User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 89' BMW 316i E30 Çakma Alpina Çevirme Projesi :D

hkkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Arrow 89' BMW 316i E30 Çakma Alpina Çevirme Projesi :D

Arkadaşlar herkese selamlar, e30dan bir türlü vazgeçemiyorum,geçtiğimiz aylarda 89 model bir e30 aldım sağını solunu toparlayıp satmak amacıyla,bu 7. e30'um oldu keyifli bir proje olucağını düşündüğümden sizlerlede paylaşmak istedim,buradan sizlere fotoğraflarını ve yaptıklarımı anlatıp paylaşacağım aracın birçok işini kendim yapıyorum bu arada aracı alalı 1 aydan fazla olduğu için çok fazla fotoğraf çekemedim aklıma geldikçe çektim bazı kısımları foto çekemedim , ..neyse uzatmayalım mevzuya gireyim

arac 89 model 316i sedan m40 kasa kodlu m40b16 motora sahip boşline bir e30 donanım olarak sadece ama sadece hidrolik direksiyon ve ön iki cam otomatik ve elektrikli aynalar var ve camlarda sonradan çevrilme bu aracı almamdaki etken ucuz oluşu rengi ve kasası hoşuma gitmişti içide pek fena durumda değildi ufak birkaç işlemden sonra güzel olucağını düşündüğümden satın aldım.Aldığım gün aracı evin bahçesine çekip içini komple boşaltıp sökmeye başladım...almadan önce altında çürükler olduğunu görmüştüm bu yüzden ne var ne yok sökeyim bakayım dedim,

içini boşalttıktan sonra durum pekte fena sayılmazdı benim için sonuçta kaç yaşında araba tabiki çürüycek lakin gözümden kaçan ve beklemediğim epey miktarda çürük daha çıktı arabada örneğin davlumbaz içleri , bagaj içi , çamurluk içleri , sol kapı direği biraz içerde çıktı birde ama halledilmeyecek şeyler değil ,

çürüklerimizin durumu bu şekilde sonra içini söktükten sonra arabayı kaportacıma götürdüm çürükleri halledip ufak tefek boya kabarması olan yerleri boyayıp eksiklerini tamamlayacağız..

öndeki o ne idüğü belirsiz karlığı söküp attım , tamponları söktüm sökmez olaydım adamlar tahta ile tutturmuş tamponları ne tampon iç demiri ne de şase kafasına takılan tampon bağlantı demirleri (tampon babaları) yerindeydi ön sis panelide kesilmişti neyse can sıkmaya gerek yok hemen orjinal çıkmalarını sipariş ettim..

Bu sırada araba yatıyorken kırık sis farı ayaklarını tamir edip camlarını açıp temizledim , farlarını söküp kara far yapayım dedim 4üde orjinal hella ,ama onuda elime yüzüme bulaştırdım farları sorunsuz açtım 0 zahiyat , aynı şekil kırmadan kapattım farları , ama 1 tarafın uzun far camını kapattıktan sonra elimden düşürüp köşesinden çatlattım daha sonra onu halledeceğim

bu sırada çürükler ayıklanıyordu ,

sürücü tarafı emniyet kemerim bi aptal çalışıyordu meğersem direk bakalitim kırıkmış muayenede sıkıntı çıkarıcağını düşündüm bende yeni almak yerine elimizdeki imkanlarla tamir ettip fiber döküp yapıştırdım.

ustam çürüklerin büyük çoğunluğunu bitirince taban sacını ve çamurluk içlerini komple pütürledim ve üzerine ısı ve ses yalıtımı maksadıyla şu izolasyonlu membranlardan yapıştırdım, parça parça yaptım komple yapmadım çünkü altta birsürü vida deliği var koltukların,taban havalandırmalarının felan tekrar montaj çok zorlar yoksa

neyse arabanın çürükleri bittiğine göre 1 aydır dükkanda macun tozları pislikler yapışmıştır üstüne dedik bir yıkayalım boyasına bakalım ne durumda neler yapcaz komplemi boyuyacağız yoksa parça parça mı , aldım arabayı benzinliğe götürdüm , bu arada arabanın hertarafı sökük far tampon yok , hidrolik direksiyon pompası bozuk vızır vızır ötüyor , diferansiyel bozuk oda aynı şekil halk otobüsü gibi ses çıkarıyor , bu şekilde 2 3 km benzinliğe gidene kadar insanların bakışları efsaneydi

yıkandık paklandık

taban halılarıda aradan çıktı yırtık pırtık yoktu allahtan temizdi , ama orjinal değil malesef , elimde orjinal taban halısı var kahverengi iş bitiminde belki onu takarım..

ardından ön tampon babalarını ve iç tampon demirini emaneten takıp tamponnu montajladım , kafanın ayarsız durduğunun farkındayım en son iş bitiminde halledicem hepsini , ön sis panelini değiştirmeyeceğim çünkü aracı alpinaya çevireceğim için alpina karlığın altında belli olmayacak ,

şimdilik bukadar arkadaşlar okulum biraz yoğun bu sene son yılım olduğu için birde rahatsızım bu aralar pek ilgilenemiyorum 1 ay kadar sürede ancak bukadar ilerleyebildik,yarın erkenden kalkabilirsem gidip aracın boyancak yerlerini temizleyip macunluycağız, aracın boya durumu güzel yakın bir zamanda komple boyanmış fakat birkaç yerde boya akması,kusma,macun çatlaması olmuş onları lokal olarak halledeceğiz tavan,kaput ve sol çamurluk komple boyancak , detaylı resimler çekip sizlerle paylaşacağım... sabırla okuduğunuz için teşekkürler
    Hakkı Can Eryüzlü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin, aracın kasası gayet güzel duruyor. Amerikan tip panjurlarda oldukça değerli

Aracın kordonu çok güzel, yerinizde olsam boya yapmadan önce bilgisayar ekipmanlı bir şaseciye gitmenizi öneririm. Arabanın kaza yapması şart değil bu araçlarda zamanla kuleler kapanıyor, orjinal görüntüsü bozuluyor. Şaseci ölçüm yaparak arabayı ilk gün ki haline getiriyor. Arabanın ön çizgileri, yan kordonları ip gibi çıkıyor. Kazasız belasız
    Coğrafya kaderdir

srkns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun, inşallah istediğiniz gibi ilerler proje sonunu merakla bekliyorum
    akıllı vida, silikon, japon vs çok rastladığımız şeylerdi ama tahtayla tampon tutturmak bambaşka
    Ne mutlu Türküm diyene

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel proje
    turbocuk istiyoruz

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel proje takipteyim Allah kolaylık versin eski arabayla uğraşmak zor

Emre911 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel proje güncel kur ve fiyatlarla şahin bile toplamaya korkarım ben. Allah utandırmasın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kolay gelsin güzel proje olacak öyle gözüküyor, motor ile ilgili bir işlem yapacak mısınız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin, aracın kasası gayet güzel duruyor. Amerikan tip panjurlarda oldukça değerli

Aracın kordonu çok güzel, yerinizde olsam boya yapmadan önce bilgisayar ekipmanlı bir şaseciye gitmenizi öneririm. Arabanın kaza yapması şart değil bu araçlarda zamanla kuleler kapanıyor, orjinal görüntüsü bozuluyor. Şaseci ölçüm yaparak arabayı ilk gün ki haline getiriyor. Arabanın ön çizgileri, yan kordonları ip gibi çıkıyor. Kazasız belasız
    teşekkür ederim sağolun , kule aralıklarını ölçtüm 116 cm geliyor tam delikten deliğe sanırım orjinal ölçüsü buydu

Alıntı srkns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun, inşallah istediğiniz gibi ilerler proje sonunu merakla bekliyorum
    akıllı vida, silikon, japon vs çok rastladığımız şeylerdi ama tahtayla tampon tutturmak bambaşka
    sağolun teşekkür ederim , evet baya hor kullanmışlar aracı

Alıntı pirasa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güzel proje
    teşekkürler

Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel proje takipteyim Allah kolaylık versin eski arabayla uğraşmak zor
    sağolun gerçekten zor hele ustalara iş yaptırmak çok daha sıkıntı
    Alıntı Emre911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel proje güncel kur ve fiyatlarla şahin bile toplamaya korkarım ben. Allah utandırmasın
    sağolun teşekkürler

Alıntı JusticeF0rALL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kolay gelsin güzel proje olacak öyle gözüküyor, motor ile ilgili bir işlem yapacak mısınız
    teşekkür ederim , motor ile ilgili bir işlem yapmayacağım çok büyük ihtimal satmak için toparlıyorum çünkü , ama ucuza bir m20 2.5 makina bulursam neden olmasın geçen komple m20b25 makine üstünde herşeyi takılı evraksız sedan birtane düştü 6.000tl ye, ben yetişemeden ankaraya satıldı yoksa onu alcaktım aracın eksik kaporta,trim parçalarınıda tamamlayacaktım

bu arada arkadaşlar cumartesi günü araca bakmaya gittiğimde olduğu yerde park halinde hiç biryeriyle oynanmamış bir şekilde görünce ustama eğer bu arabaya yarına kadar elini sürmezsen alıcam senden dedim tamam abi yarına kadar en azından bozuk yerleri belirleyip temizlerim dedi , ama pazar günü gittigimde yine aynı şekil yattığını görünce sinirlenip aldım aracı.İçini toparladım koltuklarını taktım ve başka bir boyacıya teslim ettim aracı tavan,kaput,çamurluklar ve tamponlar boyancak komple birkaç yerinede lokal boya yapılcak,hazır eve almışken darmadağan olan elektrik tessatını toparladım birsürü ne olduğunu anlayamadığım ucu boşta olan kablolar vardı hepsini söküp attım , teyp ve kolon ve anten kablolarını çektim,konsol ampulleri ve kadran ampullerının hiçbirisi yanmıyordu hava karardığı için bakamadım boyadan cıkınca bakıcam zaten daha cok elektrik işi var

Hakkı Can Eryüzlü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar selam herkese , epeydır paylaşım yapmıyordum yoğunluktan dolayı pek. arac bıttı sayılır , ufak tefek eksıklerımız kaldı onlarıda 1 hafta 10 gune hallederım
    aracın yürüyen aksamını yaptırdım on takım,dıreksıyon kutusu revızyonu,dıferansıyel degısımı ve frenler gıbı muayene oncesı gereklı ne varsa yapıldı , elektrık tesısatı toparlandı calısmayan kalorıfer ,arka cam rezıstansı felan hepsı halloldu , on panel kafa ayarlarını vs hallettım , kozmetık olarak eksıklerını tamamladın kırdıgım far camını orj hella far camı buluup degıstırdım , on camlar sonradan otomatıge cevrılmıstı dugmeler unıversal tıptı ve goguste teybın uzerındeydı onları orj ısıklı dugmelerle orj yerlerıne aldım , can sıkıcı vıtes topuzundan kurtulduk , . guncel resımlerını paylaşıyorum , suan eksık olarak bagaj alpına yazısı,app plakalarım,amerıkan tampon parkları,far sıs xenon yapmak kaldıı bunları halledıp detaylı pasta cıla ve 2000 zımpara yapacagım bıtınce son halınıde eklerım

Hakkı Can Eryüzlü...

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bol bol ve detaylı foto pls
    HotHatch Lovers!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler