User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
88 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Deeperblack's DIY Garage

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Deeperblack's DIY Garage

İşlerin temposu ev koşturmacası çoluk çocuk derken çok zamandır sadece izleyici kaldım buralara.

Arada tek tük işler yapsamda paylaşmaya vakit ayırmakta sıkıntı oluyordu.
    Sağolsun Köroğlu başkan yine eski hevesimi yerine getirdi çokta destek oldu ilerde detaylarını anlatacağım.

Mümkün oldukça burada yaptığım işlemleri paylaşmaya çalışacağım.

İyi kötü yorumlarınızı eksik etmeyin.

Mart ayında 2 sene birlikte olduğum ve kullanmaktan çok keyif aldığım Seat Altea Freetrack aracımı sattım.
    Araç tr de çok az adette gelmiş. 4 çeker 2.0 TDi olması harika bir yol tutuş; şaşırtıcı düzeyde ıslak ve karlı zemin performansı gibi güzellikleri yanında
    BMN Motorun birçok kişinin korkarak yaklaşması ve çok tutulmaması gibi nedenlerden dolayı çözülemeyen birkaç basit sorun beni bezdirdi.

Bu eski arkadaş.

Hanımın aracıyla idare ederim mantığıyla güzel güzel takılırken bu arkadaş çıktı karşımıza.
    Daha önce hiç Ford sahibi olmamıştım bu ilk Ford um.
    Plastik aksam kalitesi, kablolaması ve fişlerin yapısı hoşuma gitti açıkçası.
    Koltukları salon koltuğu rahatlığında, iniş biniş inanılmaz rahat.
    Amerikan arabaları gibi tısır tısır yolda ilerlemeside aracı almama sebep oldu.

Kendisi Ford Focus C Max Model 2006 Model
    250k km de. Dizel - otomatik - Ghia donanımlı.
    Yürür aksamda yapılması gereken birkaç iş var. Onları zamanla halledicem.

Nasıl benimseyemediysem aldığım gün hiç fotoğrafını çekmemişim

Kaba temizlik sonrası ufak tefek işlerine giriştim hemen.

Camdaki stickerları kazıdım. Cama yapıştırılmış park sensörü göstergesini ayna üstüne alıp sabitledim.
    Yağmur sensörü kapağı tırnağı eğilmiş onuda düzeltip yerine oturttum.

Ayak aydınlatması için kullanılan normal ampuller yerine led ampullere geçtim.
    Beyaz çok iyi durmuyor ama eldeki malzemeyi kullanmak lazım

Yılların çamurunu yiyen plaka lambalarımızıda güzelce temizledik.

Artık plakamız aydınlandı.

Kırılan ayna mekanizmasını gri 5cm lik saç vidalarıyla tutturmuşlar. Hatta dışardan birtane 10cm e yakın bir vida atmışlarki söktükten sona baya uzun süre bakıştık kendisiyle.

Araç üzerinde biraz uğraştım ama baktım olacak gibi değil.Mecburen söküp atölyeye aldım.
    Vidaları tek tek söktüm. İç kısmından sabitledim. Açılan delikleride içlerine başka bir plastik parçayı eriterek kapttım.

Ayna motoruda arızalıydı onunda kopan kablolarını lehimledim ve mekanizmasını yağlayıp geri topladım.

Deliklerin kapanmış hali.

Ayna altlarındaki aydınlatmalar kullanılan lamba nedeniyle genelde duyları eriyor. Toparlamak için biraz uğraştım baktım olacak gibi değil. Kendinden mercekli baya önceden aldığım bu ledleri plastiği delip alttan yerleştirdim.

Güzel bi aydınlanma yaşadık. Fotoğraflarda ışık çok fazla görünüyor normalde o derece rahatsız etmiyor.
    Konu deeperblack tarafından (11-07-2023 Saat 02:37 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Gösterge camı aşırı çizik ve kirliydi. Elimde plastix vs. yoktu o nedenle sadece detaylı temizleyici ile 4-5 kez güzelce sildim.
    Biraz olsun kendine geldi.

Temizlik sonrası

Aracın sağ ön tarafı bi miktar üzgün duruyordu. Diğer taraftan yaklaşık 1.5 cm daha alçaktı.
    Söküp incelediğimizde sağlam bir çukur sonrası amortisör üst takozunun eğildiğini ve amortisörün patladığını hatta yayında deforme olduğunu farkettik.
    Bende komple yay-amortisör ve takozu yeniledim.

Ümraniye sanayide rot-balans ayarımızıda yaptık.

Çok daha stabil ve konforlu hale geldi sürüş.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanın içini süpürürken koltuk ayaklarının baya paslanmış olduğunu farkettim.
    Taban halısınıda hakkıyla temizlemek için koltukları söküp dışarı aldım.

Ciddi bir korozyon oluşmuş. Hızlıca tel fırçayla kazıdım. Sonrası ulaşabildiğim yerleri zımpara yaptım ve mat siyah spreyle 3 kat kurumasını bekleyerek boyadım.

Sonuç gayet iyi oldu. Vidalarıda ayrıca boyadım.

Koltuklar sökülüyken yan plastikleride detaylı temizleyici ile fırçalayarak temizledim.

Buda bitmiş hali.

Sıra geldi farlara. Farların durumu pek iç açıcı değildi. Daha önce dışardan bir kere parlatmayı denedim ama sonuç pek memnun etmedi.
    Bir sökelim bakalım dedik ve bingo. İç kromaj bölüm biraz uğraştırsada dışarı geldi. Burda en çok uğraştıran kısım far yükseklik ayarı motorunun sabitleme parçası oldu. Sökerken daha kolay olsada toplarken baya yordu. L şeklinde ince bir aparat yaptım ancak onunla çözüldü.

Üzgün farımız.

Buda dağınık farımız.

iç kısımlarını sildikten sonra tekrar zımpara ve koloroform buharı uygulamasıyla baya toplandı.

Bezin ucundaki siyahlığa dikkat.

Uç kısımlara girmek için bıçağın üzerine bez sararak ilerledim.

Bu arada bu farlarla boğuştuğum sıralar hava 10-12 derece civarındaydı. Kloroform cihazıyla baya savaş verdim.
    Kesin bozuldu - ısıtmıyo - buhar çıkartmıyo diye boğuşurken dur bi kapalı alanda deniyim dediğimde olayın havanın ısısından kaynaklandığını
    farkettim.

Araç üzerinde soğuk hava denemeleri.

Farı araç üzerinden söküp tekrar atölyeye aldım

Ve sonuç gayet tatminkar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunca senedir elime hiç polisaj makinası almadım. Artık zamanıdır deyip bir tane satın aldım. Taylan kardeşim saolsun yardımcı oldu. Arabada boyalı parçalar var ve boyası çok kötü durumdaydı. Tam deneme yapılacak araç budur diye düşündüm. Başlangıçta aşındırıcılığı düşük olan ve hızlı çözüm üreten slopes X20 ile başladım.

Tam başladım derken spot lambam arızalandı. E işi yarım bırakmak olmaz o kadar heves etmişiz. Hemen derme çatma bir spot lambası yaptım. Boş bir tenekeyi kesip içine uzun zamandır kenarda duran led xenon ampulu yerleştirdim. Görüntüsü aşırı kötü ama bir o kadar işlevsel oldu

İlk deneme için sonuç tatminkar oldu.

Kesin hare kalmıştır güneşte diye düşündüm ama hare bırakmadan yapabilmişim.

Şimdi farklı malzemelerle denemelere devam etmek lazım.
    Yaptıkça el alışkanlığı artıyor. Kaput - tavan gibi düz yerler daha kolay olur diye düşünürken tam tersi oldu. Yan kısımlar daha kolay uygulandı.

Bu arada detay işiyle uğraşan arkadaşlarıda tekrar takdir ettim.
    Gerçekten sabır ve tecrübe gerektiren vede stresli bir işmiş.

Heleki tam pastayı sürerken gelen o su damlası gözyaşı gibi çıldırtıyor gerçekten insanı.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi hoşgeldin,

Eski isimleri forumda görmek güzel oluyor valla

Dönüş konusu da gayet emek içeren bol uğraşlı fotoğraflarla olmuş okuması gayet keyifli oldu . Emeğine sağlık.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeklerinize sağlık.Araba resmen yeniden doğmuş.Farlar en çok işe yarayan kısım olmuş bence.Merakla takipteyiz
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vay vay yakışır kanka.. keşke birde youtube kanalı açsan ?

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi geri dönmene sevindim

Bende garaj yok şimdilik kapı önü, bir de iş yaparken ellerim kirli oluyor telefonu elime almak istemiyorum. Siz nasıl yapıyorsunuz

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Süper konu, zaten sürekli iletişim halindeyiz Birlikte forumdaki "otomobiller" konusunu "otomobiller ve dıy" olarak değiştireceğiz.

Ülkenin ekonomik şartları ve ustaların bizim gibi "kıl" adamları tatmin etmeyen iş yapış usülleri ve tabiki bireysel "kaşıntı" larımız bizi bu arabalarla daha da içli dışlı hale getiriyor.

Ben kendimde şunu keşfettim arabayı almak ve sökmek takmak bana binmekten daha çok keyif veriyor. Bir şeyler ortaya çıkarmak ya da "bildiğin arabaya" binmek kısmı gerçekten bireysel tatmin sağlıyor.

Yapılan işler çok güzel, gösterge için aslında matkap ucuna takılan ufak kafalar var onlardan edinsek çok güzel olabilirmiş.

Farları açmak gerçekten meziyet istiyor, c2 de farları kendim mercek yapmıştım çok meşakkatli olmuştu benim için.

Böyle dirsek teması gider elimizden geldiği kadar kendi göbeğimizi kendimiz keseriz hem keyif alır hem de malımıza değer katarız.

Bir süre sonra ya şurada bir lift de olsa ustayla hiç işim olmaz diye düşünmeye başlayacaksın

Keyifli konu devamı gelsin sürekli

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben cevap vereyim, ayda 1 kılıf ve ön cam koruması değiştiriyoruz

Bu foto işinin de keyfi ayrı, çekiyorsun kafanda cümleler şekilleniyor, foruma yazarken şunu da yazayım bunu da yazayım gibi.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Diyadin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bende garaj yok şimdilik kapı önü, bir de iş yaparken ellerim kirli oluyor telefonu elime almak istemiyorum. Siz nasıl yapıyorsunuz
    Aynen benimde öyle oluyor. Haftasonu arabanın komple göğsünü indirdim mesela ama tek foto çekmemişim. Aklıma bile gelmedi.

İş arasında fotoğraf çekmek filan ayrıca emek istiyor.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi yav fotoğraf açıklamalarını ilgili fotoğrafın öncesine koyar mısın litfen böyle çok karışıyor ortalık

ellerine sağlık, C-MAX muhteşem bir otomobil, özellikle direksiyonu muhteşemdir de 250binde hem dizel hem otomatik almak büyük cesaret, bir de mekanik sorunlardan bıktığın bir arabadan sonra, bahtın açık olsun güzel abim

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keyifle okuyacağımız bir garaj daha geldi emeğinize sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hoşgeldin,

Eski isimleri forumda görmek güzel oluyor valla

Dönüş konusu da gayet emek içeren bol uğraşlı fotoğraflarla olmuş okuması gayet keyifli oldu . Emeğine sağlık.
    Teşekkürler elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklerinize sağlık.Araba resmen yeniden doğmuş.Farlar en çok işe yarayan kısım olmuş bence.Merakla takipteyiz
    Teşekkür ederim.

Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vay vay yakışır kanka.. keşke birde youtube kanalı açsan ?
    Eyvallah brom. Youtube işi çok daha fazla zaman gerektiriyor malesef. Günde 4 saat uyuyla ancak bu kadarına yetişiyorum.

Alıntı Diyadin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Saolasın kardeşim. Telefon işi Kaan ın dediği gibi oluyor, gerçi ben her işlem sonrası deli gibi ıslak mendil vs. dezenfekte diyorum yavruyu ama kılıf çok çabuk yıpranıyor.

Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süper konu, zaten sürekli iletişim halindeyiz Birlikte forumdaki "otomobiller" konusunu "otomobiller ve dıy" olarak değiştireceğiz.

Ülkenin ekonomik şartları ve ustaların bizim gibi "kıl" adamları tatmin etmeyen iş yapış usülleri ve tabiki bireysel "kaşıntı" larımız bizi bu arabalarla daha da içli dışlı hale getiriyor.

Ben kendimde şunu keşfettim arabayı almak ve sökmek takmak bana binmekten daha çok keyif veriyor. Bir şeyler ortaya çıkarmak ya da "bildiğin arabaya" binmek kısmı gerçekten bireysel tatmin sağlıyor.

Yapılan işler çok güzel, gösterge için aslında matkap ucuna takılan ufak kafalar var onlardan edinsek çok güzel olabilirmiş.

Farları açmak gerçekten meziyet istiyor, c2 de farları kendim mercek yapmıştım çok meşakkatli olmuştu benim için.

Böyle dirsek teması gider elimizden geldiği kadar kendi göbeğimizi kendimiz keseriz hem keyif alır hem de malımıza değer katarız.

Bir süre sonra ya şurada bir lift de olsa ustayla hiç işim olmaz diye düşünmeye başlayacaksın

Keyifli konu devamı gelsin sürekli
    Saolasın kardeşim. Aynı frekansta olunca bir görüşme sonrası sanki yıllardır tanışıyormuş gibi rahatça iletişim kurabildiğim nadir insanlardansın.
    Ben ilkokuldaki bisiklet zamanında farkettim söylediğini. Binmekten çok yapmak keyif veriyor halada aynı şekilde devam ediyorum ve sanırım böylede gidecek.
    Ekonomik sebeplerden dolayı mı desem yeni nesilin öğrenme ve çalışma isteksizliği yüzünden oluşan çıraksız yaşamın verdiği zorluk mu desem bilemedim. Ustaya iş yaptırmak zaten apayrı bir meziyet.
    Malesef bizim millette genel sıkıntı sadece yapması gereken iş için bile dürtülmesi gerektiği heleki bizim gibi insanların taleplerine cevap vermeleri bir nevi imkansız hale geliyor.
    Lift kaşıntısı zaten uzun zamandır var. Zemine sıfır şöyle üstünede çim halı serer mis gibi izole ederiz. Daha esas macerayı paylaşmadım biliyosun. Vakit buldukça onuda paylaşıcam.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi yav fotoğraf açıklamalarını ilgili fotoğrafın öncesine koyar mısın litfen böyle çok karışıyor ortalık

ellerine sağlık, C-MAX muhteşem bir otomobil, özellikle direksiyonu muhteşemdir de 250binde hem dizel hem otomatik almak büyük cesaret, bir de mekanik sorunlardan bıktığın bir arabadan sonra, bahtın açık olsun güzel abim
    Fotoğraf açıklaması konusunda bende ikilemde kaldım. Yeni paylaşımlarda dikkate alıcam.
    250binde dizel otm. Cmax için şu yorumu bırakıyorum sana;
    “Belki de bu yüzden yalnızca cesurların işidir badana.”

Alıntı CüneytIşıkkent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keyifle okuyacağımız bir garaj daha geldi emeğinize sağlık
    Teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize emeğinize sağlık takipteyiz

R-13239 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstadım “asıl macerayı” bekleyerek geldim ama bambaşka bir şey çıktı karşıma. Ben de yakında bir macera ile dönüyorum, ilk fırsatta uğrayacağım yanına.

Allah yar ve yardımcın olsun abicim

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhteşem bir konu daha. Elinize sağlık gelişmeleri merakla bekliyorum.

Böyle bir iki fotoğraflara atlatıp geçince sanki çok kolay işlermiş gibi yazmışsınız ama o zorlukları bilen bilir far işi gerçekten büyük stres sıkıntı.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cumhur abi büyük büyük dedemin bir sözü ile hoşgeldin demek isterim.
    “ Big Dick Back In Town” .

Yap da biz de heveslenelim azıcık. En son seyyar atölye yapacağım kendime küçük bir hidrolik kriko, büyük küçük lokma seti, polisaj makinesi vs.

Bis in çok basit elektrik işleri var ustalardan bezdim en son kendim girişeceğim. Sen az paylaş abi ben de geleyim senin izinden.
    Arif Işık - Her Türlü Halı Kilim Travel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...

Bu arada bu farlarla boğuştuğum sıralar hava 10-12 derece civarındaydı. Kloroform cihazıyla baya savaş verdim.
    Kesin bozuldu - ısıtmıyo - buhar çıkartmıyo diye boğuşurken dur bi kapalı alanda deniyim dediğimde olayın havanın ısısından kaynaklandığını
    farkettim.
    10-12 derecelik havayı nerde buldunuz, konum atın lütfen, yanıyoruz biz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler