User Tag List

Sayfa 7/10 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
187 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Evlat macerasında son: Peugeot 607 2.2 hdı

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık hocam güzel olmuş.
    Far sensörü sorunsuz çalışır ancak yağmur sensörü sanıyorum ki çok hassas çalışmaz.
    Bizim Bora’da da aynı durum var. Benim aracımki çok hassas çalışırken Bora’nınki cam iyice yağmur taneleri ile kaplanınca çalışıyor. O bahsi geçen jelden camcılarda olması lazım. Onlar sürekli söküp takıyorlar mecbur.

İşte yağmurlu bir ortama girersek bakacağım ona. Yarın bir de fıs fıs şişe ile deneme yapacağım hassasiyeti görmek için. Far sensörü de olduysa eğer çok sevinirim.

Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline koluna sağlık abi.Senin bu çalışmalarını gördükçe alet edavatı toplayıp arabayı sökesim geliyor.Şu an sadece envanterim de 1 adet yıldız tornavida var
    Seni cumartesi zirai aletlerde görmüş olabilir miyim ?

Alet edavat fazla fazla var, lazım olduğunda atla gel, yeni stadın 2 sokak arkasındayım, söker bakarız.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Far sensörü çalışır. Onun ışık görmesi yeterli. Ama yağmur sensörü daha hassas.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Far sensörü çalışır. Onun ışık görmesi yeterli. Ama yağmur sensörü daha hassas.
    İşin aslı yağmur sensörü fransızlarda (c4 / c5 ) çok randımanlı çalışmıyor zaten, çok bir hassasiyet bekliyorum desem hata olur.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Seni cumartesi zirai aletlerde görmüş olabilir miyim ?

Alet edavat fazla fazla var, lazım olduğunda atla gel, yeni stadın 2 sokak arkasındayım, söker bakarız.
    Olabilir abi.Evo tampon ve kaputu boyaya bıraktım.Onlara bakmaya gidiyorum arada.Zaten sakarya'da tek mavi Lancer ben varım şimdilik Ben de o civarlardayım zaten.
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olabilir abi.Evo tampon ve kaputu boyaya bıraktım.Onlara bakmaya gidiyorum arada.Zaten sakarya'da tek mavi Lancer ben varım şimdilik Ben de o civarlardayım zaten.
    Boyacın kim ? Kesin sendin o zaman çünkü mavi lancer gördüm

Boya işim çok sen memnunsan bizi bi tanıştır görüşelim ustayla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boyacın kim ? Kesin sendin o zaman çünkü mavi lancer gördüm

Boya işim çok sen memnunsan bizi bi tanıştır görüşelim ustayla.
    Zirai Aletler sanayisinde Kemal usta.Genellikle yanına uğrarım zaten.Bir gün gideriz yanına abi. 3 sene oldu arabayı komple boyatalı.Bir sıkıntım yok Allah'a şükür. Pasta cila vs uygulanmadı o günden beri hiç.Ama bu sene komple bi detaylı temizliği hakediyor benim araba artık.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cumartesi bende zirai aletlerde sizi gördüm , birinin yanına uğramıştım plaka dikkatimi çekmişti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zirai Aletler sanayisinde Kemal usta.Genellikle yanına uğrarım zaten.Bir gün gideriz yanına abi. 3 sene oldu arabayı komple boyatalı.Bir sıkıntım yok Allah'a şükür. Pasta cila vs uygulanmadı o günden beri hiç.Ama bu sene komple bi detaylı temizliği hakediyor benim araba artık.
    Rengi baktırıyor kendine. O renk başka yok diye biliyorum ben Lancer I görünce dedim bu forumdan arkadaşın arabası.

Alıntı Eyüp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cumartesi bende zirai aletlerde sizi gördüm , birinin yanına uğramıştım plaka dikkatimi çekmişti
    Bi selam verseydin keşke tanışmış olurduk. Hayati dene bir ustaya yönlendiriler beni teyp tamiri için ada japon un sokağında. Araba da sokağa çıkma yasağından dolayı orada kaldı 2 gün.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adapazarı küçük , bir daha ki görüşümde muhakkak selam veririm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adapazarı +1

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    +1'de benden
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelilke @yilmazcatalbas @orkuteren sakaryalıları burada görmek sevindirici, şu virüs işleri bitsin bir tanışma organizasyonu düzenleyelim.

Gelelim neler yapmışız 607 için bu gün ona bakalım.

Aracı aldığımda teyp çalışmıyordu, satan arkadaşın demesine göre çalışıyordu ama iç yıkamaya verdikten sonra bozulmuştu falan filan.

Neyse biz zaten satışı noterde değil nüfus dairesinde yaptığımız için bir çaresine bakarız dedik alırken. (Aklım neredeydi acaba bilemedim )

Gel zaman git zaman teybi söküp dağıttım görsel olarak bir noksan yok, lehimlerde gözle görülür bir sıkıntı bulamadım, teybe gelen soketlerde de bir sorun yok, kontak / şase / +12 hepsi sağlam.

Sakarya da çözerse bu çözer denilen birine yönlendirdiler aldım gittim tabi hemen, arabayı bıraktım baksın diye akşamına sokağa çıkma yasağı oldu araba kaldı ustada.

Neyse usta bu olmuyor su mu basmışlar buna ne yapmışlar dedi, dedim öyle olmuş. Başka bakacaksın dedi bu adam olmaz.

Hala inancım var ama kargo vs şuan uğraşmamak için önerilen bir adrese bu ara göndermeyeceğim.

Bu arada ürünün haliyle yenisi yok, 2. el olarak baktım, ordu da bir çıkmacıda mevcutmuş aradım dedim nedir fiyat 1000 TL dedi, o an anladım arkadaş çıkmacı değil çakmacı. Tabi ürün zor bulunur ve muhtemelen başkasından da temin edemeyeceğimi biliyor rakama yüklendi.

İşin gerçeği sadece radyo dinlemek için 1000 TL vermek içime sinmedi, hele ki ebay da 30-70 usd arasında 2.elleri satılırken.

Bütçeden de 1000 tl çıkmaz şimdi bu iş için dedim bunu uygun yollu çözmem lazım diye iç geçiriyorum.

Sonra aklıma geldi twingo ya bir teyp almıştım minicik ufacık tefecik bir şeydi acaba hala var mı bunlardan derken aşağıdaki ürünü gördüm.

607 nin teybi hiçbir standarda uymuyor ne single din ne double din tamamen araca özel eğimli bir yapısı var. Ben de bu görüntüyü bozmak istemediğim için küçük bir ürün alıp torpidoya koymayı düşündüm.

Hem bluetooth var hem usb den şarı çalabiliyor.

Aranan kan bulundu dedim rakam da gayet alınabilir duruyordu verdim siparişi.

Ürün geldi kutusuyla birlikte büyüklüğü ses sistemi kumandası kadar var yok, şahane tam aradığım şey.

Aldım garaja indim, bunu nasıl monte ederiz diye bir bakalım dedim.

Normal bir araç olsa ses bağlantıları kolay doğrudan hoparlörlere kablo gidiyor , cihazın üzerindeki yönlere göre ön / arka / sağ / sol doğrudan bağla gitsin basit iş.

Ama 607 de kendinden bir amfi mevcut, teyp arkasından çıkan 4 kablo amfiye giriyor, amfiden 8 adet olarak çıkıyor.

Araçtaki kolon dağılımı şöyle:

Torpido üstü 2 adet tweeter
    Ön kapı içi 2 adet hoparlör
    Arka kapı içi 2 adet hoparlör ve tweeter
    Arka koltuk üstü 2 adet oval kolon (ölçüleri bilmiyorum)

Tabi herhangi bir amfi ile daha önce geçmişimiz yok, zaten bağlantısı da harici anfi gibi değil.

Neyse soketleri kontrol ettim amfiye elektrik geliyor. Öğrendim ki tetiklenmesi lazımmış çalışması için, bu da teyp soketindeki anten kablosuyla oluyormuş, attık bu bilgiyi hafızaya.

Önce kolonları amfi üzerinden ses verecek şekilde çalıştırdım ama teyp üzerinde çok manasız bir cızırdama oldu, ve teyp ses seviyesi 1 iken verdiği ses çok fazlaydı. Böyle olunca amfiyi kullanmadan bağlamayı tercih ettim.

Şimdi çok biliyoruz ya soketleri bozmayalım yeniden ileride kullanırız belki diye şu aşağıdaki kabloları yaptım.
    Dışında görünen şeyler bildiğimiz çivi, kaçlık olduğunu bilmiyorum çantadan bir numune aldım nalbura gittim 1 TL lik aldım bi avuç verdi geri geldim.

Bu çivilerin kafalarını kestim, sonra bunlara güzelce lehim yaptım makaronla da izole ettim. Makoronu kim bulduysa mekaniı cennet olsun

Bir ucu tek diğer ucu çift, neden diyorsunuz değil mi az önce bahsettiğim gibi teypten çıkan toplam kablo 4 yön 8 adet.

amfiden çıkıp kolonlara giden ise 8 yön 16 adet. Bu yüzden tekli olan kısımlar teybin çıkışından arkaya gelen sokete diğerleri de amfiden çıkan kolonlara giden sokete bağlanacak.

Çok bilmiş ben sanıyorum ki bu çivileri sokete tak çıkar soket eski halini alacak, almadı

O işler öyle olmuyormuş öğrenmiş olduk, zaten bozmadan nasıl tecrübe kazanacağız ki ? Hemen sevinmeyin bu konuyla ilgili ilk bozduğum şey soketler değil geliyor aşağıda okumaya devam.

Kafamda kuruyorum sistemi neyi nereye koyacağımı falan düşünüyorum, e dedim torpidoyu aç kapa o iş sıkıntı, madem kumanda var bunun alıcısını sök klima panelinin orada görünmeyen bir yere çaktırmadan koy fonksiyonel olsun.

Teybi söktüm tabi hemen, sökmesi basit vida vs yok. IR alıcısı karşımda duruyor ne güzel, tamam 3 tane lehim sökeceksin diyorum kendi kendime ne kadar basit.

Ve artık IR alıcısı elimde, sökerken biraz zorlandım ama hadi dedim iyisin söküldü.

tüm bacakları ve üstten de 1 kat makaronları da makaronladım.

Buraya kadar her şey güzel gidiyordu, ır nin bacaklarını sökerken en sağdaki bacağın yolunu koparmışım.

Bir iki taktik denedim ama olmadı, en son kendime sövüyordum hay elinin ayarını s.. kaan diye.

Artık IR siz bir teybimiz oldu neticede, olsun yine tecrübe kazandık. Bacakları kessem sorunsuz olacakmış aslında, boşuna uğraştım lehim sökmeye.

Teybi torpidoya koyacağım için soketlere de ek yapmam lazımdı onları da lehim makaron yaparak uzattım.

Soketlerin son hali böyle oldu, eksiz olan turuncu kablo anten yani amfi tetiği, amfiyi kullanmayacağım için ona ek yapmadım.

Torpidonun karşıdan bakınca sağ üst köşesine cihazı koymaya karar verdim, cihazın sağ tarafından vida ile sabitleyebilecektim çünkü.

10 luk matkap ile torpidonun dibinden deldim soket kablolarını buradan geçirdim.

Yerine oturtup bir foto çektim sabitlemeden önce.

Başına geleceklerden habersiz torpido kapağı kuzu kuzu yatıyor.

Bu arada bunları yaparken torpido kapağını mecburen söktüm.

Torpidonun alt bağlantısından biri yoktu, saçma sapan bir açılıp kapanma durumu vardı.

Hazır sökmüşken bunu da aradan çıkarayım dedim. Beyaz olan her halinden belli olacağı gibi orj saplama.

5-6 dk ben bunu neyden yaparım diye düşündüm durdum, tak gözüm raftaki tükenmez kaleme ilişti, heh dedim bu olur.

Daha sonra kalemi taktım vidalamanın ucuna, bir elle vidalamayı çalıştırıyorum diğer elle falçata ucuyla bunu tornalıyorum.

Tabi torna gibi olmadı, ama yerine cuk oturdu şuan torpido orj gibi açılıp kapanıyor.

Teyp montajına devam edelim,

Torpidoyu deldikten sonra delikten bir tane daha açmam gerekti, ölç biç derken deliği açtım.

Kabloların göründüğü kısmın altına kapak geliyor o yüzden dışarında görünecek bir kablo demeti olmayacak.

Kapak güzel iş gördü burada.

Ve artık teybimiz sabit bir şekilde torpido içindeki yerini aldı. Cihaz ufak olduğu için torpido kullanımına çok büyük bir engel oluşturmadı bu da iyi oldu bir taraftan.

Tabiki cihazı çalıştırmak için aşağıdaki bağlantıların olması lazım.

1-) Kontak ile gelen +12
    2-) Sürekli +12
    3-) Şase kablosu.
    4-) Hoparlör bağlantıları.

Soketteki kabloyu kesmeyi sevmiyorum genel olarak. O yüzden şöyle bir yöntem geliştirdim, belki de vardı daha önceden ama ben birinden görmedim tamamen uydurma bir bağlantı yöntemi.

Şu cımbızı telefoncular kullanır genelde ben de biraderin dükkandan yürüttüm muhtemelen.

Ek yapacağım kabloyu biraz soyuyorum, sonra ortasında bir delik açıyorum.

Ek yapacağım kabloyu u yapıp içinden geçiriyorum,

Açıkta kalan ucunu bu U nun artık kapalı olan kısmından geçiriyorum.

Daha sonra 2 taraftan da çekip sıkıyorum. Bu yöntemin bir benzerini balık kancası bağlarken de kullanıyorum, asıl esinlendiğim yer orasıdır.

En son bant ile izole ediyorum. Bir daha siz istemedikçe gevşemesi / çıkması söz konusu değil. Oldukça sağlam oluyor.

İçerideki bağlantı işleri bitince artık kolon dağılımını yapma işi kaldı.

İlk olarak 4 girişi 8 çıkışa dağıttım. Ama cihazın gücü tüm kolonları çalıştırmaya yetmedi, sesi biraz açınca kesmeye başladı,

sök tak dene yaparak doğru kombinasyonu bulmaya çalıştım.

En son sorunsuz şu şekilde çaldı cihaz seste kesme olmadan.

Teybin bir çıkışını koltuk üstü oval'in sol kısmına, diğer çıkışını koltuk üstü oval'in sağ kısmına verdim.

Elimizde 2 çıkış kaldı, torpido üzerindeki tweeter ları bağlamadım kalan 2 çıkışı da ön kapı ve arka kapı kolonlarına verdim.

İşin enteresan kısmı şu ki 6 kolon + 2 tweeter ile kesen sistem tweeter ları iptal edince hiç kesmedi. İşin tekniğine hakim olmadığım için yorum yapamıyorum bilen varsa aydınlatsın öğreneyim ben de.

Bu kabloları sırf soketleri yeniden kullanabileyim diye yaptım ama soket içindeki parçalar kendini geri çekmedi, yani sıkmadı.

o yüzden amfi soketlerinin bir güzel içine etmiş oldum, bu soketi nerden bulurum bir fikrim yok, hani acil lazım değil ama ileride lazım olursa bir çözüm üreteceğiz artık.

Son halimiz böyle oldu, bir süredir orj teyp ve ekran sökük dolaşıyordum yerlerine takınca iç görsel kendine geldi güzel oldu.

Deneme videosu bırakıyorum şuraya, bu videoda ön tweeter lar bağlı sesi bariz bozuyor, ya da ben tiz sevmiyorum genel olarak ondan bana öyle gelmiş de olabilir.

Daha sonra tw. ları sökünce ses daha tok ve güzel oldu, yüksek seste de bozma / kesme yaşamadım.

Amfi olmadan da ses fazlaca yeter bana, öyle bam güm açayım mahalle inlesin işlerini sevmem zaten.

Sabredip okuyanlara

Yine bozdum ettim ortaya bir şey çıkardım, IR yi bozmasam iyiymiş yalnız

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harikasın yaa. Torna tekniğine bayıldım bu arada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uniquel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harikasın yaa. Torna tekniğine bayıldım bu arada
    Hiç işe yaramaz dediğin şeyler gün geliyor işe yarıyor. Bir ara tespih işine merak salmıştım, çok da güzel para var hani.

Bir arkadaşımda bu işi yapıyor sağlam fiyatlara satıyor. İşte tam o ara deli gibi tespih nasıl yapılır videoları izliyorum youtube da.

Bak o videolar bu gün iş gördü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tam bi zihni sinir projesi olmuş bu teyp işi abi. Büyük bi keyifle okudum baştan sona

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çiviler beni benden aldı

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Organizasyon fikri çok güzel inşallah tüm bunlar biter toplanıp tanışırız. Buram buram emek var gerçekten üretkenlik hat safhada yine ��
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "Şimdi çok biliyoruz ya..." dediğin yerde koptum

Eline sağlık, geçmiş olsun ama gün sonunda sen kendi amacına kavuşmuşsun, güle güle kullan

Bir an aklımdan geçiyor kendim tesisat montajı yapar mıyım diye ama bazı çözüm geliştirdiğin noktalarda benim alternatif üretmem imkansız, hiç anlamıyorum elektronik işlerden. Orası beni aşarmış

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okuması eglenceli yapması yorucu seyler yapıyorsunuz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler