User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
49 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: İlk aracım 106 GTI (S16)

myk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İlk aracım 106 GTI (S16)

Selamün Aleyküm,
    Herkese merhaba, sonunda bende ilk aracımı almış bulunmaktayım. Çok fazla araştırdım diyemem. E36 3.20 ci baktım ama fazla paralar istenince 106 GTI da karar kıldım. Şuan ki aracımı almadan önce bir 106 GTI baktım fakat oldukça kötü durumdaydı. Hem kaporta boya işi olarak, hemde motor mekanik olarak. Yağ kaçakları heryer de vardı. Şanzıman, motor falan. Ayrıca şasede düzeltme yapıldığını görünce odan vazgeçtim. Tek üzüldüğüm nokta, araba siyahtı kaçırdığıma üzüldüm. Daha sonra internette ***** sitede gezinirken şuanki aracıma denk geldim. Fotolardan temiz görünüyordu. Bende atladım gittim silivriye aracı görmeye. Zeytinburnu'nda oturuyorum bu arada. Neyse baktım aracın sahibi genç bi arkadaş. Tamam bende gencim (26), arkadaş daha genç 20-21 yaşlarında. Otomobil hakkında bir bilgisi yok maalesef. Abisi biraz biliyor, oda sağolsun apaçi modunda olunca araç bir hayli eziyet çekmiş gibiydi ellerinde. Maşallah bakım namına yapılan birşey yok. İlk aldıklarında yağını değiştirmişler. 1.5 yıl bir daha yağ değişimi falan hak getire. Duyunca şok oldum. Bide abisi 'başkan bu motor ölmez, öldüremeyiz biz bu motoru çok sağlam' falan diyince aslında bu araçtanda hafiften soğudum gibi oldu ama nedense bi bağlandım araca. Hani derler ya ilk görüşte aşk. Yada araba alma hevesiyle bir an önce alıyım artık diyip arabanın üzerine de atlamış olabilirim Neyse oralarda ustayla falanda uğraşmadım, drekt sıkı bir pazarlıkla -en azından ben öyle düşünüyorum- aracı aldım. Bu arada aracın kilometresinin 161k olmasıda beni cezbetti biraz. Tabi herşey yolda dank etmeye başladı bende. Silivriden dönerken 'ulan ben ne yaptım, şimdi aldım mı bunu, çok eski değil mi' falan diye kafamda tilkiler dolanıyor. Lakin Allah'tan kısa sürdü bu şaşkınlık. Sonrasında kabullendim. Araba 1997 model 161.xxx km de kırmızı bir GTI yada S16. Artık ne derseniz... Doğruca maslak sanayiye gittim. Ustam orda. Tabi usta zannediyo ki ben aracı göstermeye getirdim. Dedim usta ben aracı aldım. Adamcağız ne desin 'hayırlı olsun' dedi manidar bir ses tonuyla, hafiften acıyarak Usta baktı etti 'daha önce getirdiğin siyahtan daha iyi durumda en azından' diyince benim içime bi su serpildi en azında. 'İlk olarak triger değiştireceğiz şart' dedi usta. Bende 'bırakıyım arabayı sen bi check-up yap, ne gerekiyosa acil olarak başlayalım' dedim. Sağolsun ilgilendi güzel bir liste çıkardı. Ben listeyi görünce bi hafifleme hissettim tabi. Ama yapacak birşey yok. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın. Triger seti değişti, sol ön amortisör patlakmış değişti, sol amotisör alt takozu ve körüğü değişti, motor kulakları değişti, yağ ve filtresi değişti, ön fren balataları değişti, diskler tornalandı, şanzıman yağı değişti. Dedim en azından kafam rahat olucak binerken. Hala daha eksikler elbette var. Yavaş yavaş tamamlamaya çalışacağım. Yaylarda işlem var mı bilmiyorum. Ama var gibi. Onlar orjinale dönecek. Farlarım çok kötü. Hiç aydınlatmıyor. Önce far ampulünü değiştiricem. Olmazsa orjinal farlara dönerim heralde. Bu konuda önerilere açığım. Tecrübeli arkadaşlar yarımcı olur heralde. İç döşemelerimde sıkıntılı. Onlar değişecek. Torpido kapağı bozuk ona bakmam lazım. Sunroof sonradan açtırılmış, şuan çalışmıyor. Tuşa basınca motor sesi geliyo ama hareket yok. Heralde dişlisi falan bozuldu. Ona baktırıcam. Anten mevzusu var oda sıkıntılı vs,vs... Baya uzun oldu sanırım ama ilk araba olunca heyecandan işte. Birkaç resimler bitireyim en iyisi. Sabredip okuyanlardan Allah razı olsun, sabredemeyenlerin canı sağolsun. Haydi hayırlı günler.

İlk benzin fotosu. Adettendir dediler

Sanayiye ilk gittiğimde çektiklerim. Kendime yeni yeni geldiğim dakikalar.

Şu dreksiyondan bir an önce kurtulmam lazım

Kaput içi biraz karışık duruyor. Hava filtresinide söküp temizleyeceğim uygun bir zamanda.
    Peugeot 106 GTI (S16) - Satıldı
    Citroen C4 (Sedan)

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güle güle kullanın kazasız belasız.

lancerevo8 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konudaki mesajı okurken apaçi modunda dip basık, saçma sapan bir jant, pempe ışık falan bekledim . Fakat araç güzelmiş hocam hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı driver_can Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güle güle kullanın kazasız belasız.
    Amin, teşekkürler.

Konudaki mesajı okurken apaçi modunda dip basık, saçma sapan bir jant, pempe ışık falan bekledim . Fakat araç güzelmiş hocam hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.
    Hahaha, inanın herkeste bu düşünce var. Arabayı duyan önce burun kıvırıyo, görünce fikri değişiyo. Teşekkürler.
    Citroen C4 (Sedan)

korkmazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam hayırlı olsun aracınız şuan bende aynı ikilemde kaldım e36 - 106 arasında bi deli cesareti gelip gözümü karartıcam alcam artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Kazasız belasız kullanırsınız inşallah jantlarda 106 da en güzel duranlardan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı korkmazz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam hayırlı olsun aracınız şuan bende aynı ikilemde kaldım e36 - 106 arasında bi deli cesareti gelip gözümü karartıcam alcam artık
    Kesinlikle aynı şeyi yaşadım. O mu, bu mu derken. Bi deli cesareti geldi gittim 106 aldım. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.
    Citroen C4 (Sedan)

oKsEAt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun km'ye çok takılma da inanma da.. Bu araçların TR içerisinde düzgün olarak bilinen 10 tanesinin km si doğru, diğerleri en az 300k lerde..
    Zevkini almaya bak
    '01 VK 106 GTI
    '17 B Fiorino Premio
    '98 AY 106 GTI
    '97 LC Civic 1.4 IS
    GNL Garage

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah kaza bela vermesin ustam güle güle kullan. İyi ustaların elinde derlenir toparlanır daha iyi hale gelir. Öncelikle düzgün bir kaportacıya uğramanı tavsiye ederim tampon kaput bagaj kapağı vs tam yerine alınsın. Km olayına inanma kusuruma bakma ama döşemeden anladığım kadarıyla araç 300k devirmiş durumda. Tekrar hayırlı olsun güle güle kullan
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    İlk anlatımınızda saçma sapan etiketli vs bir 106 aldınız sandım ancak aracınız düzgün duruyor maşallah kazasız belasız
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Rew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah kaza bela vermesin ustam güle güle kullan. İyi ustaların elinde derlenir toparlanır daha iyi hale gelir. Öncelikle düzgün bir kaportacıya uğramanı tavsiye ederim tampon kaput bagaj kapağı vs tam yerine alınsın. Km olayına inanma kusuruma bakma ama döşemeden anladığım kadarıyla araç 300k devirmiş durumda. Tekrar hayırlı olsun güle güle kullan
    Kesinlikle kaporta işi ile ilgileneceğim İnşAllah. Sırasıyla ilerliyorum. Km işi ise bilemiyorum haklı olabilirsiniz. Ama burda ‘orjinal 106 GTI kalmadı hepsinin önü GTI arkası quiksilver’ diyenleride çok gördüm. Lakin baktığım hiçbir araçta böyle birşeye rastlamadım. Neyse kilometre çok dert değil aslında dediğiniz gibi. Çünkü motor düzgün bi usta elinde toparlanır Allah’ın izniyle.
    Citroen C4 (Sedan)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk anlatımınızda saçma sapan etiketli vs bir 106 aldınız sandım ancak aracınız düzgün duruyor maşallah kazasız belasız
    Amin, çok teşekkürler.
    Citroen C4 (Sedan)

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı myk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle kaporta işi ile ilgileneceğim İnşAllah. Sırasıyla ilerliyorum. Km işi ise bilemiyorum haklı olabilirsiniz. Ama burda ‘orjinal 106 GTI kalmadı hepsinin önü GTI arkası quiksilver’ diyenleride çok gördüm. Lakin baktığım hiçbir araçta böyle birşeye rastlamadım. Neyse kilometre çok dert değil aslında dediğiniz gibi. Çünkü motor düzgün bi usta elinde toparlanır Allah’ın izniyle.
    Kim ne derse desin km'si doğru 106 yoktur bence. Doğru olduğunu savunanların alkışçısı fazla öyle prim yapıyorlar. İyi kötü bir aracınız olmuş derleyin toparlayın keyfinizce binin
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    GTI konusunda birisi var ki forumdaaaa.. Bülent Arınç'ın seçimden sonrayı bekleyin neler neler açıklayacağım demesi gibi Bir konuşsa yer yerinden oynar ))

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle hayırlı olsun.
    yazılanlara göre bende turşu bekliyordum ama baya iyi duruyor

Km konusu biraz sıkıntı olabilir ama çokta problem değildir.

2 tavsiyem olucak ;
    -ilk olarak moretta far
    -momo monte carlo direksiyon
    médiocrité partout

b.arica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes gibi bende apaçi kelimesinden sonra abuk subuk bişeyler bekledim fakat gayet iyi duruyor araba. Güle güle kullanın.

Deepblue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle hayırlı olsun km'ye bencede çok takılma motor bakımını yaptırdıktan sonra yapıştır gitsin benimde naçizane tavsiyem moretto far ve lucid stoplarla çok güzel durur.
    13' 6R Polo "HLG"
    10' E60 "ETJ"
    14' F20 "FJM"
    13' Rocco "FEP"

18' Civic DTEC "BGD"

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız
    Ustanıza söyleyin sağ amortisörüde değiştirsin
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun araç çok kötü durumda değil tampon,far,stop kaportadaki göze batan bölümlerin düzeltilmesiyle ve arka torsiyonların tamiri ile gayet güzel olur

Bence yeni far stop almaktansa üzerindekileri temizlemek daha güzel olur far ve stoplar 106'ya yakışan modellerden birde kaliteli bir yay ve arkalara spacerla gayet güzel bir görüntü elde edilebilir

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler