User Tag List

Sayfa 1/13 12311 ... SonSon
240 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Peugeot 107 Otomatik / Mini restorasyon MMT hakkında bilgilendirme.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Peugeot 107 Otomatik / Mini restorasyon MMT hakkında bilgilendirme.

Aslında bu araç için yeni konu açmayacaktım ama diğer konu da bilgiler çok karman çorman oluyor o yüzden konu açayım istedim.

Hem de MMT onarım sürecinde yaşadıklarımı yaptıklarımı yapamadıklarımı paylaşıp ileride birileri okursa belki bir faydamız olur diye düşünüyorum.

İlk defa bir aracı ticari kaygı ile aldım hayatım boyunca. Bundan önce tüm araçlarımı keyfi olarak marka model tercihini özellikle yaparak almıştım.

Bu seferki araç garajda yaptığım işlerin boyutunu biraz daha ileriye taşıyacağım bir araç olacak.

Aracı şanzıman arızalı olarak aldım, araç aslında alt yapı olarak toyota / c1 ile aynı.

Piyasada bu alet peugeot 107 / citroen c1 / toyota ile aynı altyapıda 1KFRE Motorlu ve MMT / 2 tronic bir şanzıman var. Senso drive diye geçiyor bir sürü adı var.

Alet aslında şöyle çalışıyor, Mekanik bir şanzıman üzerinde bizim yerimize pedala basan bir aktüatör var, bir de vitesleri bizim yerimize 2 den 3 e atan ya da 4 ten 3 e düşüren vites seçici bir de ecu elbette.

Aracın hikayesi şöyle, forumdan @<a href="http://www.techturkey.com/forum/member.php?u=42681" target="_blank">mikelazi</a> abimde bu aracın citroen c1'i var.

Face de aracı görüyor ve beni etiketliyor. Aradık görüştük sahibiyle, aracı yaptıramamışlar, araç p0900 hatası veriyor. BU hata: Debriyaj Ayar Elemanı Devresi / Açık

Gözüm kesince ben bunu yaparım dedim ve biraderle birlikte gittik aracı aldık çekiciye yükledik geldik.

Araç 138 bin km de. Daha önce de c1 im olduğu için sağını solunu iyi biliyorum.

Kendi boya makinamız ile kontrol ettik, şasesi vs zaten gözle görünür yerlerde, bir hata görmedik. Boya olarak da 1 parça boya çıktı araçta. Fitillerin altı kapı içleri tertemiz kurcalanmamış Bir de aracın urban move olan dolu paket olması avantaj oldu.

Şaseler kuleler direkler vs düzgün ellenmemiş.

Elektrik tesisatı kurcalanmamış, ki burası benim için satın alma kararının temel noktasıydı.

Bolca kozmetik kusuru var, sağ arka kapı belki bir tadilat gerektirebilir kendi imkanlarımız ile çözemezsek. Fren disklerini mesela hurdacıya versek almaz o kadar kötü durumda

İçinin detaylı temizliğe ihtiyacı var, koltuklar çok toz pis içinde.

Motor içi çok pis temizlenecek ve elbette şanzımanı tamir etmem gerekiyor.

Bu aracı kendi araçlarımda olduğu gibi kafam rahat olacak şekilde toparlayıp uzunca bir süre arıza vermeyeceğine kanaat getirdiğimde satacağım.

Belki bu yeni bir ticari girişimin ilk adımı olur. Tüm süreci burada paylaşacağım,

Mmt şanzıman ile ilgili yeteri kadar türkçe kaynak bulamadım. Bu konu belki birilerine fayda sağlar, Arabanın yıkama sonrası cilalı fotolarının olduğu değil bol bol kirli paslı tamir onarım içeren bir konu olacak.

Öncelikle aracın bize geçmeden önceki fotoları ile başlayalım.

Akü alt tablası arabanın içinde,

Araba 2 aydır ağaç altında kalmış, toz pislik içinde.

Sürücü koltuk tabanı o kadar yağ kir içinde kalmış ki güzel bir temizlik gerekecek oraya.

Kapı içleri ve araç içi genel olarak kötü durumda, arka koltukta da 1 tane büyük sayılabilecek bir delik var. Bunu sevmedim. Şanzıman arızasından daha çok üzdü beni.

İçi temizlenince güzel olacak çünkü derin hatalar yok gösterge de direksiyon da döşeme de vs.

Aracı attık çekiciye gönderdik eve. Bu arada aracı trafikten çekme işi çok kolaymış. Plakaları söküp notere gitmek yetiyor.

Çekiciden indi yerine çektik, başına geleceklerden habersiz bekliyor

Sağ ön farı daha önce değişmiş, Enteresan şekilde 2 far da valeo olmasına rağmen sağdaki sapsarı olmuş.

Sünger ve cilalı oto şampuanı ile daldım güzel ce 2-3 tur tüm panelleri yıkadım.

Boya üzerinde elle hissedilen bir pürüz var sanırım ağaç altında kalmasından kaynaklı. 3000 kum zımpara üzerine polisaj yapmayı deneyeceğim.

Verniği çok da inceletmeden boyayı düzeltemeye uğraşacağım. Güneş yanığı ve vernik atması yok o açıdan iyi.

Aracın sol tarafı çok düzgün, sağ tarafında arka kapıda bir ufak boya derdi var, ön sağ kapıda da boyluboyunca pasta ile çıkacağını düşündüğüm bir iz var.

ufak tefek rütuşluk yerler var. Aracın boyasına bayıldım bu arada çok güzel simli bir siyah. Ki ben siyah arabadan nefret ederim genelde

Bu jantlara gerçekten bayılıyorum. Çok güzel jantlar.

Far yıkamayla baya kendine geldi, zımpara polisaj derken sol ile eşitlenir gibi duruyor. Bu arada tampon boayanmış ama ışığa göre ton farkı var.

Elimde citroen in orj servis cihazı olan lexia var, hemen bağladım araca. şase no girdik bağlantıyı kurduk enteresan şekilde arıza yakmıyor.

Vies kolunu e / r gibi konumlara getirdiğimde ekranda değişimi izleyebiliyorum. Ama şanzıman da kimsecikler yok.

Bu aşağıdaki arkadaş bizim yerimize debriyaj pedalına basıp baskı ile plakayı ayıran abimiz.

Bunun az sonra göreceğiniz üzere bir motoru var ve bu motor kömür tozu nedeniyle genel olarak arızalanıyor ve çok akım çektiği için şanzıman beynine zarar veriyor.

Bu arkadaş da vitesleri bizim yerimize 3 ten 2 ye çeken 2 den 3 e atan arkadaşımız. Biz vites kolunda ileri geri yaparken aslında sinyal gönderiyoruz sadece, mekanik olarak vites kutusuna bağlı bir halat yok.
    (fotoğraflar temsili)

İlk önce aktüatörü aldım araç üzerinde, akü tablasını sökünce altta 3 tane 13mm cıvata ile şanzımana bağlanıyor.

Bunun arıza yapmasının 2 büyük nedeni var.

1. si zamanla kömür tozları kollektörün arasına dolup yüksek amper de akım çekmesine sebep oluyor ve ecu arızalanıyor.

2. si bunun döndürdüğü sonsuz bir dişli var (Adı wormwagner mış çok havalı ) o dişlinin oturduğu yataklarda flanşlı burç lar var.

Çok bilmiş gibi yazıyorum ama hayatımda ilk defa flanşlı burç lafını bu aleti sökünce öğrendim çaktırmayın.

Neyse ben tabi durmadım bunu söktüm dağıttım, toz moz yok. Kollektör de kararma vardı onu da 2000 kum zımpara ile hallettim.

Rulmanlarını kontrol ettim gayet sorunsuz. Üzerinde 2 tane NSK marka 608zz ve 638zz kodlu rulman var.

Sonra dedim kömürleri değiştirelim aldım malzemeyi gittim elektrikçiye, dedi macera arama bunda bişi yok beni geri gönderdi.

Bu arada bu aletlerin tamir takımı satılıyor ebay da falan TR de ben bulamadım.

Tamir takımı:

Kollektör üzerinde (kömürün bastığı yer= kollektör) bakır kısım kömür tozu olursa da dert, başka bir motor için kontrol ederseniz aklınızda olsun.

Sonra bu tamir takımı olmayınca atladım gittim rulmancıya.

Aşağıdaki arkadaşın faydalı paylaşımından burçların teknik çizimini buldum

P0810 kodu ve MMT Şanzıman Robotu Tamiri Hakkındaki Deneyimlerim

Rulmancı dan malzemeleri aldım geldim. (foto da 638zz yok bu gün teslim olacak)

Biraz da aktüatör denen alet nedir ne işe yarar ona bakalım. Bu arada hayatımda ilk defa bir aktüatörü söktüm dağıttım ve toplayacağım.

Ben den sizin gibi ilk defa görüyorum desem yalan olmaz.

Şimdi bu güzel aletin yaptığı iş temelde bizim yerimize debriyaj pedalına basmak. Zira bahsettiğim gibi araçta aslında mekanik manuel bir şanzıman var.

Peki nasıl çalışıyor, teorik olarak bahsedeyim tekniğine vakıf değilim.

Beyinden (ECU) gelen sinyale göre bir üst vitese geçeceğim ya da bir alt vitese geçeceğim diyerek baskı ile plakayı ayırıyor.

Şu arkadaş güzel izah etmiş görsel de var izlemekte fayda var.

Soldaki yuvarlak dişli yukarıda fotoları olan aktüatör motoru tarafından sağa ve sola döndürülüyor ecu dan gelen sinyal ile.

Sonsuz dişli bu çarkı döndürürken ucundaki ince mil gidiyor şanzıman üzerindeki kolu ittiriyor ve baskı ile plakayı ayırıyor.

İçerideki kalın yay da kuvvetle muhtemel bu çarkın ve aktüatör motorunun gücünü artırıcı bir etki yaratıyor. Az güçle çok itme kuvveti gibi düşünebiliriz.

Şimdi bunun nesi bozuluyor oraya gelelim.

Alttaki görselden görüleceği üzere çarkın içinde hareket ettiği flanşlı burç lar hareket ede ede artık ömrünü tamamlamış.

Ben bu aktüatörü dışarıda araç aküsü ile çalıştırdım normal çalışma da 15a sigorta bağladım ve o sigorta atmadı. Ama hem öğrenmek hem de kurcalamak adına söktüm dağıttım.

Başımıza ne geliyorsa da meraktan işte burçları buldum sanayide, ama boyları uzun geldi. Üst kısımdaki çap da fazla geldi 2mm kadar.

Tornacıya gittim kem küm etti yapmak istemedi. Takograf tamiri yapan bir arkadaşım var (Bu arada reklam teknikis54 mutlaka takip edin) ona gittim, ondaki tezgah üstü taşlama ile ufak ufak malzemeyi erittik istediğimiz kıvama getirdik.

Tabi garaja da lazımdı bu malzeme den ben de bir tane sipariş ettim haftaya gelir, sonraki burçları (seçici içindekileri) ben ayarlayacağım.

Burca biraz yakından bakalım, bu meretlerin için sürtünmeye dayanıklı olması için TEFLON ile kaplanmış durumda. Bu artık ömrünü tamamlamış.

Üst kapaktaki burc'u 8mm lokma ve çektirme ile sorunsuz çıkardım. Ama aktüatör içindeki burç maalesef biraz uğraştırdı.

Burçların çapı 12.1 mm civarında

Buraya kadar aktüatörü dağıttık, rulmanlarında sorun yok o yüzden onları yenilemiyorum.

Burçları değiştirip ısıya dayanıklı gres ile burayı toplayacağım. Bunun toplarken videosunu çekebilirsem eğer buraya atarım.
    Konu KÖROĞLU tarafından (04-08-2023 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: değişiklik2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Parça toplamaya söküp takmaya devam.

Aktüatörü hallettikten sonra vites seçiciyi de söktüm. 107 için söküm aşaması şöyle 5 tane üstten sökülen 13mm cıvata var.

Ön sağ tarafında da alttan sökülen 1 tane cıvata var. Toplam da 6 adet cıvata ile söküp çekerek çıkartabiliyorsunuz vites seçiciyi.

Bu ara da ECU 07.08.2023 tarihinde tamir oldu ve kargoya verildi, konya dan bize ulaşmak üzere yola çıktı. Sanıyorum bu gün bizde olur.

Vites seçici ve seçici üzerindeki motorlara göz atalım.

Öncelikle ilk baktığım yer seçici üzerindeki dişliler oldu, fiziksel bir deformasyon görmedim bu alanda. Zaten bu dişliler üretim yapısı ve malzeme dayanımı gereği kolayca deforme olacak ürünler de değil.

2 tane motor var bunlardan bir tanesi seçici üzerindeki mil'i yukarı kaldırıp aşağı indiriyor, diğeri de mili kendi ekseni etrafında döndürüyor.

Motoru söktüğümde karşılaştığım manzara, bolca kömür tozu.

diğer motordan o kadar çok toz çıkmadı,

temizledik güzelce,

Motorun dış kabuğunu oluşturan mıknatısları içeren kısımda da tozlar vardı.

Bu manzara tamamen temizlendi, motoların içlerini ve dışlarını temizledim gayet iyi oldular.

Sonra kargodan gelen çeyizleri açtık alınanlar,

Baskı balata Aisin marka, @mikelazi bunu önerdi iyisi budur diye. Yarı fiyatına da vardı başka markalar ama içimize sinmezdi öylesi.

Fren disk ve balataları geldi.

Yağ hava polen filtresi geldi, karter tapasını artık sanayiden alırım onu unuttum almayı.

lazım olursa birine AISIN KT-322C

Silecek harap durumdaydı onu da hemen değiştirdim.

Disk ve balataları braxis aldım, onun da kodu AE0023

Kapı kollarına KROM kapama aldım, c1 imde vardı ama o beyaz olduğu için kötü duruyordu. Bu alet hem siyah hem de tamponun ortası kendinden kromaj lı. Güzel bir birliktelik olacak diye düşünüyorum.

Sonra peugeot servisinden bir usta ile tanıştık, kendisi dışarıya iş de yapıyormuş. Oldukça uzun sayılabilecek tecrübesi olması ben volanı da taşlatacağım dediğimde tabi onu taşlatmadan olmaz demesi de ayrıca hoşuma gitti anlaştık arabayı bu gün çekici ile göndereceğim.

Ecu geldiğinde seçici ve aktüatörü alıp gideceğim beraber takacağız. Öğretme işini de birlikte yapacağız bana da öğretecek işi, o konuda da destek olurum demesi ayrıca bir avantaj.

Çünkü bu aletin mekanik kısmı tastamam olsa da o öğretme / alıştırma işi yapılmadığında araç hareket etmiyor. Oradaki bilgi çok kıymetli açıkçası, bunu da öğrenecek olmak güzel.

Teorik olarak biliyorum zaten ama saha da hayata geçirmek her zaman farklı oluyor bu tür işlemler için.

Sonra da koltukları söktüm, araç usta da baskı balata değişirken ben de boş durmam koltukları temizlerim dedim.

Koltuklar %99 güzel durumda sadece pis. Bir de arka koltuğun oturak kısmında bir delik var, oraya bir onarım deneyeceğim, mevcut halinden iyi olacak diye umut ediyorum.

Konu KÖROĞLU tarafından (08-08-2023 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: ASD

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    revize 222222

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    revize 333333

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi hayırlı olsun.
    kız arkadaşıma c1 aldık eylül ayında. içine android ekran taktım gayet güzel oldu.

şanzımanda titremesi var hatta sallaması var ilk soğuk çalışmada, bu konuda bir fikrin var mı? yakın zamanda bi şanzımancıya götüreceğiz , senden fikir alayım dedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi hayırlı olsun.
    kız arkadaşıma c1 aldık eylül ayında. içine android ekran taktım gayet güzel oldu.

şanzımanda titremesi var hatta sallaması var ilk soğuk çalışmada, bu konuda bir fikrin var mı? yakın zamanda bi şanzımancıya götüreceğiz , senden fikir alayım dedim.
    Şanzıman yağı değiştirip giderim ben olsam şanzımancıya, yağ ile çözülür gibi geldi bana.

Bir de volan ihtimali var ama emin olamadım.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine okurken stressten kafamı kasiyacagim bir konu bir okadarda zevkli. Umarım satarken emeginin karsiligini alirsin simdiden kolay gelsin emegine saglık.

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu takipteyim, benim sandero nun şanzumanda benzer prensipte bir tırsmadım değil
    Youtube kanalım: www.youtube.com/@ardaguven

deeperblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ooo bende diyorum başkanın sesi soluğu neden çıkmıyor. Ellerine sağlık. Yine arşivlik çalışmalar başlamış.

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şanzıman yağı değiştirip giderim ben olsam şanzımancıya, yağ ile çözülür gibi geldi bana.

Bir de volan ihtimali var ama emin olamadım.
    bide kalibrasyon yapılabilir. Toyotanın techstream programıyla yapılabiliyordu. Citroende nasıl bilmiyorum

hayırlı uğurlu olsun abi
    benim hanımın memleketinden almışsınız. çekici üstündeki fotodaki yerden çevre yoluna bağlanıyorum ben de. az gerisinde kocaman bi cami var, biraz daha geride kanal boyu yürüyüş parkı var. arabanın alındığı yer de anladığım kadarıyla çarşıya yakın konumlarda

bozüyükte kullanıldıysa küçük yer abi, çok kazası belası olmaması normal. sakin şehir. bayaaa da serin gelmiştir gölgesi
    Yaptıklarımızı ve yapacaklarımız için inceleyebilirsiniz

youtube.com/kaankara

www.instagram.com/tosi_mitology/

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağı solu oynanmış olacağına böyle olsun daha iyi abi.Özellikle elektrik tesisatı oynanmışsa.Hayırlı olsun abi
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine okurken stressten kafamı kasiyacagim bir konu bir okadarda zevkli. Umarım satarken emeginin karsiligini alirsin simdiden kolay gelsin emegine saglık.
    Bu adım adım mmt nasıl hallolur konusu olacak ya da günün sonunda hasancan a gidip bize bir s...çma hikayesi anlat için güzel bir veri de olabilir bakacağız

Tamamen kendimi geliştirme amaçlı bir operasyon, ticari girişim vs vs. Bakalım yaşayıp göreceğiz.

Alıntı mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu takipteyim, benim sandero nun şanzumanda benzer prensipte bir tırsmadım değil
    Benzer mantıkla çalışıyordur muhtemelen, ama incelemek lazım. Bunun altından kalkalım mantığı kavrayalım destek lazım olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Alıntı deeperblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ooo bende diyorum başkanın sesi soluğu neden çıkmıyor. Ellerine sağlık. Yine arşivlik çalışmalar başlamış.
    Ya valla aşırı hızlı oldu her şey, ilan geldi konuştuk anlaştık aldık geldik Umarım altından kalarız, şuan önümde 2 tane flanşlı burç bana bakıyor

Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bide kalibrasyon yapılabilir. Toyotanın techstream programıyla yapılabiliyordu. Citroende nasıl bilmiyorum

hayırlı uğurlu olsun abi
    benim hanımın memleketinden almışsınız. çekici üstündeki fotodaki yerden çevre yoluna bağlanıyorum ben de. az gerisinde kocaman bi cami var, biraz daha geride kanal boyu yürüyüş parkı var. arabanın alındığı yer de anladığım kadarıyla çarşıya yakın konumlarda

bozüyükte kullanıldıysa küçük yer abi, çok kazası belası olmaması normal. sakin şehir. bayaaa da serin gelmiştir gölgesi
    Aynen bozüyükten aldık aracı, sen de tam mekanı biliyormuşsun Kanal boyu falan çok hoş yerler güzel bir yer beğendim ben. Çarşıya da 2-3 km falan sanırım.

Citroen de lexia ile yapılıyor. Diagbox 9.91 var bende onda öğretme modu var. Ecu gelsin ben de şanzımanı söküp baskı değiştirip volan taşlayım sonrasına bakıcaz artık.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaptıklarınız ansiklopedi okur gibi okuyorum..Bu işlerin sonunda büyük ihtimalle sanayide bir garaj gelecek gibi duruyor

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ooo bu güzelmiş bundan bi tane de ben alayım
    Kolay gele
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eyüp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaptıklarınız ansiklopedi okur gibi okuyorum..Bu işlerin sonunda büyük ihtimalle sanayide bir garaj gelecek gibi duruyor
    Dükkan bakmadım desem yalan olur, ama bana sanayi de bir dükkan çok ağır gelir kira olarak. Ben 3.5 metre kadar tavan yüksekliği olan atıl bir yer arıyorum lift koyabilmek için.

Ama istenen kiralar çok yüksek, keyfi olarak araba koymak için aylık olarak o masrafa katlanmak manasız olur. Bu araçla işte bi kendimizi deneyeceğiz neyi ne kadar yapabiliyoruz, ilk mesajda da yazdım tamamen ticari kazanç odaklı bir şekilde satın aldım. Ha tabi bu demek değil ki yalap şap iş yapacağız.

Önce bizim içimize sinecek kendimiz kullanacak seviyeye getirip satacağız

Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ooo bu güzelmiş bundan bi tane de ben alayım
    Kolay gele
    Konuyu takip et bittiğinde oturup konuşalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. Mesaj güncellendi, aktüatör bakımı ve vites seçici motorları temizlendi.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    detaylı işleri uzun uzun okumanın keyfi bir başka
    eline sağlık

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi şahsi fikrim mesajlara revize yapmak yerine eski konundaki gibi yeni mesajla gelişmeleri paylaşman. Zira 50 yıl sonra konuya girip ilk defa okuyan giren için belki işe yarayabilir ama güncel takip edenler için geri çıkıp mesajı bulup bir daha okumak çok süper bir deneyim sayılmaz Diğer türlü güncellemeler arası muhabbetleri okuyarak devam ediyorsun bütünlük hiç bozulmuyor falan, daha keyifli

Eline sağlık, +rep

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi şahsi fikrim mesajlara revize yapmak yerine eski konundaki gibi yeni mesajla gelişmeleri paylaşman. Zira 50 yıl sonra konuya girip ilk defa okuyan giren için belki işe yarayabilir ama güncel takip edenler için geri çıkıp mesajı bulup bir daha okumak çok süper bir deneyim sayılmaz Diğer türlü güncellemeler arası muhabbetleri okuyarak devam ediyorsun bütünlük hiç bozulmuyor falan, daha keyifli

Eline sağlık, +rep
    Bunun ikileminde kaldım çok, DIY konumda çok bölük pörçük oldu orası, ama onun da tadı fotoroman gibi her sayfa da ayrı hikaye.

Yeni mesajla devam fikri bana da sıcak geldi öyle devam edeyim, öneri için teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler