User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Corsa 1.7 DTİ - İnsignia Big Turbo

Muhammet Yaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Corsa 1.7 DTİ - İnsignia Big Turbo

Araba arayışındayken hiç aklımda olmayan bi araç 1.7 dti karşıma çıktı almış bulunduk ve maceram başlamış oldu .
    2015 aralık ayında aldığımda 240 bin km de stock biraz bakımsız bi araçdı diyebilirim .

2017 ocak ayında start verdik .

Big turbo yapmadan önceki son halimiz

Yavaş yavaş sökmeye başladık

Ön panel , Su radyatoru , klima radyatoru , Filtre tertibatı , Klima tertibatı , Egsoz manifoldu , Turbo
    vs söküldü .

Egsoz manifoldunu söktükden sonra kirli olan yüzeyi temizledim .

1 günde yapabildiklerim bu kadardı Ertesi gün devam etmek üzere bıraktım

Ertesi gün malzemeleri düzenleyerek başladım .

Silikon borular , manifold contası , kelepceler , Civata sabitleyici v.s

Turbo , Yağ basınç , Yağ tahliye boruları , intercooler ( Bu intercooleri daha sonra kullanmadım verim alamadık )
    Otoparkda diğer sökülü olan aracımızın üzerinde bi kaç prova yaptım , normalde flanşla takılan insignia turboyu flanşsız
    nasıl sağlıklı oturtabilirim diye düşündüm öncelik olarak çok sağlıklı olmasada bi kaç ufak dokunuşla tam oturtabildim .

Turboyu AL corsanın üzerine oturtdum yağ basınç ve tahliye borularını tamamladım.

Bu haliyle ön tarafını toplayıp egsozcuya kadar gittik .

Krom basınç boruları ve Downpipe , egsoz işlemlerini ekleyemedim fotograflayamadım çünkü bazı sorunlar yaşadık .
    Krom basınç ve dowmpipe ile son hali şuan için böyleydi .

Ivır zıvır işler bitmişti , teste çıktık o gece sorunsuzdu herşey ertesi gün yazılım deneyip detaylı bakıcakdık . Evin önüne parkettim aracı ve
    sonuç bu Kar yağmıştı 1 hafta kadar dokunamadım aküde bitti bu zaman diliminde

Havalar biraz düzeldikden sonra yazılım da atarak teste çıktık , son hali bu şekilde .
    İstediğimiz gibi sonuçlar aldık araç iyi olmuştu 2.1 barda çok açık olmayan yazılımla 500 km kadar gözlemleyerek kullandım .Bu
    zaman diliminde krom basınç boruları ve intercooler içime sinmemişti daha iyi bi yerde krom basınç borularını tekrar yaptırdım .

Tam herşey bitti sorun kalmadı derken Su hortumlarımızda şişme ve aracı zorladığımda beyaz dumanla yedek su deposundan ciddi bi su atmaya başladı . Morelim bozuldu aracı evin önüne çektim 2-3 gün kadar beklettim ve düşünmeye başladım , ufak tefek araştırmalar sonucunda
    kendim sökmeye karar verdim , sökmek için yerimde yokdu havalarda buz gibi ama bu bana engel olmadı silindir kapağını evin önünde sökmeye karar verdim .

İyi hoş ama malzemem dahi yoktu ufak tefek lokma takımı ve en önemlisi bi tork anahtarı bulmam gerekiyordu . Tork anahtarını uygun yollu
    buldum ve aldım senkronizasyonu sorunsuz .

Malzemelerin bana yeterli olabilicek kısmını topladıkdan sonra ertesi sabah başladım sökmeye .

Daha sonra bu sorunun 1.7 dti lerde hastalık olduğunu öğrendim ve araştırmaya başladım internette yabancı bi forumda birinin yaptığı işlemi gördüm m20 klavuz ve ufak bi aparat la enjektor yuvalarını silindir kapağını yerinden sökmeden çıkarıp yuvayı temizleyerek tekrar yeni enjektor yuvalarının montajını yapıp sorundan kurtulduğunu yazmıştı . Bende m20 klavuz buldum ufak bi aparat yaptırdım ve enjektor yuvalarını sökmeye çalıştım .

Çıkan enjektor yuvalarının halleri ortada zamanla suyla kullanılan bi araç olduğu için ciddi bi korozyona uğramış .

Ama yinede bu kadar sökmüşken 250 bindeki aracımın contasının ne halde olduğunu görmek istedim yenilemek istedim ve bu işlemin
    sağlıklı olmayacağını düşündüm sökmeye devam ettim .

,
    Kapağın içler acısı hali , çıkan contada pek iyi sayılmazdı .

Silindir kapağını rektefeye bıraktım o arada bende gerekli malzemeleri almaya başladım , Turboyuda hybrid yapmak için turbocuya bıraktım .

Turboyu , silindir kapak contasını ve gerekli diğer contaları civataları herşeyi eksiksiz aldım kapağın rektefeden çıkmasını beklemeye başladım .

Kapak rektefeden çıkmıştı , özellikle enjektor yuvalarını orjinal alarak takarken bi ilaç sürdürdüm .

Silindir kapağını teste götürtüp detaylı olarak baktırdım , 2 defa enjektor yuvalarından yüksek basınçda su kaçırdı farklı kombinasyonlarla
    taş gibi bi şekilde yerine oturtuldu yuvalar 1-2 saat kadar kurumasını bekledim ve teste tekrar sokuldu.

Silindir kapağını yerine oturtdum . Saplamaları manueldeki değerlere göre sıktım .

Egzantrik tablasınıda oturtup tork değerlerine göre sıktım .

Külbütör kapağını kapattım . Senteye aldım ve tamamen toplamaya başladım .

Aracı topladığıma inanamadım Marş vuracağım an heyecandan gebericektim Sorunsuz olarak topladım şükür

Daha sonra intercooler değiştirmeye karar verdim söktüm .

Custom olarak yaptırdığım intercooler .

Son hali bu şekilde Ancak bu aralıklarda üst beynim bozuldu , mazot pompası arızalandı onlarıda kendim söktüm zorda olsa yaptım .
    Çok zevkli bi araç ancak bana zehir oldu diyebilirim . Birdahada corsa 1.7 almayı düşünmüyorum

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yüzmüşün yüşmüşün kuyruguna gelmişsin zevkini ellere mi sürdürcen
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yüzmüşün yüşmüşün kuyruguna gelmişsin zevkini ellere mi sürdürcen
    Dayanıcak durumum kalmadı malesef büyük bi hüsranla aracı sattım

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Muhammet Yaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dayanıcak durumum kalmadı malesef büyük bi hüsranla aracı sattım
    ee niye o kadar çok resim koyup bi sürü destansı yazıp bizi boştan yere yordun
    PROSTOCK GARAGE

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendiniz uğraşmanız çok güzel olmuş tüm problemleri de çözmüşsünüz artık gönül rahatlığı ile kullanırsınız diyecektim ki son cümleyi okudum. Hayırlısı olsun, alan adam dua eder artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ee niye o kadar çok resim koyup bi sürü destansı yazıp bizi boştan yere yordun
    Çok önceden hazırlamıştım paylaşmayı unutmuşum desem yalan olmaz Corsa ile çok uğraşan arkadaş var fikir olması açısından paylaşmak istedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç unutmam opel vectra a kasa gt almayı düşünüyorum kullanan veya bilgisi olan var mı diye konu açmıştım forumda.
    İsmini hatırlamıyorum ama bir abi 'opelin iyisi ihya eder, kötüsü adamı usta eder' demişti Ama maşallah iyi çıkmışsınız yine içinden. Hayırlısı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende sonraki sayfada gazlama videosu bekliyordum amannn kapatın konuyu

Lee-on! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende geri mi aldin naptin dedim Vallahi eline saglik kardeşim ama sana söylüyorum simdi böyle konusuyorsun 1 seneye kalmaz kasinti tutar tekrar bakarsin sattigin gibisini bulamazsin Öyle olmaz umarim ama herseye ragmen kendi elinle yaptigin seyin keyfi ayri... Hayırlısı olsun...
    Alıntı aLperTunga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar ben bu aracın adını AT SKİ koydum.jet ski hesabı,At ski mustang

Emre Ekrem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar emekten sonra bilemedim, bize ellerinize sağlık ve hayırlısı olsun demek düşer.
    /// PEUGEOT SPORT
    Undertaker

PSA Brothers

derviscapaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlısı olsun kısmet böyleymiş diyelim

Bişey sormak istiyorum yakın arkadaşımda var bi dti aracında hybrid turbo yazılım ve bronz var . Bir ay öncesinde bahsettiginiz şikayetlerle silindir kapağı değişti. Kapak değiştikten sonra yakıt anlamsız bi şekilde arttı. Örneğin uzun yolda 16 17 kuruş yakan araba 30 35 kuruş yakıyor. Şehir içi yakıttan bahsetmiyorum bile.
    Sorum şu kapak değiştikten sonra yapılması gereken birşey var mıdır bu konuya yönelik. Mesela yazılımda bi değişiklik vs. Yapılması gerekir mi bu yakıttaki değişimin sebebi nedir ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı derviscapaci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlısı olsun kısmet böyleymiş diyelim

Bişey sormak istiyorum yakın arkadaşımda var bi dti aracında hybrid turbo yazılım ve bronz var . Bir ay öncesinde bahsettiginiz şikayetlerle silindir kapağı değişti. Kapak değiştikten sonra yakıt anlamsız bi şekilde arttı. Örneğin uzun yolda 16 17 kuruş yakan araba 30 35 kuruş yakıyor. Şehir içi yakıttan bahsetmiyorum bile.
    Sorum şu kapak değiştikten sonra yapılması gereken birşey var mıdır bu konuya yönelik. Mesela yazılımda bi değişiklik vs. Yapılması gerekir mi bu yakıttaki değişimin sebebi nedir ?
    Silindir kapağı yapıldıkdan sonra herhangi bir değişiklik yapılmadıysa yakıt sistemi ile alakalı bileşenlerde bi problem çıkmış olabilir , Maf sensörü ,mazot pompası , enjektor vs detaylı olarak bakılması denenmesi gerekiyor net birşey söylemek mümkün değil malesef .

derviscapaci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Muhammet Yaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Silindir kapağı yapıldıkdan sonra herhangi bir değişiklik yapılmadıysa yakıt sistemi ile alakalı bileşenlerde bi problem çıkmış olabilir , Maf sensörü ,mazot pompası , enjektor vs detaylı olarak bakılması denenmesi gerekiyor net birşey söylemek mümkün değil malesef .
    Anladım hava akış metre de bi sorun olabilecegini tahmin etti bazı arkadaşlar ondan olabilir mi acaba?
    Bir de buna ek sürekli bp den yakıt alınıyo. Bu araç için shell den full save ya da opetten eco diesel yakıtları kullanılmalı diye bi tavsiye de bulunuldu hatta bu yakıtlardan 1.2 depo kullanıldığında yakıtta iyileşme olacagı söz konusu olabilir mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi cooler linea mı taktın. Custom yaptırdığın verim vermedimi

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Baştan sona okudum mutlu son güzel bir gazlama videosu beklerken araç satıldı diye okumak
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler