User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Fiat 500x 1.4 170hp 9AT 4x4

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fiat 500x 1.4 170hp 9AT 4x4

Fiat 500x 1.4 170hp MultiAir 9AT 4x4 XYZ, ABC, EBD, ABS diye gidiyor
    Üye olduğumdan beri açmak istediğim bir konuydu, paylaşamamıştım, fotoğraf falan da çekemedim, dün şöyle ayaküstü bi fırsat buldum, kendi çapımda bişeyler çekmeye çalıştım.

Ufak çaplı hikayesi ile tanıtayım

2011 yılında sıfır olarak aldığım, aynı motorlu Giulietta'mızı, 2013'ten itibaren eşimle birlikte 75.000 km kadar kullandıktan sonra, artık ufak ufak yenilesek mi, otomatik bir araba mı alsak falan şeklindeki kaşıntılarımız ile değiştirmeye karar verdik.

Giu'yu değiştirmek istemenin nedenlerinden biri de Spor Paket olması idi, artık çocukla birlikte falan çok sert gelmeye başlamıştı. Arkadaşın Clio'sunu kullanıyorum, konfordan yıkılıyor alet falan, yahu dedim yeter, bir de çocukla paldır küldür gidiyoruz, böyle olmayacak. Eşim de otomatik olsun otomatik olsun deyince bakınmaya başladık.

Giu'nun satılmadan önceki Paddock Detailing günleri... İlbey'e ne güzel seramik yaptırdım ettim, bir süre daha güzel güzel binerim derken kendimizi araba bakar bulduk

Aslında Giu'nun ilanı verdikten sonra pek de ümitli ve hevesli değildim, o yüzden çok da araba araştırmamıştım. Bi ara Mercedes B serilerine baktım, güzel fiyatlara güzel araçlar bulmak mümkündü, ancak düşük km'li ve düzgün araçlar 90-95 bin TL bandındaydı (şimdilerde bu araçlar makyajsız kasaları 150 bin TL'lerde) ve bundan almak için bütçem yetmedi. Sonuçta Mercedes ve eşimin de sevdiği beğendiği bir otomobil olmasına rağmen, yüksek km'li falan da almak istemedim ucuz olsun diye.

Yine bir ara V60 1.6 180hp SW R-Line bulmuştum, ancak o da 75.000km ve 85-90 civarında idi. Ona çok heves etmiştim, kırmızı renkli çok güzel çok temiz bir araç bulmuştum ama kısmet olmadı, arabayı değiştirme planları yaparken o Volvo satıldı.

Sonrasında, daha önceden ilk çıktığında çok beğendiğim ancak almaya cesaret edemediğim, B-Suv falan diye de çok gerek görmediğim 500x'i, çok çok alakasız bir şekilde evimizin hemen önünde park halinde gördük. Ben bu tip şeylere çok inanırım, kısmet modunda, yolda bile 3-5 tane anca görebileceğin bir alet, araba bakarken evin önünde duruyor.

Ben de Skoda Octavia'sından, Yeti'sine, işte ne bileyim, Duster'dan, Clio SW'ye kadar bir sürü araba göstermişim, hanım hepsine hayır demiş, artık dalgaya vuruyorum o olur mu bu olur mu diye alakasız arabaları gösteriyorum falan.. Bunun yanından geçiyorduk, aaa bak 500x, bu olur mu dedim... İkimiz de o anda sustuk ve arabanın içine dışına baktık, bir süre inceledik, olur gibi ya dedi eşim, güzel cidden dedi... Bakıyoruz bakıyoruz, zaten beğeniyorduk çıktığında da...

Hemen eve çıkıp ilanlara bakmaya başladık, tesadüfen de ortalıkta zaten normal versiyonları az olan 500x'in, Alfa'da kullandığım aynı 170'lik motor ve, dizeli ile 140hp'lik versiyonda kullanılan çift kavrama yerine ZF 9AT klasik otomatik 9 ileri şanzımanlı versiyonu buldum. Böylece çift kavramadaki soru işaretlerinden de kurtulmuş olacaktım, baya cazip geldi.

Tamam dedim, araç budur 45.000km'de, boyasız cart curt, ama galeride... O yüzden biraz midem bulandı ama hadi bakalım dedim.

Gittik, ben B sınıfı küçük bir suv diye çok sallamıyorum aslında, hanım da beğenirse alırız bineriz işte modundayım. Bindik beraber, içi dışı güzel, Cross Plus donanım, sunroof vs var, koltuklar deri, elektrikli falan.. Arkayı merak ettim, kapıyı açtım ve içimden bi vaaay dedim. Çünkü Giulietta'da tasarımdan dolayı kapı-çamurluk çizgisi biraz ileride, bu yüzden iniş biniş biraz zor oluyordu, hatta ufaklığı koltuğuna koyup almak falan gibi hamleler, kapının da çok açılmaması sebebiyle sıkıntılı oluyordu. Bunda kapıyı açtım, neredeyse 90 derece açıldı ve koltuktan çocuğu almak falan gibi hamleler baktım ki yükseklik sayesinde de efsane olacak.

Bir de geçtim kendime göre ön koltuğu ayarlayıp (boyum 1.75 gibi) arkaya oturdum. B-Suv dediğim alet bu bakımdan baya şaşırttı beni. Ama güya hanımla birbirimizi tembihlemişiz, beğendiğimizi belli etmeyeceğiz diyoruz. Ama olmuyor Bazı özellikleri görünce gülümsüyorum, bi detaya bakıyorum aaa diyorum bak bu da var diyorum hanıma, ya da o bana söylüyor gösteriyor.

Gelin isterseniz bi tur atalım dedi elemanlar, hadi dedim bakalım neler sunacak, konfor performans vs nasıl. Yola çıktık, üzerinde odunlaşmış PS3'ler olmasına rağmen tabi Giu'nun spor paketine göre güzel tatlı sert bir konfor baştan cezbetti. Trim sesi yok, ışıkta kalktım biraz gazladım, performans Giu kadar olmasa da güzel yürüyor (0-100 8,6sn), otomatik şanzıman çift kavramalar gibi hızlı değil ama yine de güzel değiştiriyor, konforlu kullanılabiliyor, hanımla birbirimize bakıyoruz aynadan devamlı, gülümsüyoruz....

Vatandaşla anlaştık, hafta içi ekspertize götürdük, önemli bişey çıkmadı, geçmişini de öğrendik biraz. O arada arkadaşlara soruyorum, FIA ile Türkiye Rallisi'nde WRC'de kiraladıkları ve FIA yetkililerini sağa sola götürmek için kullandıkları 500x'leri söyledi 2 arkadaşım, gayet de güzellerdi dediler.

Ve ikisinin de kullandığı cümle "araba Fiat gibi değil" oldu. Ki ben çoooooook önceleri "Fiat'a binmem, Fiat almam" derken, kendimi Fiat üzerinde buldum, bu da çeşitli konularda Allah'ın çevirip bi tarafıma monte ettiği cümlelerimden biridir

Bu sayede Giu'yu bir galeriye verdim, bunu aldım. 2016 Aralık'tan beri biniyoruz, km yine 75.000'e geldi
    Novitec box buldum bir de, bu sayede performans Giulietta'nın standart hali gibi oldu. Yakında downpipe da yapmayı planlıyorum.

Bu arada dış görüntüsü pek bişey belli etmiyor, "sleeper" olması açısından çok komik anlara şahit olabiliyorsunuz, birisi gazlıyor, arkasından gazlıyorum ediyorum, ya da biri yürümeyecek sanıyor, şaşırıyor falan. Eğlenceli bir araç, hiç bu kadar seveceğimi tahmin etmemiştim, bu yaştan sonra alır sağa sola gitmeye kullanırız, ben de kullanımımı beklentimi ona göre değiştiririm, bişey aramam diyordum, tam tersi oldu. İnşallah böyle binmeye devam ederiz...

Geçen C.tesi de Llumar Ahmet'te ön camları da arkalar ile eşitlettim. Fotoğraflarda oldukça karanlık çıkmış aslında, arka camlarda kimse görünmezken, ön camlarda dışarıdan görünüyorum aslında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Photobucket yazıları da muhteşem olmuş...

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    giu larımız aynıymış ben hala kullanıyorum.sonrasında bende aile için uygun diye bir dönem 500L bakmıştım ama sonra şimdilik giu ya devam. benimde ne zaman büyük konuşsam başıma gelir o yüzden kazasız belasız kullanın

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Ben 500X'i aldım, konu açtım yapmadığım kalmadı sattım A3 aldım üzerine ona konu açtım 25K km yaptım senin arabayı daha yeni görüyoruz

Valla benim ve eşimin çok keyif alarak kullandığı çok eğlenceli çok yönlü bir arabaydı. Kesinlikle tavsiyemdir.

1.4T 140 + Dr.Ecu yazılım ile baya şakacı bir aletti kendisi. Yol tutuşu de ciddi güzeldi İzmir Manisa yollarında @rahmitanır 1e1 gözlemlemiştir
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaRaN_35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 500X'i aldım, konu açtım yapmadığım kalmadı sattım A3 aldım üzerine ona konu açtım 25K km yaptım senin arabayı daha yeni görüyoruz

Valla benim ve eşimin çok keyif alarak kullandığı çok eğlenceli çok yönlü bir arabaydı. Kesinlikle tavsiyemdir.

1.4T 140 + Dr.Ecu yazılım ile baya şakacı bir aletti kendisi. Yol tutuşu de ciddi güzeldi İzmir Manisa yollarında @rahmitanır 1e1 gözlemlemiştir
    Valla sorma ya, öyle oldu, hep konuları gördükçe heves ettim, fotoğraf olmadığı için erteledim, sonra da hep unuttum

Alet kesinlikle beklentilerin ötesinde, gerçekten eğlenceli, bir şeyler sunabilen bi yapıya sahip. Bu kadarını beklemiyordum. Kiralık araba gibi alır kullanırım modundaydım. Giulietta'yı hiç aramıyorum bu sayede..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada bu aracı alırken ekspertize soktuk, boya kaza anlamında bişey çıkmadı. Ancak bir arkadaşım plakadan bu aracın Birmot bünyesinde yöneticilere ve VIP misafirlere kiralama anlamında kullanıldığını çaktı alırken... Hatta WRC'de kullandığımız araçlardan bile olabilir diyordu, çünkü trafikte dolaşan bu versiyon gerçekten çok az, bizim kullandıklarımızın hepsi 4x4 idi demişti.

Bunun haricinde, daha sonra bir arkadaş ile şasi no.dan yaptığımız kontrolde, 45.000 km civarında araç önce "tekleme" şikayeti ile Mart 2016'da servise geliyor, pek bi problem bulamıyorlar, yaklaşık 1 ay sonra "çalışmıyor" denilerek çekici üzerinde tekrar geliyor. Sorunun Giulietta'larda da 2011 yılı başlarında veya yanlış yağ kullanımları ile görülen Multiair modül arızası olduğunu görüyorlar.

Multiair modülü garantiden değiştiriliyor, bununla birlikte motoru da üstten yarım gibi olacak şekilde garantiden bazı parçalarını değiştiriyorlar.

Bunu görünce hah dedim galeriden almamın neticesi diye hayıflanıyordum ancak sorgulamayı yaptığımız arkadaşım "normalde gitsen garantiden böyle bi değişim hayatta yapmazlar, bence çok daha iyi, hiç kafanda soru işareti kalmasın" dedi. Onun üzerine de daha artık pek kurcalamadan aldım bindim

GokhanK. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kazasız belasız kullan. güzel araç. aslında şehiriçi ideal.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevdiğim tek crossover sanırım bu araba. Manisa yolunda baran ile ölü arkalı gitmişliğimiz çoktur. Hatta zamanında babama aldırmaya çalışmıştım da, egea araya girmişti.

4x4 ve 170'lik olması da ayrı güzeldir tabi. Güle güle kullanın.

Araç 4x4 olunca, gaza gelip şunları da deneyesi geliyordur insanın:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    500X nam-ı diğer jipçik.
    4x4 versiyonu inanılmaz keyifli.
    Almanya'da kullanmıştım.
    İçi de o kadar geniş ki tavana değmek için uzanmak gerekiyor hissi veriyordu.
    İyi günlerde kullanın hem tam bir sleeper hem de tam bir aile arabası.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel hikaye, kazasız belasız daha uzun süre kullanırsınız umarım

Yakıt ne alemde? Ben sizi hep İzmirli gibi düşünmüşüm İstanbul'daymışsınız madem kullanım şartlarınız ve ortalama tüketimlerinizden bahsederseniz sevinirim. Altea XL yerine alternatif olabilir bize de

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok yakın bir dostumuz sıfır aldı şu an 100 bin kilometreye yakın zannedersem.

Kilometre yapıyorlar dolayısıyla yakıtından şikayetçiydi ama BRC marka LPG takıldı. Bir dönem gazın regülatöründen vs dolayı aracı besleyememe gibi durumları oldu ancak 2 veya 3. Seferden sonra ayarı tutturdular ve hem yakıt hem gidiş konusunda araba tam tabiriyle "Mermi" gibi oldu.

Paket ve motor olarak sizinkiyle aynı. Ankara'da nispeten köy gibi bir ilçede ikamet ettikleri için toprak yokuşlarda 4x4 sisteminin birden devreye girmesi vs. inanılmaz mutlular.

Sizlere de kazasız belasız sürüşler binmeyi dilerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi dilekler için çok teşekkürler, yakıt tüketimi şu anda 9.8lt İstanbul şartlarında, hatta buna 20 ile sokak arasında dolaşıp çocuğu uyutma falan da dahil �� ufak tefek gazlamalarım da var.. Çok coşarsam 11lere geldiğini de gördüm.. Gerçi aşağı yukarı Manuel Giulietta ile de bu değerler civarında idi, bu anlamda çok fark etmedi. Otm olmasına rağmen yine iyi bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevdiğim tek crossover sanırım bu araba. Manisa yolunda baran ile ölü arkalı gitmişliğimiz çoktur. Hatta zamanında babama aldırmaya çalışmıştım da, egea araya girmişti.

4x4 ve 170'lik olması da ayrı güzeldir tabi. Güle güle kullanın.

Araç 4x4 olunca, gaza gelip şunları da deneyesi geliyordur insanın:
    Karda çok kullanmak istedim de kısmet olmadı, Abant yapacaktık çocuk hastalandı..

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    2 çekeri ile bozuk yollarla neler yaptığımı anlatsam inanmazsın, aşırı derecede keyifli
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizde de evin 2. arabası olarak eşim kullanıyor. Bizde çok mutluyuz gidişi duruşu iç mekan genişliği güzel. Bizdeki 1.4 140 hp çift kavrama olan versiyon.

Çift kavrama olduğunu bilmesem sürünce anlamazdım. DSG den sonra çok yavaş gelmişti bana.

Asıl handikap kısıtlı bagaj boyutu ve sert süspansiyonu bence. Yol tutuşu yüksek bi araca göre çok başarılı ama konfor anlamında da bir o kadar kötü.
    arkada torsiyon var gibi hissettiriyor araç

Fiyat performans olarak çok çok iyi ama. Sundukları ederinin çok üstünde. Seviyoruz 500x imizi.

punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kazasız belasız. bir süre 1.6 mjet 120hp kullandım. o bile gayet tatminkardı kasa ve sınıfına göre. Yol tutuşu ciddi ciddi başarılıydı. sadece konfor olarak bozuk yollarda zıplaya zıplaya gidiyorduk.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amma kullanan olmuş, pek bilinmeyen bi alet çünkü, millet şaşırıyor ��
    Evet amortisörler tatlı sert, 18lerle iyice sert, konfor fena değil ama aks mesafesi kısa olduğu için yollardaki dalgalanmalar direkt zıplama olarak geliyo, onları hiç sönümleyemiyor maalesef, klasik küçük araba hastalığı..

Bagaj da az daha büyük olsa vey kuzeni renegade gibi bi tasarıma sahip olsa en azından biraz dikey yüklemeye de izin verirdi.. Ama böyle zorluyor.. Hoş, tatile giderken iki orta boy bavul ve iki çantayı koyduk, bi tane kabin boy bavulu içeri aldık. Bu şekilde idare ediyor.

aposport - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel arabadır. Bravo gibi değerini kıymetini bilen alır. Malzeme işçilik ve teknolojisi FIAT ın ötesindedir. Yıllar geçtikçe daha da değerlenecektir.

Bravo dan sonra 500X Cross beyaz cam tavan almayı çok istemiştim ama boy 1.90 olunca içi bana çok dar gelmişti.

Ben FIAT markasını Bursa FIAT ve Italya FIAT olarak 2 ye ayırdım.

Ülkemizde çoğu araba merakı olan insanları böyle FIAT markasından soğutan, tereddütlere düşüren hatta "Renault a binerim, FIAT a binmem" dedirten maalesef Bursa FIAT ı dır.

Bursa bu mantaliteyle devam ettiği sürece, halk tabiriyle ancak ve ancak "günlük kullanıma uygun eşşek" üretebilir.

Tekerinize taş değmesin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aposport Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel arabadır. Bravo gibi değerini kıymetini bilen alır. Malzeme işçilik ve teknolojisi FIAT ın ötesindedir. Yıllar geçtikçe daha da değerlenecektir.

Bravo dan sonra 500X Cross beyaz cam tavan almayı çok istemiştim ama boy 1.90 olunca içi bana çok dar gelmişti.

Ben FIAT markasını Bursa FIAT ve Italya FIAT olarak 2 ye ayırdım.

Ülkemizde çoğu araba merakı olan insanları böyle FIAT markasından soğutan, tereddütlere düşüren hatta "Renault a binerim, FIAT a binmem" dedirten maalesef Bursa FIAT ı dır.

Bursa bu mantaliteyle devam ettiği sürece, halk tabiriyle ancak ve ancak "günlük kullanıma uygun eşşek" üretebilir.

Tekerinize taş değmesin.
    Hocam İtalya da az değil...

Şu Bravo çıkana kadar, önceki modeller berbattı. Mesela köşeli kasa bi Punto vardı, tasarımı falan çok güzeldi, sonrasında bi Punto yaptılar, hem o tasarımın üzerine berbat bişey oldu, hem de malzeme kalitesini falan mahvettiler. O kapı ceplerinde falan çapaklar görünüyordu, cebin içine bakıyorsunuz, kapı ile tam birleşmemiş, yer görünüyor vs gibi manyaklıklar vardı.

HGT olan Bravo-Brava kasada da vardı böyle kabul edilemez şeyler.

Ancak sonra herhalde Fiat biraz toparladı ve durumu da anlayıp baya bi ağırlık verdiler. Ancak o imajı bi defa patlatınca toparlaması zor oldu.

Ben Giulietta'yı görmesem avatarınızdaki kasa Bravo alacaktım, o derece sevip hayret etmiştik arkadaşlarla... O aralar Giulietta çıktı ve Türkiye'ye geldi. Ben de ona yöneldim. Ama zaten altyapı olarak çok büyük oranda aynı araçlar. Ve bu kasa Bravo için "neredeyse bir Golf kadar iyi" deniliyor yanlış bilmiyorsam ama değeri bilinmiyor tabi, Fiat işte deyip geçiyor millet. Hep bu önceki saçmalamalar yüzünden.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler