User Tag List

Sayfa 2/6 İlkİlk 1234 ... SonSon
96 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: İlk aracım Megane Coupe 2.0 16v F7R

AliDogukan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen dediğin gibi, benim araba da şehir içi 9-10 şehir dışı 6 litreye kadar düşüyor

Ben bu sefer liqui moly 10-60 kullanacağım, senden önce değiştirirsem deneyimlerimi yazarım. Daha önceden hep elf moligraf koyuyordum.
    Benim aracı aldığım kişi 10-60 kullanmış.Ana yatak ve kol yatakların sağlam olup egzantirik ve yataklarının çizilmesini 10-60 yağa bağlıyorum.Bence ilk marşta yeterli yağlaması sağlayamıyor soğuk iken.Tabi ki düşüncem öznel.Niçin 10-60 kullanmayı düşünüyorsunuz ?

Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fransız candır. Güle güle kullan insanın kendi emeğinin olduğu aracı kullanmak çok keyiflidir. Kazasız sürüşler dilerim.
    Çok çok teşekkür ederim.Yaklaşık 1.5 ayımı sabah 8 akşam 5 sanayide geçirdim.Bazı parçaların tedariği çok zor oldu.Aradığım parçacılara direk ezberden 4 farklı parçayı referans no ile sorduğum oldu.Cidden kolay bi iş değildi.İnşallah rodajı sağ salim bitiririm.Bir kere bile müzik açmadan kulağımı arabaya veriyorum kullanırken.Bakire ceylan gibi davranıyorum

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MaşaAllah emeğinize&kesenize bereket. Araç çok güzel,, üstüne böyle bir hikayesi de olunca unutulmaz olacaktır. Kazasız, belasız, ağız tadı ile binmek nasib olsun.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MaşaAllah emeğinize&kesenize bereket. Araç çok güzel,, üstüne böyle bir hikayesi de olunca unutulmaz olacaktır. Kazasız, belasız, ağız tadı ile binmek nasib olsun.
    Evet,aynen öyle çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliDogukan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim aracı aldığım kişi 10-60 kullanmış.Ana yatak ve kol yatakların sağlam olup egzantirik ve yataklarının çizilmesini 10-60 yağa bağlıyorum.Bence ilk marşta yeterli yağlaması sağlayamıyor soğuk iken.Tabi ki düşüncem öznel.Niçin 10-60 kullanmayı düşünüyorsunuz ?

Çok çok teşekkür ederim.Yaklaşık 1.5 ayımı sabah 8 akşam 5 sanayide geçirdim.Bazı parçaların tedariği çok zor oldu.Aradığım parçacılara direk ezberden 4 farklı parçayı referans no ile sorduğum oldu.Cidden kolay bi iş değildi.İnşallah rodajı sağ salim bitiririm.Bir kere bile müzik açmadan kulağımı arabaya veriyorum kullanırken.Bakire ceylan gibi davranıyorum
    Kışın 10-40 koyuyorum, yazın da sırf deneme amaçlı 10-60 koyacağım, çok övüyorlar Liqui moly markasını. Zaten 4-5 bin kmde falan az da olsa eksiltme yapıyor. Belki eksiltmeyi azaltır. Sıkıştırmadan da kullanmıyorum, o yüzden 10-60 iyi olur gibi yaz için.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F7R gaz teli piyasada artık mevcut değil,dolayısı ile tedariği de mümkün değil.Mevcut gaz telim de çok kötü durumda olunca kendim parçacıdan rastgele bir gaz teli alıp kendi gaz telime uygun ölçülerde tornacım ile düzelttik.

Sübapların durumunu ilk mesaja eklemeyi unutmuşum.Üst kapağı açtığımızda durum böyleydi.

Çizilen egzantirik yataklarını güzelce sildik.

Yeri geldi iki usta bir elektrikçi bir tornacı uğraştı.Tornacı Oğuz kral Oğuz abiyi zorla esir alıp ben getirdim.Yağ müşürünün yerini görüp manometreyi takarken bir problem yaşamamamız için.

Bu da yan profilden.

snrk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Çok keyiflidir mutlaka, kardeşimin de ilk arabasıydı. Emek verilen otomobiller de bir başka oluyor.
    "life is too short to drive boring cars"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline sağlık, kesene bereket. Bi nadide araba daha hayata dönmüş. Çok güzel.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı snrk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Çok keyiflidir mutlaka, kardeşimin de ilk arabasıydı. Emek verilen otomobiller de bir başka oluyor.
    Alıntı kalipson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık, kesene bereket. Bi nadide araba daha hayata dönmüş. Çok güzel.
    Çok teşekkür ederim.F7R ın bunu hakeden bir motor olduğunu düşünüyorum ben de.

Yaza doğru aracın gidişine dair bir kaç planım daha var.AFR yi en iyi şekilde ayarlamaya çalışacağım.Çok detaylı bir cusom yazılım düşünüyorum.

Yine gelecek planlarım arasında kasnak ve egzantirik,timing gibi planlarım var.

Hedefim 200 hp.Bulabilirsem ne ala,bulamazsam sağlık olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yetkili servislerde artık parcası kalmamış mı ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk arabamdır. 2000 yılında 98 modelini almıştım, lacivert.
    Aslında kıymetli arabadır, memleketime bu kasa 48-49 adet mi ne gelmişti topu topu.
    Yollarda kaç tane var acaba hala.....
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yetkili servislerde artık parcası kalmamış mı ?
    Çok çok az abi,nadiren denk gelir.Birçok parçası diğer Renault modelleri ile ortak,bulunması zor olan 3-5 parçası var onları da ya custom bir çözümle hallediyoruz ya da eBay üzerinden bir şeyler yapılıyor.Renault bu konuda kesinlikle yardımcı olmuyor malesef.Bursa’da tozlu raflarda kaldıysa kaldı,kalmadıysa bak başının çaresine diyor.

Nereye nasıl soracağınızı biliyorsanız çok zorlanmıyorsunuz parça konusunda.Dialogysten referans numarası ile kontrol edip parçanın ağırlığı,ebatlı kısaca spesifikasyonunu öğrendikten sonra başka marka model araçtan bile bulabiliyorsunuz.

Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında kıymetli arabadır, memleketime bu kasa 48-49 adet mi ne gelmişti topu topu.
    Evet doğru.Şuan yollarda olan tahmini 20-25 arası kalmıştır.Alıp para harcamadan binebileceğiniz bir F7R yok.En iyisi bile az ya da çok bir miktar harcatır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanında şöyle bir tanıtım yazısı bile yazmışım benim araba için. Muhtemelen en az 16-17 yıl önce.....
    OPC kurucu ekibindeydim .

Genel Bilgi

Arabamı ben 2000 Kasım ayında ikinci el olarak satın
    aldım 67000 km de idi. Arabam Temmuz 98 trafiğe
    çıkışlı. İlk gelen Megane Coupelerden. 2000 ve sonrası modellerden gözle görülebilen farkları ön farları daha büyük, arka stoplarda reflektör yerine siyah plastik var ve jantlar farklı. O tarihlerde 1,6 lt 8V 90 hp ve 2,0 lt 16V 150 hp motorlu ithal edildi bu araba. 2000 yılında ise makyaj gördü ve 1,6 lt 16V 110 hp ile 2,0 lt 16V 140 hp olarak üretiliyor ve ithal ediliyor. 2.0 motordan yollarda az var ve arabanın etrafında 2,0 lt olduğuna dair hiçbir işaret yok. Sadece arabanın ön çamurluklarında 16V yazdığı için arabayı bilmeyenler 1,6 lt sanıyorlar ))).

Karoser - İç Mekan

Arabanın görünüşü bence çok hoş. Hele yandan ve önden bence çok şık. Alaşım jantlar ve 195 50 16 lastikler ayrı bir hava veriyor. Ön sis farları ve elektrikli sunroof standart. Hele park lambalarını ve sisleri yakıp sunroofun arkasını kaldırınca inanın bakmaya doyamıyorum. Arabaya giriş-çıkış kolay. Büyük kapılar hiçbir zorluk çıkarmıyor. Ama sürücü koltuğu öne kaymadığı için sürücü tarafından arkaya geçiş çok zor. Keza yolcu koltuğuda minder kaydırılınca eski konumuna dönmüyor. Ya minderi tutup sırtlığı kaldıracaksınız ya da arkaya geçen arkadaşınızın dizlerini acıtıp koltuğu
    en arkaya itip sırtlığı sonra kaldırıp koltuğu öne alacaksınız. Ne yazık ki bu durum 2001 modellerde bile aynı. Anlayabilmek mümkünü değil. Araba Megane Sedan platformu üzerine geliştirilmiş ama aks mesafesi 11 cm, toplam boy olarak 57 cm daha kısa. Bu da daha dar arka koltuk alanı ve bagaj hacmi (288 lt) olarak yansıyor. Arka koltuklar dar sayılır. Diz mesafesi kurtarsa bile baş mesafesi fazla değil. Zaten araba bence 2+2 formunda bir araba. Arka koltuk minderinin ortasında kapaklı bir göz var. Bu durumda oraya oturmak pek mümkün değil. Arabada kokpitte eşya koymak için göz sayısı yeterli. Kapı cepleri ve torpido gözü kullanışlı. Vitesin önünde de bir boşluk var. Bagaja yükleme yapmak bazen zahmetli olabiliyor çünkü arka cam bagaj kapağı ile beraber açılmıyor. Aslında hiç açılmıyor ))). Koltuklar oldukça sportif. Yan destekleri bence yeterli. Koltuk oturma pozisyonu yüksek sayılabilir ama sürücü koltuğunda yükseklik ayarı olduğu için bu pek sorun olmuyor. Esas farkı yolcu koltuğuna geçince anlıyorsunuz. Kokpit Megane serine benziyor. Bence kumandalara ulaşmak pek kolay değil. Ayrıca bence görünüm, renk olarak biraz daha sportif olmalıydı. Başka bir arabada görmediğim özellik olarak elektrikli arka kelebek camlarını belirtmeden geçmek istemiyorum. Gösterge tablosu beyaz zeminli. Yağ seviyesi, yağ basınç göstergesi, yol bilgisayarı, dış sıcaklık göstergesi, elektrikli far yükseklik ayarı, uzaktan kumandalı merkezi kilit, direksiyondan kumandalı radyo-kasetçalar, elektrikli aynalar, immobilizer, klima, 2 airbag, alaşım jantlar, bagaj üstü spoiler, elektrikli sunroof, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, ön sis farları, ABS ve katlanabilen arka koltuk standart. Müzik sistemi bence yeterli. Sürücü camının tek dokunuşla açılıp-kapanma özelliği yok. Bu da biraz sıkıntı yaratıyor doğrusu. Görüş olarak arka görüş biraz kısıtlı ama zamanla alışıyorsunuz. Çünkü büyük arabalar gibi arabanın nerede bittiği derdi yok. Malzeme ve işçilik bence yeterince iyi düzeyde. Sellektör yapmak zahmetli. Kısa farlar yanarken uzunları açıp-kapatıp sellektör yapılabiliyor. Diğer arabalardaki gibi far kolunu itince uzun far, çekince sellektör olayı maalesef yok.

Motor - Performans

Demin dediğim gibi benim araba 150 hp lik model ve
    1090 kg. Teknik veri olarak yazarsam 6000 d/d da 150 hp, 4500 d/d da 185 Nm tork üretiyor. Vites oranları kısa sayılabilir. Her viteste rahatlıkla
    hızlanabiliyor. Hele hele mesela 100 km/h ile beşinci
    viteste giderken üçüncü vitese alıp gaza dibine kadar basıp 150 km/h hıza çıkmak çok zevkli ))). Vites yolları çok kısa, vites oranları da kısa olduğu için motor gücü kesintisiz olarak tekerleklere
    aktarılabiliyor. Hızlanma verisi olarak fabrika verisi
    yanılmıyorsam 8,4 sn, maksimum hız 215 km/h. Devir kesici 7000 d/d da devreye giriyor. Ben beşinci viteste devir kesiciye girdim. Bu da yaklaşık 238 km/h hıza denk geliyor. Ben hızlanma rakamı olarak 8,5 sn'yi yakaladım ama arabanın bakımı gelmişti ve üzerinde katalizör ile orijinal filtresi vardı. Şu an katalizör yok ve EAFY marka kutu dışı filtre var. Bakımını yaptırıp, enjektörleri temizletip tekrar ölçeceğim. Tüketim olarak şehirler arası 90 km/h ile 6-6,5 lt/100 km, ortalama 140-150 km/h ile 8-8,5 lt/100 km ve şehiriçince tatlı-sert kullanımla 10 lt/100 km yakıyor. Bence arabanın verdiği zevke oranla az yakıyor. Deposu 60 lt...

Sürüş Özellikleri

Arabam önden çekişli ve 195 50 16 lastik var. Süspansiyon sistemi çok ama çok sert. Yolda ne var ne yok direkt hissediyorsunuz. Lastikler balon yapmaya çok meyilli. Direksiyon bir uçtan diğer uca 2,5 turda dönüyor ve oldukça hassas. Ama direksiyon simidi sportif değil. Yüksek hızda tabiri caizse ip gibi gidiyor ve hızlı yapılan manevralarda yana yatmıyor. Limtlerini zorlarsanız arabanın arkası kopar gibi oluyor ama arabaya alışınca hemen toplayabiliyorsunuz. Viraj içinde hızlı giderken ayağınızı gazdan çekseniz bile izinden çıkmıyor. Önden kayma problemi yok gibi. Arabada önlerde üçgen salıncaklı McPherson; arkada dört kollu bağlantı sitemi var. ABS standart ve fren mesafesi çok kısa. Frene dokunsanız bile acayip bir hızla yavaşlıyorsunuz, hele hele ABS devreye girerse (ki kolay kolay girmiyor) inanın sizden daha kısa mesafede ve izinden çıkmadan duracak araba sayısı çok azdır. 100 km/h hızda 38-39 metrede duruyor. Fren olarak önlerde 262 mm çapında hava soğutmalı diskler, arkada ise 238 mm çapında dolu diskler var. Motor sesi bence sportif bir ses ve kabinde pek sessiz sayılmaz. Ama ben arabanın bu özelliğinede bayılıyorum. Motor sesini duymadan keyifli sürüş olmaz bence.

Konu DOHC tarafından (22-03-2018 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.
    Okumadan imzalamam.....

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F7R her ne kadar serdar ortaça benzese de güzel araç bence, yıllarca değeri bilinmedi, çok şükür şimdi değer bilen eller adam ediyor, güle güle kullanın, keyifli gazlamalar.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun aracınız, yağ pompasını güçlendirmek için yaptığınız işlemler nedir?
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bulunduğum ilçede 7-8 tane var. 2 sinin durumu vahim ama bi tane gözüme lacivert takıldı durumu güzel.

Araç çok güzel bir de emek olunca üfff. Tekerinize taş değmesin.

KMR2-GT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eline sağlık dostum çok güzel oldu iyi uğraştın emek verdin.seni en iyi anlayanlardan biriyim inşallah daha da iyi olur maşallah tekrardan hayırlı olsun

bu arada f7r cı larkadar birbirni destekleyen araba grubu yok onuda gördüm maşallah hayvanlara

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 sene evveline kadar benimde bi f7r'm vardı çok çok keyifli arabaydı,yağ pompam kesene kadar severek kullanıyordum ki şuan tjet punto yerine f7r'm olsaydı dahada keyif alırdım.siz şanslıymışsınız iyi insanlar denk gelmiş,bizde o şans olmadı 2 aya kadar sıkıntılı bekledikten sonra o halde satmıştım.kıymetini bilin kazasız belasız...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @DOHC Abi araban muhteşemmiş.Ben F7R almadan önce başka konularda yazılarınızı okumuştum teşekkür ederim ellerinize sağlık
    @KMR2-GT Çok teşekkür ederim abi egsoz için de ayrıca teşekkür ederim

Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    F7R her ne kadar serdar ortaça benzese de güzel araç bence, yıllarca değeri bilinmedi, çok şükür şimdi değer bilen eller adam ediyor, güle güle kullanın, keyifli gazlamalar.
    Çok sağolun

Alıntı 0M42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun aracınız, yağ pompasını güçlendirmek için yaptığınız işlemler nedir?
    Teşekkür ederim.Yağ pompası ile ilgili işlemleri Selçuk Ayık yaptı.Bana direk yapılmış şekilde yolladı.

Alıntı esdaesda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bulunduğum ilçede 7-8 tane var. 2 sinin durumu vahim ama bi tane gözüme lacivert takıldı durumu güzel.

Araç çok güzel bir de emek olunca üfff. Tekerinize taş değmesin.
    Çok teşekkür ederim,bir ilçede 7-8 adet F7R da hayli fazla imiş

Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 sene evveline kadar benimde bi f7r'm vardı çok çok keyifli arabaydı,yağ pompam kesene kadar severek kullanıyordum ki şuan tjet punto yerine f7r'm olsaydı dahada keyif alırdım.siz şanslıymışsınız iyi insanlar denk gelmiş,bizde o şans olmadı 2 aya kadar sıkıntılı bekledikten sonra o halde satmıştım.kıymetini bilin kazasız belasız...
    Yatak sarma probleminde eğer çok geç farketmediyseniz krank,yatak ile çözebilirdiniz,ki krank harici bu parçaları temin etmem yarım saatten kısa sürmüş olabilir.Daha büyük problemler mi vardı ? Olan olmuş gerçi sağlık olsun tjet punto da çok keyifli bir araç city modudur şudur budur,severim.Bir de değindiğiniz bir diğer nokta,gerçekten karşıma Allah iyi insanlar çıkardı.Kamer abi,Eren abi her zaman fikrini sorduğumda yardımcı oldular.Kamer abi kendi Adana’daki parçacısına yönlendirdi,Eren abi EGR için yağ soğutucu için yardımcı oldu metal karter muhafaza verdi.Furkan Çürük @Renaultolog kankam her zaman WhatsApp online Selçuk abi zaten komple kendi arabası gibi ne gerekiyorsa yaptı.Tek tek tekrardan teşekkür ederim.

İyi dilekleriniz için sağolun

mhmtyyl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten maşallah.Allah kazalardan belalardan korusun.Güle güle kullan.Adana da isen sağ koltuğa oturmayı isterim
    Yok mu ya şöyle ucuz araba alabileceğimiz bir yer...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler