User Tag List

Sayfa 7/17 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
314 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: turbo&quattro nun USA and CARS GURBET SPEC konusu :)

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel konu gerçekten. Para ile satın alınamayacak tecrübe ve bilgileri bu naiflik ile paylaşıyor olmanı ayrıca tebrik ediyorum.

Azmin karşılığını almışsın, umarım çok daha iyi olur. Yanlış hatırlamıyorsam semavi'nin konusunda dönmek ile ilgili bir post vardı sana ait.

Samimi söylüyorum zorunlu değil ise gelme, sebebi ne orada sahip olduğun araba ne de ev, tamamen özgürlük ve yaşam kalitesi.

z4'ün konusundan da hatırlıyorum fotoğrafları gerçekten muazzam hani söylenecek bir şey yok derler ya tam Olarak oyle.

Buraya ilk geldigimde yasadigim tecrubelerden sonra hayatimda cok fazla Turk arkadas olmamasina dikkat ettim hep. Sadece 1 tane Turk arkadasim var cok cok samimi oldugum yeri geldiginde birbirimize cok yardimci oldugumuz. Bazen sikiliyorsun oturup muhabbet etmeyi Turkce konusmayi ozluyorsun. Benim o arladas haric tek Turkce konustugum kisi facetime da annem babam ve tr deki arkadaslarim. Onun harici yok, bazende ozluyorsun konusmayi. Donem donem yeter artik vatandasligimda var kimsyee hesap vermek zorunds degilim gideyim diyorum ama zor oldugunu biliyorum, yilda 3-4 kere Tr ye geliyorum ve her gelisimde dahada kotuye gidisi cok rahat gorebiliyorum. Ayrica buradaki haya standardimi TR de tutturabilmek cok zor.

Biraz daha sosyal ortamdan bahsetsen mesela, y.dışı tecrübem hiç yok, sağdan soldan duyuyoruz sağlık harcamaları, vergi ödemeleri.

Ben sigortam icin haftada $26 oduyorum. Buna yilda iki kere dis temizleme ve check up dahil. Onun haricinde sigortanin listesinde olan doktorlara gidersen ziyaret icin $20 gibi bir rakam oduyorsun onun harici $35 galiba. Gecen sene belimde olan siddetli agridan dolayi acile gittim ki normalde acile gidince saatlerce bekliyosun olum kalim bibi bisey yoksa. Hemen almislardi sagolsunlar kmsede yoktu Pek. Bir rontgen iki uc tane ilac icin bana $1000 civari bir fatura yollamislardi. Sigorta acile gidisi karsilamiyor en azindan benimki karsilamiyor. Hastane cikista sana hicbir sekilde odeme yaptirttiramaz istemezsen. Fatura yolluyorlar istersen yada cikista odersin, sen bilirsin. Ilk giriste social security number ini vermeyip cikista yanlis adres verenler var gelen faturayi odememek icin.

Arac vergisi yok alista odenen eyalet satis vergisi haric. Onun harici iki yilda bir plaka vergisi var o da $160.

Maaslardan alinna vergiler cok yuksek. Benim daha fazla calisarak daha cok kazanip daha cok vergi odemek istemedigimden daha az ( haftada 30-32 saat ) calisiyorum yani daha fazla calisarak cebime girecek paradan daha fazla kazaniyorum . 2017 de barda yaptigim para kagit uzerinde $52k ama reelde $70 civari. Odedigim vergi $14k. Egerki maasimdaki aradaki $18k yi sirketim gelir olarak rapor etseydi odeyecegim vergi $19 civari olacakti ki cok cok yuksek.

Araclari çok öğrendik, mesela ev sana mı ait ? Ya da şöyle sorayım yabancıların ev satın almasıyla ilgili bir yasal engel var mı ?

fotolarda gordugunuz ev bana ait degil uzun zamandir beraber oldugum kisiye ait. Yabancilar ev alabilirler ama odeyecekleri vergiler dahada yuksek oluyor bildigim kadari ile. Ev almak demek oturum almak demek degil, ev alarak greencard vs alamaZsiniz.

Hadi alayım desen fiyatlar nerelerde ? Şu toplu taşıma olmaması çok enteresan geldi bana mesela diğer konuda da bahsedilmiş.

Bu sorunun cevabi dunyanin heryerinde aynidir. Lokasyon, nasil bir ev, kac oda , apartmanimi yada mustakilmi. Ben baltimore downtown da yasarken aartman dairesi almaya niyetlendim cok cok gzel bir lokasyonda. 2oda 2 banyo $190k civari birseydi ama apartmanin aidati $900 du aylik ve evin yillik vergisi $6k civari idi. Sehir disina cikinca vergi baya bir dusuyor, egerki ev toplu site gibi biryerde ise o yere $100-200aidat odeniyor, cop genel temizlik vs. isleri icin. O resimde gordugunuz ev icin odenen aidata cop dahil degil full time orada yasamadigimiz icin cop alim firmasiyla anlasmadik ektradan galiba aylik $90 mi ne. Kendi copumuzu kendimiz cop toplama merkezine goturuyoz copleri atmak icin $7 oduyoruz.

Diger taraftan aklıma şunu merak ediyorum 1000 usd ye satamayacağın araca 1500 usd masraf nasıl oluyor.

Iscilik cok pahali burada. Herhangibir tamirci araba tamircisi olmasina gerek yok ciddi paraalr kazaniyorlar. Bugun ne ucuz mahalle arasi tamircisi saatlik $85 fln ki buna parca dahil degil. Onun icin tamirciyi iyi secmek gerek.Bazi yerler iki saatlik isi uc saatte yapiyorlar daha fazla para koparmak icin. Benim bmw nin islerini evinin garajinda bir eleman yapiyordu cok cuzzi bir rakama bazen para bile almiyordu hatta.
    Eli alet tutan birisi orada garaj açsa ( Açması için ne yeterlilik lazım o da var) gördüğüm kadarıyla iyi kazanır.

Bu konuları görünce oo yeah adamım harikasın yazıp geçemiyorum merakım ağır gelip sorular soruyorum cevap ta gelirse şahane olur.

En azından birilerinin iyi yaşıyor olmasına ben seviniyorum, maşallah
    Tesekkurler. Benim bu konuda tum yazdiklarim ( green card almadan vatandasliga uzanan federal bolum haric ) diger eyaletlerde farklilik gosterebilir. Gideceginiz eyaleti iyi arastirin. Mesela burada vergi %6 iken california da 7.25 galiba. New yorkta daha yuksek olmais gerek.

Bu konuyu actiktan sonra cok fazla ozel mesaj geldi ve halada geliyor biz nasil abd ye gelecegiz diye. Cevabini kendiniz arastirin, herkesin yasam tarzi, cebindeki parasi, egitimi firsatlari farkli. Ben sunu sunu yap mutlaka gelirsin diyemem kimseye.
    Konu turbo&quattro tarafından (04-02-2018 Saat 19:16 ) değiştirilmiştir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @turbo&quattro Cevap verdiğin için teşekkür ederim.

52K nın 14K sı vergi ise net %30 ödüyorsun demektir. Tr de de çok farklı değil gelir vergisi %15 ten başlıyor %35'e kadar çıkıyor.

Yani aylık brütü 7.000 TL bildirilen adam (bekar ve çocuksuz ise) yıllık eline net 56.430 TL para geçer. 16.158 TL de vergi öder.

O da yaklaşık %28 gibi bir rakam yapar. TR de bu kazancı elde eden adam sadece yaşar lüks pek azdır, refah yine yerlerde yani.

2 konuyu da takip ediyorum enteresan işlerden enteresan paralar kazanma olayına iyice ikna oldum. Ben gelsem asla aç kalmam demek ki, el becerim oldukça vardır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @tolga_kaan az biraz calismak isteyen hic kimse ac kalmaz burada hele birde el yetenegi varsa balli kaymak

sinisa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tesekkurler. Benim bu konuda tum yazdiklarim ( green card almadan vatandasliga uzanan federal bolum haric ) diger eyaletlerde farklilik gosterebilir. Gideceginiz eyaleti iyi arastirin. Mesela burada vergi %6 iken california da 7.25 galiba. New yorkta daha yuksek olmais gerek.

Bu konuyu actiktan sonra cok fazla ozel mesaj geldi ve halada geliyor biz nasil abd ye gelecegiz diye. Cevabini kendiniz arastirin, herkesin yasam tarzi, cebindeki parasi, egitimi firsatlari farkli. Ben sunu sunu yap mutlaka gelirsin diyemem kimseye.
    emlak olayinda benim de bir sorum var oturum ve çalışma iznimiz olmada ev alıp kiraya verebiliyor muyuz? ve aldığımız evin kira olarak geri dönüş süresi nekadar oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=sinisa;8439053]emlak olayinda benim de bir sorum var oturum ve çalışma iznimiz olmada ev alıp kiraya verebiliyor muyuz? ve aldığımız evin kira olarak geri dönüş süresi nekadar oluyor

Yabancilar ev alabiliyor ama kiraya verme isi nasil oluyor bilmiyorum. Gelen kirayi gelir olarak gostermek ve gelir vergisini odemek zorundasin ama vergi odemek icin social security number olmasi gerek o da oturum ve calisma izni olmadan alinamaz. Ayrica yillik ev vergileri baya yuksek. Ev alip kiraya vermek birsey kazandirmaz bana gore.

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=turbo&quattro;8439064]
    Alıntı sinisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emlak olayinda benim de bir sorum var oturum ve çalışma iznimiz olmada ev alıp kiraya verebiliyor muyuz? ve aldığımız evin kira olarak geri dönüş süresi nekadar oluyor

Yabancilar ev alabiliyor ama kiraya verme isi nasil oluyor bilmiyorum. Gelen kirayi gelir olarak gostermek ve gelir vergisini odemek zorundasin ama vergi odemek icin social security number olmasi gerek o da oturum ve calisma izni olmadan alinamaz. Ayrica yillik ev vergileri baya yuksek. Ev alip kiraya vermek birsey kazandirmaz bana gore.
    Yerine gore degisiyor kazanclar , Miami icin konusursak bir apartman dairesini ( 1+1 , 2+1 yada 2+2 ) ortalama 350.000 dolara alabilirsiniz , bu rakamlar yukari milyona kadar gider . Atlanmamasi gereken sey evi kiraya da verseniz otursaniz da emlak vergisi ilk sirada gelir . Bunu mecbur odeyeceksiniz , kiraya verdiniz diyelim emlak vergisi sizden cikar , evin aidatlari da sizden cikar . Mal sahibi site yada apartman aidati olan ucretlendirilmis hizmetleri odemekle yukumludur , sitede kablo tv aboneligi site ustunden olmussa bunu bile siz odersiniz .

Miami'de iyi bir lokasyonda evi krediyle bile alsaniz ( kredi skoru ve odemelere gore degisir ) ustune size para kalir . Ama lokasyon onemli .

New York'da Long island'da bir ev alirsaniz , evi alt ust ve garaj seklinde en az 3 farkli kisinin yasayacagi sekle getirip kiraya verebilirsiniz ama ev fiyatlari Miami'ye oranla cok yuksektir . Tabi buna oranla kira getirisi de yuksek olacaktir .

Yatirimlik ev bulmak zor degil , suan Miami'de yuzlerce Turk ev alip kiraya veriyor . Bir kac sene oncesine kadar South Carolina revactaydi . Trendleri iyi belirlemek lazim .

Vergi odemesi icin de mulk beyaninda bulunup kira uzerinden odemesini yapabiliyorsunuz , Amerika'da vergi odeyecem dedikten sonra acilmayan kapi yok . Yeterki odeyecem diyin
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=turbo&quattro;8439064]
    emlak olayinda benim de bir sorum var oturum ve çalışma iznimiz olmada ev alıp kiraya verebiliyor muyuz? ve aldığımız evin kira olarak geri dönüş süresi nekadar oluyor

Ben suan bir ev alma asamasindayim. Kar edelim para kazanalimdan ziyade kendi evim olsun, garajim olsun bahcem olsun diye aliyorum... Cocuklar en az 4 sene ayni okula gidecek, okul devamli degissin istemiyorum...

Buranin avantaji su...

30 yillik odeme oldugu icin kira fiyatinin altina ev alabiliyorsunuz... kaba hesap...

215 bine aldiginiz ev icin 20bin pesin verdiginizde 1450-1500 arasi aylik odeme cikiyor vergiler dahil... Bunun 300-400 dolar arasi kismi zaten vergi...

%20 odeme tamamlandiginda 150-250 dolar arasi dusuyor aylik odemeler...

detaylari daha sonra yazacagim...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yerine gore degisiyor kazanclar , Miami icin konusursak bir apartman dairesini ( 1+1 , 2+1 yada 2+2 ) ortalama 350.000 dolara alabilirsiniz , bu rakamlar yukari milyona kadar gider . Atlanmamasi gereken sey evi kiraya da verseniz otursaniz da emlak vergisi ilk sirada gelir . Bunu mecbur odeyeceksiniz , kiraya verdiniz diyelim emlak vergisi sizden cikar , evin aidatlari da sizden cikar . Mal sahibi site yada apartman aidati olan ucretlendirilmis hizmetleri odemekle yukumludur , sitede kablo tv aboneligi site ustunden olmussa bunu bile siz odersiniz .

Miami'de iyi bir lokasyonda evi krediyle bile alsaniz ( kredi skoru ve odemelere gore degisir ) ustune size para kalir . Ama lokasyon onemli .

New York'da Long island'da bir ev alirsaniz , evi alt ust ve garaj seklinde en az 3 farkli kisinin yasayacagi sekle getirip kiraya verebilirsiniz ama ev fiyatlari Miami'ye oranla cok yuksektir . Tabi buna oranla kira getirisi de yuksek olacaktir .

Yatirimlik ev bulmak zor degil , suan Miami'de yuzlerce Turk ev alip kiraya veriyor . Bir kac sene oncesine kadar South Carolina revactaydi . Trendleri iyi belirlemek lazim .

Vergi odemesi icin de mulk beyaninda bulunup kira uzerinden odemesini yapabiliyorsunuz , Amerika'da vergi odeyecem dedikten sonra acilmayan kapi yok . Yeterki odeyecem diyin
    Hacı sizinkiler Southampton'da mı yaşıyor naptın Long Island'dan örnek benim kuzen Center Moriches'ta, değişik planlı bir ev ama kabaca 3 oda 3 banyo 1 salon bir çatı katı ve bodrum katı(oturulabilir döşenmiş) ve hayvan gibi bi havuzla $250k'e aldı 1-1.5 sene önce. Bölge de sakin nezih bir yer.

Dediğin gibi yapan birisi de var 3-4 kişi birbiriyle çok muhatap olmayacak şekilde tadilatını yaptırdığı bir evi kiraya vermiş oradan para kazanıyordu mortgage vs masraflardan sonra

Valla güzel memleket ya genel olarak hakikaten isteyip de para kazanılamayacak iş yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=M_PROJECT;8439127]

cevaplar için teşekkürler
    peki bu 350k lık evin kira getirisi ne kadardır yaklaşık. burdaki hesap ev bedeli bolu 200 oluyor genelde. amerikada da gecerli mi daha mi düsük yoksa?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı sizinkiler Southampton'da mı yaşıyor naptın Long Island'dan örnek benim kuzen Center Moriches'ta, değişik planlı bir ev ama kabaca 3 oda 3 banyo 1 salon bir çatı katı ve bodrum katı(oturulabilir döşenmiş) ve hayvan gibi bi havuzla $250k'e aldı 1-1.5 sene önce. Bölge de sakin nezih bir yer.

Dediğin gibi yapan birisi de var 3-4 kişi birbiriyle çok muhatap olmayacak şekilde tadilatını yaptırdığı bir evi kiraya vermiş oradan para kazanıyordu mortgage vs masraflardan sonra

Valla güzel memleket ya genel olarak hakikaten isteyip de para kazanılamayacak iş yok.
    Aha acik verdik hamptons muhtari babamdir

Haci abi Nassau’yu baz aliyorum ben. Suffolk’da pahali fakat Lie exit 63 sonrasi emekli mekani otesi Hamptons zaten biliyosun. Ada Amerika’nin bir ara en pahali evlerinin oldugu yerler siralamasinda ustlerdeydi. Bizimkiler Babylon’da. eli yuzu duzgun biseyler 500 civari basliyor. Tabi bunlar kistas degil aslinda. Evler cok farklilik gosterebiliyor. Eyyorlamam bu sekildedir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=sinisa;8439184]

peki bu 350k lık evin kira getirisi ne kadardır yaklaşık. burdaki hesap ev bedeli bolu 200 oluyor genelde. amerikada da gecerli mi daha mi düsük yoksa?
    Kiz kardesim Miami’de yasiyor. Ev 22. Katta 2+2 deniz manzarali Aventura’da 380.000$ 2200$ kirasi var. muhit/semt , evin olanaklari gibi etkenler fiyati belirler biraz ama 1800 - 2500 diye genelleyebiliriz. En azindan benim arastirdiklarim bu yonde.

Mutlu Değerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi baştan sona okudum, insanı gaza getiriyorsun valla Napsam 5sene yemeyip içmeyip biriktirip istifa edip orayamı yerleşsem
    İnsanları, yalan söylediklerini anlayacak kadar tanımak istemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=sinisa;8439184]

Biz DC nin gobegindeki 2+2 apartman dairesini aylik $4900 a kiraladik. Evin degeri $1.2fln.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=M_PROJECT;8439192]

Kiz kardesim Miami’de yasiyor. Ev 22. Katta 2+2 deniz manzarali Aventura’da 380.000$ 2200$ kirasi var. muhit/semt , evin olanaklari gibi etkenler fiyati belirler biraz ama 1800 - 2500 diye genelleyebiliriz. En azindan benim arastirdiklarim bu yonde.
    teşekkürler, aslında yaptığım işi yurtdışına taşıma düşüncem var ama çalışma izni, oturum izni uğraşmadan normal vize ile ortama alışana kadar idare edilir mi o açıdan sordum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @turbo&quattro Cevap verdiğin için teşekkür ederim.

52K nın 14K sı vergi ise net %30 ödüyorsun demektir. Tr de de çok farklı değil gelir vergisi %15 ten başlıyor %35'e kadar çıkıyor.

Yani aylık brütü 7.000 TL bildirilen adam (bekar ve çocuksuz ise) yıllık eline net 56.430 TL para geçer. 16.158 TL de vergi öder.

O da yaklaşık %28 gibi bir rakam yapar. TR de bu kazancı elde eden adam sadece yaşar lüks pek azdır, refah yine yerlerde yani.

2 konuyu da takip ediyorum enteresan işlerden enteresan paralar kazanma olayına iyice ikna oldum. Ben gelsem asla aç kalmam demek ki, el becerim oldukça vardır.
    bildiğim kadarıyla amerikada harcamalarınız için vergi iadesi alabiliyorsunuz tabi max bir oranı var mı bilmiyorum?
    burada onu da alamıyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel bi teklif geldi ama kiyamayacagim gibi .

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    vay anasini be

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel bi teklif geldi ama kiyamayacagim gibi .

Sat gitsin boss, memlekette araba mı yok Valla orada araba bakmak bile keyifliydi, burada sahibinden.com'da belli model arabalara tıkılıp gece rüyalarında görmektense tek gecelik aşk gibi modelden modele aklın kayabiliyor nereden ne çıkacağı belli olmuyor falan güzel heyecanlardı beh

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sat gitsin boss, memlekette araba mı yok Valla orada araba bakmak bile keyifliydi, burada sahibinden.com'da belli model arabalara tıkılıp gece rüyalarında görmektense tek gecelik aşk gibi modelden modele aklın kayabiliyor nereden ne çıkacağı belli olmuyor falan güzel heyecanlardı beh
    Haha aslinda dogru yaw ne geregi var bi araci uzun sure kullanmanin bu gitsin genclik hayalim e46 alacagim downgrade dibine vuracagim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler