User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
77 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Lotus Elise Cup 250 (mini inceleme)

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Lotus Elise Cup 250 (mini inceleme)

Merhaba arkadaşlar,

Kısmetse bu sezon pist arkadaşım bu ufaklık olacak. Rodajı daha yeni yeni bitiyor, yine de birşeyler karalamak istedim dilim döndüğünce. İlk pist gününden sonra daha detaylı izlenimlerimi eklerim.

Öncesi
    Bazı arkadaşlar bilirler, son 1,5 senedir Bmw M2 kullanıyorum, onun öncesinde kısa bir süreliğine BRZ maceram olmuştu. Kimine güçsüz gelse de o dönemde benim için ideal ayarlarda bir araçtı. Arkadan itişe ilk geçişimdi ve zehiri yeni yeni alıyordum. Hafifliği, hissiyatı, sürüş pozisyonu, vites geçişleri hala aklımdadır. Otobanda talihsiz bir kaza sonucu pert ettim ve ardından M2'ye geçtim. Uzun bir süre M2 ile piste çıktım. Yüksek gücü ve (kütlesine rağmen) inanılmaz çevikliği beni çok etkilediyse de brz'deki hissiyatı veremedi. (yüksek sürüş pozisyonu, turbo motor, yumuşakımsı vites hissiyatı ve olmayan direksiyon hissiyatı başlıca nedenler arasında). Aklımın bir köşesinde hep bu boşluğu dolduracak bir araç aradım. Artık kriterlerim belliydi: arkadan itişli, manuel, hafif ve mekanik bir araç. Alfa 4C neredeyse tüm bunları karşılıyordu ama malesef manuel vitesi yoktu. Mx-5 2.0 için niyetlendim, mazda ankara bayisi resmen arabayı satmamak için uğraştı. brz'ye de hemen dönmek istemiyordum. Araya bir Cayman S 987 sıkışırdım ama o da pist için yeterli kondisyonda hissetirmedi. Gel zaman git zaman, falan fistan derkeen...kafayı kırdım.

Aradağım kan
    Lotus markası uzun zamandır radarımdaydı aslında. Youtube'da izlemediğim tek bir Lotus inceleme videosu yoktur. Ancak Türkiye'de bu zamana kadar resmi bir distrübütörünün olmaması beni hep bu markaya yanaşmama engel olmuştu. Ama artık yapacak bişey yoktu. Kafayı kırmıştım. Tüm kriterlerimi fazlasıyla karşılıyordu. Peki hangi Lotus? Bildiğiniz üzere en hafif ve hissiyatlı Lotus modeli "Elise" ve bunun piste en uygun modeli de "250 cup"dı. O yüzden seçimim çok da zor olmadı.

Teyp mi? O da ney
    Kısaca araçtan bahsetmek gerekirse 1.8 litre, 250 beygir gücünde supercharge'lı motoru var ve standart kerb ağırlığı 917kg. Teyp, klima, taban halısı gibi ağırlık yapan bir çok şey opsiyon. Bunlardan sadece klimayı seçtim. (sonradan pişman oldum ama neyse). Hafifletici olarak da bir takım karbon parçalar ve 2-piece fren diski opsiyonu seçtim. Tahminim benim spec 925 kg falan olması lazım. Frenler ap racing, amortisörler bilstein ve yaylar eibach olarak tercih etmiş Lotus'taki amcalar.

Hissiyat
    İşte Lotus'u Lotus yapan madde. Bu arabayı bir X kişisi almışsa eğer bunun için almıştır, kara kaşı kara gözü için değil. Bir kere nereyse yerle bir oturuyorsunuz. Ayağınızın direk alümünyum şasiye değiyor. Direksiyon sistemi saf rack & pinion. Bırakın elektriği, hidrolik bile değil. Yolda olup biteni çok iyi anlıyorsunuz. İçeriye her türlü sesi alıyor. 80'de rüzgar sesi başlıyor, katlanarak artıyor. 150'yle giderken sanıyorsunuz ki 250'yle gidiyorum. Yağmur suyunu bile içeri alıyor Vites hissiyatı tam hayal ettiğim gibi, tamamen mekanik. Brz de iyiydi fakat bu başka bir seviyede. Sürüş pozisyonuna tam alışamadım, gömülme hissi yok. Her ne kadar sürüş pozisyonu alçak olsa da, etrafınızdaki camların da çok alçaktan başlaması sebebiyle sanki yüksekte oturuyormuş gibi hissettiriyor.

Sürüş
    Henüz 750 km oldu, çok fazla zorlayamadım ama uyuz gibi de kullanmadım, az çok fikir sahibi oldum gibi. Direksiyon hamlelerine anında tepki vermesi güzel ama sanki M2'deki çeviklik yok. Kilidin olmaması da buna etken olabilir. M2'deki M-diferansiyelin nasıl mucizevi bir teknoloji olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Elise biraz daha önden kaymaya meyilli. 8.virajı güzel döner ama 12,13,14'ü M2 kadar dönemez gibi geliyor. Nisan ayında daha detaylı yazarım bu kısmı.

Artılar
    - Direksiyon hissiyatı
    - Vites hissiyatı
    - Go-kartımsı sürüş

Eksiler
    - Yol ve rüzgar gürültüsü
    - Sürüş pozisyonu bir garip
    - Direksiyon turu fazla (çok çevirsen de az dönüyor)
    - Soft top takılıyken içeriye su alıyor.
    - Gaz tepkisini daha iyi beklerdim
    - Koltuklar çok sert

"life is too short to drive boring cars"

YAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soner hocam maşallah,hayırlı olsun.M2 den sonra çok farklı bir tarz pistin tozunu alırız artık yeni sezonda kazasız belasız
    91' E34 M50B30 Avus blue
    98' E36Cp Cosmosschwarz
    05' E46Touring Titan silber

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yasindavulcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Soner hocam maşallah,hayırlı olsun.M2 den sonra çok farklı bir tarz pistin tozunu alırız artık yeni sezonda kazasız belasız
    Teşekkürler Yasin, İstanbul Park bu arabaya bir numara fazla gelecek büyük ihtimalle. İzmir'de ve körfez'de tam evinde hisseder

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Serres de olur bu arabaya. Hatta süper olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı barisy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serres de olur bu arabaya. Hatta süper olur
    Valla Serres vakti geldi artık. Bir gün tut kulağımdan götür beni barış hocam

alicancalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Çok güzel bir seçim olmuş. Kazasız belasız güzel süreler bekliyoruz.
    Ali Can Calis

Drive Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun keyifle kazasız belasız kullanın inşallah, distribütörü yokmu lotus un bağdat caddesinde bayi açtılar 1-2 ay önce
    Drive Fast Live Young
    One Love E39
    Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı baba yaşın 30 falan dinlemem izmirin ortasında soda şişesine oturturum seni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alicancalis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Çok güzel bir seçim olmuş. Kazasız belasız güzel süreler bekliyoruz.
    Teşekkürler alican hocam.

Alıntı Drive Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun keyifle kazasız belasız kullanın inşallah, distribütörü yokmu lotus un bağdat caddesinde bayi açtılar 1-2 ay önce
    Teşekkürler. Evet, artık resmi distribütör var (royal motors). Ben sipariş verdiğimde yoktu, o yüzden motoreal aracılığıyla sipariş verdim.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Abi hayırlı olsun son pist gününde sinyalini vermiştin zaten, makina Toyota kullanıyor sanırım bu modelde Lotus, sesini duyarız inşallah bu sezon bol bol
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayirli olsun soner. Keyifli bir pist oyuncagi.
    Lotus da gaz tepkisi ve direksiyon eski jesil oldugu icin sana suan sorun geliyor,zamanla alisirsin. Koltuk baglanti noktalarina bak,belki 1-2cm arkasi asagi inebilir tadilat ile.
    Ist parkda keyif alirsin,tek sorun motor gucu olucaktir. Charger olduguna gore 20-25hp mod edilebilir belki. Izmir ve korfez de keyifli olur.
    Mayis gibi serres e gideriz,bu sefer gel.
    Yol konforu icin klima dogru secim,radyo yu halledersin,tasinabilir hoparlor,tamamdir...
    Kilit neden yok? Opsiyon da mi yoktu. Bu kotu olmus...

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Farkli ve çok özel bir araç tercihi olmuş Güle güle kullanin

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarzına çok yakışan bir seçim olmuş, güle güle kullan şimdiden Soner hocam.
    Konu rahmitanir tarafından (04-03-2018 Saat 09:08 ) değiştirilmiştir.

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok keyifli okudum. Baya bilgilendiren bir yazı. Peki birde akıl danışayım; manuel şanzımanlı bir gt86 yada brz, charger ile yada turbo ile kullanımı nasıl olur. Hem dailydrive hem pist amaçlı
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

PROMINENT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayirli olsun. Pist ve surus deneyimi icin ali gülan ile irtibata gecebilirsiniz ( tanismiyorsaniz )
    Kork!!sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak...

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun çok keyfli ve bilgilendirici bir konu olmus. 925 kg 250 hp cok ciddi bir rakam keyfli sürüşler
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hayırlı olsun son pist gününde sinyalini vermiştin zaten, makina Toyota kullanıyor sanırım bu modelde Lotus, sesini duyarız inşallah bu sezon bol bol
    Teşekkürler Levent, evet hatırlıyorum pist çıkışı konuşmuştuk, sen bir sonraki aracı sorduğunda ben sadece "küçük bir şey istiyorum" demiştim ve sen doğru tahmin etmiştin

Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli olsun soner. Keyifli bir pist oyuncagi.
    Lotus da gaz tepkisi ve direksiyon eski jesil oldugu icin sana suan sorun geliyor,zamanla alisirsin. Koltuk baglanti noktalarina bak,belki 1-2cm arkasi asagi inebilir tadilat ile.
    Ist parkda keyif alirsin,tek sorun motor gucu olucaktir. Charger olduguna gore 20-25hp mod edilebilir belki. Izmir ve korfez de keyifli olur.
    Mayis gibi serres e gideriz,bu sefer gel.
    Yol konforu icin klima dogru secim,radyo yu halledersin,tasinabilir hoparlor,tamamdir...
    Kilit neden yok? Opsiyon da mi yoktu. Bu kotu olmus...
    Teşekkürler murat hocam, aynen güç sıkıntı o yüzden süreye fazla takılmadan keyif için bineceğim. Elise ve exige modellerinde kilit seçenek olarak bile yok. Evora ve 3-eleven'da torsen var. Serres'e bu sefer ben de çok isityorum bakalım.

Alıntı MaCuN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farkli ve çok özel bir araç tercihi olmuş Güle güle kullanin
    Teşekkür ederim.

Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarzına çok yakışan bir seçim olmuş, güle güle kullan şimdiden Soner hocam.
    Teşekkürler rahmi hocam

Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok keyifli okudum. Baya bilgilendiren bir yazı. Peki birde akıl danışayım; manuel şanzımanlı bir gt86 yada brz, charger ile yada turbo ile kullanımı nasıl olur. Hem dailydrive hem pist amaçlı
    Teşekküler, brz için yurtdışında supercharger kitleri çok popüler. Direk 100 hp ekliyor. Fiyat/performans olarak çok çok mantıklı bir seçenek aslında. Ama benim elim modifiyeye hiç gitmiyor nedense

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PROMINENT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli olsun. Pist ve surus deneyimi icin ali gülan ile irtibata gecebilirsiniz ( tanismiyorsaniz )
    Teşekkürler, tamamdır
    Alıntı E46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun çok keyfli ve bilgilendirici bir konu olmus. 925 kg 250 hp cok ciddi bir rakam keyfli sürüşler
    Teşekkür ederim

ukku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu olsun tekrardan.. Güle güle bin.. Bu otomobil ile caterham'in felsefesi aynı, caterham de eski lotus nihayetinde..
    Eğlenmek için çok hızlı gitmeye gerek olmadığını hatırlatacak..

Ayrıca serres sohbetine +1.. İstersen özlediğin BRZ'yi de kullanırsın
    if in doubt, flat out.

instagram: utkuuzunoglu

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel bir oyuncak maşallah oldukça özel ve nadir bir araç ülkemizde, sadece ben lotus alacak olsam British Racing Green ve sarı şeritler falan seçerdim herhalde

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler