User Tag List

Sayfa 5/9 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
155 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: E90 320d Msport - LCI 2010 GUR61

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Karantina günlükleri vol4 boya badana

Ön tamponun sol köşesinde benden önceki sahibinden kalan boya çatlakları ve muhtemelen ilk tıklaması olmadığı için eski macunun çatlayıp dökülmesi ve midemi bulandıran rötüş çalışması mevcuttu. Nezaman arabanın önüden geçsem küçük çaplı sinirlenme durumları oluyordu. İki seçeneğim vardı;
    1- arabayı boyacıya emanet et 500lük ol ve arabanın içine etsinler heryer toz pislik vs.
    2- eksik ekipmanları tamamla 1500lük ol ama kafan rahat olsun ve şartlar el verdiği sürece kendi işini kendin gör.

Hemen araştırmalara başladım ve önceliği kompresöre verdim. Apartmanda kullanıma uygun ve çevre binadaki komşuları rahatsız etmeyecek sessizlikte olması gerekiyor kompresörün. Uzuuuun araştırmalar, kullanıcı yorumları, videolar ve telefon konuşlamaları yapmış olmama rağmen ikna olmayarak tereddütler içinde kuletaş marka 1,5hp 50lt (sponsorlu değildir tamamen memnun kaldığım için yazdım) sessiz kompresör almaya karar verdim. Eve getirip çalıştırıncaya kadar inşallah çok ses yapmazda kullanabilirim kafasındaydım. Neyseki bütün korkularım ve tereddütlerim karşılıksız kaldı sessiz komresör almak istiyorsanız düşünmeden alabilirsiniz.

Hazır kompresörü hallettikten sonra boya tabancası ve diğer ıvır kıvırları aldım. Boya için 1.3mm hplv, astar içinse 1.8mm hplv tabancaları aldım. Başlangıç seviyesi oldukları için ikisi birden 300lira tuttu. İlk başta vernik için tabancaya gerek yok boya tabancası ile atarım diyerek yatırım yapmadım. İşin içine girince vernik tabancasının şart olduğunu anlıyorsunuz çünkü tabanca içinde kalan boya kalıntıları vs iyi temizlenmezse direkt olarak vernik ile beraber boyalı yüzey üzerinde görüyorsunuz (deneyim). En kısa sürede 1.4mm hplv vernik tabancası alacağım ders oldu.

Ekipman tamamlanınca sıra geldi boya malzemelerini almaya hemen bir liste oluşturup koştum boyacıya. Boya, astar, vernik, tiner vs markalarını biraz boyacının önerisi biraz benim araştırmalarım sonucu kararlaştırıp duxone, standox, nason ve terrason olarak belirleyip belkide toplam 10 parça boyaya bileceğim miktar (bölünmüş satılmıyor böyle malzemeler) malzeme alıp eve döndüm. Neyse malzeme bizim akarı kokarı yok uygun saklama koşullarında saklayacağım artık.
    Tabi sadece boya almakla bitmiyor, mumlu bez, zımpara sulu-susuz, kağıt süzgeç, polyester macun (tampon gibi plastik ve esnek kısımlarda polyester macun gerekir) vs vs.

Aşama ve uygulama sırasını fotoların üstüne yazmaya çalıştım buyrun fotolar.

2k astar akrilik

sertleştirici akrilik

tiner akrilik

vernik akrilik

yama tineri (hayat kurarıyor)

yüzey temizleme tineri

yüzeyi önce macun için hazır hale getirmek için 400kum sulu zımpara güzelce zımparaladım.

Baktım zımparaladıkça geliyor sonu yok, dur dedim deniz

Macun ve sertleştirici karşımını yapıp macunu çektikten sonra 1 gün kurumaya bıraktım. Aslında macun çekildiği gün yapılsa daha iyi olur dediler ama dinlemedim.

Ertesi gün 80-120-150-200-320 kum zımpara ile sırasıyla tesviyesini yaptım. Burada önemli olan zımparayı boyalı yüzeylere kaçırmamak yoksa iş büyür.

Ertesi gün astar için hazırlıklara başladım. Ertesi gün dedim çünkü zımparaladığım yüzeyi yıkamak gibi bir gaflette bulundum ve 1 gün kurumaya bıraktım.
    Boya kabına 120ml astar, 30ml sertleştirici, 22ml akrilik tiner döküp karışımı astar tabancasına boşalttım.
    Toplam 3 kat attım astarı, ilk katı tozlayarak 2. ve 3. katları kapatıcı olarak uyguladım ve 1 gün kurumaya bıraktım.
    Her kat arasında yüzeyi önce mumlu bezle sonra yüzey temizleme tineri ile sildim.

Ertesi gün sulu zımpara ile 600-800-1000 kum ile tesviyesini yapıp boyaya hazır halde getirdim.

Sıra geldi boya işine sağolsun @wolkanku hemen atladı arabasına geldi. Şuraya sık, burası az oldu direktifleri için 2. bir göz olarak yardımlarını esirgemedi sağolsun. Tabi bir yandan sis farı çerçevesini ve böbreklerin altındaki panjuru würth boya ile boyadı.
    Boya kabına 100ml boya, 30ml sertleştirici, 15ml akrilik tiner döküp karışımı boya tabancasına boşalttım.
    Toplam 3 kat boyayı ve verniği sırasıyla tozlama ve kapatıcı olarak uyguladım.
    Vernik uygulamasında boyadan farklı tabanca gezdirme hızını biraz azaltmak gerekiyor. Böylelikle yüzeye daha homojen yayılıp pütür efekti oluşturmuyor. Portakal kabuğu efektinden ziyade elinizi yüzeyde gezdirirken pütür pütür sanki toz yapışmış hissiyatından bahsediyorum.
    Yine aynı şekilde her kat arasında yüzeyi önce mumlu bezle sonra yüzey temizleme tineri ile sildim.

Hızlıca maskeyi söküp yama tineri ile maske izlerini yok ettim ve sonuç ;

Konu Deniz. tarafından (01-06-2020 Saat 12:18 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    138 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deniz senin bu detay işlerin nereye doğru gidiyor bilemiyorum ama beni de sürüklüyorsun
    Sonumuzu iyi görmüyorum)
    Çıkan sonuç muhteşem oldu, arabaya baktıkça keyiflendim.
    Şu kaput ayarı ve krom böbrekleri de araba temizken çekip at buraya da keyfimizi bulalım

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Dışarıda boyatsaydın bu kadar temiz ve özenli boyayamazlardı. Beyaz rengin de avantajı olmuş, çok güzel işçilik elinize sağlık.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık süper işçilik çıkmış yine.

Boya ve vernik atarken video çekimi yaptınız mı ? Tozlama ve kapatma arasındaki tabanca farkını görmek için sordum.

Katlar arasında kaçar dakika veya saat beklediniz kuruması için ?
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Müthiş valla eline sağlık

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    helal olsun mükemmel işçilik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Deniz senin bu detay işlerin nereye doğru gidiyor bilemiyorum ama beni de sürüklüyorsun
    Sonumuzu iyi görmüyorum)
    Çıkan sonuç muhteşem oldu, arabaya baktıkça keyiflendim.
    Şu kaput ayarı ve krom böbrekleri de araba temizken çekip at buraya da keyfimizi bulalım
    valla ben hazırım sonumuzda gayet iyi bence. Daha dün yine arka bahçedeki koca karı dır-dır yaptı. Neyse sinirlenmeyeceğim son updateler sonra gelecek zaten pek birşey kalmadı ama en bombası M320D

Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dışarıda boyatsaydın bu kadar temiz ve özenli boyayamazlardı. Beyaz rengin de avantajı olmuş, çok güzel işçilik elinize sağlık.
    Eyvallah Baran izmir spec işlerini Volkan'dan görüyorum. Bu arada bende izmirliyim anne bana hepsi orada yazdan yaza geliyoruz ziyarete işte.

Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık süper işçilik çıkmış yine.

Boya ve vernik atarken video çekimi yaptınız mı ? Tozlama ve kapatma arasındaki tabanca farkını görmek için sordum.

Katlar arasında kaçar dakika veya saat beklediniz kuruması için ?
    Teşekkürler
    Katlar arası min 10 maks 15 dk bekledim. Şimdi her nekadar ilk iş heyecanı olmasada (öncesinde kırmızı bir tampon daha boyamıştı(k)m ulan nasıl sonuç çıkacak acaba kafasıyla video çekmeyi unuttum. Neyseki tripod ve böyle işlerde kullanacağım ucuz yollu bir kamera almaya karar verdim. Artık herşeyi kayıt edebileceğim. Belkide bir youtube kanalı açarım kim bilir.

Alıntı arasgur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Müthiş valla eline sağlık
    Teşekkürler Aras yapmaya çalışıyoruz işte birşeyler.

Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    helal olsun mükemmel işçilik
    Teşekkürler sonuç kötü çıksa bile kendim yaptığım için dünyanın en güzel uğraşı oluyor.

Şahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok güzel iş gerçekten ellerinize sağlık
    Zihin fukara olursa, fikir ukala olur..

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla bravo..uzaktan bakınca çok güzel görünüyor.sizin gibi titiz birisi için yakından bakınca ne gibi hatalar var? yada var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Şahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok güzel iş gerçekten ellerinize sağlık
    teşekkürler darısı başına artık

Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bravo..uzaktan bakınca çok güzel görünüyor.sizin gibi titiz birisi için yakından bakınca ne gibi hatalar var? yada var mı
    Teşekkürler,
    Dışarıda boyamanın getirdiği dezavantajlar içinde havada uçuşan bir kaç toz tanesi kusuru var. Müsait zamanda sulu zımpara + polisajla üstünden geçip gidereceğim. Dediğiniz gibi dibinden bakınca görünen bir kusur önünden geçerken yada karşıdan bakarken hiçbir sorunu yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler darısı başına artık
    Yok yok ben almayayım hocam, deliririm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RedEdition34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu keyifle okudum elinize emeginize saglık.

Yanlız motor yagını sanırım yanlıs kullanmısınız BMW Ve VW Onaylı Yag Motul Specific ve Motul Xclean 8100+ Olması gerekiyor.

Filtre olarakta Bosch iyi degil, Mann Mahle Yada Hengst Kullanın. Almana Alaman malı filtre yakısır
    Teşekkürler,

Motor yağında sorun yok motulun kendi sitesinde önerdiği hatta BMW LongLife-04 onaylı yağdır xclean efe 5w30.
    Filtre konusunda mann harici tek kullanacağım markadır bosch.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Toz işini nasıl hallettiniz ? 1/24 maket yaparken bile büyük sıkıntı olabiliyor boyama kabini olmadan. Yerleri sulamayı da deneyebilirsiniz bir sonraki sefere. Araç da çok güzel duruyor işçiliğiniz de, güle güle binin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eren G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Toz işini nasıl hallettiniz ? 1/24 maket yaparken bile büyük sıkıntı olabiliyor boyama kabini olmadan. Yerleri sulamayı da deneyebilirsiniz bir sonraki sefere. Araç da çok güzel duruyor işçiliğiniz de, güle güle binin.
    yerleri tamamen ısladım hatta tampon altına atarken üzerim ıslandı o derece şansımıza vernik aşamasında rüzgar başladı dert etmiyorum emek harcayıp karşılığını almak yetiyor başlı başına zaten. Sonraki aşama kapı altı marşpiyeller olacak öğle sıcağını seçeceğim yaprak kımıldamıyor dedikleri anı hemde

teşekkür ederim elimden geldiğince yapıyorum birşeyler.

emrh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merhaba
    konunu yeni aldığım 2012 e90 320d M sport um için F1 direksiyon ararken buldum.
    öncelikle yaptıkların muazzam araban çok güzel. sade ve orjinal en sevdiğim

tahmin edersin ki ilk sorum F1 direksiyonu nasıl bulabilirim? araştırdım biraz ama bulamadım gibi.
    2. kodlama işi vs nerede yaptırdınız? (ist.-bakırköydeyim)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba
    konunu yeni aldığım 2012 e90 320d M sport um için F1 direksiyon ararken buldum.
    öncelikle yaptıkların muazzam araban çok güzel. sade ve orjinal en sevdiğim

tahmin edersin ki ilk sorum F1 direksiyonu nasıl bulabilirim? araştırdım biraz ama bulamadım gibi.
    2. kodlama işi vs nerede yaptırdınız? (ist.-bakırköydeyim)

Merhaba,
    F1 direksiyon bulmak şu sıralar çok zor. Birkaçtane vardı ama satılmış sanırım bulamdım bende. Direksiyonu bulsan bile onun kablosunu hazırlayıp tesisat çekecek birilerini bulman daha zor. Kodlama vs işin kolay kısmı, yurt dışı bağlantıların varsa ebay üzerinden alman daha mantıklı olacaktır. En azından paypal varsa kendin bile alabilirsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kıştan beri aklımızda olan ve fikir babası Volkan @wolkanku reyisin gazlamaları sonucu önce onun sonra benim kadran ışıklarını değştirmeye karar verdik. Evet kendisi kobay oldu onun arabasına 4 saati aşkın bir süre harcamamıza rağmen bende iş 1 saatte bitti Zaten bizim 1 saatte biter mevzularmız meşhurdur en az 3 saat harcarız
    İşin asıl zor kısmı kadran iğnelerini tekrar eski yerinde ayarlamak heh tamam oldu diyorsun bakıyorsun ki olmamış. Kaçkere söküp taktığımızın hesabı yok. Bence onun bir yöntemi var ama biz bilemedik sök-tak deneme yanılma ile yaptık. Aman olurda kendi aracınıza yapmaya kalkarsanız iğnelerin arkasındaki dişli sisteminin arkasına destek koyun arkası boş (havada) kalmasın. Sonra kontak verince hareket etmez ve hass.. moduna bağlarsınız. O dişli sisteminin kapağını açması ayrı bir dert kapaması ayrı. Normalde bu sorunları yaşaması gereken kişi her nekadar Volkan olsada bu sefer bana vurdu ihale. Neyse ki çözülmeyecek sorun yoktur hallettik onuda. Sonuç; ilk başlarda garipsesemde çevremdekilerden ve özellikle hanımdan aldığım ohaa tepkisinden sonra iyiki yapmışım dedim

Diğer güncelleme ise msport direksiyonuma aktardığım paddle shifterlar. Bildiniz gibi paddle shifterlarımı kendin taktım ve beraberinde gelen direksiyonun kablo alt yapısını hazırlayarak kendi direksiyonumla değiştirdim. Shifterlar beraberinde gelen direksiyon cılız, parmak dayama yerleri olmayan benim tabirimle traktör direksiyonu görüntüsüne sahip bir direksiyondu.

Msport direksiyon ve traktör direksiyon karşılaştırması. Serzenişimi umarım anlamışsınızdır.

Küçük çırak herzamanki gibi iş başında. Bütün yaptığım işlerde yanımdan ayrılmaz.

Kağıt bant ile kalıp aldım ve msport direksiyon yapıştırdım. Korkanın çocuğu olmazmış başladım kesmeye.

Akşam 10da başlayan sevüren sabah 4te bitti. Kesinlikle herkesin yapabileceği bir iş değil. Delik merkezleri kapalı delerek açmak gerekiyor. Matkapı tuttuğunuz açı bile önemli tabi bende bilmiyordum bunları hep deneyerek buldum. Bir taraf kobay oldu neyseki problem yaşamadım. Üretim tecrübesi olmayan birinin yapabileceği bir iş değil kesinlikle. Fotolara aldanıp bende yaparım demeyin.

Arabaya taktığımda verdiği haz ve görüntü, bütün yaşadığım stresi ve acaba oldumu şüphesini unutturmaya yetti. Yeni sloganım M320D

iş listemde geriye birtek hız sabitleyici montajı kaldı. Onuda bu haftaki planıma aldım haftasonuna yetişirse 2 günlük tatil yolunda kullanırım.
    4 jantında göbekleri yenilenmek istiyor. Geçen hafta almıştım bugün teslim edildi. Bantlarını yenileyip üzerlerinede vernik atacağım sonra yerlerini alacaklar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mevzu süper gidiyor maşallah Gösterge işi benim de çok kafamı kurcalamaya başladı ama yaptıracak yer lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    harika olmuş elinize sağlık.
    göstergeler f20 hayalet göstergeler gibi olmuş taptaze
    kazasız belasız sağlıkla binin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler