User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Nissan Navara 4x2

0zan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Nissan Navara 4x2

Neden 4x2 düz vites tercih ettim kısaca açıklayayım,

Öncelikle 4x2'nin 4 çekere göre alış fiyatı çok daha uygun, diğer bir avantajı da senelik mtv si, o da 4 çekere göre çok daha düşük, 6 aylık 1.040 TL yani sıfır 1.6 otomobile çok yakın.

4x2 ler düz vites, 4 çekerler ise otomatik.. düz vitesin yapısı itibariyle basit olduğu için orta ve uzun vadede daha az problem çıkaracağını düşünüyorum.

4x2 de tek turbolu 160 hp'lik motor var, 4x4 de çift turbolu 190 hp.. tek turbo beslemeli motorun daha düşük sıkıştırması olduğu için daha uzun ömürlü olacağı kanısındayım. Bir de bozulma zamanları yaklaştığında iki yerine bir turbo ile muhatap olunacak,

4x2, 4 çekere göre 95 kg daha hafif, pikap için önemli olmasa da böyle bir ağırlık farkı var.

Teknik veriler bir yana, 4x2 düz vites 160 hp lik versiyon kesinlikle 4 çekere göre daha az yakıyor. Şehirler arası yolda 6 litreden az, çok yoğun olmayan trafikte 7-8 litre civarı, en son şileye gittim istanbul çıkışı dur kalk trafik yememe rağmen ortalama 5.3L

15 binde bakıma giriyor, her sene muayene var ve trafik sigortası da normal otomobile göre biraz daha pahalı. 2020 başında 1.700 TL ye yaptırdım.

4x2 nin sınırlı arazi performansı %99 şehir içi kullanımı olan bana fersah fersah yeter.

Şimdilik hiç bir aksesuar takmayacağım, emsalleri o kadar çok aksesuara boğuluyor ki aksesuarsız hali daha özgün görünüyor

Sonuç olarak araç bir suv'a göre biraz daha sert, ancak yol tutuşu ve ivmelenmesi yeterli, küçük araçlara göre de daha güvenli olduğunu düşünüyorum.

bu aracı sığdırabileceğiniz bir otoparkınız varsa kesinlikle aile aracı olarak tavsiye ederim. Hem 1. köprü sorunu da kalmadı.

Hafif arazi sürüşü

4x2 ile 4x4 karşılaştırması
    Konu 0zan tarafından (25-03-2020 Saat 20:29 ) değiştirilmiştir.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı uğurlu olsun , mantıklı seçim.

mtv olayı sanıyorum şundan kaynaklı; 4x2ler kamyonet , 4x4ler araba sınıfında.
    kamyonetler motor hacmine bakmadan kendi+taşıyacağı yük kapasitesi sınıflarına göre vergilendiriliyor.

aracınızı iyi koruyun , 2004-2008 arası navaralarda şase problemi vardı.
    kabin ile kasa arasından şaseye su sızıyor zamanla korozyona uğruyor ve araçlar ortadan kırılıyordu.

günümüzde çözmüşlerdir fakat genede dikkat etmekte fayda var
    médiocrité partout

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun keyifli günlerde kullanın..

yeni kasalar çok az yakıyormuş eski kasada 2008 otomatik 4x2 2012 düz vites 4x2 sıfırdan kullanan biri olarak 9 10 litrenin altını hiç yaktıramamıştık..
    bu yeni kasalar ilk geldiğinde de düz vites 4x2 yoktu sonra geldi herhalde..

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla yakıt çok iyiymiş şaşırttı beni

Tipi hakikaten çok yakışıklıymış orijinal halde. Bir mercekli farla çok daha hoş olur gibi

Kazasız belasız

SkY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız kullanın..bende 2.araç olarak baktım ama vergi işi düşündürdüğü için en azından bir süre iptal ettim bu fikrimi ama her daim aklımda olan bir araç

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SkY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah kazasız belasız kullanın..bende 2.araç olarak baktım ama vergi işi düşündürdüğü için en azından bir süre iptal ettim bu fikrimi ama her daim aklımda olan bir araç
    İlk alırken ötv %4, yani aracın ülkeye giriş fiyatından 20 - 30 bin TL fazlasına alınabiliyor. Aynı motor hacmindeki otomobile ise %160 ötv ödeniyor

4x2 navaranın 6 aylık mtv si 1.045 TL, sıfır 1.600 cc otomobilin de 6 aylık mtv si 1.007 TL, ne var ki 4 çeker tercih edileceği vakit 6 aylık mtv 3.800 TL ye çıkıyor.

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vergisi değil de 1.köprü sorunu yüzünden alamıyorum bende bu sınıfı. Yoksa 3.0 arka iter amarok için 2 defa niyetlenip geri dönmüş f30 320d almıştım. Siz köprü sorunu çözüldü demişsiniz? Tam nasıl oldu var mı bi haber kaynağı vs

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergisi değil de 1.köprü sorunu yüzünden alamıyorum bende bu sınıfı. Yoksa 3.0 arka iter amarok için 2 defa niyetlenip geri dönmüş f30 320d almıştım. Siz köprü sorunu çözüldü demişsiniz? Tam nasıl oldu var mı bi haber kaynağı vs
    1. köprüden de geçebiliyor

15 Temmuz Şehitler Koprusu panelvan ve kamyonetlere acıldı

Ben de defalarca kez amarok için niyetlenip sonunda f30 320i ed almıştım.

Şimdilik tek dezavantajı her sene muayeneye girmesi, onun dışında boyutları bana pek engel teşkil etmedi, kaldı ki kamera falan da yok aracımda sadece park sensörü var kadıköyün dar sokaklarında bile sıkıntı yaşamadım.

kasaya sığabilecek atv bakınıyorum, yaza kadar sağ çıkarsak arka kasasını efektif bir şekilde kullanmayı planlıyorum

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun güle güle kullanın. Gözler o kadar alışmış ki off road ekipmanlı haline, stock görünce bir garip geldi. Ama bu hali de çok yakışıklı duruyor, Maşallah.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler