksit taksit masrafa girmek benim tarzım.

Harcıyosun be hacı dayı. Geçmiş olsun.
    Harcatan sağolsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Company car loadink :::..

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o kadar fark yok gibi geliyo demek senle zaman su gibi geçiyo çılgın menemenli.

Sonuç olarak corona ithalatçısısın

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    11 Şubat'ta sipariş verdigim orijinal akslar 1 Nisan'da bana ulaştı. Hatirlayanlar olur, eski sag aksim bildigin kirildigindan, 3 hafta once 1.6 multijet linea sag aksi alip takmistim. Sol aksi ise hic ellememistim. O vakitten beri bazen orta devir ve dusuk devirde bi titresim yine olabiliyordu. Dun akslar orijinal akslar geldigi gibi hemen montajini yaptik.

Sol taraf dis kafa (ic kafanin fotosunu cekmemisim)

Sag taraf ic ve dis kafa birlikte (bana giren fatura temsili hali)

Dun biraz otobanda, bugun de biraz dag yollarinda test ettim. Hic bir titresim falan kalmadi, pamuk gibi oldu araba.

Bir de aliex isi oedlerin zirt pirt arizalanmasindan oturu philips in ledlerini aldim, taktim. Gece performansi fena degil. İns omru de uzun olur.

Son olarak bir de onlere 5mm'lik spacer siparis ettim. Yillardir pistte bir sakatlik olmasin diye onlere spacer takmiyordum ama onler de cok iceride kaldigi gun gibi ortada idi. O sebeple 5mm lik uzun bijonlariyla beraber shop.alfisti'den tuv onayli sekilde siparis ettim. Genel yorumlar 5mm lerin guvenli olacagi yonunde, deneyip gorecegiz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler