User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
82 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Aile Boyu Crossover OUT, SUV in

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aile Boyu Crossover OUT, SUV in

fotoğraflar güncellenmiştir.

Selamlar herkese!

Yakın bir zamanda sevgili yakıt cimrisi Renault Kadjar'ımızın ( buradan bakabilirsiniz : http://www.techturkey.com/forum/otom...rossover_.html) konsunu açmış,siz değerli TechTurkey ailesinin beğenisine sunmuş idim ancak az yakıt sarfiyatı, yeni ve sorunsuz oluşu, yeterince sanayiye gidememe gibi problemleren dolayı Renault Kadjarımı satıp, yerine bu benzin canavarını almış bulunmaktayım Evden çıkmak; "aşkım benim sanayiye gitmem gerekiyor" gibi bahaneler ile artık oldukça kolay! Üstelik uzun bir süre DIY şeyler yapacağım, sanayide uzun vakitler geçireceğim, bol bol arıza yaşayacağım için, benim de kendime ait progressive (zamanla yazıp ilerletebileceğim) bir topic'im olacak! Vay be.

Konuyu detaylı bir şekilde doldurmayı düşünüyorum. Aracı alalı uzun bir zaman olmadı elbette, araç hakkında yeterli bilgi sahibi değilim, ancak bu başlık altında tüm tecrübelerimi paylaşmak istiyorum,ki aynı kategoride SUV almak isteyen arkadaşlarımız olursa onlara da aydınlatıcı olsun. Benim gibi bu araçları almayı düşünen, ancak bir türlü cesaret edemeyen oldukça fazla sürücü olduğunu düşünüyorum. Bunun yanı sıra, aracı alalı yaklaşık 1 hafta olacak, bu süre zarfında bu araçlarla ilgili bir çok kaynak okudum, okumaya devam ediyorum, sorularınız olursa onları da yanıtlamaya çalışırım.

Öncelikle araçtan bahsedeyim. Araç Doğuş çıkışlı, 2007 model, 957 kasa kodlu 3.6 litre V6 290 hp motora sahip Cayenne. 187.000km'de temiz diyebileceğim bir kondüsyonda, standart donanım ve opsiyon olarak ön arka park sensörleri, bixenon farlar, led arka stoplar, tam otomatik dual zone klima, PDCC* (Porsche Dynamic Chassis Control) , Airmatic, comfort paketi ( araç içi ambiyans ışıklandırması, ışıklı kapı eşikleri, elektrikli hafızalı koltuklar, sağ aynanın park halindeyken aşağı inmesi gibi özellikler ) dışında bir de panaroma roof var. İç döşeme taba, dışı moonrock? renginde. Üzerinde Panemera RS Spyder'lerin jantları mevcut, lastik olarak da henüz sıfır Michelin Pilot Sport SUV 'lar var. Lastik ebatları 275/45/20. Sizin de dikkat edeceğiniz gibi gözüme kötü gelen bir tek direksiyondaki siyah tuşlar ( normalde taba rengi olmalıydı ) , onları değiştirmek ilk işim olacak. Sahip olduğu halde benim gibi bilmeyenler olabilir, ki kullanım klavuzunu okumasam, aklıma gelmezdi, bagaj kapağının camı sileceğin topuzundaki tuş ile açılabiliyor.

955 kasa (ilk çıkan, facelift olmayan Cayenne) sevmediğim için 3.2 V6'ları direk elemiştim. Daha büyük motorlarda ( 4.5 - 4.8 V8 ) alınabilecek araç bulamadım,kimisinin fiyatı pahalı geldi, 955 kasa da dediğim gibi almak istemedim , bu noktada aldıktan sonra araştırıp öğrendiğim bir detayı paylaşmak isterim, benim için önemli değil ama özellikle Cayenne S isteyenlere yardımcı olabilir; sahibinden.com üzerinde Cayenne 3.6 S kategorisi mevcut,fotoğraflarda da göreceğiniz gibi benim aracın da arkasında Cayenne S yazıyor. Okuduğum ve araştırdığım kadarıyla 3.6 motorlarda Cayenne S diye bir araç yok, S sadece 4.5 motor mevcut, ancak ülkemizde neden böyle, sahibinden üzerinde neden 3.6 S kategorisi var bilmiyorum. Sonuç olarak aracı Cayenne S diye alacak bir sürü insan olabilir, onlara da bu aydınlatıcı notu eklemiş olayım. Yani araç Cayenne S değil, Cayenne. Artık logoyu sonradan mı eklediler, yoksa bunlar Doğuş'ta bu şekilde mi satıldı bilemiyorum..

1 haftalık beraberliğimin ilk gününü bakım yaparak geçirdim. Bakımda aracın bütün sıvıları (yağ,diferansiyel,hidrolikler, PDCC sıvısı, yıkama suyu vs. aklınıza gelebilecek tümü), tüm filtreleri değiştirdim. Bakım için Bostancıdaki VW Tech'e gittim. Bakım ücreti 2500 TL tuttu. Totalde yaklaşık 400 km yol yaptım. Bunun 200 km'si şehir dışı diyebileceğim İzmit - Kartepe - Sapanca rotasında oldu. Kalanı şehir içi. Ortalama yakıt tüketimi görebildiğim kadarıyla şehir dışında 100 km/h süratle gitmeye çalışarak 10.1 e kadar indi. Şehir içi karışk kullanımda ise 14-15 civarında. Yakıt deposu 100 lt olarak yazıyor ancak fullediğimde sadece 84 litre yakıt alabildi. Araç kullanım klavuzuna göre 100 litrenin 12 litresi yedek depo. Fakat bu yedek depo nasıl doluyor, henüz onu bilmiyorum.

Neden Cayenne sorusuna gelirsek, aslında uzun zamandır bu tarz bir araç düşünüyordum. Yaşları, kilometreleri ve g*tümun yememesi sebebiyle karar vermek oldukça zor oldu. Sonuçta yep yeni aracımı satıp 12-15 yaşında, problem yuvası araçlara bakıyordum. Yazlığa gittikten sonra özellikle yolları bozuk yerlere de girmeye başlayınca, Kadjar'dan iyice soğudum. Araç çok az yakıt tüketiyor ve oldukça teknolojik idi, ancak malesef konfor ve ebat olarak yeterli değildi. Özellikle 19" jantlar yüzünden beton gibi olan süspansiyonlarından feci şikayetçi idim. Bu şikayetler üzerine kuzenimle oturduk , eski defterleri (sahibinden üzerinden favori araçları ) açıp yine tek tek bakmaya başladık. Yine hatırlayanlarınız olacaktır, 80.000 TL'ye SUV adında bir konu açmış, burada özellike VW Touareg'ler hakkında bilgi sormuştum. Uzun uzun Touareg baktım. Makyajlı 3.0 TDi BMT kasaları çok daha beni cezbediyordu çünkü nispeten yeniydi, teknolojik idi, ve dizeldi. Ancak fiyat olarak yüksektiler. Sonucta aynı kilometrede, sadece birkaç yaş daha düşük araçlara 200 - 230 bin TL vermek bana saçma geliyordu. Kadjarı verip üzerine para vermeme derdindeydim. Cayenne'ler aklımda yoktu açıkçası. Porsche olduğu için parça fiyatları vs. o yüzden hiç aklıma gelmemişti. Tatilde bir sabah @enesy arkadaşımızın bu aracı bana atıp "çok iyi durmuyor mu" sorusuyla aracı ilk görüşte beğendim. Duruşu, tipi falan tam istediğim şekildeydi. Heybetli, gösterişli ve prestijliydi. 4 çeker performansı iyi bir araçtı. Evet donanım olarak boştu belki, ancak hem aradığım kriterlere uyuyor, hem de marka imjaı daha yüksek bir araçtı. Üstelik alırken üstüne para vermem de gerekmiyordu.

Peki mutlu muyum, pişman mıyım, tatmin etti mi, beklentileri karşıladı mı? Bu sorunun cevabını vermek için çok erken, ancak genel olarak yukarıda saydığım , ve aradığım kriterleri karşıladığı için memnunum şu an. Konfor anlamında elbette sattığım Kadjarımdan çok çok üstün, ancak beklediğim kadar da pamuk değil. Otobanda falan gerçekten rahat, ancak çukurlarda direk hissediyorsunuz herşeyi. Belki jant ebatından kaynaklı bir durum da olabilir, emin değilim.Biraz sert bir araç sayılabilir. Yol tutuşu oldukça iyi, en azından dağ yollarında ve otobanda deneyimlediğim kadarıyla. Gidiş olarak müthiş değil, hatta bence hantal. 0-100 7.8 sn olması gerekiyor, 2.5 tonluk kasaya bu motor anca yetmiş gibi. Ses olarak gerçekten çok keyifli, özellikle Sport tuşuna bastıgınızda egzozun sesinin daha da artması çok çok tatlı. İç mekan kaliteli, fakat 2007 model araçtan beklenmeyecek kadar boş bir donanımı var. En azından cruise control falan olsaydı diye aklından geçiriyor insan. ( neyse ki sonradan eklenebiliyor.) ... ha bir de tavan rayları yok, satın almam gerekiyor, sorduğum kadarıyla 2000 TL civarı bir fiyatı var, bu yüzden var olan port bagajımı şu an için kullanamıyorum. Multimedia yok, aslında benim için en önemli şeydir bir araçta multimedia, bunda aux yok, usb yok, bluetooth yok, hiçbirşey yok. Sadece radyo ile yaşamayı öğretiyor insana (haksızlık etmeyeyim, DVD player var, sağ yolcu koltuğu altında.)

1 haftalık süreçte bir defa arıza ile karşılaştım bu arada, "chassis system faulty" uyarısı verdi bir defa, fakat airmatic ve sürüş modları sorunsuz çalışıyor. Araştırdığım kadarıyla %90 akü problemiymiş, aküyü yenileyip bir bakacağım, veya air sistemi bir yerden hava kaçırıyor ve airmatic gerekenden daha yavaş indirip kaldırıyor. Seviye sensörü de bozulmuş olabilir,ki bu senaryoda en kötü seçenek bu olur. Üstüne yaklaşık 200 km yol yaptım, bir daha vermedi arızayı ancak kontrol ettireceğim.

Aracı almadan önce mekanik kontrolde de genel olarak motor/yürüyen aksamında bir sıkıntı görünmedi. Motorda su kaçağı var dendi, ancak bakımda su kaçağı olduğuna dair herhangi bir izle karşılaşmadık. Bir yerden kaçırmış bir ara, oraya iz yapmış su lekesi vs. o kısımlardaki parçaların siparişini verdim, beklemedeyim. Airmatic olan bir araç tercih edecekseniz, aklınızda olsun, airmatic süspansiyonlarının oem olup olmadığını kontrol edin. Aklıma geldi şimdi liftteyken bakmıştım.

*PDCC : Bu da aracın sport - comfort ve normal ayarı dışında yol koşullarına göre şasiyi ( süspansiyonları falan ) kendi ayarlama durumu. Virajlardaki manevralar sırasında oluşan yanal gövde hareketini azaltan aktif bir yana yatma önleme sistemi. Buna ek olarak, bozuk zeminlerde aracın yanal dengesizliğini minimuma indirir. PDCC olup olmadığını anlamak için, orta konsolda airmatic kontrollerinin altında PDCC yazıyor olması gerekiyor. Airmatic yoksa PDCC zaten yok, ancak airmatic varsa yine check etmek gerek.

Zaman içinde konu altında okursunuz, mutlu mu devam ediyorum yoksa saç baş mı yolduruyor göreceğiz.

Sizleri şimdilik fotoğraflarla baş başa bırakayım, sorularınız olursa yanıtlamaya çalışacağım..

Sevgiler.

Konu .::EmrE::. tarafından (10-05-2020 Saat 13:28 ) değiştirilmiştir.

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun carma da ki araç sanırım.Mekanik garaj da paylaşmıştı bakımdayken.Orada ne gibi işlemler yapıldı? Kuzen de aynısı var düz 1 yakıyor diyor normal kullanımda..Genel olarak 2.araç olmadan binilmeyecek bir araç çok km yapan için.İlerleyen zamanlarda detaylı değerlendirmeleri bekliyoruz

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk hayırlı olsun mesajını atayım o zaman, çok takdir ediyorum günlük telaşlardan - ekonomik kaygılardan sıyrılıp sevdiğin seçeneğin peşinden gidebilenleri
    -Fırat

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebeloghy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk hayırlı olsun mesajını atayım o zaman, çok takdir ediyorum günlük telaşlardan - ekonomik kaygılardan sıyrılıp sevdiğin seçeneğin peşinden gidebilenleri
    Çok teşekkür ederim. Ben de öyle düşündüm açıkçası, çok alternatif araştırmadan atlamış gibi oldum biraz, ama en azından sevdiğim aracı almış bulundum

Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun carma da ki araç sanırım.Mekanik garaj da paylaşmıştı bakımdayken.Orada ne gibi işlemler yapıldı? Kuzen de aynısı var düz 1 yakıyor diyor normal kullanımda..Genel olarak 2.araç olmadan binilmeyecek bir araç çok km yapan için.İlerleyen zamanlarda detaylı değerlendirmeleri bekliyoruz
    Selamlar. Teşekkür ediyorum, evet carmadaki araç. Bakıma değil de, mekanik expertize götürdüm oraya. Genel olarak mekanik aksamında bir sıkıntı çıkmadı. Motorda su kaçağı var dendi, ancak bakımda su kaçağı olduğuna dair herhangi bir izle karşılaşmadık. Bir yerden kaçırmış bir ara, oraya iz yapmış su lekesi vs. o kısımlardaki parçaların siparişini verdim, beklemedeyim. Yıllık ortalama max. 15 bin km civarı yapıyorum, çok aşırı sayılmaz, ancak katılıyorum, hem yaşı itibari ile arıza olasılığından mütevellit, hem de yakıt sarfiyatından ötürü evde başka bir araç da olmalı bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cilalı taş devrinden sanayi devrimine atlamışsınız .
    Bundan sonraki adım haram beygirli uzay çağı olmalı :P.

S olayını da ben yok diye biliyorum 3.6 motorda.
    Milletimizin hava atması.
    520 alıp 530 yazması, S320 alıp S500 yazması gibi sanırım.
    Ben olsam madem sıkıntı yok, 4.5 S bakardım.
    Konu DOHC tarafından (01-09-2019 Saat 20:40 ) değiştirilmiştir.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cilalı taş devrinden sanayi devrimine atlamışsınız .
    Bundan sonraki adım haram beygirli uzay çağı olmalı :P.

S olayını da ben yok diye biliyorum 3.6 motorda.
    Milletimizin hava atması.
    520 alıp 530 yazması, S320 alıp S500 yazması gibi sanırım.
    Ben olsam madem sıkıntı yok, 4.5 S bakardım.
    Teşekkürler 4.5 S lerde makyajlı yoktu, 955 kasa hoşuma gitmiyor , ancak denk gelseydim olabilirdi.

BAT9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşımda makyajsız 3.2si var. Kendisine göre gidiyor ama bana göre gitmiyor nedense bana çok hantal geliyor o sesin hakkı o değilmiş gibi

Sizin arabanın rengide jantlarla beraber çok hoş duruyor. Keyifli ve karizmatik bir araba.

Güzel günlerde kullanın, hayırlı olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BAT9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşımda makyajsız 3.2si var. Kendisine göre gidiyor ama bana göre gitmiyor nedense bana çok hantal geliyor o sesin hakkı o değilmiş gibi

Sizin arabanın rengide jantlarla beraber çok hoş duruyor. Keyifli ve karizmatik bir araba.

Güzel günlerde kullanın, hayırlı olsun
    Teşekkür ederim. Kesinlikle gitmiyor, katılıyorum

Gkn55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tek solukta okudum, macera aramak (kaşınmak) benim gibi foruma üye birçok arkadaşın vazgeçilmezi.

araçlarımıza taşıt kafasıyla bakamadığımız için akşam yatarken acaba arabaya ne alsam ya da şu problemini nasıl çözebilirim diye düşünmek istiyoruz.

şahsen pişman olacağınızı zannetmiyorum zaten başınıza gelebilecek olası durumları bilerek bu aracı tercih etmişsiniz.

makyajlı kasa dizeli yakın bir arkadaşımda olduğu için çok uzun süre kullanma fırsatım oldu. bence çok başarılı bir suv. sizin aracınız da çok canlı ve km'sine kıyasla yıpranmamış duruyor. güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle, keyifli sürüşler.

optimus_prime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fotolari gorunce sokayim kadjara diyesim geldi

hayirli olsun benimde en sevdigim cayenne kasasi budur, bundan sonrakilerin tipi les

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gkn55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tek solukta okudum, macera aramak (kaşınmak) benim gibi foruma üye birçok arkadaşın vazgeçilmezi.

araçlarımıza taşıt kafasıyla bakamadığımız için akşam yatarken acaba arabaya ne alsam ya da şu problemini nasıl çözebilirim diye düşünmek istiyoruz.

şahsen pişman olacağınızı zannetmiyorum zaten başınıza gelebilecek olası durumları bilerek bu aracı tercih etmişsiniz.

makyajlı kasa dizeli yakın bir arkadaşımda olduğu için çok uzun süre kullanma fırsatım oldu. bence çok başarılı bir suv. sizin aracınız da çok canlı ve km'sine kıyasla yıpranmamış duruyor. güzel anılar biriktirmeniz dileğiyle, keyifli sürüşler.
    Çok teşekkür ederim, aynen o kafayla alınan bir araç. Kesinlikle kafa rahat binilen yeni araçlardan daha keyifli

Alıntı optimus_prime Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fotolari gorunce sokayim kadjara diyesim geldi

hayirli olsun benimde en sevdigim cayenne kasasi budur, bundan sonrakilerin tipi les

Yemin ederim sesli güldüm

Teşekkür ediyorum !

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun zamandır giriş gelişme sonuç olarak okuduğum en keyifli konu.

Araba da gerçekten güzel, kadjarla ilgili cümle benim de aklımdan geçmedi değil. Marka imajı arasında dağlar var cidden.

DIY olarak müdahaleye pek izin verir gibi durmuyor, ya da DIY yaparken bir yeri bozmak biraz üzebilir gibi geldi.

CControl olmaması ile şaşırttı. Maşallah diyelim kazasız belasız.

Sapanca tarafında yazlık var sanırım, arada o tarafa geçiyorum görürsem selam veririm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun zamandır giriş gelişme sonuç olarak okuduğum en keyifli konu.

Araba da gerçekten güzel, kadjarla ilgili cümle benim de aklımdan geçmedi değil. Marka imajı arasında dağlar var cidden.

DIY olarak müdahaleye pek izin verir gibi durmuyor, ya da DIY yaparken bir yeri bozmak biraz üzebilir gibi geldi.

CControl olmaması ile şaşırttı. Maşallah diyelim kazasız belasız.

Sapanca tarafında yazlık var sanırım, arada o tarafa geçiyorum görürsem selam veririm
    Beğendiğinize sevindim , yazlık yok, öyle gezmeeye gittik aracı da deneyelim diye

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı .::EmrE::. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beğendiğinize sevindim , yazlık yok, öyle gezmeeye gittik aracı da deneyelim diye
    yazı saçma sapan oldu ben 2. kere okuduğumda bazı yerleri anlamadım

Araba müthiş cidden, sadece içi bir tık koyu olsaymış diye geçti içimden. O da biraz boncuk aramak gibi olduğu için dillendirmiyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazı saçma sapan oldu ben 2. kere okuduğumda bazı yerleri anlamadım

Araba müthiş cidden, sadece içi bir tık koyu olsaymış diye geçti içimden. O da biraz boncuk aramak gibi olduğu için dillendirmiyorum
    Valla ben de cripto çözücü ile okudum ama anladım

İç-dış kombinasyonu ve duruşu en çok hoşuma giden yeri oldu, muhtelif yerlerinde boya falan var ama pek umursamadım açıkçası, bu kombini tutturmak çok kolay olmuyor , dediğiniz gibi bir tık daha taba olsa çok daha yılan olurmuş

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu çok etkileyici ve araba çok hoş kombinasyonda maşallah. Bende sıfır sıkıntılı sıkıcı ve çok yeni olan polomu böyle bi kendime sorun yaratmak için ilana koydum. Konuyu okuyunca kendim yazmışım gibi hissettim keyifli maceralarınız olsun diyelim bizde burdan takip ederiz artık güle güle kullanın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı berkaym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu çok etkileyici ve araba çok hoş kombinasyonda maşallah. Bende sıfır sıkıntılı sıkıcı ve çok yeni olan polomu böyle bi kendime sorun yaratmak için ilana koydum. Konuyu okuyunca kendim yazmışım gibi hissettim keyifli maceralarınız olsun diyelim bizde burdan takip ederiz artık güle güle kullanın
    İnsana rahat batıyor teşekkür ediyorum, size de hayırlı olsun şimdiden, görüşmek üzere!

bilalMW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    airmatic sayesinde esnaf dostlarımız şu kriz dönemlerinde sıcak para girişi ile size gani dua edecekler hocam. Hayırlı olsun hocam.
    Ex Automobile Service Advisor - New Truck Service Area Manager

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler