User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Citroen C3 SX

burakkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Citroen C3 SX

Merhabalar, yine yeniden Fransız bir araç almış bulunmaktayım.

Kendime ait 3. aracım olmakla beraber aldığım bütün araçlar fransız oldu. 106'dan deneyimlediğim kadarıyla sunroof/cam tavan olayı mükemmel bir donanım. Yeni aracımda da bu donanım olmazsa olmaz diyerek düştük sarı sitenin ilanlarına, birkaç yıkık dökük araç gezdikten sonra nasip bu arabaya düştü. Sağ olsun Ümran'dan, Özgür abinin yardımıyla ekspertizini yaptırdıktan sonra el sıkışarak almış bulundum.

Araç donanım ve özelliklerinden bahsedecek olursak; değişeni olmayan, 4.5 parça boyalı, kozmetiği nispeten düzgün. Delice yayları preslenmiş, orijinalinden büyük repika jantlı, motor mekaniği düzgün, yürüyeni düzgün (sandığım) bir araç. Donanım olarak: SX paket ve ekstra cam tavanlı, 1.4hdi 92hp motora sahip.

Kendisiyle 3 aylık beraberliğimiz var. Gelelim başıma gelenler ve yapılanlara

Klasik olarak eski aracımı yad ederek başlamak istiyorum. Eski aracım Peugeot 106 XR

C3' ün satın alım sırasında çektiğim fotoğrafları

Böyle güzel göründüğüne bakmayın. Yola çıktıktan 1 saat sonra rüzgar sesi yapıyor diye tavanı kapattım. Birkaç dakika sonra açmak istediğimde kendisi açılmamayı tercih etti Nazarlık olsun dedim ve eve dönüş yoluna devam ettim, 1 saat kadar sonra da ön taraftan bi gürültü kıyamet koptu, kaput fırladı sandım korktum, kenarı çekip baktığımda ön panjurun fırlayıp koptuğunu gördüm. (Hızım sabit 100 km/h) Sonra oturdum yolun kenarına aldım başımı ellerimin arasına sorgulamaya başladım Allah'ım ben ne yaptım, bu araba bana hayırlı olmayacak mı diye düşünmeye başladım, tabi bu süreçte yaktığım sigaranın haddi var hesabı yok Sonunda vel hasıl kelam dertli kederli şekilde 800km yolu bitirip arabayı kapıya çektim ve bir süre arabanın etrafından bile geçemedim.

Sonra artık ısınıp binmeye karar verdiğim zaman arabayı servise götürüp bütün bakımlarını yaptırdım, panjurun ayaklarını kaynaklattırıp taktırdım. Bu süreçte arabadan öyle soğumuştum ki satmaya karar verdim ve ilan için fotoğraflamaya başladım. Güzel de görünmüyor değil kerata

Fakat gün geçtikçe şişen 2. el araç balonu yüzünden yeni bir değişiklik, hele ki yeni evlenmiş bir kişi için çok zor hale geldiğinden dolayı bu da benim nasibimmiş diyerek aracı ilandan kaldırıp binmeye ve onu sahiplenmeye karar verdim. Ama artık bir sorun daha var, araç urfa şartları için gereğinden fazla basık ve eşim bu araba ile işe gidip geliyor. İlk iş ön lipi sökmekle başladım çünkü eşimin tamponu çıkarmasından korkuyordum, ardından replika jantlardan kurtulmak amacıyla 15" teneke jant ve lastiklere geçtim. Daha modern göründüğünü düşündüğüm için de c-elysse jant kapaklarıyla kombini tamamladım.

Bunun da yetmeyeceğini anladığım zaman başladım yayları sipariş geçmeye, yaylarla beraber bir çok parça değişmiş ve araç artık konforlu hale gelmişti. Sırasıyla fotoğraflara geçelim.Aracın ön takım resmen bitmiş canımızı alacak haldeydi, aks körükleri, bilyaları, ön salıncaklar, amortisör takozları, kule takozları, helezon yayları değişmiş oldu.

eski ve yeni yay farkı (spirallerden eski yayın ne halde olduğunu görebilirsiniz)

Artık olan ve olası bütün arızaların önüne geçmiş yalnızca yakıtı koyup biniyordum. Şimdi de cam tavan için internette dolaşıyorum, genel olarak C3'ler de sorunlu ve benim araçta da önceden bir onarım/işlem olmuş. Dikkat ederseniz cam tavan düğmesi orijinal değil farklı bir düğmeyle değiştirilmiş. Ben de urfada güvenip yaptıracak usta bulamayacağımı düşünmem sebebiyle, aldım takım çantamı kolları sıvadım başladım tavan döşemesini sökmeye. Normalde bu işlem için tavan döşemesini ön taraftan sıyırıp müdahale ediyorlar-mış. Fakat döşemedeki lekelerden dolayı ve rahat çalışabilmek adına komple söküp dışarı aldım, evde el yordamıyla temizliğini sağladım.

Öncesi

Sonrası

Döşemeyi söktükten sonra başladım mekanizmayı incelemeye, mekanizmada herhangi bir sıkıntı yok. Aksine düğmeye basınca cam tavanın motoruna elektrik gidiyor ve dönüyor fakat bağlı olduğu mekanizmayı çevirmiyor. Tahminimce içeride bir halat ya da çark sistemi var; ya halat koptu, ya da çarklar dağıldı diye düşünürken motoru söküp aşağı indirdiğim zaman, mekanizmada bir çark sistemi olduğunu ve çarkın bağlı olduğu demir parçanın plastik çarkın dişlerini bozduğunu gördüm. Bu sebeple de motor, çarkın içinde boşa dönüyor ve bunun için internette 60tl ye cam tavan dişli tamir setini bulup aldım. Yeni çarkı taktığım zaman sistem tabiri caizse cayır cayır çalışmaya başladı ve İstanbul'daki ustamın daha aracı görmeden 600 lira istemiş olduğu tamiratı, 60tl ve 1 günlük harcadığım zaman ile çözmüş oldum. Mutluluğuma diyecek yok Son olarak cam tavanın tahliye kanallarının tıkanık olup olmadı kontrolünü yaptım, ardından ayakları ve raylarını da temizledikten sonra bu işi de halletmiş oldum.

Güncel fotoğraflar:

Dertli C3'üm için yazacaklarım bu kadar. Nazar değmesin.

Yakın zamanda APP plaka takılacak ardından egzoz emisyon ölçümü ve tüvtürk muayenesi ile bu seneyi kapatmış olacağım. Sonrasında da pasta cilasını yapıp eşimle beraber Türkiye turunun kaldığımız kısmına devam edeceğiz

İyi-kötü eleştirileriniz için teşekkür ederim. Daha iyisi her zaman sizlerin olsun. Keyifli forumlar dilerim...
    95' Renault9 Spring --- 06' Kia Picanto 1.1 EX
    97' Peugeot 106 XR --- 13' Opel Corsa D
    05' Citroen C3 HDi SX --- 23' Fiat Egea Cross

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rengi çok güzelmiş arabanın. Maşallah. Cam tavan olması da büyük artı.

Maşallah nazar değmesin, güle güle kullanın.

ST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cam tavanlısını ilk defa görüyorum, maşallah.

Aracın önü yenilenince arkası daha düşük gibi duruyor fotoğraflardan mı öyle acaba?
    Serdar TURGUT

beratyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cam tavanı kıskanmadım değil şimdi
    Maşallah gerçekten nazar değmesin
    Tavan döşemesi de tertemiz olmuş, benimkine de lazım böyle detaylı bir temizlik. Aslında şöyle halı yıkama makinesi gibi vakumlu bir makine bulsak bir yerden mis gibi olur koltuk halı döşeme falan tertemiz sıfır gibi yaparız.
    Siz tavanı neyle temizlediniz acaba?

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Far camı temizliği şart gibi. Maşallah kazasız belasız
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rengi çok güzelmiş arabanın. Maşallah. Cam tavan olması da büyük artı.

Maşallah nazar değmesin, güle güle kullanın.
    Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, gökyüzünü seyretmek büyük keyif oluyor

Alıntı Speedman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cam tavanlısını ilk defa görüyorum, maşallah.

Aracın önü yenilenince arkası daha düşük gibi duruyor fotoğraflardan mı öyle acaba?
    Tam da dediğiniz gibi hocam, fakat yaylar zamanla dahada iner. Şu an gözü yoran bir fark yok. Hemen hemen aynı gibi ön arka, lakin araba estetik olarak şekilsiz olduğu için (kurbağa-tosbağa diyorlar gruplarda) bu şekilde fotoğraflar çıkıyor

Alıntı beratyuksel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cam tavanı kıskanmadım değil şimdi
    Maşallah gerçekten nazar değmesin
    Tavan döşemesi de tertemiz olmuş, benimkine de lazım böyle detaylı bir temizlik. Aslında şöyle halı yıkama makinesi gibi vakumlu bir makine bulsak bir yerden mis gibi olur koltuk halı döşeme falan tertemiz sıfır gibi yaparız.
    Siz tavanı neyle temizlediniz acaba?
    Güzel yorumların için teşekkür ederim, makine olsa çok güzel sonuçlar çıkardı ama ben evde şu yolu izledim. Sıcak su dolu bir kova ayarladım içine arap sabunu koyup mikrofiber bezle komple döşemeyi sildim. Sonra aynı işlemi bimden aldığım aspirin fısfıs sıkıp bezle silerek devam ettim. En son olarak da temiz bir kova suyla yeni bir bez kullanarak duruladım. Durulama işlemi 3. Kovada berraklaşınca son buldu. Büyük konuşmayım ama artık cam tavan ya da sunroofsuz araba almam

Alıntı _driver_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Far camı temizliği şart gibi. Maşallah kazasız belasız
    Muayene sonrasında modül kullanmadan çift duy ile amerikan park yapma düşüncem var. Eğer bu işlemi yaparsam, tamponu ve farı sökmeyi düşünüyorum. Sökmüşken farı da ayırıp komple iç dış temizleyebilirim. Teşekkür ederim

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    C3 güzeldir hele ki 92 lik ve cam tavanlı ise. Jantlar güzelmiş aslında ama kullanım şartlarına göre değiştirmek çok mantıklı olmuş.

Tavan işinin çözülmesi sevindirici, bakmadan verilen fiyatlar gerçekten enteresan değil mi Bizi sök tak'a alıştıran ustalara teşekkür ediyoruz.

Araç hayırlı olsun, kazasız belasız binmek nasip olsun.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah, rengi çok güzelmiş. Jantları ben de beğendim aslında, satılmadıysa talip olabilirim

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanı duruşu değişmiş kendine gelmiş. Ufak tefek dokunuşlar ile eksiklikleri giderilince kıymete biner satamazsınız.
    MagicPerformance

Melih-Ö - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız kardeşim hayırlı olsun.
    App plaka ve pleksik plakalık için ulaşabilirsiniz. Ailenizin Plakacısı

www.instagram.com/kokumerkezi

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız sürüşler diliyorum ön farlar biraz mat gibi geldi sanırım pasta cila zamanı onlarada el atılacak birde nikelajlar sonradan yapıştırma sanırım kapı kollarındaki ve bagaj kısmındaki onlarda çıkartılabilir tabiki sonradan yapıştırmaysa biraz göze batıyor gibi son olarakta arka tampondaki deliğe gözüm takıldı çeki demiri kapağı sanırım orayı kapatacak ufak bir kapak uydurulabilir
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    C3 güzeldir hele ki 92 lik ve cam tavanlı ise. Jantlar güzelmiş aslında ama kullanım şartlarına göre değiştirmek çok mantıklı olmuş.
    Tavan işinin çözülmesi sevindirici, bakmadan verilen fiyatlar gerçekten enteresan değil mi Bizi sök tak'a alıştıran ustalara teşekkür ediyoruz.

Araç hayırlı olsun, kazasız belasız binmek nasip olsun.
    Abi bakmadan verdikleri fiyatı geçtim, özellikle urfa sanayisinde citroen ile dükkan önüne gelince usta resmen ona sövmüşüm gibi davranıyor. Neyse ki citroen yetkili servisinden ayrılıp kendi iş yerini kuran bir ustayı buldum da incik boncuk bakım işlerine gidiyorum. Nazım da geçiyor sağ olsun. Onun haricinde senin kadar olmasa da elim anahtar tutar, daha ne kadar bozulacak ki mantığıyla söküyorum her zaman

Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah, rengi çok güzelmiş. Jantları ben de beğendim aslında, satılmadıysa talip olabilirim
    Çok teşekkür ederim hocam, jant-lastik takım halinde Van'a gitti. Sarı siteden sattım, buraya koymak aklıma gelmedi açıkçası biraz ihtiyacım vardı üçe beşe bakmadan 1000 liraya verdim.

Alıntı mertxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanı duruşu değişmiş kendine gelmiş. Ufak tefek dokunuşlar ile eksiklikleri giderilince kıymete biner satamazsınız.
    İnşallah zamanla daha da güzelleşecek hocam, maddi bir imkansızlık yaşamazsak talibi çıkana kadar binme planımız var

Alıntı Melih-Ö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız belasız kardeşim hayırlı olsun.
    Teşekkürler abim

Alıntı muratburunce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah kazasız belasız sürüşler diliyorum ön farlar biraz mat gibi geldi sanırım pasta cila zamanı onlarada el atılacak birde nikelajlar sonradan yapıştırma sanırım kapı kollarındaki ve bagaj kısmındaki onlarda çıkartılabilir tabiki sonradan yapıştırmaysa biraz göze batıyor gibi son olarakta arka tampondaki deliğe gözüm takıldı çeki demiri kapağı sanırım orayı kapatacak ufak bir kapak uydurulabilir
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim

Nikelajlar sonradan takılma. Bagaj kısmı hoşuma gidiyor logolar ile uyumlu fakat kollardakini uygun bir zamanda sökeceğim. Önceki aracıma 3D yazıcı ile parça üretmiştim, arka çeki demir kapağını serviste bulamazsam bunun için de bir çalışma yaparım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,

APP plakalarım geldi, lakin muayeneyi riske atmamak için takmadım. Ekstra olarak muayeneye sayılı günler kalınca arabayı göz muayenesine almak istedim;

kontrol ettiğim de plaka lambalarımın yanmadığını gördüm, sökmesi biraz uğraştırıcı fakat söktükten sonra içinde çamurdan, sineğe varana kadar bir sürü pislik vardı. Sonradan takılan led aydınlatmaları oksitlenmişti. Aldım elime çakma detailing fırçamı (1 numara boya fırçası )

Öncesi sonrası yapalım:

Ardından gün ışığı renginde ampülleri taktım

Arka tarafta daha orijinal bir görüntüyü yakalamış oldum

Son olarak bagaj düzenini sağlayıp, yine eski sahibinin eksiği olan trafik setini edinip yerleştirdim. Artık hazırız. Cuma günü muayene randevumuz var.

Melih-Ö - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Plaka lambası yanmasa muayeneden geçiyorsun, ama turuncu olursa geçemiyorsun. Kendi başıma geldi Bu arada plaka lambalarını beyaz yapsaydın daha güzel olurdu sanki muayede de sorun olmuyor.
    App plaka ve pleksik plakalık için ulaşabilirsiniz. Ailenizin Plakacısı

www.instagram.com/kokumerkezi

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah araç kendine gelmiş elinize sağlık ama bi far temizliğini hak ediyor gibi
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

nsrht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız sürüşler dilerim maşallah aracınızın rengi gerçekten çok güzel. Cam tavan olayı kesinlikle mükemmel bir detay. Yeni nesil araba alacağım zaman ilk iş cam ravanli araç bakmak olacak benim içinde sanırım.
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dili olsa da anlatsa keşke yaşadıklarını.
    17’ Insignia Grand Sport Design 1.6 CDTI
    08' New Corsa 1.3CDTI 5DR - SOLD
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Melih-Ö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plaka lambası yanmasa muayeneden geçiyorsun, ama turuncu olursa geçemiyorsun. Kendi başıma geldi Bu arada plaka lambalarını beyaz yapsaydın daha güzel olurdu sanki muayede de sorun olmuyor.
    Turuncu lamba olayı çok saçmaymış abi Orijinal hali daha cazip geldiği için yeniden beyaz led takmadım. Kullanım zorluğu olursa mecbur lede geçerim tekrar

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah araç kendine gelmiş elinize sağlık ama bi far temizliğini hak ediyor gibi
    Teşekkürler, pasta cila zamanı temizleteceğim. Kış aylarının geçmesini bekliyorum. Kışın arabayı pek koruyamam kapalı otoparkımız yok. Farlar temizlikle kurtarılmazsa da artık sıfır far alırız artık.

Alıntı nsrht Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız sürüşler dilerim maşallah aracınızın rengi gerçekten çok güzel. Cam tavan olayı kesinlikle mükemmel bir detay. Yeni nesil araba alacağım zaman ilk iş cam ravanli araç bakmak olacak benim içinde sanırım.
    Cam tavan müthiş bir donanım, C3'ün tavanı da yüksek olunca içerisi çok ferah oluyor Güzel dilekleriniz için de ayrıca teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni bir güncel çekelim;

Bahsettiğim gibi egzoz emisyon ve tüvtürk muayenemiz yapıldı. Klasik motor kodu okunmama, silecekler ve far ayarı gibi hafif kusurlarla 2 senelik kafa rahatlığına erişmiş olduk

Muayene pulunu alır almaz, app plakaları taktım. Birkaç sticker almıştım onlarda yerini aldı. Ardından cep telefonu ile birkaç fotoğraf.

Kokpitten kareler, ayna süsü 3D baskı eşim ve benim baş harflerimizi taşıyor

Uzun bir süre için son güncel fotoğrafımız, içimdeki şahinciyi bastırmak için hella sticker almıştım sis farlarına taktım

Kış dönemini atlatana kadar görüşmek üzere, önümüzdeki sezon daha da güzelleşerek yolumuza devam edeceğiz inşallah. Keyifli forumlar

Mmdrs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah aracınıza urfadan birinin techte görmek mutluluk verici bende urfalıyım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler