User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bir Gencin Arabalarla İmtihanı

Kuthank - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bir Gencin Arabalarla İmtihanı

Herkese selamlar
    Uzun zamandır yazmak istediğim bu konu şimdiye nasip oldu erken yaşta arabaya ulaşmış olmanın verdiği mutluluğu ve başımızdan geçen küçük çaplı maceraları anlatmanın vakti geldi diye düşünüyorum.
    Her şey aile fertlerinin tamam artık zamanı geldi bu demesi ile başladı sonunda bir araba alınacaktı. Çok fazla bütçe yok ve aileninde yeri geldiğinde kullanabileceği bir şey olması istendi. Gönlüm hep tek kapıdan yana olsada her arabaya razıydım. Kütahya'da ve çevre illerde aramalarımız sonucunda düşük km az yakan ve olabildiğince modelli bir şey bakmaya başladık. Sonunda Eskişehir'de bir 106 xr bulundu gidildi bakıldı masrafı vardı tabi ki ama baktık beğendik ve sonuç.

İlk eksikler ve yapılması gerekenler
    - Arka torsyonlar
    - Ateşleme sistemine bakılması gerekiyordu
    - Gaz ayarı yapılmalıydı
    - Kaporta olarak 10 üzerinden 6 7 falandı bütçemiz yettiğince yapmamız gerekenler vardı arka tampon kaput vs
    - Jantları değiştirmek istiyordum
    - Ön kapı içlerindeki hoparlörler çalışmyordu
    - Ön takımdan bazı durumlarda ses geliyordu bi bakılsa iyi olurdu
    - Keyfe keder başka şeyler

Önce kaput üzerindeki kaplamayı ve amblem üzerindeki kırmızı kaplamayı söktük

Sonrada ön altta lipin rengi kötü durumdaydı onada geçici bir şeyler yapalım dedik

Daha sonra arka torsyon , buji kablolar değişti lpg ye bakıldı ve sorun artık kalmadı.(Diye düşündük)
    Bir gün sakin sakin giderken bir anda hararet artmaya başladı sağa çektim su felaket sıcak normal seviyelerde ama anlam veremedim ilk başta hemen ustamı aradım böyleke böyle dedi ki araba soğusun suyuna bak belki eksilmiştir neyse araba soğuduktan sonra açtım kapağı kaynar sular başımdan aşağı döküldü bir anda o kahverengi tortuyu görür görmez contanın yandığını anladım suyu kahverengine dönmüştü bile arkadaşımı aradım durumu anlattım beni almaya geliyordu. Beklerken bi daha beni aradı ve kaza yaptığını söyledi. Hadiiii şimdi neye üzüleceğiz bilemedik. Araba iyice soğuduktan sonra sanayiye çektim. Korkarak başka arkadaşımı aradım sanayiden beni alabilir mi sorduktan sonra kaza yapan arkadaşımın (ismail) yanına gittik.

Üzücü durumu gördükten sonra yapacak bir şey yok arabayı sanayiye çektirdik.
    Bizim arabanında contasını değiştirdik gönül isterdi ki bi Gti olsada hazır kapak açmışken egzantirik yay şapka girsek ama xr olunca zır stock devam devamda böylede canımız sıkılıyor bir yandan okul bir yandan iş bir şeyler yapalım artık dedim hiç yoksa bizi tatmin etsin bazı şeyler.
    Dedik bari biraz ses çıkarsın çevre yolunda köy yollarında kendimizi tatmin ederiz hiç yoktan. Tam varex bakarken bizim çocuklar sağolsun doğum günü hediyesi varex almışlar hemen aldığımız gün gidip kaynağı yaptırdık susturucular duruyor varex açık şekilde elektrik tesisatını çektiremedik taktık ses böyle oldu hem kimseyi rahatsız etmeyeceti hemde bize yeterli gibi geldi

https://www.youtube.com/watch?v=31ID0aZW3n4

Tabi yeterli gelmedi uzun bir süre böyle bindik arada muayene sureci oldu oldu söküldü muayneden geçti sonrada tekrar takarken dedik orta susturucularıda iptal edelim sona varex bu sefer elektrik tesisatınıda yaptıralım çevreye rahatsızlık vermeyelim ses zaten çok çok bağırmaz diye düşünüyoruz böyle oldu

https://www.youtube.com/watch?v=lfh_SP93s7A

Alt devirler biraz öldü üst devirler biraz canlandı ama öyle afaki bir değişim değildi bu değişim tabi hacim küçük olunca ses bu şekilde oluyor
    Garip bir şekilde büyüklü küçüklü patlamalar oluyordu hoşumuza gidiyordu tabi ki
    Arada çok ufak detay eklemelerimiz oldu

Geçtiğimiz bayram 106 sayesinde baya bi macera havasında geçti marmarise kamp tatiline gidelim dedik 2 kişi çadırımızı sandalyelerimizi eşyalarımızı alıp çıktık yola herşey normalde tünel gördükçe açıyoruz egzozu keyfimize bakıyoruz tabi neyse uşaktan çıkarken gene hararet yükselmeye başladı bi korku bir heycan sardı bizi tabi neyse çektik kenara hararetin düşmesini bekledik neyseki düşüyor bir problem yok tekrar çıkmaya başladık yokuşları gene yükseliyor inerkende neredeyse en alt çizgiye kadar düşüyor hararet dura kalka dura kalka bir şekilde gittik vardığımıza sevinçliyiz derken kamp atacak yer yok arıyoruz bulamıyoruz her yer dolmuş yol zaten bizi yormuş napsak napsak dedik pansiyon bulalım kamp falan bu gün atmayalım zaten kur yatağı şişir falan iyice ipler kopacak bizim neyse zar zor bir yer bulduk çokta uygun bayram boyu tutalım dedik tuttuk . Artık kalacak yerimiz var cebimizdede tatil boyu bizi güzelce idare edecek paramızda var tamam dedik artık tatil başlasın. 2. gün gidelim bir koya takılalım sonra döneriz akşam marmarise sonrada akşam çıkarız diye düşünüyoruz gittik yüzdük dönücez artık. Tam marmaris adalet sarayını önünde debriyaja bastım arabayı kaldıracağım göbekteyiz gaz veriyorum allah allah araba yürümüyor debriyajı bir daha yokladım yok gelmiyor en dipte ana kucağına yatmış bebek gibi yatmış. Hayda dedik neyse arabayı kenara kadar ittik ne yapacağız falan derken bi soluklanalım dedik yaktık sigaraları. İçimde bi hüzün nasıl döneceğiz neyi var falan düşünürken dedik arayalım artık çekiciyi neyseki şansımıza bulduk sanayide açık bir yer . Ama daha sonra şans mı şanssızlık mı bilemediğimiz bir memlekette en kötü en sanayiciye bırakmışız . Adam ilk önce dediki baskı balatadan adama diyorum tel olmasın yok yok diyor telde sıkıntı yok. İyi abi dedim sen ustasısın sonuçta vardır bir bildiği diyoruz. Bıraktık arabayı çıkar inşallah son güne kadar diyoruz. Adamı sonraki gün aradım parçaları buldum aldım bu akşama hallolur dedi çok süper dedik. Sonraki günde son gün artık bi deniz daha yaparız sonrada basar gideriz. Akşam adamı aradım bittiyse gelelim alalım diyoruz. Adam demesinmi debriyaj telinden diye hadi bakalım parçayı bulurmuyuz diyorum buluruz diyor. Tamam masraf düştü ama yarın dönmemiz lazım sonraki gün direk adamın yanına gittik adam parçayı bulamış dönmemiz gerekyor napalım napalım derken muğladaki arkadaşlarımızı aradık. Sağolsunlar buldular bir yerden minibüse verdiler gittik aldık taktırdık saçma bir rakam isteyen sözde ustamlada tutuştuk pazarlığa sonunda paramızı verip çıktık. Ve tin tin döndük daha aralarda çok olay oldu ama çok uzun olmuş bu kadarı yeter diye düşünüyorum. Buda marmaristen bi hatıra

Marmaristen çıktıktan sonra araba titreme yapıyor gibi geldi muğlada bir daha sanayiye uğradık içimiz rahat etmedi budaki arabaya bakışım zaten tatilin özeti

Marmaristen döndükten sonra kafayı artık oynattım madem masraf yapıcaz bari istediğimiz bir araba olsun dedik hazır çalışıyoruz okuyoruz arabayı satayım sonrada istediğim arabalara bir bakayım dedim
    Yıkadık sildik süpürdük ve ilana koyduk buda 106 nın son fotoğrafları

Yeni araba geldi hatta parçaları da geliyor ama şimdilik bu kadar elimden geldiğince sürekli güncel tutmaya çalışacağım
    Herkese iyi forumlar diler okuyanlara teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Macera dolu marmaris

Yeni araban hayırlı olsun, gidene güle güle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Macera dolu marmaris

Yeni araban hayırlı olsun, gidene güle güle.
    Teşekkür ederim şimdi sanayiye gideceğim yeni arabayıda haftaya yazayım biraz onunlada macera yaşayalım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hem gecmis olsun hem hayirli olsun merakla bekliyorum yeni araci

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    xr tecrübem olmuştu

175-55r15-eibach-kule gergisi-kelebek polish-filtre-51 düz

gayet zevkli arabaydı.

kazasız belasız gazlamalar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hem gecmis olsun hem hayirli olsun merakla bekliyorum yeni araci
    Sağolun bende yazmak için sabırsızlanıyorum yeni araba uzun bir proje olacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    xr tecrübem olmuştu

175-55r15-eibach-kule gergisi-kelebek polish-filtre-51 düz

gayet zevkli arabaydı.

kazasız belasız gazlamalar
    Artık alan abimizde bizdeyken baya bi öğrenci işiydi son yolculuğumda uzun yolda 17 kuruş yakmıştı öğrenci işiydi daha çok.
    Teşekkürler sağolun.

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öğrenci olarak zor iş. Ben iyi bir bakım yapayım dedim 1 ay makarna yedim. Başka şehirde öğrenci olmak daha zor . Ustaların nazını çekmek dahada zor. Yeni arabanda harcamaların sadece keyfi olur inşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BRKBRDL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öğrenci olarak zor iş. Ben iyi bir bakım yapayım dedim 1 ay makarna yedim. Başka şehirde öğrenci olmak daha zor . Ustaların nazını çekmek dahada zor. Yeni arabanda harcamaların sadece keyfi olur inşallah
    Kesinlikle katılıyorum tek avantajım kendi memleketimde okuyup çalıyor olmam yoksa öğrenciyken sadece birey olarak araba yükünün altına girmek imkansız olur.
    Teşekkür ederim.

GökhanÖzkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kardeşim..
    Bende kütahyada okumuştum sanayiden kaynaklı Allah yardımcın olsun
    2014 - VW GOLF MK7 R 3K
    2002 - BMW X5 4.6is
    2005 - CITROEN C2 VTR

hobi instagram @thegarageoffical_

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanÖzkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kardeşim..
    Bende kütahyada okumuştum sanayiden kaynaklı Allah yardımcın olsun
    Teşekkür ederim. Allah hepimizin yardımcısı olsun sanayi müthiş bir yer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet gel zaman git zaman artık 106 satılıkta ne baksak ne baksak diye düşünür olduk aklımda zaten 3 araba vardı eg 1.6 si yada 106 gti yada e30 coupe piyasalarınıda bayadır takip ediyordum zaten.
    Güzel araba güzel paraydı ama bütçemiz belliydi. O kadar bakıyorduk ki ilan numarasından değişen ne var söylüyordum artık. Gtı alsak tatlı kolay bir kaç mod yapar gazlar gazlar gezerdik eg si içinde aynı şekilde ama e30 coupe bir hayaldi çok masrafı olacaktı ve piyasa gittikçe yükseliyordu bu 3 araba içinde 2 senedir coupelere bakarım 2 sene önce 12 olan araba bu sene 20 idi. Şimdi bir karar verme zamanıydı ya bu yaşımızda gtı binecektik alır almaz ilana koyar sonrada bi eg alır en son coupe alır yolumuza bakardık yada bunlar zaman alıcaktı ve coupe fiyatları iyice tavan yapacaktı. Nasıl yapalım derken dayanamadım izmirde ki 320i m20b20 bir coupe vardı. Hem 320 hemde coupe sunroof yoktu benim için bir önemi yoktu masrafı var mıydı yok muydu bilmiyorduk ama dışarıdan diri duruyordu önden kazalıydı benim için kabul çok kötü durmuyordu tamam ön tarafın çizgileri o kadar iyi değildi ama olsun. Dayanamayıp adamı aradım takas yapalım şöyle yapalım böyle yapalım derken abim ikna oldu aradaki farkı verip takas yapacaktık. Arabayı bi görelim dedik bastık izmire. Belki inanmazsınız ama içindeki gazla gedize kadar gittik gedizde 50 tl lik gaz aldık ve izmirdeydik arabayı gördük buda ilk gördüğümüz zamandan

Buda yolda yolda gelirken saolsun dilaver yalnız bırakmadı

Güzel duruyordu ama çok işi vardı ve belliydi gerçekten çok işi vardı. Arkadaşım emin misin sorularının ardından şu fiyata kadar diyerek kabul ettik pazarlık vs derken aldık ve dönüş yolu başladı müthiş gürültülüydü ve arabanın rolantisi sabit 2k devirdeydi. Tin tin kütahya ya kadar geldik ( 8 saatte).
    Ve evet başımıza bile bile bu belayı aldık tüm alma diyenlere inat gibi oldu ama aldık çok sorunu vardı yapılması gereken çok şey vardı ama hayalimdeki arabaya biniyordum kim ne derse desin içindeyken mutluydum sanayiye bırakcaktım arabam olmayacaktı kışın yatıracaktım ama mutluydum sürerken yüzüm gülüyordu.
    Duygusal kısımıda bitirdikten sonra artık yapılacaklar listesini kabaca bir anlatayım
    - Ön takım sıkıntılıydı yapılması gerekiyordu
    - Çok yere yakındı yükseltmek lazımdı böyle kullanması çok zor
    - Jantlar güzel bence ama arabaya tamamen eziyet ediyordu ve manevra kabiliyetini tamamen bitiriyordu
    - Egzoz gürültülüydü orta susturucu ve son susturucu vardı ama son susturucu kazanı küçük
    - Motor genel olarak iyi ama bi toplanması lazım hortumlar değiştirilmeli rolanti tutturulmalı
    - Akışmetre sıkıntısı var ya değişecek yada tamir olacak arabaya güzelce kalibre edilmesi gerekiyor
    - Elektrik tesisatı komple bi toparlanmalı aç kapa egzoz uygulamarından kalma 2-3 tane merkezi kilit sistemi var hepsinin sökülmesi gerekiyor
    - Arka stoplar içleri dağılmış bi toparlanması lazım
    - Dış kozmetik de elden geçmesi gerekiyor
    - İç döşemeler ve yalıtım yapılmalı
    - Difransiyel kaynak böyle içim hiç rahat değil güzel bi oranda kilitli dif lazım

Özet olarak komple bakmamız gerekiyor yavaş yavaş gücüm yettiğince toplayacağım aylık kazandığım miktarı her ay yatırmayı düşünüyorum tahminen 2 sene sürecek gibi geliyor her aşamayıda buraya yazmayı planlıyorum.
    Haftaya ön takım yay ve yaptığımız diğer ufak tefek şeyleri atacağım herkese iyi günler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlarda ilk hafta

Kubilay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah hayırlı uğurlu olsun. Şu jantlardan bi kurtul gerisi hallolur. Döşemeler de e46 galiba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kubilay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah hayırlı uğurlu olsun. Şu jantlardan bi kurtul gerisi hallolur. Döşemeler de e46 galiba
    Teşekkür ederim şuanda deli gibi bakıyorum arıyorum güzel orjinal ebatlarda bir jant bulayım sırada o var.
    Ön koltuklar recarosuz e46 evet arka taraf ne ama bizde anlayamadık

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gelene de gidene de hayırlı olsun kardeşim.
    Hem öğrencisin hem çalışıyorsun bunun için ayrıca tebrik ederim.
    Ama ikisininde arasında fırsat bulup, araçlarla uğraşıp restore edebiliyorsun tebrikler.
    Konunu takipteyim
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

aerakman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öğrenciyken iyi cesaret valla böyle bir e30'a girişmek. Hayırlı olsun, kolay gelsin.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yıkık E30 üzer.
    İnş istediğin gibi olur, kolay gelsin diyelim..
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı akko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelene de gidene de hayırlı olsun kardeşim.
    Hem öğrencisin hem çalışıyorsun bunun için ayrıca tebrik ederim.
    Ama ikisininde arasında fırsat bulup, araçlarla uğraşıp restore edebiliyorsun tebrikler.
    Konunu takipteyim
    Çok teşekkür ederim. Aslında yapılacak iş değil araba toplamak hem nakit hem vakit işi derlerdi inanmazdım. Gerçekten zaman ayırmakta gerekiyor

Alıntı aerakman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öğrenciyken iyi cesaret valla böyle bir e30'a girişmek. Hayırlı olsun, kolay gelsin.
    Aldık başımıza bir bela bakalım yüzümüz ak çıkalım da bana yeter. Teşekkür ederim.

Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıkık E30 üzer.
    İnş istediğin gibi olur, kolay gelsin diyelim..
    Gerçekten üzüyormuş parçasını geçtim usta burda çok zor. Teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler