User Tag List

Sonuçlar: Sizce hala warm hatch mi yoksa artık hot hatch mi denmeli?

Katılımcı sayısı
24. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Warm Hatch

7 29.17%
  • Hot Hatch

17 70.83%
Sayfa 29/35 İlkİlk ... 192728293031 ... SonSon
653 sonuçtan 533 ile 551 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    izmir pistinde i20N'lere bela geliyor desene abi

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok ciddi hızlanmış Rahmi, kesene bereket. pist sürelerine etkisini merak ediyorum
    Çok teşekkürler Doğukan. Ben de tam olarak o konuyu merak ediyorum. Haziran - Temmuz gibi İzmir'in tekrar açılması gündemde. Gerçi yaz günü ne kadar sağlıklı süre çıkar tartışılır. Ama Eylül - Ekim gibi hem İstanbul Park hem de İzmir için çıkma fırsatım olursa elimden geleni yapacağım.

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba net 6-7 boy hızlanmış son setup ile. Maşallah nazar değmesin.
    Çok teşekkürler, amin.

Alıntı CüneytIşıkkent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten ciddi güç gelmiş şaşırttı maşallah kazasız belasız.
    Çok teşekkürler, beni de şaşırttı Amin.

Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    izmir pistinde i20N'lere bela geliyor desene abi
    Estağfurullah diyelim
    Pistteki hızlı i20N'lerdeki Trafeo lastikler ve clubsport coiller bende yok, pek olacağı yok O sebeple i20N'lerin hepsini geçerim demek doğru olmaz.

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu yolun sonunda NOS var gibi görüyorum. hayırlısı olsun abi

geçenlerde grupta yazanları okurken aklımdan geçti. Rahmi abi daha hızlansa nasıl olur, pistte neler olur diye

ama aklımdan ilk geçen, kat iptali ile düz boru dp, sona da güzel bi kumandalı egzoz. daha iyi olur diye düşünüyorum ama bilemiyorum
    Yaptıklarımızı ve yapacaklarımız için inceleyebilirsiniz

youtube.com/kaankara

www.instagram.com/tosi_mitology/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu yolun sonunda NOS var gibi görüyorum. hayırlısı olsun abi

geçenlerde grupta yazanları okurken aklımdan geçti. Rahmi abi daha hızlansa nasıl olur, pistte neler olur diye

ama aklımdan ilk geçen, kat iptali ile düz boru dp, sona da güzel bi kumandalı egzoz. daha iyi olur diye düşünüyorum ama bilemiyorum
    KAt iptalinin fark yaratacağını sanmıyorum, en azından geçmişte denemiştim ve hem performans hem sıcaklık anlamında farkı olmamıştı. Belki cat'ı turbo çıkışından alıp, orta susturucu gibi alt tarafa koymak değerlendirilebilir.

Son susturucu için de, pist giderken takabileceğim bir susturucu iptali yine bir ara düşünmüştüm. Ama son pist gününde de 720C üstü EGT görmediğim için attığım taş, ürküttüğüm kuşa değmeyecek diye yorumlamıştım. Bu setup ile piste çıktığımda daha net yorum yaparım tabi bu konuda.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ses iyidir ses

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Rahmi artık bi gezdir beni öğlen merak ettim
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahmi artık bi gezdir beni öğlen merak ettim
    Yağmurun bittiği ilk gün görüşelim brocum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ses iyidir ses
    Ses iyidir de, pistte iyidir. Günlükte sevsem de o ses detayını, olası polis stresini yaşamak istemiyorum bro.

Son susturucu iptali için de aparat yapınca, pist gününde, pit alanında bir sabah, bir de akşam araba altına girip, onu sök tak yapmaya değer mi diye sorguluyorum.

Bu arada, şu an bile gaza oturunca gelen ses baya iyi yalnız, bir duz boru falan değil tabi ama.

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KAt iptalinin fark yaratacağını sanmıyorum, en azından geçmişte denemiştim ve hem performans hem sıcaklık anlamında farkı olmamıştı. Belki cat'ı turbo çıkışından alıp, orta susturucu gibi alt tarafa koymak değerlendirilebilir.

Son susturucu için de, pist giderken takabileceğim bir susturucu iptali yine bir ara düşünmüştüm. Ama son pist gününde de 720C üstü EGT görmediğim için attığım taş, ürküttüğüm kuşa değmeyecek diye yorumlamıştım. Bu setup ile piste çıktığımda daha net yorum yaparım tabi bu konuda.
    Abi boru çapını da arttırıp basıncı ona göre ayarlansa nasıl olur? sadece ses değil demek istediğim aslında. sıkıştırmayı da ayarlamak gibi.
    Yaptıklarımızı ve yapacaklarımız için inceleyebilirsiniz

youtube.com/kaankara

www.instagram.com/tosi_mitology/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi boru çapını da arttırıp basıncı ona göre ayarlansa nasıl olur? sadece ses değil demek istediğim aslında. sıkıştırmayı da ayarlamak gibi.
    Zaten şu anki egzoz setup'ı, turbodan çıktığı kalınlıkta (3 ya da 4" olması lazım) direkt 200 cell cat'a girip, sonrasında 63mm olarak son susturucuya kadar gidiyor. Cat ile susturucu arası tamamen 63mm düz boru yani. O sebeple, 63mm olan kısmı daha da büyütmenin çok bir esprisi olmaz gibi.

Bir de benim için bu güçten fazlası riskli. Sonuçta stock motor, daha da fazla güce gerek yok. Hatta sırf wg kolu ile oynasam bile basınç artıyor, bunun denemesini Cumartesi günü yapmıştım, kısık hali ile süre / güç bu seviyede. Tek derdim, EGT yüksek olmasın. Yüksekten kastım da, pistte 800C görmeyeyim. Şu anki gazlamalarımda da 720C üstünü görmedim zaten. Yine de tabi piste çıktığımda ak toto / kara toto belli olacak. EGT beklediğimden yüksek çıkar ise, pistte kullanmalık bir son susturucu iptali hazırlayacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili arkadaşlar,

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim, Haziran ayı içinde iki kez piston eritme suretiyle motor yedim. Buyurun olanları okumaya:

Hatırlayanlar vardır, turboyu büyüttüm, arabanın 100-200 süresi 5 saniye hızlandı. Bu işi Mayıs ayı sonunda yapmıştım, tertemiz 5 gün arabayı bu şekilde kullandım. Sonrasında, rast mı geldi yoksa ana suçlu mu bilemiyorum ama, şirketin yakıt verdiği istasyon olan PO'dan yakıt akınca ilk gazlamamda, ki gazlamaktan kastım araç ile 4. viteste dip gaz yapıp 6000 devir çevirmek, piston erittim.Bakın, 3-4-5 vites tek tek attım demiyorum. 4. vites tahmini 4000 devir gibi basmış olsam, 6000 devirde motor stop etti ve gitti. 3-5 saniyeden bahsediyoruz yani.

O anda Çiğli otobanın akşam saat 11 suları idi. Motor gittiği anda ne bir ses, ne de başka bir tekleme oldu. Hatta o an gözüm EGT'de idi, yaklaşık 650C kadar idi o an EGT değeri. Sadece arıza lambası yandı, hill holder ve direksiyon açı sensörü devre dışı diye ekranda uyarı geldi (ki motor gitmiş, araba bana direksiyon diyor, resmen kara mizah). Aracı kenarı çekip, marşa bastığımda ise içeride bir şeylerin baya terse gittiği belliydi, çünkü krank sesine bakarsak içeride kompresyon yoktu.

O gece araba Tanır Oto'ya çekildi, sabah ilk iş bujiler söküldü, 2 ve 4. piston bujileri erimişti.

İlerleyen saatlerde ise kapak açıldığında 1 ve 3 temiz idi, 2 ve 4 aramızdan ayrılmıştı. 2 ve 4 pistonları eridiği için emmeden egzoz manifolduna ve hatta diğer sağlam piston yuvalarında erimiş alüminyum kalıntısı vardı, turbo da bu kalıntılardan ötürü kilitlenmişti.

Olası şüpheliler, yakıt kalitesi, enjektör işemesi şeklinde idi. Bu sebeple motoru toplarken Ferrari enjektörü olarak bilinen 390cc'lik enjektörlere geçtim. Ayrıca pistonlara yeni gömlek çakılıp, Nüral pistonlara anodizasyon yaparak motoru topladım. Bir de tabi yakıttan şüphelendiğim için getgauges'dan etonol analizörü alıp montajladım.

Ferrari enjektörleri:

Anodize nüral pistonlar:

Motor toplanırken:

Getgauges'dan tedarik ettiğim etonol analizör seti (pistonlar eridiği anda depoda kalan benzin sadece %2 eto içerdiğini bununla teyitledim):

Etonol sensörünü ise pompanın hemen çıkışına, dönüş hattına montajladım, temiz ve kompak çözüm oldu:

Hatta rodajı eski enjektörler ile yaptım. Rodajın son kısmında, eski enjektörler ile orta devirde yarım pedal gazlamalarımda saçma şekilde anlık zengine gidişler gitmesini görüyordum, bunları hep enjektöre yorduğum için pek bir de umursamadım, keşke umursasaydım diyorum tabi bugün. Çünkü enjektörleri değiştirip, güncel yazılımı atıp, denemeye çıktığımızda, depoda PO'nun yakıtı %7 eto ile olmasına rağmen 3. basışımızda yine birebir aynı şekilde motor gitti. Bu sefer gidenler 3 ve 4. pistonlardı. Anodizasyon falan hak getire.

Ve malesef bu ikinci motor gidişi kurban bayramı arifesinden bir gün önce olduğu için araç uzun süre yattı, neredeyse 4 hafta sonra ancak motoru tekrar toplayıp, arabayı geri teslim aldım. Bu sefer artık tekrar tekrar risk almamak için eski turbom olan oem ölçüdeki GT1446 ile arabayı topladım. Pistonların gidişi de olası anlık fakir veya anlık zengine işaret ettiğinden, benzin pompasını AEM'in depo içi pompası ile değiştirip, OEM 3.5 barlık benzin regülatörü yerine 4 barlık regülatöre geçtim.

AEM pompa:

Motoru ikinci kez toplarken:

İkinci kez motor yapılırken anodizasyon ile tekrar uğraşmadım, faydası olduğuna eminim ama çözüm olmadığından, vakit kaybetmek istemedim. Rodajı 1000km sakin, sonraki 500 km nispeten tempolu şekilde yaptım, ikisinde de Shell 5-40 yağ kullandım. Hatta 4 barlık regülatör acaba fazla mı gelir deyip, OEM 3.5 barlığa 1 günlüğüne geri dönüm. Fakat orta devirde hafif tempolu gazlarken AFR'nin 10'a veya 13'e gidebildiğini 5 kere gördüm. Aynı gün söküp attım o regülatörü, 4 barlık regülatöre geri döndüm. Ben yakıttaki eto oranı + hybrit turbodan gelen ekstra güç ikilisini ana suçlu gibi hep düşünüyordum ama sanki asıl canımızı yakan bu 500TL'lik regülatörmüş. Rodajdan sonra 3 gün oldu, dağda da, otobanda da gazladım. Çok şükür şimdilik sorun yok, inş da olmaz diyelim.

Toparlayacak olursam, kesin suçlu "şudur" diyemiyorum. İki kez motor yemenin maddi yükü olsun, ki nispeten ucuza çıktı yine (4'lü Nüral piston segman 3500TL), biraz yordu. Ama insanlara karşı mahçubiyet, arabasızlık falan daha çok yıprattı. Bu konudan çıkarılacak sonuç ancak çalışan sistemi elleme olabilir ** bu arge / modifiye mantığına tamamen ters bir cümle. O sebeple hala karışık duygular içindeyim.

Bir yanım diyor ki, çıkma blok al, forged piston ve kol ile sıfırdan topla. Topladığın bloğu 1,5 günde arabaya at ve hybrit turboya geri dön. Olur da sıkıntı çıkarsa kenarda yedek motorun olur. Bir yanım da daha da kaşınma, mevcut oem turbo ile sorunsuz kullan. 5-6 ay sonra ne yaparım ben de çok emin değilim, çünkü ne yaparsam yapayım bu işin içinde bir kumar faktörü olacak, motor gittiğinde o kadar ansızın gidiyor çünkü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hep tabi iç karatmayalım. Sanayiden fırsat oldukça incik cincik ile de uğraşıp, bir şeyleri kendimce güzelleştirmeye çalıştım.

İlk olarak, iki motor arasında direksiyon açı sensörümüz 3 yıl sonra tekrar arızalandı, onu yeniledim. Adres yine Çavuşoğlu Direksiyon idi. Tamir anında direksiyon sağ koltukta.

Ön tamponda scudetto'nun krom detaylarını söküp, el işi göz nuru siyah petek + mk2 MiTo'lardaki gibi V formunun eklentisi. V formu için @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=1125" target="_blank">m.kaan46</a> 'ya teşekkürler.

İçeride teyp çerçevesi, kapı tutacakları, direksiyon çerçevesinin kaplamalarını koyu gri alcantara ile güncelledim.

Komple egzozu güncelledim. İlk kısımda 70mm'lik DP ile başlayıp, aşağıda orta kısımda 200 cell cat'ımız mevcut. sonrasında ise 2 adet 60mm'lik free flow susturucu taktım, bunları da @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=467" target="_blank">punto_multijet</a> Kaan abimizden tedarik ettim, kendine buradan da teşekkürler. Sadece cat eski setuptan kalma, dışı biraz görsel olarak kötü ama içi temiz. ama onu da piste giderken takabileceğim bir by pass borusu yaptırdım, 4 adet vida ile kolayca sök tak yapılabilir halde. Egzozun ilk hali:
    Alfa Romeo MiTo Exhaust - YouTube
    https://youtube.com/shorts/_0gmnMqVV6E?feature=share

Fakat bu halinde drone sesi beni çok rahatsız etti. bu sebeple orta susturucuya paralel şekilde bir drone tüpü yaptırdım ustaya. drone sesi neredeyse tamamen gitti, rolantideki bas sesi de baya azaldı. Onun da görseli aşağıda:

Bu hafta son susturucuyu da daha büyük versiyonu ile güncelleyeceğim, usta ile sözleştik. Şu anki sesi de aslında sorunlu seviyede değil ama ben ne olur ne olmaz mantığı ile çevirmelerde dikkat çekmemek adına sesi max seviyede kısmak istiyorum. ama son egzoz ile cat üzerinde iken bile egt neredeyse 80-100C kadar azaldı.

Hafta sonu da keyfi olarak semi slick'lere geçtim. Bu sıcak havalarda Goodyear Asym 5'ler kendini bırakmaya çok meyilli oluyor. Nankang Ar1'ler ise muhteşem performans veriyor.

son olarak da dün akşam Foça otobanındaki Opet'te keyfi olarak çektiğim fotolar ile noktayı koyalım. Her şeye rağmen seviyorum keretayı.

Konu rahmitanir tarafından (31-07-2023 Saat 15:38 ) değiştirilmiştir.

fatihob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İzmir pisti bu sene açılmayacaksa bu motorla devam, eğer açılırsa forged

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok çok geçmiş olsun, üst üste aynı olayı yaşamak can sıkıcı olsa da sonu güzel tamamlanmış
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buyuk gecmis olsun Rahmi. Yasadiginin mental boyutunu tahmin etmek dahi istemiyorum :/ umarim tekrari olmaz.

Sonundaki guzelliklerle ilgili olarak da okurken ilk basta "cerceve, kapi kolu falan alkantara olur mu yau" diyordum ki fotograflari gordum. Cok begendim, resmen bakis acimi genislettin
    öyle işte.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Müdürüme nazarlar değdi
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rahmi çok geçmiş olsun, can sıkıcı :/

interior dokunuşlar mükemmel olmuş gerçekten

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun Rahmi. Ama o güce alıştıktan sonra oem turbo ile arabadan soğuyabilirsin. Euro bu kadar pahalı olmasa ilk seferde zaten forged yapardın ama kurlar ***** forged en az 15-20 bin TL civarıdır.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Omak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun, arka arkaya olması büyük şansızlık olmuş ya da nazar mı değirdin ki? bi nazar boncuğu as bari. Herşeye rağmen yılmaman takdire şayan, başkası motoru arka arkaya kırsa arabayı satar geçerdi. kendini biraz topla forget her zaman yapılır. tekrar geçmiş olsun.
    e60 535d & THE A45 AMG

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler