User Tag List

Sonuçlar: Sizce hala warm hatch mi yoksa artık hot hatch mi denmeli?

Katılımcı sayısı
23. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Warm Hatch

6 26.09%
  • Hot Hatch

17 73.91%
Sayfa 34/35 İlkİlk ... 2432333435 SonSon
653 sonuçtan 628 ile 646 arası

Konu: Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir kac yil once de kamber vidasi takmistim ama o zaman isin ozune cok hakim degildim. İlk etapta tam muthis montaj olmamisti, sonrasinda isi bilen bir usta devreye girmisti, bir seyleri duzeltmistik.

Gel zaman git zaman, gecenlerde bir daha kamberi duzelteyim diye el atmisken, vida elimizde kalmisti. O sebeple sifir set kamber vidalari siparis ettim. Bir de kendim ayari yapabilmem icin bu islere uygun su terazisi de siparis ettim.

Yine bir cumartesi, sanayiye girip, arabanin sagini sehpaya aldim, solunu da tam teraziye almak icin kriko ile kaldirdim. Su terazisi ile arabanin tam duz durduguna emin oldum:

Sonrasinda iki tarafa da kamber vidalari yaklasik max kamberi verecek sekilde taktim ve ikisinde de esit egimde oldugunu su terazisi ile emin oldum:

Montaj sonrasi rota girmedim, cok zamanim olmadigindan. Emin olmak icin yol testine ciktim, arac duz yolda ok gibi gidiyordu. Virajlarda da cok tatli sonuc verdi.

Tahmini 1,5-1, 8 derece arasi bir kamber var gibi gozume gozukuyor, ne goz varmis demeyin lutfen

İns aksilik olmazsa 1 Nisan'da Korfeze cikacagiz, oncesinde muhakkak zaten kontrol amacli rota girecegim. Simdilik tatli tatli yolda gazlamaya devam.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    foto yokmu???

şu 1.5-1.8 dereceyi bizde göreydik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    foto yokmu???

şu 1.5-1.8 dereceyi bizde göreydik.
    Şu açıdan bakınca helalinden -1.7 deresi var sanki abip :P

NOT: lastik davlumbazı doldurmuş, helal basılmış yılana dönmeyelim şimdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arka ya oranlayınca evet 1.7 vardır

lastik ebatın neydi,frenlerde fark oldumu.düzde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arka ya oranlayınca evet 1.7 vardır

lastik ebatın neydi,frenlerde fark oldumu.düzde
    Şu hali ile çok çılgın fren denemedim. ama geçmiş deneyimim, 2-2,5 gibi kamber varen pistte fren kötü etkilendiğini tur süresinde de görbiliyordum. Ayrıca lastik içleri çılgın deforme oluyordu. O sebeple Kamber 2'nin altında kalması benim için kritik.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu hali ile çok çılgın fren denemedim. ama geçmiş deneyimim, 2-2,5 gibi kamber varen pistte fren kötü etkilendiğini tur süresinde de görbiliyordum. Ayrıca lastik içleri çılgın deforme oluyordu. O sebeple Kamber 2'nin altında kalması benim için kritik.
    güzel bilgi,aklımda olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dun yine bir cumartesi ve yine bir sanayi gunu idi.

1 Nisan'da p4track ile Korfez'de olacagiz o sebeple lastikleri simdiden hazirladim. Teledial jantlarda kislik lastikler vardi, onlari ve cup 2 leri ayni anda mitoya sigdirmayi basardim ve sanayi yolunu tuttum:

Jant lastik degisimi yapilip rot ayarina da baktirdim. Kamber iki on tekerde de -1.4 derece imis. Rotta ise biraz kayiklik varmis, onu hallettik.

Pist icin yag, fren hidroligi, disk, balata ve buji degisimi de yapilacak. Hepsi stoklu ama pistten onceki cumartesi yapacagim bu isi.

Sonrasinda da yag sogutucusu icin ikinci fani ekledim. Onun icin de biraz diy tarzi braket ve vidalar falan bir seyler yaptik usta ile.

Bolca kirli davlumbaz ici, ki o davlumbaz sozde buralari korumali, montaj sonrasi fotomuz:

Burada icimi rahatlatan detay, sagdaki fan baya bir suredir zaten burada ve bunca yair camura ragmen bozulmadi ise, fan saticisinin iddia ettigi ip67 degeri demek ki dogruymus.

Kendime not: Kaliperleri bastan boyamaliyim, neredeyse 1 yildir oteledigim bir is haline geldi bu.
    Konu rahmitanir tarafından (17-03-2024 Saat 10:29 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 Nisan'da p4track ekibi ile Körfez'e open pit etkinliğine katıldım. Senenin ve forged motor sonrasının ilk pist etkinliği idi. Arabayı ilk kez tam anlamı ile deneme fırsatım oldu.

Mekanik anlamda hiç bir sorun yaşamamış olsam da, yazılımdaki motor suyu sıcaklığı temelli korumalarda fazla emniyetli davrandığımızdan tam bir hotlap atamadan İzmir'e döndüm. Pist üstünde aldığım log'da, motor su sıcaklığı 103C'ye geldiğinde güç tamamen kesiliyordu. Sonrasında doktor (maptune Ömer Faruk) ile kafa kafaya verip, fanın daha erken acması ve korumaların daha esnek değerlerde devreye girmesi üzerine bir kaç güncelleme yaptık.

Buraya bir es verip, pist fotolarını paylaşayım:

Motor sıcaklığı ile ilgili denemeleri yapmak için dün öğlen hava 30C iken Çukurköy'e gazlayarak çıktım. Bilmeyenler için 10 km'lik aralıksız bir tırmanma etabı ve toplamda 1km'lik yüksekliğe çıkmış oluyorsunuz. Bu esnada motor su sıcaklığı max 97C görüp, fanın devamlı çalışmasından ötürü orda sabit kaldı. Yağ sıcaklığı ise max 110C'yi gördü. Bu konuyu da aşmış olduğumuzu teyitledik yani. Çukurköy iniş yoluda kenarı çekip bir foto çekmeyi de ihmal etmedim tabi:

Sonrasında da yağ soğutucu fanının max verim ile çalışması için fan ile soğutucu arasında hava akışını düzenlemek için fanları bir nevi kafesledim. Bunun için alüminyum ısı yalıtım sacı kullandım, parça parça kesip, elle şekillendirip, acımadan dyson ile yapıştırdım. Faydasını inş göreceğim, henüz tam test edemedim ama işe yarıyor gibi.

Dün gece geç saatte Kuzey Ege otobanına çıkıp, 100-200 süresi aldım. Artık son setup ile hedeflediğim süreler geliyor. İnş bir yaramazllık yaşamaz isem, bu motor setup'ını ellemem diye düşünüyorum. Ki bu tune piste uygun hazırlandığı için yüksek AFR ve makul avanstan ötürü aslında süre anlamında istense daha da gidecek yer var. Ancak bu tune'un hem uzun süreli gazlamada ısınma yapmaması hem de pompa benzini ile de günlük rahatlıkla kullanılabilirliği benim ihtiyaçlarımı karşılayan önemli detaylar.

Uçurumdan attığımda gelen süre:

İnsan gibi eğimde aldığım süre:

Son iki haftada toplam 2k km yol yaptım. Assos'da çektiğim şu tatlı foto ile bugünlük noktayı koyalım:

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teknik detaylar çok hoş, gönlünüze göre bir setupa ulaşmanıza sevindim.

Görsel bir yorum ekleyeyim. Ön çaprazdan görüntü çok hoş da, yandan ve özellikle arka çaprazdan olan fotoğraflarda marşpiyel tam "side skirt" adına yakışır uzun etek kıvamında kalmış, arka tampon alternatifi var mı acaba? Çok gereksiz olabilir belki ama olursa da mükemmel olur diye içimden geçince yazayım istedim.

Kazasız belasız güzel günlerde kullanın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teknik detaylar çok hoş, gönlünüze göre bir setupa ulaşmanıza sevindim.

Görsel bir yorum ekleyeyim. Ön çaprazdan görüntü çok hoş da, yandan ve özellikle arka çaprazdan olan fotoğraflarda marşpiyel tam "side skirt" adına yakışır uzun etek kıvamında kalmış, arka tampon alternatifi var mı acaba? Çok gereksiz olabilir belki ama olursa da mükemmel olur diye içimden geçince yazayım istedim.

Kazasız belasız güzel günlerde kullanın
    Selamlar Tarık,
    abi haklısın, aslında Lester denen firma MiTo için bunu bir kit olarak üretiyor. Tüm kit aşağıdaki gibi.

Aslında arkadaki diff'i almak isterim ancak güncel gümrük mevzuatından ötürü saçma rakamlara gelecek. Ayrıca yurtdışına gittiğimde alıp, valize koyabileceğim bir şey de değil. O sebeple şimdilik ellemiyorum bunu.

Ama ön taraf için senin vurguladığın bütünlüğü sağlayacak bir ek var. Ancak bence önü hem çok kaba gösteriyor, hem de günlük kullanımda sürtmeden ötürü ciddi dert olacak bir detay. O sebeple ön detayını kafamda direkt eliyorum.

Tek pişmanlığım, gümrük yasası değişmeden önce keşke arka diff'i de sipariş etseymişim.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Rahmi

Termostat standart mı? Yoksa sadece yazılım marifeti ile mi hedeflenen soğutma değerlerine geldin?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Rahmi

Termostat standart mı? Yoksa sadece yazılım marifeti ile mi hedeflenen soğutma değerlerine geldin?
    Termostat standart abi ve tamamen mekanik. Yazılım ile termostata bir şey yapılamıyor yani. Ama yazılımda fanın devreye girme sıcaklık limitini oynayabiliyoruz, tüm aksiyon oradan yapıldı.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Termostat standart abi ve tamamen mekanik. Yazılım ile termostata bir şey yapılamıyor yani. Ama yazılımda fanın devreye girme sıcaklık limitini oynayabiliyoruz, tüm aksiyon oradan yapıldı.
    Ha yok yanlış sordum ama cevabımı da aldım

82 derece mishimoto falan taktın mı diye sormak istedim aslında

Allah tekerini düz bastırsın, hararet ibren 90dan ileri yürümesin maşallah

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor sıcaklığı için Motul Mocool tarzı ürünler kullanıyor musun abi?

kaliperleri, komple söküp boyamak en güzeli. sonrasında da seramik kaplama yaparsan, balata tozu vs daha kolay temizlenir.

lester'in arka difüzör harbi ateşliymiş. bir şekilde alıp takmak lazım, olmadı buradan difüzörsüz Yunan'a vs gidip takılabilir.

ve 100-200 süresi bence çok iyi, maşallah

edit: maxton design'nin MiTO için ön lipi varmış. ona da bakabilirsin abi
    Konu eminkilic61 tarafından (17-04-2024 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya her baktığımda aşırı mantıklı işler görüyorum Elinize emeğinize sağlık, kesene bereket Rahmi.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yapıyorsun bu mitoyu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ha yok yanlış sordum ama cevabımı da aldım

82 derece mishimoto falan taktın mı diye sormak istedim aslında

Allah tekerini düz bastırsın, hararet ibren 90dan ileri yürümesin maşallah
    Amin brocum

Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motor sıcaklığı için Motul Mocool tarzı ürünler kullanıyor musun abi?

kaliperleri, komple söküp boyamak en güzeli. sonrasında da seramik kaplama yaparsan, balata tozu vs daha kolay temizlenir.

lester'in arka difüzör harbi ateşliymiş. bir şekilde alıp takmak lazım, olmadı buradan difüzörsüz Yunan'a vs gidip takılabilir.

ve 100-200 süresi bence çok iyi, maşallah

edit: maxton design'nin MiTO için ön lipi varmış. ona da bakabilirsin abi
    Mocool pist öncesi sipariş yetişmemişti, sonrasında geldiğinde koydum. ama onu da yarım ölçü koydum, çünkü geçmişte, araçta yaklaşık 9 yıllık fabrika çıkışı radyatörü varken, mocool koyduktan sonra peteklerden su kaçırmaya başlamıştı. O sebeple mocool'un aşındırıcılığından korkmuyor değilim.

Yunanıstan mantıklı sayılır bu arada

Ön lip konusunda ise büyük konuşmayayım (çünkü büyük konuştuğum her şeyi sonra tersini yapan bir adamım) ama takasım yok, günlükte illa dert olacaktır.

Alıntı 131mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuya her baktığımda aşırı mantıklı işler görüyorum Elinize emeğinize sağlık, kesene bereket Rahmi.
    Eyvallah abi, çok teşekkürler.

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yapıyorsun bu mitoyu
    Bir de MiTo'ya sorun, ellenmediğim yerim kalmadı der :P

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fan yerini,termosta ufak bir delikmi açsan dedim

birde arka tampon diff işini bence hasarlı çıkma tampon bulsan sen halledersin gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fan yerini,termosta ufak bir delikmi açsan dedim

birde arka tampon diff işini bence hasarlı çıkma tampon bulsan sen halledersin gibi.
    Abi yağ termostatını iptal etsem, faydası olur mu ben de merak içindeyim. Ama o yağ boruları hassas konu, şu an kurulu düzen sorunsuz işlediği için ellemeye korkuyorum.

Arka diff oem halinde çıkma konusunu ben de düşünmedim değil aslında. Bir yerde denk gelirse elde kesme biçme ile fantazi yapılabilir.

23 Nisan'da çocuklar gibi şen olunca, daha önce Aliex'ten sipariş ettiğim silikon su borularını kapı önünde montajladım. Linki aşağıda bırakıyorum, aynı adamların Alfa, fiat ve Mini gruplarında bolca ürünleri var. Montaj sorunsuz oldu, sadece 2 adet hortumu 1cm kadar kesip kısaltmam gerekti. Malzeme kalitesi de oldukça iyi, 3 kat dikişli silikon hortumlar.
    https://www.aliexpress.com/item/1005004323509704.html

Bazı borular fabrikanın taktıklarıydı hala. Bunlar artık gevrekleşmeye başlamış, başımıza bir iş gelmeden değiştirmiş olduk.

Bu da kapı önünde arabayı ne kadar dağıttığımın fotosu:

Gün sonunda toplamayı başardım

Edit: Aliex linki verip, ürün tavsiye ettik. Ama adamlar mağazayı kapatıp kaçmışlar, çiftlik bank olmuşuz :P
    Konu rahmitanir tarafından (25-04-2024 Saat 09:34 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler