User Tag List

Sayfa 1/10 123 ... SonSon
187 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Evlat macerasında son: Peugeot 607 2.2 hdı

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Evlat macerasında son: Peugeot 607 2.2 hdı

Araçla ilgili yaptığım onarım vs ne varsa paylaştığım bir blog var, buraya ekleyeyim.

Foruma foto olarak ekleyince bir zaman sonra fotolar uçuyor, daha kalıcı olsun.

PEUGEOT 607 TAMİRATLARIM

Piyasa da genel olarak,

o araba alınmaz satamazsın, başına iş mi arıyosun, parçasını bulamazsın, sanayiden çıkamazsın denen modellere karşı enteresan bir ilgim var.

Bu da onlardan birisi olarak hanemize (bu lafa da hastayım ) geçmiş bulunmakta.

Bundan önceki araçlar Citroen c5 / Mondeo m2 / mondeo mk3 / idi. D sınıfı rahatlığı gerçekten güzel, ve sonraki modeller de de insan benzer şeyler arıyor.

607 öteden beri hep içimde kalan bir modeldi, gel gelelim 4 ileri tam otomatik hiçbir aracı almamak gibi bir takıntım var.

Eski nesil otomatikler her ne kadar sağlam olsa da hantallıkları (bana göre hantal) ve yakıt tüketimine olan negatif yansımaları yüzünden hep tercih dışı kaldı.

Tabi ki onarım maliyetleri de beni hep korkutmuştur. Bu yüzden manuel araçlar radarımda oldu hep.

Netice itibariyle az sonra fotoğraflarını göreceğiniz 2.2 HDI motorsa sahip MANUEL şanzımanlı ve nispeten düşük km'li 607 yi aldım.KM:161.000 di aldığımda.

Henüz 500 km kadar yol yaptık, mondeo mk3 den 10 cm kadar büyük olmasına rağmen enteresan şekilde daha uzun hissediyorum.

Koltukları çok güzel ve geniş. Arka bağımsız süspansiyon olmasından ve aks mesafesinden ötürü sanırım insanı yormayan bir yapısı var.

Camların çift olması rüzgar vs sesini güzel engelliyor. Bu arada ön sağ ve arka sol camımızda çatlaklar var.

Nasıl bulurum bir fikrim yok, umarım arananlar da "607 yan cam" diye bir konu açmam gerekmez.

Renkli ekranımız çalışmıyor,bazı aydınlatmalar da eksikler var.

Bir abim var anlıyor bu ekran işlerinden gönder bakayım dedi, onu 2-3 güne gönderirim.

Araba güzel bir temizlik istiyor, kalanı ufak tefek sök tak işleri.

Bu aracı güzelce toparlayıp çok uzun yıllarca binmeyi düşünüyorum.

Kendisini alış hikayemiz biraz enteresan, ben alıcı olduğumda istanbulda bir galeride satılıktı, bana opsiyonlaması için galeriyi aradığımda satıldı dedi.

Hayırlı olsun dedim kapadım, ertesi akşam galericiden alan arkadaşın numarasını istedim verdi sağolsun.

Arkadaşa durumu izah eden bir mesaj attım, o da satmayacağını söyledi, teşekkür ettim konuşma sonlandı.

ertesi gün arabanın yeni sahibi mesaj attı, aradım konuştuk. Satabileceğini söyledi benim de aklıma yatan bir rakam olunca gittim aldım.

Tabi ki her evlat gibi bunu da zamanla toplarlayacağım, biraz masraflı olacak belki ama zaten bu onarım işlerini sevdiğim için bana dert değil.

Başkası gitse muhtemelen almadan dönerdi.

Arabanın geçmişini eş dost vasıtasıyla sorguladım, 2006 da gümrükten girmiş, o günden 10/2019'a kadar tek kişi kullanmış.

10/2019 da galerici arkadaş almış 2/2020 ye kadar kullanmış. Sonra da benim aldığım kişiye geçiyor, onda 1 hafta kadar kalıyor ve ben alıyorum.

Arabayı tekirdağ dan aldım, gittiğimde (8 şubat) yollar kar ve buzluydu. Üzerindeki yazlık lastikler de çok iyi durumda olmayınca noter den sonra 4 mevsim lastik aldım,
    beni 2 sene götürür muhtemelen.

Araba boyalı, boyayan usta tam kör olmasa da biraz katarakt varmış sanırım, bazı yerleri batırmış.

km si düşük, yürüyen aksam iyi durumda acil masraf gerektiren bir yeri yok gibi.

Aldığım arkadaş iç temizliğe vermiş, aracın tavan ve tabanı yıkamışlar, sanırım içine hortum tutmuşlar zemin ve tavan ıslaktı neredeyse.

Bundan ötürü 1 gün önce çalışan merkezi kilit / ayna / cam kumandaları çalışmaz halde teslim aldım.

İşin kötü tarafı yakıt kapağı merkezi kilit ile açılıp kapanıyor. Benzinliğe girdim yakı alıcam kapak açılmıyor, ittirdik kaktırdık yok.

Kumanda dan bagaj açılıyordu, arka döşemeyi açtım içeride merkezi kilit motoruna benzeyen parçanın ucunu elle çektim ve yakıt kapağını öyle açabildim.

Dedim oğlum maceraya hızlı atıldın Fotolar bunlar şimdilik, satın aldığım arkadaştan gelenleri paylaşıyım.

Zamanla bunun içinde bir DIY konusu açarım muhtemelen. Tonla eksiğimiz var 3-6 ay arası tamamlarım diye ümit ediyorum.

Ortadaki ekranı tedarik edebilecek bir arkadaşım varsa çok dua alır benden bir de yemek ısmalarım

24.03.2020 Günceli olsun,

Plakalık işini eleştiren ben bir anda sipariş ederken buldum, anlık bir gaz ile plakalık yaptırdım. Netice hoşuma gitti açıkçası.

Araçla ilgili yaptığım onarım vs ne varsa paylaştığım bir blog var, buraya ekleyeyim.

Foruma foto olarak ekleyince bir zaman sonra fotolar uçuyor, daha kalıcı olsun.

PEUGEOT 607 TAMİRATLARIM

24.03.2020 Günceli olsun,

Plakalık işini eleştiren ben bir anda sipariş ederken buldum, anlık bir gaz ile plakalık yaptırdım. Netice hoşuma gitti açıkçası.

Farlar tarafımdan parlatma kazasına uğradığı için şuan çok bitik durumda, bu hafta onlara bir el atacağım.

Arabanın normal bagaj aydınlatması şu aşağıdaki malzeme içinde tekli bir dipsiz ampul tarafından yapılmaya çalışılıyor. Haliyle aydınlatma çok kötü.

Elektronikçilerde satılan 3 lü ledler var, tabelacıların kullandığı ama onlardan daha alt sınıf yani daha az ışık veren ürünler. Onlardan 3 tane bağladım bagaj altına ve sonuç aşağıdaki gibi oldu.

Sinyalle aktif olan geri vitese duyarlı aynaların videosu.

4. sayfadaki mesajı buraya taşıdım.

Konuya biraz renk gelsin

İlk mesajda son olarak plakalıkları ve bagaj aydınlatmasını eklemiştim.

Farları zımpara + kloroform ile hayata döndürdüm.

400-500-600-800-1000-1200-1500-2000-2500 kum zımpara + Kloroform ile öncesi sonrası.

Zımpara işi gerçekten meşakkatli.

Farın üzerinde saçma sapan bir silikon tabakası vardı ne amaçla sürmüşler bilmiyorum. Sökme uğraştırdı biraz.

Arka stop grubunda bagaj kapağı üzerindeki kısımlarda Geri vites ve Sis farları mevcut. Eski arabaların sevdiğim özelliği ikişer tane olması.

Lambaları temizlemek ve değiştirmek için söktüğümde çatlak olan kısmı ayırdım ve durum aşağıda.

Stobun içi peh iyi durumda değil. Temizledim,

ral 9006 gümüş ile içini boyadım. Krom efekt yakalama şansımız yok haliyle.

Dış camlarını zımparaladım, bu kısım biraz hızlı oldu yeniden farlardaki gibi sağlam bir uygulama yapacağım.

Sağ sol olarak artık parlamış durumda toplayıp taktım.

Sonuç:

Göstergenin içi kötü durumdaydı, söktüm camı olabildiğince temizledim. Aydınlatmalarını değiştirdim ama istediğim gibi olmadı. Arıza ışığının soketini de tam oturtamamışım kontağı açınca yanıp sönmüyor, komple gösterge içini led yapma planım var bakalım öncesi sonrası yapar paylaşırım.

Plakalık lambaları çalışmıyordu dur şunları bir sökeyim nesi var acaba dedim. Bir söktüm ne göreyim, kör bir boyacının gazabına uğramışlar.

Garaj boştu o ara dışımdan bir kulak çınlattım boyayan arkadaşın başladım temizlemeye.

İçerideki normal lambaların durumu da çok iyi görünmedi gözüme, elimde fazladan led vardı, 5050 olan modelden 2 parça halinde onları monte ettim.

Ledleri metal parçalara lehimledim, 3 lü şekilde sığmıyordu onu da ayarladım kenarlarına kaymaması için sıcak silikon yaptım ve topladım.

Daha sonra plakalık lambasının dış plastiğini mat siyah boya ile 2 kat boyadım daha temiz oldu böylece.

Plastik camların üzerindeki boyaları fren hidroliği dökerek kaldırdım, tornavida zımpara vs yardımıyla çıkardım.

En son silip temizledikten sonra pasta ile bir kat geçtim çok özenmeden işi bitirdim, cam gibi olmasına gerek yok çünkü.

Yerlerine taktıktan sonar bir foto çektim, güzel oldu.

Arkadan tam bir görüntü fotosu olsun.

Elimde bagaj için aldığım aşağıdaki ledlerden 2 tane kalmıştı onları da değerlendireyim dedim.

Bagaj kilidinin olduğu yere fransız abiler bir lamba daha koymuş ama gerçekten aydınlatmıyor.

Son dönemde lehim yapmadan kullandığım kablo ekleme yöntemi. Metal parçalar kablo yüksüğü diye geçiyor.

2 kabloyu geçirip sıkıyorsunuz, üstüne bir de makaron iş tamam. Uzun ömürlü bağlantınız hazır.

Yerinde bir deneme yaptım. Elektriği sol taraftaki lamba kabının ayaklarından aldım, soket orj şekilde sök tak yapılabiliyor.

Daha sonra mat siyah boyayıp yerine taktım. Gece aydınlatması fazlasıyla yeterli oldu

Jantları ve kaliperleri boyadım. Jant boyası Ral 9006 Gümüş olarak geçiyor. Jantın üzerindeki derin çiziklere bir şey yapmadım, macun vs yoktu. Daha önce de uygulamadığım için sonucu göze alamadım, bu şekilde temizleyip 800 zımpara yapıp bazı yerleri doğrudan boyadım.

Jantların içine sığacağı kadar kartondan bir kutu yaptım. Elimde ısı tabancası vardı, ufak çaplı bir fırınımız oldu

Jantları boyadıktan sonra 15-30 dk arası burayı ısıttım, üstü kapalı olarak.

Aracın üstündeki boyanmamış, dışarıdaki boyanmış olan jant. Öz eleştiri yapacak olursam iş süper olmadı, dediğim gibi macun vs lazımdı hadi almak mesele değil de uygulama kısmını beceremem diye yapmadım. Şimdilik sonuç bana yetti, ileride daha profesyonel olarak uğraşacağım ( Kompresör, boya tabancası vs edindiğimde)

Fena durmuyor sanki

Boyaya en çok ihtiyacı olan jant.

Boya aşaması:

Boya sonrası, arka kaliperleri ve diskin dış kısmını da boyadım.

Daha sonra tüm kaliperleri benzer şekilde boyadım.

Ön sol jant boyalı , arka jantlar boyasız.

Motor koruma kapakları ve sağ - sol koruma kapaklarını da boyadım.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı uğurlu olsun.

eminim eksikleri giderirseniz sizin eliniz yatkın , lakin parçalar biraz pahalı olabilir.
    bundan sanırım 1 ay önce ilanda bir tane 3.0 v6 85binde vardı , bende ona niyetlenmiştim , aşırı temizdi..
    ama beklediğim gibi giden bir v6 deilmiş

şimdiden kesenize bereket , kolay gelsin
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı uğurlu olsun.

eminim eksikleri giderirseniz sizin eliniz yatkın , lakin parçalar biraz pahalı olabilir.
    bundan sanırım 1 ay önce ilanda bir tane 3.0 v6 85binde vardı , bende ona niyetlenmiştim , aşırı temizdi..
    ama beklediğim gibi giden bir v6 deilmiş

şimdiden kesenize bereket , kolay gelsin
    Teşekkür ederim daha iyileri sana nasip olur umarım.

V6 işi biraz sıkıntı, ustasını bulmak çok kolay değil. 3.0 hacim hem vergi hem yakıt açısından sıkıntılı bana göre.

2.2 Otomatiklerde (benzinli / dizel) bundan daha temiz görünen ama daha yüksek km de araçlar vardı ama dedim ya otomatik istemiyorum dönüp bakmadım

Elimiz yatkın az da olsa, artık garajımız da oldu söküp takacak, daha ne. Tam hayal ettiğim gibi işte

Bir de bunun otomatiklerinin (2.2 HDI) tork sınırı biraz düşük (zf 4hp420).

Yazılım vs yapmak istesek cevap vermeyebilirdi. Sağını solunu toplayayım dp / yazılım / hibrit vs yapacağım.

Sağlıklı şekilde 170+ verse bana yeter de artar.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk bunu aradım ama satılmış, olsaydı doğrudan alacaktım zaten. Ama ilgilendiğin için teşekkür ederim, sağolasın

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu olsun abi. Sakarya'da kaç tane 607 var acaba ?
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun abi. Sakarya'da kaç tane 607 var acaba ?
    Geçen gün bir tane lacivert gördüm, bir tane 2.7 vardı ilanda. Muhtemelen 5'i geçmez.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Eminim araç çok zevklidir. Uğraşması da umarım bir o kadar zevk verir. Takipteyim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayılı olsun, kolay gelsin şimdiden ilgi çekici güzel bir araç ekran için ortak marka gruplarını bir araştırın derim belki daha yaygın bir modelle ekran ortak kullanılıyordur. Benimde çok ilgimi çekiyor böyle modeller, premium olmayan markaların d-e segmentleri. güncel yahudi mercedesi diyebilir miyiz bu araç için de
    99' 206 XS Black [Sold]
    06' 1.5 DCi Clio III Grey
    [Sold]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Eminim araç çok zevklidir. Uğraşması da umarım bir o kadar zevk verir. Takipteyim
    Teşekkür ederim, henüz in bin harici bir şey yapmadım. Bu ara ev taşınma işleri var, araba ikinci planda. Biraz da havalar ısınsın bu soğukta sök tak zorluyor gerçekten.

Alıntı samet59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, kolay gelsin şimdiden ilgi çekici güzel bir araç ekran için ortak marka gruplarını bir araştırın derim belki daha yaygın bir modelle ekran ortak kullanılıyordur. Benimde çok ilgimi çekiyor böyle modeller, premium olmayan markaların d-e segmentleri. güncel yahudi mercedesi diyebilir miyiz bu araç için de
    Teşekkür ederim, c5 ile ortak o da ülkede oldukça az. Araştırıyorum bir şekilde buluruz diye düşünüyorum.
    Araç bence konforlu ama d-e segmenti bir premium tecrübem yok, o yüzden hatalı bilgi vermek istemem.

FaikYILMAZSOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun. Takıpteyım bakalım pejo parcaları kolay bulunuyor mu fıyatlar ne alemde bi görelim
    ER134 Rover 25 1.8 // VL332 Taunus GT 1.6 // DY541 Marea Liberty 1.6 // RR904 Rover 75 Connoisseur SE 2.5 // ABP874 Rover 45 Club 1.6 // RR061 Vw Jetta Comf. 2.0TDİ

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun güle güle kullan.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu olsun.

Valla bu piyasa şartlarında takdir edilesi hareket olmuş.

Bizim lovvraydır aldıydı bir ara benzinlisini. Belki o ekran gibi parçalar konusnda kaynakları biliyordur

Güle güle kullan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FaikYILMAZSOY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun. Takıpteyım bakalım pejo parcaları kolay bulunuyor mu fıyatlar ne alemde bi görelim
    17 oem jantlarına takım olarak 1500 fiyat aldım çıkma olarak. Bakacağız ön sağ ve arka sol cam lazım olacak ileride, ekran lazım vs vs.

Aldıkça güncellerim konuyu, ama bi rover kadar ucuz olmayacak ona eminim. 620 ti mi alaydık bilemedim

Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun güle güle kullan.
    Teşekkür ederim, zf 4hp20 ye gerek kalmadan bunu aldık, bi gittim geldim sonra silkindim kendime geldim

Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı uğurlu olsun.

Valla bu piyasa şartlarında takdir edilesi hareket olmuş.

Bizim lovvraydır aldıydı bir ara benzinlisini. Belki o ekran gibi parçalar konusunda kaynakları biliyordur

Güle güle kullan
    Teşekkür ederim, lovraydır la bir iki mesajlaştık sağolsun. Ekran için @B16 bir koltuk çıktı tamir yolunu deneyelim tüm iç tedarik yollarını tüketince ebay dan alacak benim için

Normal hale bi getireyim seni de biraz rahatsız edeceğim dp / yazılım vs konularında

bosporuss06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun,güle güle kullanın..

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun yine çoğu kişinin tercih etmeyeceği bir arabayı alıp hayata döndüreceksin. kazasız belasız kullan

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun, keyifli ve konforlu bir araç olsa gerek ...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bosporuss06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun,güle güle kullanın..
    Teşekkür ederim...

Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun yine çoğu kişinin tercih etmeyeceği bir arabayı alıp hayata döndüreceksin. kazasız belasız kullan
    Mondeoyu baya hayata döndürdüm gerçekten keyifli de oldu, bununla da mesaimiz uzun biraz korkutmuyor değil ama altındanvkalkarız diye düşünüyorum. Zamanla göreceğiz

Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun, keyifli ve konforlu bir araç olsa gerek ...
    Teşekkür ederim, konfor algısı kişiye göre değişir illaki ama mondeom dan çok daha konforlu, iç hacmi geniş ve koltukları çok rahat. Sürüş pozisyonu ve ergonomik olarak daha iyi.

İçeride tek kötü tarafı direksiyon gereksiz büyük, yada yeni nesil araçlardan alıştık biz ufak direksiyona bu büyük geldi bilemiyorum.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dışardan biraz gün görmüş duruyor ama kafa çizgileri düzgün, içi gayet yeni görünüyor

Bu tip arabaların keyfi ayrı oluyor, güle güle kullan sen de Kesene bereket şimdiden

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler