User Tag List

Sayfa 1/37 12311 ... SonSon
685 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2010 Audi A5 1.8 TFSI 170Hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2010 Audi A5 1.8 TFSI 170Hp

Herkese Selamlar,
    Instagram üzerinden gelen mesajlarda herkes sorar oldu yeni aracın konusu ne zaman gelecek diye, hazır fırsat bulmuşken yazalım bakalım...

Forumun Alfa Romeo aşıklarından biri olarak, önümüzdeki seneye planladığım otomobil yükseltmemi, ani bir karar ile hızlanıdırıp öne çektim ve o çok özel 159'um dan ayrılma kararını verdim. http://www.techturkey.com/forum/otom...ola-devam.html

ne alsam diye bakınırken , aklımda her zaman hayal otomobillerimden olan Audi A5 vardı, özellikle de makyajsız kasayı ilk gördüğümde uzaktan gelirken farlarının L şeklinde agresif bakışı bende çok yer etmişti. Ancak makyajsız kasalar 2012'de sona erdiğinden, bütçeyi yukarılara çektikten sonra gidip yaşlı ve kilometreli bir araba almaktansa, bmw 1, mercedes a , hatta dolu bir golf bile düşündüm, ancak C segmentinin üst limitlerinin bile beni bazı noktalarda tatmin edemeyeceğini giulietta ile tattıktan sonra yine D segmenti otomobillere döndüm..gittim bir 2.0 tdi vw cc test ettim, 2013 model 69.000km'de idi, full stok 17" jantlı idi. daha bu kilometrede bile amortisörler gıcır gıcırdı ve içeride trim sesleri vardı, basit şeyler ama daha genç otomobil alacaksam bunlar olmamalı dedim, test esnasında 120 km hıza çıktığımda ise aracın önü istediğim gibi yere basmayınca dedim tamam daha zorlamaya gerek yok , aradığım şey kesinlikle bu değil. vw cc'yi eledim testin sonunda. (yanlış anlaşılmasın, kötü bir araba asla değil , sadece yaylı ve 1600 kg bir 159'dan sonra basışı beni tatmin etmedi.)

ardından tekrar a5'lere yöneldim, 2 tane favori a5 vardı favorilerimde. ikisi de yaklaşık 100.000 km makyajsız kasa idi. ikisini de görmek için bir haftasonu yola çıktım, sabah satıcı ile buluştum. aman allahım o ne, ilanlarda gıcır gıcır duran araba, savaştan çıkmış gibi yorgun, sağı başka solu başka şey anlatıyor, içi lağım gibi kokuyordu, bir test sürüşüne çıkayım yine de dedim, aracın egzos sesi, yürürü vs. enkaz ötesi idi.
    ilanda 93.000 yazıyordu, 75.000 dese dahi alınır mı diye insanın kendine soracağı durumdaydı. onu da eledik.
    ardından diğer arabaya gideyim diye düşünürken porsche'de çalışan arkadaşımdan şase no'suna göre raporu geldi , önden de arkadan da güzelce preslenmiş araç hiç gitme boşuna dedi.

eve döndüm, ağlamaklıyım, 159'u satmak için anlaşmışım, pazartesi noterini veriyorum, çarşamba da bayram tatili giriyor 10 gün arabasızım, 3 günüm var araba bulabilmek için. yaldır yaldır golflere bakıyorum, bmw 1 arıyorum ,pazarlık yapıyorum ama aklım a5'te , sonra ilanlarda dışı siyah içi bej , pek de istemediğim kombinasyonda bir a5 vardı onu aradım farklı saatlerde 3 kere, o da açmadı. neyse bugün kısmet değilmiş araba bakmak, sakin kafayla yarın tekrar bakarım dedim.
    1 saat sonra telefon çaldı o a5 sahibi aradı, gelin görün dedi.

aracı görmeye gittim, araç baya bir kirliydi ama genel anlamda diri duruyordu, özellikle sabah baktığım enkazdan sonra. biraz test sürüşü , biraz sohbet derken sahibi anladı benim o kirli duruştan biraz yüzümün bozulduğunu, bir yıkatayım öyle gör dedi, o arada kahve içeriz dedi..öyle yaptık.

araç yıkama bittiğinde, bana göre "adam edilebilir" duruyordu
    kafamda tarttığımda arabanın önemli artıları vardı, 19" idarelik bir jant, panoramik tavan , r8 kırmızı bobinler , yeni değişmiş olan fren disk ve balatalar , arka stoplar nokta nokta ledli ( makyajsızın kasanın ilk makyajlısı model) , inanılmaz düşük tramer kaydı ve hepsi yetkili kayıtlı oluşu.
    velhasıl oturduk konuştuk, fiyatta anlaştık pazartesi noter dedik.
    Gece beni uyku tutmadı, aliexpressten vites kulakçıkları, pedal seti vb. parçaların siparişini verdim.

aracı otoraporda silver paket ekspertize sokarak aldım. satıcının dediğinin dışında çıkan ufak tefek şeyler olsa da bunlar halledilebilir şeylerdi.

ardından araya bayram tatili girdi , tüm detaylı temizliğini kendim yaptım. içinde sigara içilen bir otomobil olduğunan, tavan taban ve koltuklardan toplam 8 kova çamur çıktı.
    ilk temizlik sonrası şu hale geldi.

bana göre acil olarak yapılması gerekenler;
    spacer ve cam filmi idi, hemen çarşamba günü bayrama girmeden bunları hallettim.
    genel temizlik spacer ve cam filminden sonra şöyle bir hal aldı;

bu esnada gördük ki lastikler de iyi değil, madem bineceğim diyerek dunlop sportmaxx gt alarak noktaladım.
    lastik montajı esnasında da eski sevgilim 159'um ile karşılaştım

ardından motor kaputunun altından gelen ve motor çalışırken belli olan vici vici sese kafayı taktım
    önce V gergisi ve tüm bilyaları değiştirdik, ancak ses hala oradaydı, ardından Vw Tech İlkan Usta tek seferde nokta atışı sesi buldu , devirdaim ses yapıyor dedi, o günden sonra vw tech abonesi oldum
    devirdaimi de değiştirdik ses tamamen gitti.

jantlar çok çizik olduğu için, yeni jant gelene kadar görüntüyü idareten toplaması adına, jantları bahçede boyayıp vernikledim.

araç kalkışta, dip gazda vites atarken ve duruşlarda hafif titriyordu, motor kulakları da değişmesi iyi olacak dedik, lemförder orjinal kulaklar ile motor kulaklarını değiştirdik ve tüm titreşimler bitti. motor kulakları bu şekilde yırtıktı.

vites topuzu çok yıprandığı için, birebir aynı beji bulamadığından, S line teması oluşması adına delikli deri ile koyu kahveye kaplattım.
    öncesi;

sonrası;

bu esnada aliexpressten gelen incik boncukları da montajladım;

geçtiğimiz hafta cuma günü de , ilanlarda gördüğüm KW V1 coilover kiti için pazarlık yaptım, fiyatta anlaştık.
    Coilover'ı 51 yaşında bir abimiz, 2. el aldığı aracın üstünden sökmüş. sökme sebebi aracın çok alçak oluşu tabi, abimiz orjinal amortisöre eibach prokit takmış, yine alçak gelmiş , bu sefer gidip 4 orjinal amortisör ve 4 oem yay almış. hem coiller hem de prokit boşa çıkmış. ben bunu gördüğüm anda coil mi , prokit mi diye düşüne düşüne kafayı yedim tabi ve sonunda yapmışken iş tam olsun diyerek coili almak için yola çıktım.
    Satıcının evine gittim, ön amortisörü elime aldım, coilin dişleri sağlam ama bir noktadan sonra zor dönüyordu, satıcı bunu görünce merak etme hepsi sağlam dedi, hatta bak hemen geri veriyor amortisör diyip, amortisör milini yere koyup kafadan 2 eliyle bastırdığı anda "paaat" diye bir ses geldi ve amortisörün içindeki tüm yağ halıya boşaldı. ben şoktayım tabi, malı alamayacak olmama üzülüyorum, bir yandan da hasktr iyi ki arabaya taktıktan sonra böyle bir şey olmadı diyorum.. abimiz hemen çözüm odaklı öneri sundu, sen bunu bu şekilde al, tamirini yaptır , montajını yaptır, ücreti neyse ben düşeyim dedi...biraz düşündüm ettim ama arabaya tamirli amortisör takmayı göze alamadığımdan eibach prokitleri alıp ayrıldım.

Prokitlerin montajını yaptırmadan önce, duruşu tamamlayacağını düşündüğüm, S5 panjuru alana kadar idarelik görüntüyü toparlasın diye ön ızgarayı siyaha boyadım;

sonra sanayiye geçip, montajı yaptırdım.
    prokitlerin montajının ardından artık araç, fotoğraflarda da gözüme güzel görünmeye başladı;

yeni paspaslar, detaylı iç temizlik, vites kulakçıkları, spor pedallardan sonra genel iç görünüm de şu şekilde oldu ;

bagaj kapağının üstündeki dalga dalga boyalı fiber spoyleri söktüm attım, vakit bulduğumda fiber marşpiyelleri de söküp atıp, yerine plastik olanları alacağım.

Aracın içindeki ahşap parçaları seviyorum, tavan ve konsol dahil bej olduğu için sıcak ve evinin salonunda oturuyor gibi bir hava veriyor olsa da , 5d carbon siparişi verdim, iç mekandaki ahşap parçaları kaplayıp bir deneyeceğim. Panameralardaki şekilde bej/karbon kontrastı da bu arabaya yakışabilir. Denemek lazım

bu noktadan sonra sırasıyla; jant değişimi, S line tampon ve siyah s5 ızgarası, arka soldan tek çıkış S line difüzör dışında değişiklik düşünmüyorum.

Yaza doğru da kaportadaki tüm ezik , taş dökükleri vb. gibi şeyleri gereği neyse ( vakum - boya ) yaptırarak düzeltip , keyifle binmeye devam edeceğim.
    Konu wolkanku tarafından (09-10-2017 Saat 12:06 ) değiştirilmiştir.

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız kullanın.159u ilanda görmüştüm gerçekten diğerlerinden farkını ortaya koyuyordu.Yeni aracınızda gayet şık yapılanlarla bile toparlamış kendini.

Mr.Bilal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah. kazasız belasız. Motor kulaklarını benimde değiştirmem lazım. maliyeti size nekadar oldu işçilik ile beraber özelden yazarsanız sevinirim.
    Life is Too Short To Stay Stock

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Araba konularınızı okumak çok keyifli oluyor. Kazasız belasız günlerde kullanın inşallah

Yan ayna kapakları ve yan camların etrafındaki krom çerçeve gözüme battı ama onlar da siyah olursa çok boğar gibi

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önceki araçlarınıza bakarak galiba orijinal süspansiyona güzel dokunuş yapıyorsunuz. Ama coil durumunu iyi ki incelerken gördünüz. Ama bu hali muhteşem olmuş resmen hayalim

A
    Maşallah, Allah kaza bela vermesin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba konularınızı okumak çok keyifli oluyor. Kazasız belasız günlerde kullanın inşallah

Yan ayna kapakları ve yan camların etrafındaki krom çerçeve gözüme battı ama onlar da siyah olursa çok boğar gibi
    şimdilik jant olarak ne alacağımı ön göremediğim için aynalara ve cam çerçevelerine dokunmuyorum.

jant alternatifleri arasında bbs fi ' da var.
    örnek olarak cam çerçeveleri siyah şekilde bbs fi ' li .

silver renkte bir jant alırsam ayna ve cam çerçeveleri kalır.
    koyu renk bir jant alırsam onlar da koyu olabilir

ama hepsi koyu olsun pek istemiyorum, biraz boğuluyor.

optimus_prime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence de doğru düşünmüssun silver jant ve mevcut parlak çıtalar kalsın diğer türlü panjurla birlikte her yer siyah biraz boğabilir

x20xev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah coili eliyle nasıl patlattı anlamadım ama araç hariha duruyor dahada ıyı duracak gıbı
    ZenderToday...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı x20xev Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah coili eliyle nasıl patlattı anlamadım ama araç hariha duruyor dahada ıyı duracak gıbı
    ah ah onu ben bi anlasam , içim gitti o an.. hayatımda ilk defa coil alıcam yaşasın kw alıyorum dedim. gözümün önünde sapsarı yağ fışkırdı

amortisörün üst vidalı olan kafasını ters çevirip yere koydu, 2 eliyle alttaki tombul kısımdan yere doğru bastı.

amortisörcünün söylediği, içindeki valfi patlatmış dedi , bişey olmaz tamir edilir dedi.
    ama fabrika çıkışı konan yağın özellikleri ile sanayideki ahmet emminin koyduğu yağın özellikleri asla bir olmayacaktır.

sıcak havada tamirlinin içindeki yağ farkından dolayı yükseklik farkı olur ve araba cansever gibi yana yatık durursa benim asabım bozulur.
    hiç girmedim o yüzden

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun kazasız belasız inşallah

Bende uzun süre alfa baktım, bi kaç diyoloğumuz oldu zaten konuyla ilgili Sonra kısmet audi'den yanaymış benimde

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun Volkan. Her konuda ayrı güzellik, ayrı zerafet

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Volkancım hayırlı olsun, bende kaç gündür konusu açılsın diye bekliyordum
    bu arada ellerine sağlık, araba dile gelmiş

üzerindeki jantlar orjinal değil galiba, duruşu sanki biraz farklı.
    Aslında çok güzel bir model ama 15, 16 ve 17 replikaları bu jantı öldürdü.
    gelişmeleri bekliyoruz.

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun yeni aracını aldığınız küçük boncuklarla araç içi tam boncuk olmuş maşallah.5d karbon nerden aldınız kapladıktan son paylaşırsanız bende giulietta nın torpidodaki büyük parçayı kaplıyayım hem ses yapıyor sünger yada çift taraflı bant yapıcam arkasına.

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    159'un satıldığına üzüldüm..Bu da yerini dolduracak kadar güzel ve özel olmuş ama Kazasız belasız maşallah..
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GSİ CLUB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    159'un satıldığına üzüldüm..Bu da yerini dolduracak kadar güzel ve özel olmuş ama Kazasız belasız maşallah..
    159' da hayalimdeki otomobillerdendi, A5'de aynı şekilde. bakalım hayalimdeki a5 noktasına getirebilecek miyim

Alıntı Ahmet.S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun yeni aracını aldığınız küçük boncuklarla araç içi tam boncuk olmuş maşallah.5d karbon nerden aldınız kapladıktan son paylaşırsanız bende giulietta nın torpidodaki büyük parçayı kaplıyayım hem ses yapıyor sünger yada çift taraflı bant yapıcam arkasına.
    teşekkürler 5d karbonu da aliexpressten aldım..3-5 dolara geliyor zaten kötü çıkarsa en kötü ihtimalle çöpe atarım gider diye düşündüm

Alıntı ERK_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkancım hayırlı olsun, bende kaç gündür konusu açılsın diye bekliyordum
    bu arada ellerine sağlık, araba dile gelmiş

üzerindeki jantlar orjinal değil galiba, duruşu sanki biraz farklı.
    Aslında çok güzel bir model ama 15, 16 ve 17 replikaları bu jantı öldürdü.
    gelişmeleri bekliyoruz.
    evet rızacım , çok kötü bir replika hem de bu.
    normalde ortası konkav olması lazım bu bildiğin düz.
    yeni jantları alınca bunları zaten komik bir fiyata vereceğim. daha küçük otomobillerde iş yapar bu jant (a3 vs. gibi )

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Masallah kazasiz belasiz
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    159'u ne ara sattın abi Maşallah. Coupe araçlarda tartışmasız favorim. Kafanda olması gereken bir duruşu vardır diyordum konuyu okurken sonra ikinci postu gördüm. Güle güle kullan.

Kullanım vs hakkındaki yorumlarını özellikle merak ediyorum çünkü benimde radarımda olan bir model.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    136 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rain man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    159'u ne ara sattın abi Maşallah. Coupe araçlarda tartışmasız favorim. Kafanda olması gereken bir duruşu vardır diyordum konuyu okurken sonra ikinci postu gördüm. Güle güle kullan.

Kullanım vs hakkındaki yorumlarını özellikle merak ediyorum çünkü benimde radarımda olan bir model.
    28 Ağustos'ta sattım
    kullanımı çok sakin, D 'de iken kesinlikle gazlamaya teşvik etmiyor, aksine yağ gibi akarak gitmek istiyorsun, hiç frene basmak da istemiyorsun , pürüzsüz güzel bir hissi var.
    direksiyon çok keyifli..durur halde düşük hızda çok yumuşak, rahatlıkla tek elle çevirip döndürüyorsun, 159'dan sonra bu çok iyi geldi. hız yükseldikçe direksiyon güzel sertleşiyor, ard arda gelen virajlarda gayet keyifli, 159 kadar iyi basıyor mu halen net bir şey diyemiyorum çünkü bir tane virajda kafası biraz beklediğimden erken kaydı, yay sonrası aynı yerden geçip tekrar bakmalıyım, koşullar eşit olmalı ki eşit değerlendirme yapayım

konforu stok halde , 159'un stok halinden çok çok çok daha konforluydu, resmen sokağımızdaki şantiyelerin çukurları sanki belediye tarafından onarılmış gibi hissettiriyordu, geçerken hissetmiyodum, yaydan sonra bu biraz değişti, yay tam ideal yüksekliğine düşsün, 1 ay sonra durum netleşir

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    28 Ağustos'ta sattım
    kullanımı çok sakin, D 'de iken kesinlikle gazlamaya teşvik etmiyor, aksine yağ gibi akarak gitmek istiyorsun, hiç frene basmak da istemiyorsun , pürüzsüz güzel bir hissi var.
    direksiyon çok keyifli..durur halde düşük hızda çok yumuşak, rahatlıkla tek elle çevirip döndürüyorsun, 159'dan sonra bu çok iyi geldi. hız yükseldikçe direksiyon güzel sertleşiyor, ard arda gelen virajlarda gayet keyifli, 159 kadar iyi basıyor mu halen net bir şey diyemiyorum çünkü bir tane virajda kafası biraz beklediğimden erken kaydı, yay sonrası aynı yerden geçip tekrar bakmalıyım, koşullar eşit olmalı ki eşit değerlendirme yapayım

konforu stok halde , 159'un stok halinden çok çok çok daha konforluydu, resmen sokağımızdaki şantiyelerin çukurları sanki belediye tarafından onarılmış gibi hissettiriyordu, geçerken hissetmiyodum, yaydan sonra bu biraz değişti, yay tam ideal yüksekliğine düşsün, 1 ay sonra durum netleşir
    Ya onu geçen a3 kullanınca hissettim Hatta burada yapılan bir projeyi uygulayıp yüksek hızda sertleşen direksiyonu 147'ye de yapsam mı diye düşündüm de sonra bu kadar manyaklık yeter dedim kendime. Konforun ve şehir içi kullanımın daha rahat olacağını düşünüyorum ben de. Yol tutuş konusunda da daha iyi veya kötülüğünü bilemem de şehir içi çok hissetmezsin muhtemelen. Elinde pırıl pırıl olacaktır o kesin, ondan ziyade piyasada gezen diğer a5'lerden de farkını ortaya koyacaksın bence abi. Sanırım uzaktan da olsa tanıdığım 3. yıl içinde okuyacağım 5. araç olacak. Tekrar hayırlı olsun.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler