User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
90 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 34 tz 9840 clio rs 172

REHA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

34 tz 9840 clio 172

Herkese selamlar,

Sene 1999, milenyuma aylar kalmış 12 yaşındayım, o zamanlar bilgisayarım internetim filan yok, babamın aldığı otomobil dergileriyle takılıyorum. Yine o dergilerin birinde, sayfaları karıştırıyorum. Bir baktım yeni Clio'nun hızlı bir modelinden bahsediyor, başlık şu şekilde: Clio Renault Sport efsane Williams'ın yerini alacak. 2.0 16v motorunun 6250 d/d'da 172 hp güç ürettiğini söylüyor. 0-100 7sn. Ufacık bir araba için harbiden fantastik. O zamana kadar Türkiye'ye gelen 2.0 motorlar genelde 150 hp bantlarında ve Clio'dan daha büyük ve daha ağır modellerde kullanılıyor. Mesela 306 gti 167 hp ve 1214 kg, yani ağırlığından ötürü gücü tam olarak hissettiremiyor, tabi biraz fazla da yakıyor (inşallah bir gün ona da bineriz) Clio'da öyle bir ağırlık problemi yok, sadece 1030 kg. Doğal olarak bu ateşli hatchback tüm hız severlerin radarına giriveriyor. Mesela Burak Ertem. Hangi yıllarda sahip olduğunu bilmiyorum ama zamanında İkitelli'de GC8 geçtiğinden filan bahsediyor. 2000 yılında ben hala babamın Tempra'sında sağ koltuktayım

Sene 2007, üniversite 2. sınıftayım, yine bir çocukluk hayalim nitro yakıtlı R/C otomobillere heveslenmişim. Sahibinden'de ikinci el az kullanılmış bir tane buldum, sahibiyle haberleştim, Beşiktaş Dikilitaş'ta buluşmak üzere vapura binip karşıya geçtim, adamı arayıp haber verdim, o da gri bir Clio ile beni beni alacağını söyledi, tamam dedim telefonu kapattım. O an derdim başka tabi, içimden geçiriyorum, adam Clio'ya bindiğine göre pintinin tekidir şimdi pazarlık da yapmaz Ben bu düşüncelerdeyken Lenso tarzı siyah jantlarıyla bir tane Clio 172 yakınımda durdu, telefon çalınca anladım ki biraz sonra hayatımda ilk ve belki de son defa bir Clio RS'e bineceğim. Allah'ım heyecana bak sanki Lambo'ya filan biniyorum Yolda hemen araba hakkında muhabbete başladık. Gencim araba hakkında bir şeyler söyleyip bilgimi göstermem lazım, ne demiş olabilirim? 172 beygir dimi abi bu Adam onayladı, ''yazılım da yaptırdım, 185 beygir filan şuan'' dedi. Velhasılıkelam Clio'yla ilk yakın temasım bu şekilde gerçekleşmiş oldu. Bilmem, belki de o araba şuan sahibi olduğum arabadır. Hepi topu 50 civarı Clio 172 girmiş ülkeye. Gri olarak ve sağlam şekilde hayatına devam eden ise en fazla 30 35 tanedir.

2000'li yılların sonu, insanlar, rolling denen akıma kaptırmış kendini, en risksiz, en ekonomik araba yarışı. Herkes arabasını dolduruyor, ne için? Düz yolda basmak için Polo Gti, İbiza Cupra gibi otomatik vites oyuncaklar henüz atmosferikleri tahtından etmemiş. İşte bu vakitler Clio 172 neredeyse 10 yaşında, Renault 9 Spring'ini satan bir genç biraz zorlasa güzel bir 172 alabiliyor. @Cliosportve Sonrası egzoz, filtre, koş rollinge. Kimin arabası bakımlıysa kim daha hızlı vites atarsa onun arabası hızlıdır. SS, VE, BM, CVK, AP CLİO RS tanıdık gelir sanırım, zamanında çok videolarını izledik. Ben o sıralar Alfisti takılıyorum. Bir tane 156'mız var. 2.0 155 hp, gideri yine fena değil ama Clio RS hayallerimi süsleyen arabalardan biri.

Sene 2016, bir yıl kullandığım Alfa 159'u çok hantal olduğu için satıyorum. Artık farklı arayışlar içindeyim. Kaşıntılar başladı, hayallerimi gerçekleştirmem gerek. Kısmetimizde Megane RS 225 varmış. Listeye onunla ilk tiki atmış oldum Onunda konusunu açmıştım: http://www.techturkey.com/forum/otom..._rs_225_a.html

Megane'la mutlu mesut yaşarken elime biraz para geçti. İşte ikinci kaşıntı o zaman başlamış oldu. Megane Rs yanında Clio Rs sahibi olma şımarıklığını yaşamak istiyorum Bir yandan da 106 Gti alıp ufaktan İstanbul Park'a çıkmak istiyorum. 106'nın temizini denk getiremedim tabi. Yine Allah gönlüme göre verdi, Bursa'dan bir abimin kuzeninde bütçeme uygun Clio 172 olduğunu öğrendim. Gidip kullandım, 1-2 yaptıktan sonra alıyorum dedim, ne bilen birine gösterdim, ne de ekspertize soktum. Sanırım Clio Rs almadan önce Selçuk abiyi bulup darlamayan nadir insanlardanımdır

Bu da satışı aldıktan hemen sonraki fotoğrafımız. Baya mutluymuşum be

Clio 172'min İstanbul'daki ilk sabahı. Gece çok rahat uyuyamamıştım

Evet, uzun bir zaman sonra hayallerimden birini gerçekleştirmiştim, ama 18 yaşında yorgun bir hothatch aldığımın da farkındaydım. Asıl macera bundan sonra başlıyor. Bol fotoğraflı ikinci bölümde görüşmek üzere
    Konu REHA tarafından (12-01-2019 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.

ramo35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konunun devamınıda bildiğim için rezerve maşallah kanka iyi uğraştın sonunda çok iyi oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke seni dinleseydim de motoru açmasaydım be kanka
    Konu REHA tarafından (12-01-2019 Saat 00:26 ) değiştirilmiştir.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifle okudum.
    Atmo candır. Rsi güle güle kullanın

ramo35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı REHA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke seni dinleseydim de motoru açmasaydım be kanka
    sen sadece daha aracın alındığı kısmı paylaştın daha ne bölümler var kalanı diğer bölümlerde

FreeCaptiv3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belli ki buralar değerlenecek, rezerve edelim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rezerve.
    Devamını bekliyorum..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hikayelerimiz birbirine benziyor aslında

alfa 156-159-sonra araya güzel bi F7R sıkıştırmıştım bende,hatta o sıralar erenle tanışıp bu rs'i incelemiştim.

merakla bekliyorum bende serüveni..

Volkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keyifle okudum insanın hayallerini gerçekleştirmesi kadar güzel bir şey yok...
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    94' MAM 106 XSİ (TU5 SWAP)
    16' FK2 TYPE-R

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız kullanın.

yaşlarımız denk , ortalama aynı yıllardan bahsedeceğim biraz.
    beşiktaşta 1 tane clio 172 (dub plaka) bir tanede (han plaka) type'r vardı o zamanlarda..
    sahipleri yakın abilerimdi, kendi aralarındada çok tatlı bir çekişme olurdu..
    gazlar,eğlenirlerdi..
    hatta clionun hafif volan filtre egsoz headers ile type-r ' ı geçtiği söylentileri vardı fakat han type-r bunu hiç kabul etmedi
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah kazasız belasız kullanın.

yaşlarımız denk , ortalama aynı yıllardan bahsedeceğim biraz.
    beşiktaşta 1 tane clio 172 (dub plaka) bir tanede (han plaka) type'r vardı o zamanlarda..
    sahipleri yakın abilerimdi, kendi aralarındada çok tatlı bir çekişme olurdu..
    gazlar,eğlenirlerdi..
    hatta clionun hafif volan filtre egsoz headers ile type-r ' ı geçtiği söylentileri vardı fakat han type-r bunu hiç kabul etmedi
    Hondacılar belki kızacaktır ama geçme ihtimali epey bir yüksek. Peki bu Dub plaka olan Clio'da o bahsettiğim siyah, Lenso benzeri bir jant var mıydı?

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hondacılar belki kızacaktır ama geçme ihtimali epey bir yüksek. Peki bu Dub plaka olan Clio'da o bahsettiğim siyah, Lenso benzeri bir jant var mıydı?
    hayır full orjinaldı
    tabi beşiktaştan gittikten sonraki akıbetini bilmiyorum
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki o zaman devam edelim. Arabayı aldık, gidişi filan çok güzel, gitmesi gerektiği gibi gidiyor ama bazı yanlışlar var:

*Önceki sahibi arabayı çok kullandığı bir dönemde lpg bağlatmış. Atmosferik bir araba için harici beyin ve yazılımla kullanılmadığı sürece tabi ki hiç iyi bir şey değil. Ayrıca böyle bir arabayı lpg ile kullanmak, Ferrari'yi lpg ile kullanmak kadar mantıksız. Lpg ile 10000 km civarı kullanılmış ve kullanım şeklini bilemediğim için subapların ne durumda olduğunu da bilmiyorum.
    * Motorda çok fazla yağ birikintisi var, kaputu açınca arabadan soğuyorum.
    *Henk'e ait olduğu söylenen ama ne durumda olduğunu bilmediğim bir yazılım var.
    *Motor 205000 km'de. öncesinde nasıl kullanıldığı beni tedirgin ediyor.
    *Önceki sahibi şanzımanı yeni yaptırdığını sölüyor ama 2. vites üst devirde vites attığında cırtlıyor.
    *Ya lpg'den ya tesisattan, ya da arızalı sensörlerden kaynaklı olarak inanılmaz fazla yakıyor. Yol bilgisayarında şehir içi ortalama 18 litre filan gösteriyor. Bir Clio 172 için belki de dünya rekorudur. Clio'yu bilirsiniz, az yakması ile meşhurdur, normalde şehiriçi 9-10 litre civarı yakması gerekir.(Arabayı topladıktan sonra sabit hızda 4.8 litreyi gördüm)
    *Yürüyeni bitik durumda. Üstünde milattan önceki yıllardan kalma ve en az 2 sefer tamir görmüş sarı Koni amortisörler var, yine ikisi patlak. Arkalar Eibach sportline, önler kesik Vogtland. En ufak çukurlar evlat acısı gibi vuruyor. Salıncaklar bitik, sağ arka bilya ses yapıyor. Ayrıca uzun süre kullanılmadığı için 2 senelik arka lastikler çatlamaya başlamış. Tüm bunlara rağmen gayet iyi yol tutuyor.
    * Sağ tarafın boyası kötü, ön tampon ayarsızlığıyla, simetri hastalarını çileden çıkarır(Allah'tan tampon sıfır), tavanda güneş yanığı var.
    *Far ve sisler sıfır ama, zenon bağlandığı için mercekleri zayıflatmış. Önümü zor görüyorum.
    *Kenwood teybi var ama üstünde farklı farklı iki tane patlak hoparlör var.
    *Sol koltuğun yan desteğinde epey büyük bir yırtık var, yan destekler ölmüş, artık demire oturuyor. Ön direkler siyah alkantara ile kaplanmış, aracın orijinalliğini bozuyor. Düzgün bir paspas bile yok arabada.
    *Yan cam fitilleri paslanmış. Sağ taraf şişip camı çizmeye başlamış.
    *Muayene için derme çatma bir egzoz sistemi yapılmış. Arabayı sıktığı aşikar.
    *Davlumbazlar Allah'a emanet. Sol davlumbazın bir kısmı Carte Dor kabından yapılmış.
    *Hortumlar Lpg'den ötürü ek yapılmış durumda, üst hortum şişmiş, her an hayata veda edebilir.
    *Eşantiyon bir akü takılmış ama Clio'ya uygun değil. Kocaman bir start-stop aküsü var.
    *Direksiyonu tam tur çevirince kayış tecavüze uğramış gibi bağırıyor.
    *Klimada gaz yok. Belli ki bir yerlerden gaz kaçırıyor. Kaçağı bulmak için kaç defa boyalı gaz basıldığı belli değil.
    *Radyatörün çok iyi durumda olduğunu sanmıyorum. Soğutma kabı yeni değişmesine rağmen, rengi değişmiş.
    *Gösterge ampullerinin çoğu yanmıyor. Bagaj lambası kayıp, yerine led döşenmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki senin gibi deli bu arabayı ne diye aldı. Araba mı kalmadı memlekette? Demeyin bence, arabayı topladığım yaklaşık 6 ay boyunca neredeyse her gün bu soruyu sordum kendime. Bu konuyu biraz da genç arkadaşlara ibret olsun diye açtım. Araba toplamayı çok kolay sanıyoruz. Clio'ya harcadığım parayı duyan işi bilmeyen biriyse kıçıyla gülüyor. İmkanım vardı harcadım, imkanı olmayan adam, arabayı elinden çıkarma maksadıyla, tel maşa topluyor hemen elinden çıkarıyor. Sonraki sahibi de öyle yapıyor, sonraki de sonraki de... En sonunda arabanın da adı belaya çıkıyor.

Bir motor fotoğrafıyla bugünlük bitireyim.

Bundan sonraki mesajda mevzuya gireceğim
    Konu REHA tarafından (14-01-2019 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Takipteyim.
    Kesene bereket kardeşim.
    RS serisine gerekli ilgi alakayı gösterirsen evladiyelik olur.
    Sen bakma bilmeden etmeden part purt atanlara.

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keyifli sürüşler ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Yapılacak listesi bile arabayı almamak için yeterli ama araba toplamayı kafaya koyduysan zaten bu işi zevke dönüştürüyor

Merakla bekliyoruz.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

asmisinsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki o zaman devam edelim. Arabayı aldık, gidişi filan çok güzel, gitmesi gerektiği gibi gidiyor ama bazı yanlışlar var:

*Önceki sahibi arabayı çok kullandığı bir dönemde lpg bağlatmış. Atmosferik bir araba için harici beyin ve yazılımla kullanılmadığı sürece tabi ki hiç iyi bir şey değil. Ayrıca böyle bir arabayı lpg ile kullanmak, Ferrari'yi lpg ile kullanmak kadar mantıksız. Lpg ile 10000 km civarı kullanılmış ve kullanım şeklini bilemediğim için subapların ne durumda olduğunu da bilmiyorum.
    * Motorda çok fazla yağ birikintisi var, kaputu açınca arabadan soğuyorum.
    *Henk'e ait olduğu söylenen ama ne durumda olduğunu bilmediğim bir yazılım var.
    *Motor 205000 km'de. öncesinde nasıl kullanıldığı beni tedirgin ediyor.
    *Önceki sahibi şanzımanı yeni yaptırdığını sölüyor ama 2. vites üst devirde vites attığında cırtlıyor.
    *Ya lpg'den ya tesisattan, ya da arızalı sensörlerden kaynaklı olarak inanılmaz fazla yakıyor. Yol bilgisayarında şehir içi ortalama 18 litre filan gösteriyor. Bir Clio 172 için belki de dünya rekorudur. Clio'yu bilirsiniz, az yakması ile meşhurdur, normalde şehiriçi 9-10 litre civarı yakması gerekir.(Arabayı topladıktan sonra sabit hızda 4.8 litreyi gördüm)
    *Yürüyeni bitik durumda. Üstünde milattan önceki yıllardan kalma ve en az 2 sefer tamir görmüş sarı Koni amortisörler var, yine ikisi patlak. Arkalar Eibach sportline, önler kesik Vogtland. En ufak çukurlar evlat acısı gibi vuruyor. Salıncaklar bitik, sağ arka bilya ses yapıyor. Ayrıca uzun süre kullanılmadığı için 2 senelik arka lastikler çatlamaya başlamış. Tüm bunlara rağmen gayet iyi yol tutuyor.
    * Sağ tarafın boyası kötü, ön tampon ayarsızlığıyla, simetri hastalarını çileden çıkarır(Allah'tan tampon sıfır), tavanda güneş yanığı var.
    *Far ve sisler sıfır ama, zenon bağlandığı için mercekleri zayıflatmış. Önümü zor görüyorum.
    *Kenwood teybi var ama üstünde farklı farklı iki tane patlak hoparlör var.
    *Sol koltuğun yan desteğinde epey büyük bir yırtık var, yan destekler ölmüş, artık demire oturuyor. Ön direkler siyah alkantara ile kaplanmış, aracın orijinalliğini bozuyor. Düzgün bir paspas bile yok arabada.
    *Yan cam fitilleri paslanmış. Sağ taraf şişip camı çizmeye başlamış.
    *Muayene için derme çatma bir egzoz sistemi yapılmış. Arabayı sıktığı aşikar.
    *Davlumbazlar Allah'a emanet. Sol davlumbazın bir kısmı Carte Dor kabından yapılmış.
    *Hortumlar Lpg'den ötürü ek yapılmış durumda, üst hortum şişmiş, her an hayata veda edebilir.
    *Eşantiyon bir akü takılmış ama Clio'ya uygun değil. Kocaman bir start-stop aküsü var.
    *Direksiyonu tam tur çevirince kayış tecavüze uğramış gibi bağırıyor.
    *Klimada gaz yok. Belli ki bir yerlerden gaz kaçırıyor. Kaçağı bulmak için kaç defa boyalı gaz basıldığı belli değil.
    *Radyatörün çok iyi durumda olduğunu sanmıyorum. Soğutma kabı yeni değişmesine rağmen, rengi değişmiş.
    *Gösterge ampullerinin çoğu yanmıyor. Bagaj lambası kayıp, yerine led döşenmiş.

Şimdi diyeceksiniz ki senin gibi deli bu arabayı ne diye aldı. Araba mı kalmadı memlekette? Demeyin bence, arabayı topladığım yaklaşık 6 ay boyunca neredeyse her gün bu soruyu sordum kendime. Bu konuyu biraz da genç arkadaşlara ibret olsun diye açtım. Araba toplamayı çok kolay sanıyoruz. Clio'ya harcadığım parayı duyan işi bilmeyen biriyse kıçıyla gülüyor. İmkanım vardı harcadım, imkanı olmayan adam, arabayı elinden çıkarma maksadıyla, tel maşa topluyor hemen elinden çıkarıyor. Sonraki sahibi de öyle yapıyor, sonraki de sonraki de... En sonunda arabanın da adı belaya çıkıyor.

Bir motor fotoğrafıyla bugünlük bitireyim.

Bundan sonraki mesajda mevzuya gireceğim
    maltepe sahilde epeyce muhabbet etmiştik masallah aracınız cok güzel müdür yardımcılıgı devammi

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kesene bereket diyelim böyle özel araçların bu hale getirilmiş olması benim gibi araba severleri çok üzüyodur eminim

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devamı güzel gelecek gibi görünüyor beklemedeyim bende

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler