User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
38 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Melatonin Takviyesi :)

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Red face Melatonin Takviyesi :)

Eveeet,

Yine,yeni bir araçla buralardayım. Son dönemde "biraz fazla" denebilecek araç değişikliği yaptım. A3 Cabriodan sonra BMW 5.20i ile başlayan serüvene Opel Adam, FK2 Typer, Renault Kadjar, Toyota CHR ve Porsche Cayenne dahil oldu. Bunlardan CHR ( yakında bir inceleme yazarım ) Hybrid olduğu için evimizin ekonomi bakanı oldu. Özellikle şehir içi kullanımı için, sürüş kolaylığı, sessizliği ve yakıt sarfiyatı sebebiyle en çok tercih ettiğim araç CHR oldu. Yanına biraz prestij, biraz offroad kabiliyeti, biraz da kaşıntı sebebiyle Porsche Cayenne almıştım bildiğiniz gibi. (Aslında Cayenne'in yakıtını nötrlemek amacıyla Cayenne'in yanına CHR almıştık..) O da TC plakası ve karizmatik duruşuyla evimizin adalet bakanı statüsünü hak etti

Tabi ki, bu iki araç da beni kesmedi, yanına spor, yine uğraşılabilecek, hafta sonu kullanılabilecek, ve elbette roadster bir araç arayaşına girdim. Bütçe max. 200 olduğu için seçenek çok yoktu; Mini Cooper Roadster bu listede en hoşuma giden araçlardan biriydi. Fiyatları nispeten uygun, tipi güzel, fakat km ve yıl bazında biraz eskilerdi. Uzun bir arayıştan sonra, zaten sınırlı birkaç araç arasından karar veremedim. Hepsi özellikle km olarak tatmin etmedi. Cooper'dan sonra Z4,SLK,TT falan bakındım, son 1.5 ayda onların da fiyatlar neye göre arttı bilmiyorum ama bir anda 40-50 bin lira uçtu gitti. Derken artık daha fazla bekleyemezdim. Araçların fiyatları artıyor ve temiz araç bulmak zorlaşıyordu. Velasıl, daha fazla aramaktan sıkılarak, 1.5 seneden beri almayı düşündüğüm Mazda MX5 RF'e kavuşmuş oldum. Kendisi ailemize eğitim ve spor bakanı olarak katılmış bulunuyor

Araç 2017 model 1.5 Skyactive 130 hplik motora sahip, 1090kg ağırlığında, 4100 km'de, çelik grisi renginde, nokta hatasız, zaten kilometreden de anlaşılacağı üzere pek kullanılamış bir hafta sonu aracı olmuş. Evvelki sahibi BirCom'un Genel Müdürü Burçin Bircanoğlu imiş öğrendiğim kadarıyla. Kendisine böyle temiz baktığı için teşekkür ediyorum buradan. Araç üzerinde hepsi Mazda yetkili bayide takılmış oem geri görüş kamerası, Eibach spor yaylar, oem amerikan parklar, oem arka spoiler ve Stubby kısa anten mevcut. Standart ekipman olarak da otomatik uzun farlar, viraja duyarlı farlar, kör nokta uyarı sistemi, geri manevra çarpışma uyarı sistemi, arka park sensörü, şerit takip sistemi, 9 hoparlörlü Bose müzik sistemi, navigasyon, otomatik klima, koltuk ısıtma, anahtarsız giriş-çıkış ve çalıştırma, gibi özellikleri var.

Buradan sonra daha fazla okumak istemeyenler direk resimlere ilerleyebilir, aşağıda ve RF-Soft Top arasında kalanlar için yararlı olabilecek kısa bilgiler ekleyeceğim.

Genel olarak MX5 ve RF hakkında bilgi vermem gerekirse, -özellikle Mx5 almayı düşünen insanlar Soft top ile RF arasında oldukça fazla kalıyorlar- RF (Retractable Fastback) yani namı diğer Targa tavan şeklinde açılıp kapanıyor. Dizayn elbette göreceli bir kavram, ancak bir Lotus Elise ve yeni Supra hayranı olarak bu araç bana ikisini anımsattığı için, ben tercihimi RF olarak yaptım. Coupe duruşu, ve sayıca daha az olması da diğer bir artısıydı. Bir de araca arkadan bakıldığında bence klasik soft top'a göre daha hoş görünüyor. Aracın herhangi bir eksiği yok denebilir, bence en büyük eksiği tabiki boyutlarının küçük olması, bu iç mekanda şu şekilde bir algı yaratıyor ; Nispeten daha büyük roadster'larda ve cabrio araçlarda ön cam sizden MX5 ten olduğundan çok daha uzakta duruyor, bu yüzden gökyüzünü görmek, aracın üstünün açık olduğu hissiyatını çok daha iyi veriyor. MX5 ön cam inanılmaz yakında duruyor, ve sürüş sırasında üst kısımda sadece 1 karış açıklık görülebiliyor, bu yüzden üstü açık bir araç gibi gelmiyor insana. Yan cam cıtaları ve kapının da oldukça küçük olması bu etkiyi arttırıyor. Özellikle RF, arkada mekanizma olması sebebiyle sanki daha çok panaromik sunroof'a sahip bir araç gibi. 9 hoparlörlü Bose sistem inanılmaz keyifli, sürüş keyfine zaten çok anlatacak birşey yok, Miata'nın en büyük kozu. Araç gokart kıvamında, vites geçişleri, direksiyon hissiyatı falan mükemmel. İnsana ciddi anlamda mutluluk veriyor sürüşü. Geri kalan şeyeri daha sonra ekleyeceğim detaylı incelememde bulabilirsiniz. Gelelim benim gözlemlediğim RF - Soft Top farklarına;

RF'in artıları,üst kapalıyken ciddi derecede daha sessiz, arkada üstü açtığında soft topta koltuk aralarında plastik siyah bir rüzgar deflektörü var, bu parça RF'te cam olduğu için daha kaliteli duruyor, üst açıldığında camları çekersen daha az rüzgar alıyor içeriye, %1000 oranında daha güvenli sonuçta hard top, hava şartlarına tabiki daha dayanıklı. Bir de RF'lerde gösterge paneli renkli (hayalet gibi diyebiliriz) 2019 öncesi Soft Top'larda ise monokromatik.

Eksileri : Aracı performans veya pist kullanımı için tercih edecekseniz kafadan 45 kg ağırlık (araç zaaten hafiflik için üretilmiş bir araç bu yüzden 45 kg iyi bir rakam aslında - her ne kadar sürüşte fark edilmese de) , mekanizması olduğu için tavanın bakımı mevcut, yani serviste extra masraf çıkarabiliyor, yine mekanizma olduğu için bozulma riski var , 10 km sürat altında olmadan açmak mümkün değil, 11 km hız olduğu an mevcut konumda kalıyor yavaşlamak zorundasınız, arkanda araba falan varsa geçmiş olsun , insan panik oluyor alarm verince, ayriyetten arka görüş açılarında kör nokta yaratıyor (kör nokta uyarı sistemi bu yüzden standart RF'te diye biliyorum ) Bu arada tavan 13 saniyede açılıp kapanıyor.

Soft top'un avantajı 2 saniyede 80 km hızla giderken bile açıp kapanabiliyor, roadster bir araçta inanılmaz bir lütuf bence, üşüdün,kapa, sıcakladın,aç, yağmur çiseledi anında kapa, ıslanma vs. olmuyor , ikinicisi mekanik parça yok denecek kadar az, bakım maliyeti daha düşük fakat uzun vadede kitlenme,bozulma gibi sorun olmayacağı için daha düşük maliyet , 45 kg daha hafif araç, üst açıldığında arkadan bakan arabanın roadster olduğunu anlayabilir, RF'te anlaması için yanına gelmesi lazım aracın, en büyük artısı soft top kullanmaktan bıkarsanız, Hard Top satın alıp takabilirsiniz böylece hard toplu, tenteli bir aracınız olur. Kışın hard top kullanılabilir. Fakat bu durumda da istediğin zaman üstü açamazsınız tabi kışın, hardtop'un sökülmesi gerekir.

Eksileri : Sokakta bırakırsanız müdehaleye açık araç, bıçak vs açısından... İkincisi kışın yağmur vs. su almıyor ancak kar altında kalırsa araba alabilir, bir de soğuk havada araç da soğuk oluyor biraz, gerçi Mx5 küçük içerisi ısınması kolay ama ısıtmak için daha çok enerji harcayacaksınız. Bir diğer sorun kediler için mıknatıs olması, gelip tentede yatıyorlar, tırnaklıyorlar tenteyi vs... bir de RF'e göre kapalı iken ciddi gürültü geçiriyor özellikle 120 km den sonra baş ağrısı yaratacak düzeyde sesli araç, uzun yolda kafa bipebilir.

************************************************** ************************************************** **********************************

Aracın kendi fotoğraflarını henüz çekme fırsatım olmadı, ancak aldığım sırada çekilen fotoğraflarını paylaşmak istiyorum. Herkese keyifli sürüşler, vakit ayırdığıiçin teşekkürler.

Konu .::EmrE::. tarafından (15-01-2020 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emre hayırlı olsun güle güle kullan rengi ve donanımıyla oldukça cezbedici olmuş. imkanlarım el verirse sahibi olmak istediğim araçlardan biri kesinlikle. uzun vadeli yorumlamalarını da diğer konularda olduğu gibi burada da okumak isterim.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne yazmışsın be birader MX5'çi olduk sayılır biz de

Allah kaza bela vermesin, bir tur istiyorum ilk gördüğüm yerde

Sen bu kaşınmalarla sonunda racing motor da alırsın he

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun kazasız belasız kullanın
    Teşekkür ediyorum

Alıntı fdoganb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emre hayırlı olsun güle güle kullan rengi ve donanımıyla oldukça cezbedici olmuş. imkanlarım el verirse sahibi olmak istediğim araçlardan biri kesinlikle. uzun vadeli yorumlamalarını da diğer konularda olduğu gibi burada da okumak isterim.
    Kısa bir süre içinde yazmayı düşünüyorum detaylı bir inceleme. Keyifli oluyor bana da birşeyler karalamak Çok teşekkür ediyorum, umarım nasip olur da bu eğlenceyi tadabilirsin =)

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne yazmışsın be birader MX5'çi olduk sayılır biz de

Allah kaza bela vermesin, bir tur istiyorum ilk gördüğüm yerde

Sen bu kaşınmalarla sonunda racing motor da alırsın he
    Hehe, teşekkür ederim kardeşim, bir türlü buluşamadık ama ilk buluşmada senindir Racing Motor düşünmedim değil,ancak artık bebek olduğu için yemiyor

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu kasa 20 yıl sonra efsaneler arasına girer
    hayırlı uğurlu olsun

bu soft topların 80le bile giderken açılıp kapandığına eminmisin bana pek mümkün gelmedi
    bu zamana kadar kullandığım hiçbir üstü açık araba vitesi p'ye almadan yada el frenini çekmeden üst açma kapama yapmıyordu ....
    médiocrité partout

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayirli olsun guzel ggünlerde kullanın.

performans olarak yapmak istedikleriniz varmı? Turbo kitleri gibi ürünler sanırım var.

yoksa tamamen keyif arabası olarakmı kullanıcaksınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizin kabine bir çok ülkeden daha mantıklı ve verimli düşünülmüş.
    Maşallah keyifle binin.
    Hanım klimayı kapat sollamaya çıkıyorum...

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah adaş kazasız belasız.Kısa süre kullandım gerçekten çok keyifli bir araç bence
    senin gibi çok ikilemde kalıp madem Türksün öster ürksün diyerek soft top almıştım.Açtığında cabrio hissini yaşıyorsun kısmet belki birgün yine yollarımız kesişir
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzelmiş, tüm kabineyi tamamlamayacaksınız değil mi?

Güç vs açısından nasıl? Gerçi ağırlık az ama, kuzeni Fiat 124 bu konuda biraz daha avantajlı gibi...

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    RF'te tavan yükseliği daha avantajlı olduğunu belirtmişsiniz, boyunuz kaç? oturuş pozisyonuna göre tavana ne kadar mesafe kalıyor?

renk çok güzel, güle güle kullanın, keyifli sürüşler ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

ACTPK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrardan hayırlı olsun Emre.

Ama RF-Soft top arasındaki farklar için bir iki noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Yüksek hızlar için birşey diyemem ama grupta bolca konuşulmuştu, Soft Top ile RF arasında 1 DB gibi küçük bir gürültü farkı var. Soft top tavan yüksekliği daha fazla, birde Soft top'ta roll bar mevcut. Çok güvensiz araçlar değiller yani. NA-NB'de o roll barlar yok mesela Riskte olan biziz NA-NB sahipleri olarak Umarım kimse kullanmak zorunda kalmaz ama ön direk yeterince taşıyıcı oluyor bu araçlarda. Köprüde takla atan Mx5'i hatırlarsak ön direkte sürükleniyordu araç. Nihayetinde keyifli bir araçtır. Güle güle kullanmanı dilerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun Emre abi, RF tavan çok güzel kapadığın an standart bir araçtan farkı kalmıyor çıktığı günden beri takip ettiğim bir araç güle güle kullan
    99' 206 XS Black [Sold]
    06' 1.5 DCi Clio III Grey
    [Sold]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kasa 20 yıl sonra efsaneler arasına girer
    hayırlı uğurlu olsun

bu soft topların 80le bile giderken açılıp kapandığına eminmisin bana pek mümkün gelmedi
    bu zamana kadar kullandığım hiçbir üstü açık araba vitesi p'ye almadan yada el frenini çekmeden üst açma kapama yapmıyordu ....
    Teşekkür ediyorum. Soft Top versiyonunda tavan manuel açılıp kapanıyor, el ile. Bu yüzden 60-70 km hızla giderken açıp kapamada bir sorun görmedim izlediğim videolarda yapılıyordu. 2 sn civarı sürüyor açıp kapatmak.

Alıntı said_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayirli olsun guzel ggünlerde kullanın.

performans olarak yapmak istedikleriniz varmı? Turbo kitleri gibi ürünler sanırım var.

yoksa tamamen keyif arabası olarakmı kullanıcaksınız?
    5 sene garantisi olduğu için kısa vadede bir planım yok, belki ileride bir bolt on turbo kit olabilir. 210 hp civarına çıkarıyor araştırdığım bir firma.

Alıntı fixel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin kabine bir çok ülkeden daha mantıklı ve verimli düşünülmüş.
    Maşallah keyifle binin.
    Teşekkür ediyorum çok sağolun..

Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah adaş kazasız belasız.Kısa süre kullandım gerçekten çok keyifli bir araç bence
    senin gibi çok ikilemde kalıp madem Türksün öster ürksün diyerek soft top almıştım.Açtığında cabrio hissini yaşıyorsun kısmet belki birgün yine yollarımız kesişir
    Teşekkür ediyorum adaş, kısmet, inşallah yine aynı marka çatısı altında bir buluşmada görüşürüz

Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah çok güzelmiş, tüm kabineyi tamamlamayacaksınız değil mi?

Güç vs açısından nasıl? Gerçi ağırlık az ama, kuzeni Fiat 124 bu konuda biraz daha avantajlı gibi...
    3 araç yeter diye düşünüyorum bir haneye Çok teşekkür ederim. Güç açısından keyifsiz değil, 124 daha güçlü olabilir ama N/A bir motor ve 7500 devir çeviren bir araç kesinlikle daha heyecanlı geliyor kulağa. Üstelik istediğin kadar gazla 7.5 lt üstünü görmedim yakıtta. Ortalamam 5.3 şu an

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    RF'te tavan yükseliği daha avantajlı olduğunu belirtmişsiniz, boyunuz kaç? oturuş pozisyonuna göre tavana ne kadar mesafe kalıyor?

renk çok güzel, güle güle kullanın, keyifli sürüşler ...
    Teşekkür ederim. Tavan yüksekliği konusunda yanlış biliyormuşum ben, tavan yüksekliği dışarıdan 0.4 inç civarı yüksekmiş sanırsam. İçeriden daha darmış soft topa göre. Benim boyum 1.70cm, ölçmedim ama tavana yaklaşık 1 karış civarı var herhalde. Bakarım.

Alıntı ACTPK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrardan hayırlı olsun Emre.

Ama RF-Soft top arasındaki farklar için bir iki noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Yüksek hızlar için birşey diyemem ama grupta bolca konuşulmuştu, Soft Top ile RF arasında 1 DB gibi küçük bir gürültü farkı var. Soft top tavan yüksekliği daha fazla, birde Soft top'ta roll bar mevcut. Çok güvensiz araçlar değiller yani. NA-NB'de o roll barlar yok mesela Riskte olan biziz NA-NB sahipleri olarak Umarım kimse kullanmak zorunda kalmaz ama ön direk yeterince taşıyıcı oluyor bu araçlarda. Köprüde takla atan Mx5'i hatırlarsak ön direkte sürükleniyordu araç. Nihayetinde keyifli bir araçtır. Güle güle kullanmanı dilerim.
    Çok teşekkür ediyorum, uzunluk konusunda aracın dışından bahsediliyormuş. Ben iç tavan yüksekliği anlamışım. Güncelledim yazıyı. Gürültü farkının kesinlikle 1 DB kadar az olduğunu sanmıyorum. Mazda track day'de de kullandım ikisini bariz bir fark vardı, özellikle yüksek süratlerde. Biri kumaş diğeri metal, mantıklı gelmedi bana, yine araştırırım. RF'in sadece tavanda değil, çamurluklar,araç tabanı ve motor kaputu altında daha iyi ses izolasyonu kullandığını okumuştum. Yabancı incelemelerin de neredeyse hepsinde bu farktan bahsediyor. Bir de Roll Bar da kafalıklarda değil mi? Kafalıkların aynısı RF de de var, Roll Bar da vardır herhalde veya fastback kısmı belki rollbar görevi görüyordur, orada sürekli sabit sonuçta. Bilemiyorum, takla atarsak göreceğiz

* Bulduğum bir dB incelemesine göre yaklaşık 2-4 dB fark var. ;

2.0 Soft-Top (closed)
    80 km/h 68 dB
    100 km/h 70 dB
    120 KM/h 72 dB

2.0 RF (closed)
    80 km/h 64 dB
    100 km/h 66 dB
    120 KM/h 70 dB

Alıntı samet59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun Emre abi, RF tavan çok güzel kapadığın an standart bir araçtan farkı kalmıyor çıktığı günden beri takip ettiğim bir araç güle güle kullan
    Çok sağol kardeşim, beğenmene sevindim
    Konu .::EmrE::. tarafından (15-01-2020 Saat 22:12 ) değiştirilmiştir.

cess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vweekend de turuncu 30.yıl versiyonuna binmiştim, rays jantlı falan harika bir araçtı. Kesinlikle sahip olmak istediğim bir araç. Rf olmasına rağmen renginden midir bilmiyorum ama çok güzel duruyor. Özellikle sol arkadan çekilen fotoda. Güle güle kullanın, nazar değmesin

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah çok güzel. Bu aracın önden görüntüsü farların dizaynı çok agresif vede MadMike bunun body kitlisini kullanıyor efsane geliyor bana. Bende bir Lotus severim ama tercihim soft top olurdu.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    La bu arada aklıma geldi Melatonin uyku getirsin diye alınan hormon, sen bilerek mi kullandın bu başlığı yoksa serotonin falan mı demek istemiştin aslında

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    La bu arada aklıma geldi Melatonin uyku getirsin diye alınan hormon, sen bilerek mi kullandın bu başlığı yoksa serotonin falan mı demek istemiştin aslında
    Yemin edrim bunu yazmaya indim aşağıya sen yazmışsın

Seratonin ya da testesteron dur o , melatonin olsa duramazsın uyursun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı enesy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yemin edrim bunu yazmaya indim aşağıya sen yazmışsın

Seratonin ya da testesteron dur o , melatonin olsa duramazsın uyursun
    Melatonin kısaca,

Vücudun biyolojik saatini ve ritmini düzenler.
    Bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir.
    Göz sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
    Uyku bozuklukları ve anksiyete ilaçlarından olan benzodiazepin ilaçları dozunun azaltılmasındaki yoksunluk semptomlarının azalmasına yardımcı olur.
    Stresin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini, stresin sebebi ne olursa olsun, yok eder.
    Doğal ve hücresel bağışıklığı geliştirir.
    Trombosit üretimini canlandırarak kanser hastalarında düşük trombosit sayımı ve anemiyi etkin bir biçimde tedavi eder.
    Göğüs kanseri riskini azaltır.

O yüzden yazdım Seratonin de olur nolacak XD ama testesteron olmaz, ona Dodge Charger falan lazım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler