User Tag List

Sayfa 1/17 12311 ... SonSon
314 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: turbo&quattro nun USA and CARS GURBET SPEC konusu :)

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

turbo&quattro nun USA and CARS GURBET SPEC konusu :)

@semavi ve @Dou dan sonra bende boyle bir konu acip iki kelime yazayim dedim. Hem nereden nasil basladim bilgiler verecegim, sistemden biraz bahsedecegim ve asil konumuz olan bugune kadar sahip oldugum araclari paylasacagim.

Benim hikayem biraz daha eski gibi. Amerika maceram 2007 nisan 1 de basladi. O aralar severek kullandigim 1999 model mk4 golf umu satmak zorunda kaldim Abd ye gelis icin islerimi yuruten acentaya odememi yapmak ve cebime iki bin dolar koyup yeni bir hayata baslamak icin . Meshur SNR18 im, uzunca sure forumlarda nickimdi.

Neyse piliyi pirtiyi topladik geldik Abd nin Baltimore sehrine tabiki gelene kadar Baltimore nerede en ufak fikrim yoktu. Alisma sureci vs derken birkac ay gecti ve tabi o sure icinde hicbiryere gidemedim arabam olmadigi icin ve toplu tasima yok denecek kadar az oldugu icin. O Birkac ayin sonunda bana her turlu konuda yardimci olan bugun bile hergun gorustugum aileden 2007 model bombos olan 2.4lt toyota camry LE gecti elime. Ehliyetim yoktu o zamanlar. Almak icin cok ugrastim ama mevcut vizemden dolayi bir turlu alamadim. Torpidoda pasaport ve Turk ehliyetimle kullandim yaklasik bir sene ve o sure icinde sadece bir kere cevrildim kirmizi isikta gectigim icin . Polis bakmisti ama birsey anlamamisti dikkatli kullan deyip gondermisti .

Arabayla ilk pozum, ne kadarda gencmisim yahu. Bir sekilde 5 sene benimle olacagini tahmin etmiyordum, detaylar konunun devaminda

Gel zaman git zaman 2008 in sonlarina dogru vizem bitti ve ben Abd de kalmaya karar vermistim ama nasil olacagi hakkinda hic bir fikrim yoktu, bildigim tek sey burada kendime hayat kuracagimdi. Kararliydim, dahada genctim (27) ve maddi olarak Abd ye ilk geldigim gunden hicbir farkim yoktu yani tas catlasin cebimde $2-3k vardi. Cicim bicim aylari bitmisti artik. TR ye dondum, turist vizesi aldim ve birkac hafta sonra tekrar ABD ye dondum ve asil zorluklar ondan sonra basladi zaten .

Ilk vizem bitmeden bir Turk arkadasla tanismistim tesaduf. Kendisi Amerikali esi ile birlikte pizzaci dukkani sahibiydi . Onu aradim Abd ye tekrar dondugumu ve uygunsa eger onun dukkaninda calisabilecegimi ne is olursa yapabilecegimi soyledim. Bana pizza dagiticiligi teklif ettiler ama onun icin sorun cikarmayacak bir araba, ilk basta araba alabilmek para ,ehhliyet ve sigorta gerekliydi bende ise onlarin hicbiri yoktu. Aile bana camry ile devam edebilecegimi, polislik bir durum olursa her turlu yardimci olabileceklerini teklif etti ama neredeyse sifir km arac ile pizza dagiticiligi yapmak bana pek mantikli gelmedigi icin istemedim ama tabiki boyle bir alternatifim olmasi rahatlaticiydi.

Naparim ne ederim derken dedim bari ehliyet almayi deniyim ben. Yine gittim MVA ye ( motor vehicle administration ) hic umudum olmadan . Evraklarimi vs verdim tamam dediler iki gun sonra gel sinava gir . Sinav dedikleride bilgisayarda 20 tane soru var en az 17 tane ( yada 16 tam emin degilim ) dogru cevap vermek zorundasin . Ilk sinavimda kaldim ama ikincisine gece gunduz hazirlandim ve gectim. Bilgisayardan tebrikler yazisini aldigimin bir saat sonrasinda surus sinavina girdim. Bana gelen zenci memur bin dereden su getirdi getirdi gecirmemek icin ama gectim ve ayni gun 6 yil sureli ehliyet verdiler,saka gibiydi inanamadim!

Buyuk bir dert bitmisti ve sira sonraki adim sorunsuz bir arac almakti cok dusuk butceyle. Ailenin atil durumda olan uzunca zaman kullanilmayan ama calisan 210k milde 1994 model toyota camry 2.2 si geldi aklima ve satin almayi teklif ettim . Yanlis hatirlamiyorsam $700 gibi bir rakama aldim, ehliyetim oldugu icin sigortamida yaptim ve artik calismam icin hicbir engel kalmamisti .

Bunu yaklasik 2.5 sene boyunca hergun 100mil kadar kullandim. Calistigim yer ile yasadigim yer gidis gelis yaklasik 80mil ve gunde en az 30mil de calisarak yapiyordum . Surekli yakin sehirlere gezilere gidiyordum vs.. ve arac hala saat gibi calisiyordu . Kullanmis oldugum sure icinde bana cikardigi tek sorun egzost manifold du, $1500 luk bir sey yani o an arabayi satsam $1000 zor ederdi .

Cok calisiyordum, gercekten cok ayni zamanda cokta kazaniyordum .Karda kista belime kadar karda pizza dagitiyordum. Sabah 10 gibi ise gidiyorum aksam 10gibi eve donuyorum sosyal hayatim yerlerde. Dedim bir degisiklik sart . Ilk basta uzak olan evimi calistigim yere yuruyerek 5dk olan yere tasidim veeeee sonrasinda izinli oldugum gunlerde yada aksam eve gittigimde saga sola gitmelik bir arac arayisina girdim .

Marka model takintisi olmadan arkadan itis bir cabrio bakiyordum. Mercedes clk350, e46 m3, e46 330ci, jaguar xk hatta porsche bile baktim / test drive yaptim . Birgun yine ilanlarda dolasirken 2004 nissan 350z cabrio gordum satilik ilk sahibinden. Hemen aradim elemani, bulustuk ve ertesi gun $13500 e aldim araci. Su an neden yapmisim bilmiyorum ama o zaman cok istedigim ozel plaka aldim vs...

Cok calismanin meyvelerini almaya baslamistim artik. Calismanin disinda zevk aldigim bir aracim vardi.. Gunduzleri pizza dagitiyorum aksam eve gidip biraz dinlenip dus alip ustunu acip bara klube gidiyordum. Arada yanlamaya calisiyor arada gazliyordum . Hersey cok keyifli gidiyordu taa ki kendi aptalligimda karda yanlama calisip kaldirima patlayana kadar . Aracim toplamda 2 ay fln serviste kaldi aptal garajlar, gelmek bilmeyen experler yuzunden. Ondan sonra baya bir sogudum aractan ve aldigim fiyattan sattim yaklasik 1 sene sonra .

PS

* Ozel plaka almak icin araci MVA de ustunuze alirken bir form dolduruyorsunuz ve o formda hangi plakayi istiyorsaniz yaziyorsunuz. ben 1982YUS, Yus1982, vs tarzi kombinler istemistim 3 tane farkli . Musait olani normal plakadan $40 daha fazla farkla veriyorlar. Bugun araca 2 senelik plaka almak $160 galiba ozel plakada ( vanity tag ) $200 olmasi gerek .

* Arac satin alirken yasadiginiz eyaletin satis vergisini oduyorsunuz. Ben Maryland deyim ve bizim vergimiz %6. Yani $10k ya alinan bir arac icin $600 vergi ve $160 plaka odeniyor. Plakanin uzerinde iki tane sticker bulunur. ilk pul ay ikincisi ise yildir. Yani bu plakanin hangi tarihe kadar kullanilabilecegini gosteriyor. Plakanin expire olmasindan kisa bir sure once MVA den yeni pul alip mevcut pulun uzerine yapistirilir. Egerki araci 2 sene kullanmayip satarsaniz plakayi MVA ye iade ettiiginizde arada kullanilmamis fark iade edilir.

Yusuf U.
    Konu turbo&quattro tarafından (22-01-2018 Saat 00:16 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkasi yarin

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bizde burda pcx ten xmax a gecsem yakıtta cok girermi diye hesap yapıyoruz

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu çok güzel olacak belli,takipteyim.bu konular çok güzel oldu arka arkaya. okuması çok zevkli
    Konu SpeedlinE™ tarafından (22-01-2018 Saat 00:08 ) değiştirilmiştir.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    350Znin plaka tam " plakamız referansımızdır" tarzı olmuş abi Konuyu takipteyim

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahh Maryland ve DC...
    Anılarım canladı... Rockville de oturuyordum. Okulum DC deydı.
    Sayende yıne eskılere dondum. Buarada hayat hıkayenı takdır ettım. Bende GU da pizzada calısmıstım,sonra blockbuster vıdeo da.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    350Z'nin sonunda araba çöp diyeceksin diye çok korktum Full coverage almıştın heralde ki eksper falan bekledin? Öyleyse iyi olmuş valla

Maryland'de turist olarak hala ehliyet alınabiliyor mu biliyor musun? California için oluyor diye duymuştum ama 6 yıl vermeleri tam OLAY yani çok şanslıymışsın hakikaten.

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim gibi kalbinin bir yanı yurtdışında olan bir insan için müthiş konular bunlar ve okuması çok zevkli
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahh Maryland ve DC...
    Anılarım canladı... Rockville de oturuyordum. Okulum DC deydı.
    Sayende yıne eskılere dondum. Buarada hayat hıkayenı takdır ettım. Bende GU da pizzada calısmıstım,sonra blockbuster vıdeo da.
    Abi bir dahaki Georgetown gidisimde yine canli yaparim sana

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    350Z'nin sonunda araba çöp diyeceksin diye çok korktum Full coverage almıştın heralde ki eksper falan bekledin? Öyleyse iyi olmuş valla

Maryland'de turist olarak hala ehliyet alınabiliyor mu biliyor musun? California için oluyor diye duymuştum ama 6 yıl vermeleri tam OLAY yani çok şanslıymışsın hakikaten.
    Benim SSN ( social security number ) vardi hali hazirda ama o zamanlar SSN sizde alinabiliyordu diye Biliyorum. Su an kanunlarin degismis olmasi gerek SSN siz alinamiyor galiba ehliyet.
    Konu turbo&quattro tarafından (22-01-2018 Saat 04:05 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada @izo kardesimin mustang GT si ile bir karemizde varmis Mustangi beraber almaya gitmistik yanlis hatirlamiyorsam ? Hatta mustangten sonra yada once New York a mi ne gitmistik baska birsey almaya eleman dolandirici gibi birsey cikmisti. Tam hatirlayamiyorum @izo duzeltir .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O aralar 2009-2010 galiba @ef186 Bugra New Jersey de yasiyordu. Bir hafta sonu bulusup Englishtown da duzenlenen Subaru & ferrari day e katilmistik. O gun yanlis hatirlamiyorsam @izo ile ilk tanistigimiz gundu.

kimdi bugra bu ? Travis Pastrana miydi ?

Konusu gecmisken birkac kare paylasayim o gunku etkinlikten.

Konu turbo&quattro tarafından (22-01-2018 Saat 00:41 ) değiştirilmiştir.

izo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    way be daha dun gibi hatirliyorum cila maceramizi. Stick shift Audi A6 2.7tt vardi walla Allah kurtardi da alamadik arabayi o gun. Eleman tam br dolandiriciydi.
    06-09 01' Megane 1.6 turbo 09-10 05' Clio Rs 182 10-11 01' Mustang GT 4.6 11-12 03' Allroad 2.7tt 12-14 06' Eclipse GT 3.8 V6 14-15 07' Infinity G35 3.5 V6 15+ 16' Mustang GT & 2011 Z4 35i-sdrive

Slipshod - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gurbet spec ekibi olarak vurun vurun daha ölmedik! kazasız belasız maşallah.
    Emniyet kemeri sizi koltuğa değil hayata bağlar!

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hey gidi hey
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ozellıkle Dc ve Maryland caddelerınden bır kac goruntu yollarsan sevınırım...
    24 sene gecmış be...
    Insallah hedeflerıne ulasırsın.

ERK_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devamını merakla bekliyoruz

neden tam açıklayamıyorum ama benim de bir sevdam var amerikaya'da yaşamaya karşı.

2009 yılında WAT ile gelmiştim LA'a. Santa Monica'da Pasific Park'da çalışıyordum.
    dolu dolu bir 4 aydı, tadı damağımda.
    hoş sizler gibi hiç arabam falan olmamıştı ama yine de her şeyiyle unutamadığım günlerdir.

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaman kısa,yaşaması uzun.Gurbet spec konular foruma renk kattı Devamını bekliyoruz
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Detroitte bir arkadaşım var Sefaköylü oda hemşerin

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

SekoLive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    özgürlükler ülkesi derken tam olarak sizlerin konulardan bahsediyorlar sanırım

maşallah
    Biz Kaybettik, Cennet Kazandı. Seni Çok Özlüyoruz Kubilay YILDIZ

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler