User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
81 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Mitsubishi Eclipse RS

sinisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Mitsubishi Eclipse RS

Öncelikle herkese merhaba, 4yıldır sahibi olduğum Mitsubishi Eclipse ile olan hikayemizi anlatacağım. Bu hikayeyi çok önceden hazırlamaya başlamıştım ama araçla ilgili olumsuzluklar olunca canım sıkıldı ve yayınlamaktan vazgeçmiştim. Ama çok şükür sorunlar halloldu, ve konumuzu açtık.
    4 yıl önce biraz birikmişimle 30 yaş hediyesi olarak kendime bir motorsiklet almaya niyetlenmiştim. Ehliyeti aldığımda yamaha dragstarım vardı ama ailemin tedirgin olması sebebiyle bir türlü kullanma fırsatım olmamıştı, ve 6 yaşında 100kmdeyken satılmıştı. İçimdeki iki teker isteği bi türlü dinmedi. Sahibinden de motorları kovalarken bu sefer eşimin ısrarları sonucu arada serviste görüp beğendiğim Mitsubishi 3000gt gibi spor bir coupe bakmaya başladım. Bi kaç aracı takibe aldım ve bu aşağıdaki araç 23 den 17ye inince eşimle birlikte 2013ün Kasım ayında ünyeye gidip aracı görmeye karar verdik.
    Aracı gördüğümde birden gönlüm kaydı Cumartesi olmasa o an parayı verip alıp gidecektim. Eclipseler gerek iç tasarım gerekse kasa olarak çok güzel tasarlanmış araçlar. Aynı tasarımla 2017de üretseler yine alıcısı çok olur inanıyorum. Zaten 90ların tasarımları çoğunlukla aynı çizgide.
    Neyse deneme sürüşü yaptık, tanıdık ustaya götürdük konuştuk falan ama formaliteden. Usta o an bu araba çöp dese bile alacağım çünkü aklımda komple toparlamak var. Hızlı ve Öfkeli'de Brian reisin ilk yarışta Toretto'yu az kalsın geçtiği araba hatta aynı versiyonu. Tek derdim Ankara’ya tek parça gider mi gitmez mi.

Alt takımlar yeni değişmiş, sol önden kazası olduğu ilk görüşte belli oluyordu. Araç yeşilden beyaza çevrilmiş ruhsata işletilmişti. Biraz kötü bakılmıştı, ama uğraşmaya değerdi. Neyse pazartesi için sözleştik ve pazartesiye kadar Trabzon’da arkadaşlarımızı ziyaret etmek için otobüse bindik. Yolda, başta araç işine soğuk bakan eşim de arabanın resimlerden daha güzel olduğunu çok hoşuna gittiğini ama çaktırmamak için belli etmediğini itiraf etti. Cumartesi pazar Trabzon’da çok güzel ağırlandıktan sonra, pazartesi sözleştiğimiz gibi noter işini sigortayı hallettik. Eski sahibinin elindeki çıkma ve yedek parçaları da bagaja koyup yola çıktık.
    Benzinlik pozu

Eski sahibi çok sıkıştırırsan hararet yükselebilir demişti o yüzden fazla sıkıştırmadan ama deneyerek Ankara’ya kadar çok güzel geldik. Abisinin yanına parkettik.

Ankara’da ilk iş arabayı bir de kendi servisime gösterdim. Debriyajda bi tıkırtı vardı onu sordum ustamda sen arabayı bırak trigeri değiştirelim bu kmlerde yenilemek lazım deyince arabayı bıraktım. Trigeri usta kontrol ettiğinde yeni değişmiş olduğunu görmüş. Tıkırtı da kavramanın bilyasındanmış, motoru nasıl olsa indireceğimden şimdilik değiştirmedik. Ayrıca usta alt takımın değişmesi gerekir dedi, eski sahibinin yenilediğini söyleyince yine de yenilersek iyi olur dedi ama benim aklım motor parçalarında olduğu için pek sallamadım.
    Arabayı aldıktan bir ay sonra Amerika yolculuğu fırsatı doğdu. Bu bir ayda arabaya neler yapacağımı planlamak için gezmediğim site kalmamıştı, ama henüz ciddi bir liste yapmamıştım. Aracını turbolayanları okuduğum için ben de turbolamak üzere basit bi parça listesi yapmaya çalıştım. Amerikada alım aşamasındayken bütçeme göre ya motor içine hiç girmeden 7-8psi lik turbo kiti alabileceğimi ya da sadece motor içini toplayabileceğimi keşfettim. Tabi ki motor içini önce halletmek istedim, alelacele forged piston, kol, yataklar, contalar, pompalar ve kavramamı alıp Amerika’dan döndük.

Havalar ısınınca arabayı daha çok çıkarmaya başladım, arada torkla, bes servisle, piston garajla, US performansla görüştüm. Satılmış ustanın yanında turbolanmış Eclipsei olan Bahadır’la tanıştık, o da aracıyla çok uğraşmış, bana kolaylıklar diledi. Bahadırı da orda görmemle parçaları tamamlayıp dönmek üzere Satılmış ustayla sözleştik. Bu arada param oldukça kapakta egzantiriklerin, forged subapların, titanium yayların, iticilerin ve horozların siparişini verdim. Derken bir ramazan akşamı iftar öncesi tatlı almak için girdiğimiz Cepanın otoparkından çıkarken sağ alt taşıyıcı rotillerinden biri göbekten çıkıp yere oturdu. Allahtan yolda giderken falan başımıza gelmedi. Araba artık beni topla dercesine bize bir mesaj vermişti, neyse eski sahibinden aldığım çıkma parçalardan birisini geri takıp arabayı en yakın zamanda toplamak için otoparka çektik.
    Parça alışverişinin bitmesine yakın işyerimden eski komşumuz Mustafa ustanın Torkta çalışmaya başladığını duydum. Onun da aracılıyla arabayı fikir değiştirip Tork Garajda toplatmaya karar verdim. Aldıktan bir yıl sonra, aracı toplanmak üzere Tork garaja teslim ettim.
    Konu sinisa tarafından (30-09-2019 Saat 14:34 ) değiştirilmiştir. Sebep: resim linkleri yenilendi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu postta aracım hakkında bi kaç teknik bilgi paylaşacağım.
    Aracım Mitsubishi Chrysler ortaklığında üretilen Eclipse modelinin ikinci nesli. Mitsubishi ile Chrysler ortaklığı 70lere dayanıyor. O zaman Mitsubishi Amerika pazarına girebilmek için Chrysler ile ortaklık yapıyor, ve bazı Mitsubishi modelleri Chrysler olarak markalanıp satılıyor. Chrysler ilginç bir firma; araştırdığımda çok farklı ortaklıklara girdiğini öğrendim, hatta sallantıda olan Lamborghiniyi bir dönem satın almış, Diabloyu tasarlayıp üretmişler. Zamanının ötesinde bir hamle ile 4 kapılı süper spor Portofinoyu tasarlamışlar ama üretime alamadan Lamborghiniyi satmak zorunda kalmışlar.

80lerde ithal araçlara Amerika tarafından kota getirilince Mitsu ve Chrysler, DSM(Diamond Star Motors) adı altında bir otomobil fabrikası kuruyorlar. Bildiğim kadarıyla burda galantlar ve ilk nesil eclipseler üretiliyor ancak 94de Chrysler ortaklıktan ayrılmak isteyince fabrika Mitsuya kalıyor. Eclipselerin ikinci neslinin anlaşması tam Chrysler ortaklıktan çıkmadan önce imzalanıyor. Bu yüzden 2nci nesiller de DSM olarak kabul ediliyor. DSM adıyla Amerika’da çok çeşitli gruplar forumlar var ve oldukça tutulan sevilen araçlar.
    Eclipselerin 2nci neslinde üç çeşit motor bulunuyor. Üstü açık modellerde 4g64 motor, üstü kapalı giriş seviyesinde RS ve GS modellerde Chrysler üretimi 420A motor, ve üst seviye GST ve 4 çeker GSX modellerde evolarda da kullanılan 4g63t motor bulunuyor. Benim aracımda da farklı versiyonları aynı yıllardaki Neon ve Avangerlarda kullanılan ve dayanıklılığı ve düşük yakıt tüketimiyle bilinen 420A motor bulunuyor. Bu motorun blok tasarımı önceki 2.2 ve 2.5 chrysler motorlarından geliştiriliyor, emme ve kapak tasarımı ise Chrysler-Lamborghini F1 takımındaki ekip tarafından, Lotustan alınan ve Chrysler turbo 2.2 motorlarda kullanılan kapak üzerine geliştiriliyor. Böylece Amerika için başarılı bir değer olan 140 beygir değeri yakalanıyor. Hatta DSM camiasında düzgün turbolanmış bir 420Anın aynı basınçta kapak ve emmedeki akışın iyi olması sayesinde 4G63Tden daha fazla beygir verdiği söylenir. Zaten Chrysler bu motordan daha sonra turbolu SRT4 motorları geliştiriyor, aynı aileden olan 1.4 ve 1.6lar BMW tarafından ilk nesil Mini lerde kullanılıyor.
    420A motorlu Eclipselerde, benimkinde de olan F5MC1 isimli manuel veya F4AC1 isimli otomatik şanzıman kullanılıyor. Manuel şanzımanın tek sorunu fiber senkromeçlerin bozulduğunda düzeltilememesi, ancak Chrysler bu şanzımanı Neonlarda da kullandığı için çok sayıda çıkma şanzıman bulmak mümkün, hatta bazı versiyonlarında uzun oranlı olanları da bulunabiliyor.
    Konu sinisa tarafından (08-05-2019 Saat 14:14 ) değiştirilmiştir.

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devam devam abi merakla okuyoruz özlemişsiz böyle arabaları ellerine cebine sağlık
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonunda bekledigim konu,abi takipteyiz
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Projeye başta da söylediğim gibi Tork Garajda başladık. Öncelikle yolda bırakan alttakımlar tamamen yenilendi, Ground Control ün Eibach yaylı, Koni sarı amorsitörlü coilover kitini taktık. Aracımız giriş seviyesi olduğu için kampanalı olan arka frenlerimizi GSXlerdeki disk frene çevirdik. Önleri Outlander diskleri ve kaliperleri kullanarak GSXlerden de büyük hale getirdik. Fren hortumlarımızı da çelik hortumlar ile değiştirdik Sonrasında
    10,5 comp. Wiseco pistonlarımızı
    Eagle forged kollarımızı,
    King kol ve krank yataklarımızı
    Crower Stage2 egzantriklerimizi,
    Crower ayarlı egzantrik kasnaklarımızı,
    Egzantriklerimiz için şart olan Crower Titanium yay ve şapkalarımızı
    Supertech forged subaplarımızı
    yine kapakta daha iyi yağlama sağlayan Sebring subap horozlarımızı,
    tazelenmesi amacıyla yeni subap iticilerimizi
    MPx 60mm gaz kelebeğimizi
    MSD bobinimizi
    Magnecor 8,5mm yarış kablo setimizin
    Ufaltılmış aliminyum kasnağımızı
    Gates Su pompamızı
    Oem Yağ Pompamızı
    Altını vurduğumuz göçük karterimizin yenisini
    Ve bilimum yeni sensörlerimizi
    takmak üzere motorumuzu indirdik. Tabi bu arada aktarmamızı da MPx Sınırlı kaydırmalı diferansiyel ve Sachs yarış tipi kavramayla destekledik. Toplarken de Arp saplamalarımızı ihmal etmedik.

Motoru indirince aracı kaporta için aldım. Dediğim gibi sol tarafta tam onarılamamış bi darbemiz vardı, Orhan Ustanın tecrübesine göre çamurluk ve kaputunda değişmesi gerekiyordu, tabi bu arada renk değişimi de yapacaktık. İlk önce komşumuz Volvo servisinde kaporta işlemlerini yaptıracaktım fakat eski model olması nedeniyle fazla derine inmeden yüzeysel tamir teklif ettikleri için yine Orhan’ın tavsiye ettiği forumda da tavsiye edilen Varan Kaportaya arabayı çektik. Çamurlukları ve kaputun orijinallerini Amerika'da buldum, yalnız kaputun kargosu çok fazla tutuyordu. Temsa’yla görüşmeler sonucu kaputu Temsa’ya getirttim. Bu arada makyajlı ön ve arka tamponu turbo modelin kanadını yine makyajlı kasanın marşpiyellerini ve üzerindeki çakma aynalar yerine motorlu orijinal aynalarımızı getirttim. Araç Amerika’da popüler olduğu için pek çok parçası şaka gibi rakamlara bulunabiliyor, ancak Türkiye’ye kargosuyla beraber normal fiyatlara geliyor.

Parçaların gelmesi için 1 -2 ay bekledik sol tarafın düzeltilmesi biraz uğraştırdığı ve Varanın yoğunluğu sebebiyle Ekime kadar oyalandık. Ekim gibi boyaya giderken, iç döşemeyi de düzeltilmesi için Erdal oto döşemeye bıraktık. Renk için birkaç farklı renk araştırdım.
    Kırmızı

Siyah

Füme

Orijinal rengi Yeşil

Mavi

Kırmızı siyah ve füme arasında kaldım. Bahadır’ın aracı kırmızıydı kendi günlük aracım da siyahtı bu yüzden fümede karar kıldım, bu seferde üç füme karşıma çıktı

Toyota Supra Quiksilver

Audi Daytona Gri

BMW Uzay Gri

Boyacıda yaptığımız denemede uzay gride karar kıldık.

Çok şükür boyacı abimiz işini bir ayda halletti ve aracımızı aldık. Güzel de olmuştu ama sonradan orijinal renklerden bordoyu mu seçseydim diye düşünmedim değil

Bu aşamadan sonra işler biraz karıştı, önce elektrik tesisatçısına gittik ancak tesisatçı motor olmadan tesisatı yapamam dediği için tekrar Torka döndük, orda yine yoğunluktan ve kıştan dolayı toplanmış motorumuzu 1-2 ay yerine koyamadık.

En sonunda ısrarlarım sonucu nisan gibi, daha önce de Bahadır’ın arabasını yapan Turbozone Aydın ustanın yardımıyla, motoru araca koyduk. Sonrasında standalone beyin için MS düşünmeme rağmen yerli beyin deneyelim diyerekten Spark EMS Emre’nin yanına aracı bıraktık ancak burada tahmin ettiğim gibi sensörleri okutamadık. Ramazan bayramı sonrası Erdal Döşeme dükkanı kapatıp işi bırakmaya karar verdiği için apar topar arabanın içini toplattık.

Döşemeden aracı aldığımızda, ilk başta da görüştüğüm ve en baştan beri beyini yaptırmayı düşündüğüm Utku, US performansa MS3-EXTRA yapmak üzere arabayı bıraktık, bu arada Bahadırın arabayı da farklı beyinleri denedikten sonra Utku’da MS yaptırırken yakaladık.

Sağolsun Utku arabayla çok ilgilendi karşısındaki elektrikçi Nezih ustada makyajlı farlarımız, elektrikli cam krikolarımız, aynalarımız, bunların tesisatı ve yeni hoparlörlerimiz yerlerine takıldı. Akümüzü kaput altında biraz daha yer açmak için bagaja taşıdık. Kurban bayramı dolayısıyla yine biraz oyalandık. Bahadır sağolsun elinde boşta olan headersını hediye etti, onun montajı falan derken kasım başı gibi marşa basıyorduk ki, biraz daha harcayacağımız paramız kalmışki yenilediğimiz iticilerimiz bozuk çıktı. İticilerden sonra timing de biraz uğraştırdı ama mutlu sona eriştik ve marşa bastık.

Araba çalıştıktan sonra tamponumuz ve camlarımızı taktırmak üzere kaportacımıza geri döndük.

Fakat yine yoğunluktan bizi oyalayınca Utkunun komşusu Ramazan usta yardımcı oldu sağolsun. Yine Utkunun komşusu Hayali usta da pek çok sorunda yardımlarını bizden esirgemedi. Egzozumuzu da Çopur Egzoz Yücel Abi halletti sağolsun.

Ve sonunda aracı rodaj için bu yılbaşında aldım. Direksiyona geçince arabayla ilgili bütün koşuşturma uğraş sıkıntılarım geçmişte yaşanmış ve tecrübe olarak bana dönmüş birkaç anıya dönüşüverdi. Tamamlanacak ufak tefek eksikleri hala var ama onları da zaman buldukça kendim halletmeye çalışıyorum. Parçaları tamamlayınca turbo için yine sanayinin yollarını tutacağım

Konu sinisa tarafından (30-09-2019 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: foto linkleri

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu memlekette kadın nazı bir,usta nazı iki... Güle güle kullanın.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç renk değişimiyle kendine gelmiş maşallah kazasız belasız
    Emeklerinizin karşılığını almışsınız

Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İbretlik yorum
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

M.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiyeyi yorumlamış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    değeri bilinmeyen özel araçlardan maşallah

irfanakbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah renk bence çok iyi gitmiş araca. Jant renginde değişikliğe gidilse daha iyi duracağını dusunuyorum yada attığınız füme eclipse deki jantlarda düşünülebilir.
    profsyoneller yüksek hacimli motor kullanır.acemilerse ufak motor.benim 1.3 dizel tercihim ise tamamen ekomnomik sebepler.

''eski E36 mın şasesi sızlasın''

ahmetakbayir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeklerinize sağlık ağız tadıyla binmeniz dileğiyle içini merak ettim
    90's

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hay maşallah keyifle kullanın güzel olmuş toplu hali

Ahmet.S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kesenize bereket. Sorunsuz kazasız gazlamazlar.

Emrecan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    undergroundta ne gazlardım be sevimdim böyle görmeye
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkesin parmağı tetikte

Merthan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arabayı arkadan otur ve izle ehliyet yokken siyah beyaz converse ayakkabılarla binerdim bende arabaya hahaha sen anladın beni
    Kazasız belasız

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Masallah cok güzel olmuş. Keske baştan turbolasaymissiniz. Ayrıca bi masraf daha olacak
    SWAT

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MaşaAllah, gerçekten özel bir araç. Sonunda aracı ve rengini daha iyi gösterecek bir jant beklemedim değil açıkcası. Kazasız, belasız ağız tadıyla binmeniz dileğiyle.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkese iyi dilekleri için teşekkürler, daha iyileri sizlerin olsun inşallah

bu ustalar bezdiriyordu beni de az kalsın burda yazdiğim 10da biri falandır heralde ama neyse geçti bitti. neyseki sonda doğru kişileri buldum

Alıntı irfanakbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah renk bence çok iyi gitmiş araca. Jant renginde değişikliğe gidilse daha iyi duracağını dusunuyorum yada attığınız füme eclipse deki jantlarda düşünülebilir.
    aslında alır almaz jant değişikliği yapacaktım ama içime sinen bir jant bulamadım. rpf1 ler benim de hayalim ama türkiyedeki rpf1ler yanlış ofsette o füme araçtaki görüntü için 9 genişlik rpf1 lerden olması lazım
    aklımda bir de work emotion cr lar var ama onu da yurtdışından getirmem gerekiyor.

Alıntı suk3b3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Masallah cok güzel olmuş. Keske baştan turbolasaymissiniz. Ayrıca bi masraf daha olacak
    turbolamak için şuan sadece parça masrafım olacak motor içi forged toplandığı için headersi söküp turbo manifoldunu bağlamam yeterli, sadece ikinci bir egzoz masrafım olacak. onun dışında turbo, turbo manifoldu, enjektörler, intercooler gibi şeyleri ilk baştan yapsam beni bütçe olarak biraz daha zorlayacaktı.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    büyük cesaret maşallah kazsız belasız ahh bide filimdeki gibi yapaydın
    PROSTOCK GARAGE

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler