User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Still Alive JJ Saxo Vts

Tunahankr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool Still Alive JJ Saxo Vts

Tekrar merhabalar,

Nisan ayında Corsa’mı sattıktan sonra bi süre arabasız devam ettim. Yaz sonuna doğru karşıma bu arkadaş çıktı

Corsanın konusu: http://www.techturkey.com/forum/otom...tml?highlight=

Clio Rs’den sonra binmek istediğim Fransız otomobillerinden birisi 106/Saxo Vts ikilisinden birisiydi ancak Saxo bir adım öndeydi, isabet oldu. Dış görünüşü bana biraz daha güzel görünüyor. Zevkler ve renkler sonuçta

Gelelim araca, uzun yıllar bilinçli kişilerin kullandığı forum ve camia tarafından bilinen bir araç ve değişensiz, 1.5 parça boyalı olması da benim çok hoşuma gitti. Hatta kendisinin 2016 senesinde ilk incelediğim içine bindiğim Saxo olması manevi açıdan bana hoş geldi. Overboost Mete abinin eski aracı olarak biliyordum. Mete abiden önceki sahibi de forum üyesi yıllarca emek harcamış olduğunu gördüm ve duyuyorum.

Aracı aldığımdaki hali bu şekildeydi.

Hemen ufak bir yapılacaklar listesi çıkarttım ve listenin başında çalışmayan direksiyon kutusu geliyordu.
    Onunla beraber ön takım kontrolü yaptırıp değişmesi gereken parçaları değiştirmek ve yağ buji bakımını da yapmak istedim.
    Üzerinden çıkan direksiyon kutusu kendi ömrü ile beraber tamir ömrünü de doldurmuştu. Hemen direksiyon kutusu aramaya başladım. Şansım yaver gitti ve aynı gün hiç tamir görmemiş ve kutu tamir eden ustanın dediğine göre sadece bakım yapılmasının yeterli olacağı bir direksiyon kutusu buldum.
    Kutunun bakımı motorun yağ buji bakımı yapıldıktan sonra artık direksiyon kutusu çalışıyor, ön takımda değişmesi gereken parçalar değişmişti. Ön taraftan artık ses gelmiyordu
    Tabi liste bu kadar kısa değildi sıra tamponların boyasında ve arka tampondaki deliklerdeydi.
    Tamponları boyaya bıraktık arka tampon portunun gözüme hoş göründüğü için ve küçük 5 tane delik yerine pleksi kestirmeyi uygun gördüm.
    Tamponları boyacıya arabayı da evin önüne 1 haftalığına bırakmak durumunda kaldım.

Yinede Clio rs’i gri olduğu için saymıyorum ilk renkli aracımdı ve henüz 1 hafta binebilmiştim o yüzden evin yakınındaki benzinliğe gidip yıkamaktan kendimi alıkoyamadım.

1 haftanın sonunda tamponlarımız boyadan çıktı bu sırada herkes tarafından olumsuz yorum alan ve içi tozlanmış olan sonar stoplarımızı da mk2 stoplar ile değiştirdik.

Bakımlarını yaparken kontrol ettiğimizde disklerinin ve balatalarının yeni durumda olduğunu gördük aldığım kişi de yeni değiştirdiğini söylemişti zaten ama ABS lambası yanıyordu. Cihaza bağlayıp baktığımda sensörlerin bir tanesinin bozulduğunu gördük. Parçacıdan ABS sensörü ve motor içerisinde ilk gözüme batan kısım beyin kapağının olmamasıydı onları temin ettim.

Tabi boş vakit oldukça arabaya zaman ayırmaktan kendimi alamadım ve jantları boyamaya karar verdim. Hem üzerlerinde çok iz olmasından hem değişiklik yapmak istemiştim.
    Ancak önceki konularda da yazdım, jant rengi konusunda hiç yüzüm gülmedi. Bu sefer de beklediğimden koyu oldu. Ufak çaplı bir hüsranla karşılaştım

Yaptığım liste yine bitmedi. Arabanın duruşunda bi gariplik vardı. Sol arka teker kamber açmıştı. Bilen ve tecrübeli bir arkadaşıma danıştıktan ve torsiyonumuzun bozulduğu kararına verdik. En uygun ve kısa zamanda Overboost Mete abinin yanına gittim.

Torsiyonumuz söküldü ve tamiri yapıldı. Bu sırada ön tarafta yaylardan ses geliyor ve vites kolu çok ayarsızdı. Yayların üzerinde bulunan takozlar ömrünü tamamlamış ve vites kolunun ayar çubuğu yanlış yere takılmıştı. Onlar da düzeltildi. Mete abi, eskide arabanın üzerinde Eibach yay olduğunu söyledi hazır sökülmüşken kontrol ettik onlar da yerinde duruyor Sanırım 3.5 cm lik
    Artık arabanın duruşu düzgün ve dikti.

B18C Spec R / Megane Coupe / EF Saxo

Arka paçalıklar hep hoşuma gitmiştir. @koray ozan ‘a teşekkürler. Uyumlu olabileceğini düşündüğü bi paçalık hediye etti
    Arkadan görünüş bu şekilde oldu.

Kış gelmişken ve üzerindeki lastiklere de can emanet edilecek gibi değilken depomdaki kışlıklarımı takma kararı aldım. 185/60/14 ile biraz çirkin durdu ancak elden bir şey gelmiyor. Antifriz yoktu suyunda komple suyu değiştirilip antifriz konuldu.
    Ankara’da 185/55/14 lastiklerin tamamından Tofaş grubu sahipleri imar geçirmiş uzun süre aradım ancak bulamadım.

Bu sırada muayene tarihi geldi muayeneye gidip geldim.

Listede da yapılacaklardan eksilenler oldu.
    Üzerindeki filtreyi beğenmiyordum. Simota almaya karar verdim.
    Akünün dışında bir koruma yoktu Astra H ın akü koruma bezi vardı elimde onu kullandım.
    RC vites topuzu takmak ve vites çubuğunu çok az uzatmak istiyordum onu hallettim.
    Aldığım kişinin el alışkanlığından ötürü direksiyonun üstünü eritmişti. Toplanacak gibi değildi daha iyi durumda bi direksiyon aldım. Onun üzerinde de dökülme başlangıcı var gibiydi, kaplatma kararı aldım.

Listedeki maddeler azalıyor ama bitmiyordu
    Airbag zembereği (sargısı) yoktu. Onu temin ettim takarken fotoğraf çekemedim maalesef alırken nasıl takmam gerektiğini bilmek amacıyla aldığım araç üzerinde fotoğrafını çekmiştim.

Takmak için o kadar sökmüşken kadran camını vs elimden geldiğince temizledim.

Arka çamurluklarda bulunan 16v yazısı eksikti ve gözüme takılmaya başlamıştı artık. Yazıları buldum. Eski yazıların izinin üzerine yapıştırdım.

Güncel durumu bu şekilde. Lastiklerinin kalın olmasından, jant renginden ve boya korumasının yapılmamış olmasından dolayı henüz profesyonel çekim yapmadım.

Tabi listede yapılacaklar bitmedi.

Mekanik eksiklerini en başta yapmak oldukça yerine bir karar oldu.
    Sağ ayna orijinal değil, orijinal sağ ayna almam gerek.
    Ön panjurdaki Citroen amblemine ilginç bir çalışma yapılmış orjinalini sipariş geçeceğim.
    Külbütör kapaklarının boyasında atmalar olmuş hali hazırda bir yağ kaçağı yok söküp takarsam yağ kaçağı olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylediler o yüzden onları boyatmaya çekiniyorum ama elbet bir gün boyatacağım yada boyayacağım.
    Kaportada ufak tefek gamzeler mevcut durum olunca onları boyasız göçük ile düzelttireceğim.
    Jant rengi hakkında çok koyu olmasından ve arkadaşlarımın da fikirleri ile havanın uygun olduğu bi zamanda orijinal rengine dönmeyi planlıyorum.
    Kaput keçesi olup olmadığını bilmiyorum bulunabilirliği hakkında da fikrim yok eğer bulursam almaya çalışacağım ayrıca paspaslar konusunda üzerindeki halı paspaslar çok kalitesiz bu konuda da orijinal paspas bulunabilir mi veya düzgün kalıplı paspas var mıdır kullanan ve bilgi sahibi olanlardan fikir vermek isteyen olursa çok sevinirim..

Bunlar haricinde bir eksiği görünmüyor şükür ki

Şuan motor kısmı tamamen orijinal durumda şanzuman da orijinal ölçülerinde katalizörü orijinal egzozuna kadar üzerinde duruyor. Sadece filtre mevcut. Orijinal filtre kazanını ve borularını bulabilirsem onu da takmayı düşünüyorum.
    Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için çok teşekkürler İlerleyen zamanlarda gelişmelerle görüşmek üzere.
    Fikir ve yardımları açısından @koray ozan, @Mantaboy ve forum üyesi olmadığı için etiketleyemediğim Batuhan’a teşekkürlerimi borç bilirim
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    01' Clior Rs 172 SOLD
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    99' Citroen Saxo 1.6 Vts SOLD
    98' Corsa B 1.6 Gsi

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah Allah kaza bela vermesin. Bu tarz araçlar artık ne kadar orijinal o kadar iyi gözüyle baktığım için jantlar kendi renginde olsa daha iyi olur bence. Güle güle kullanın.

EmreS13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hemen feh +7200 chip, pt52, önü dip basman lazımdı kanka olmamış
    Şakası bi yana 106/saxo gurubunda sevdiğim tek araba.
    Yıllar onu yıpratamamış hala ilk günlerdeki gibi Maşallah maşallah
    06 WTF 36 Corsa 1.7 ///06 FA 9273 İbiza cupra CTH SOLD..
    06 JZ 556 200SX S13 Forged , Drift Car Project

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanla toplandıkça daha güzel hale gelecek.

Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kankacım her yaptığın iş için eline sağlık. Jantlar için orjinal Gri rengi olmasına bende katılıyorum
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşaAllah... jant konusunda orjinal rengine oyumu kullanıyorum. kazasız, belasız.
    MR.EVO53

Slmcnsl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazsız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah abi aynı mahalledeymişiz başkent sanayi go severiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Silinsin yanlışlıkla yazıldı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah Allah kaza bela vermesin. Bu tarz araçlar artık ne kadar orijinal o kadar iyi gözüyle baktığım için jantlar kendi renginde olsa daha iyi olur bence. Güle güle kullanın.
    Teşekkür ederim. Bende elimden geldiğince orijinal tutmaya özen göstermek istiyorum. Havaların en uygun olduğu zamanda jantları orijinal rengine çevireceğim

Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zamanla toplandıkça daha güzel hale gelecek.

Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim..
    Teşekkürler

Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşaAllah... jant konusunda orjinal rengine oyumu kullanıyorum. kazasız, belasız.
    Teşekkür ederim

Alıntı Slmcnsl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah kazsız belasız.
    Teşekkürler
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    01' Clior Rs 172 SOLD
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    98' Corsa B 1.6 Gsi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrexc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hemen feh +7200 chip, pt52, önü dip basman lazımdı kanka olmamış
    Şakası bi yana 106/saxo gurubunda sevdiğim tek araba.
    Yıllar onu yıpratamamış hala ilk günlerdeki gibi Maşallah maşallah
    kırmızıya boyanmış taban halısı ve yarısından dikişli renkli emniyet kemeri yapmadığım için çok yargılanıyorum zaten

Teşekkürler

Alıntı Chn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kankacım her yaptığın iş için eline sağlık. Jantlar için orjinal Gri rengi olmasına bende katılıyorum
    Teşekkürler kanka. Sen biliyosun okul yoğun, havalar da kötü. Ocak ayı içinde yapmayı planladığım şeyler var jantları da aradan çıkarırım umarım.
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    01' Clior Rs 172 SOLD
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    98' Corsa B 1.6 Gsi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erenn0642 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah abi aynı mahalledeymişiz başkent sanayi go severiz
    Teşekkürler Go nun karşısında oturuyorum. Yakınlarda makul fiyatlı ve düzgün yıkama şansımıza Go var
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    01' Clior Rs 172 SOLD
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    98' Corsa B 1.6 Gsi

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oem mk2 jantı ile daha güzel duruyor mk1ler aklında olsun
    Hayirli olsun güle güle kullan.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oem mk2 jantı ile daha güzel duruyor mk1ler aklında olsun
    Hayirli olsun güle güle kullan.
    Teşekkür ederim Göbeği sökülmeyen jant takmak pek aklımda yok ama takacak olursam mk2 var sadece aklımda benimde.
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    01' Clior Rs 172 SOLD
    03' Corsa C 1.7 Dti SOLD
    98' Corsa B 1.6 Gsi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler