User Tag List

Sayfa 7/9 İlkİlk ... 56789 SonSon
160 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Opel Astra F Hatchback Automatic

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize emeğinize kesenize sağlık keyifle okudum kazasız belasız iyi günlerde kullanın

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GÖKTÜRK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize emeğinize kesenize sağlık keyifle okudum kazasız belasız iyi günlerde kullanın
    Çok teşekkürler. Bakalım yavaş yavaş devam ediyoruz.

Kaldığımız yerden devam. Kaput altı kabloları çok dağınık görünüyordu. Bu tarz elektronik ve mekanik arasında kalmış her araçtaki gibi kablo kalabalığı biraz fazla. Elimden geldiğince toplamaya çalıştım. Eskiyen plastik kablo hortumlarının yenisinden bulamadım. Ben de elektrik malzemeleri satan bir dükkandan sıva altında kullanılan kablo hortumlarından aldım. Metresi 1.5 ₺. Gözüme batan her türlü kabloyu sarıp sarmaladım. Manifolda çok yakın olan yerlerde bez bant harici bir şey kullanmadım. ( Bu aldığım ürün ısıya çok dayanıklı değil. Riske girmek istemedim. ) Sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.
    Kablolar korunsun ve güzel görünsün.

Far kablolarını da yalıtalım.

Sloganımız gözümüzün gördüğü elimizin girdiği her yer.

Göğse yapışık olan kabloları da toparladım. Koruma plastiğini de almıştım. Takarken kurdele keseceğim.

Bunlar da bonus. Taktığımdan beri kasıntılı duran paçalıkları söktüm. Sanırım sedan veya sw için. Parça numarasını tekrar kontrol edip satacağım. Zor bulunan bir parça. Opel sevdalısı biri alırsa iyi olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaldığımız yerden devam. Her fırsatta arabanın yanına kaçıp listelediğim işleri yapıyorum. Tamponları boyattığımdan beri bagaj sökük. İçi dışı kötü görünüyordu. Toplamaya başladım. (Son halini akşamüstü atarım. Çekmeyi unutmuşum.)
    Sökmüşken stepne yerini de temizledim. Tahliye deliğinden az miktarda da olsa toz girmiş. Temizlikten sonra küçük bir bantla kapattım.

Uzun bir aradan sonra yerinde. Subwoofer ve amfiyi söktüğüme tekrar çok mutlu oldum. Çok kablo kalabalığı varmış.

Bagaj pandizotu aldığımdan beri bir sağa, bir sola kayıyordu. Bu yüzden de bir tarafı düşüyordu. Ben de sabitlemek adına şöyle bir buluş yaptım. Ses yapmaması için pandizot ayaklarını güzelce bez bantla sardım. Pandizotun 2 taraftan da eşit olduğu yerlere en küçüğünden cırt kablo bağı (herkes başka isim söylüyor) attım. Taş gibi oldu ve ses gitti.

Sonrasında kaput izolatörünü söktüm. Sarkmış, yırtık, toz toprak içinde ve kedi kılı sıvanmıştı. Benim aracıma uyumlu olanı yok. Eğer olursa Vectra A modelininkini takacağım. Veya kendim parlak izolasyon malzemesi ile kendim kaplayacağım.

Sökmüşken polen filtresini de değiştirdim. Normalde her bakımda değiştiririm. Ama çok az km. yapıyorum. Toz toprak da yollarımızdan eksik olmadığı için 6 ayda bir değiştirmek iyi oluyor. (30 ₺ zaten )

Yenisi yerinde.

Sökmüşken geçen gün yetiştiremediğim kabloları da bez bantla toparladım.

Ve son olarak arabayı aldığımdan beri aradığım parçayı yerine taktım. Gerçekten kabloların pis görüntüsünü engelledi. (Parlatıcı sıkmadığım için kötü duruyor çözeceğim o problemi.
    Öncesi...

Sonrası...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bagajımızın son hali. Oem severseniz böyle oluyor demek ki...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet kaldığımız yerden devam. Arada sol kapı içinden tıkırtılar geliyordu. Ben de sökmek istiyordum ama erteleyerek devam ettim. Geçen gün biraz bozuk yolda giderken tık diye bir ses geldi. Sonra takırtı tıkırtı artınca sökmeye başladım. Meğerse mid takımların crossover kısmını çift taraflı bantla yapıştırdıkları için o düşmüş. Güzelce monte ettim.
    Kapıyı daha önce apaçiler söküp takmış. Kapı naylonları bile orjinal çıkınca sevindim. Tabi biraz eskime mevcut. Arada sesi giden hoparlörün nedenini de görmüş oldum söker sökmez. Hoparlör kablolarını dolayıp üzerine de bant sarmışlar.
    Kapıyı söktüm. Alman amcalar bu işi gerçekten biliyor. Kapının klipslerin yarısı kırık, bir diğer yarısı ise yoktu. Yanlış duymadınız takma gereği bile duymamış adamlar. Sonra hoparlör kablolarını toparladım. Hoparlörü yerine biraz daha iyi şekilde monte edip işleri bitirdim.
    Fotoğraflara geçelim.
    Başlayalım bakalım.
    Sökmek kolay 4-5 vida var. (2 tanesi eksikmiş zaten...)
    Sonrası ise klipsleri yerinden ayırarak yapılıyor. Söktükçe sövüyoruz.

Sökmüşken cam fitillerini de temizliyoruz. En sevdiğim kısımlar.

Eski klipslerin kötü durumda olanlarını söktüm. Eksik klipsleri de tamamladım. Şimdi istediğim kıvama geldi. Kapıların kapanışı bile daha iyi durumda. Sökmüşken yağlayabileceğim her deliğe wd40 sıktım.

En sonunda topluyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar dip not bir bilgi vereyim. Gls paket araçlarda elektrikli ayna tesisatı hazır geliyormuş. Sökünce farkettim. Eğer satmazsam bir çılgınlık yapabilirim. Soketlerine varıncaya kadar takılı. Sadece buton + elektrikli aynalar ile elektrikli aynaya geçebiliyorsunuz.

omery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline emeğine sağlık abi, araba her güncellemede bir üst seviyeye çıkmış. F kasa her detayıyla ayrı bir yerde, elektrikli ayna olayı ise çok iyi denk gelmiş. Güncellemeleri merakla bekliyoruz, keyifli sürüşler.
    '94 alpinweiss III E36 318i

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı omery Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline emeğine sağlık abi, araba her güncellemede bir üst seviyeye çıkmış. F kasa her detayıyla ayrı bir yerde, elektrikli ayna olayı ise çok iyi denk gelmiş. Güncellemeleri merakla bekliyoruz, keyifli sürüşler.
    Çok teşekkür ederim. Aslında aldıktan sonra orjinale en yakın haline çevirmeye çalışmaktan başka bir şey yapmadım. Elektrikli ayna olayı ise 1000 liraya hallederim diye tahmin ediyorum. Elimdekileri de 150 lira civarına satarsam 850 liraya işi bitiririm. ( Montaj tamamıyla bana ait olur. ) Daha önceden yaptığım ledli ayak aydınlatmalar vardı. Eğer başarabilirsem bolt-on bir sistemle tekrar faaliyete sokacağım bakalım.
    Bu arada kapıları tamamıyla bitirdim diye kabul ediyorum. Sağ tarafı sökmedim. Ses ve gevşeklik olan yeri yok. Araç da eski olunca sökme gereği duymadım. 2 tane eksik vida da orada varmış onu da tamamladım proje ok.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık. Bu araca yapılacak sıradaki iş yalıtım olabilir. Bir üst levele çıkmış olur araç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık. Bu araca yapılacak sıradaki iş yalıtım olabilir. Bir üst levele çıkmış olur araç.
    Teşekkürler. Bakalım aracı satabilirim bu ara. İş değiştirme durumum var. Hanım da işe yalnız gidip geliyor. Biraz daha yeni birşeyler alabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son gelişmeler geliyor. Arkadaşlar aracı satmaya niyetlendim. 92.000 lira yazdım. 15 dakika ilanda durdu. Sonra kıyamadım kaldırdım. Piyasa saçma sapan. Favorilere eklediğim araçlar zamlanıyor. Almak istediğimiz her araç bizden uzaklaşıyor. Neyse konumuza dönelim. Araç boya yapılmadan önce yıkandı. Boyadan sonra da polisaj ve boya koruma işlemleri yapıldı. Sonrasında garibimi yıkamacıya vermişler. İçini özensizce yıkamışlar. Polisaj kalıntıları her yerde...
    Bu hafta hanımdan izni de koparınca sabah saat 7:00'da bahçeye atladım. Aracın içini detaylıca süpürdüm. Bagajım zaten tertemiz olmuştu orayı hiç ellemedim. Kalorifer havalandırmalarının ara kısımlarını ise hava püskürterek temizledim. İçini parlatıp bitirdim. (Asıl amacım zaten dışını toparlamaktı.)
    Malzemelerin hepsini 3. kattan indiriyorum. 3 seferde anca indirdim. İçini de temizleyince 1 bardak kahve molası verdim. Dışına yaptıklarımı sırası ile anlatıyorum.
    Jantlar, lastikler ve davlumbazlara sprey şişesine koyduğum gazyağını püskürtüyorum.
    Jantlar, lastikler ve davlumbazları yıkıyorum.
    1 tur ama detaylıca tazyikli su ile aracı yıkıyorum.
    Araca foam lance ile ön yıkama yapıyorum. Bu esnada detay fırçası ile panjur, aynalar, cam fitillerinin etrafı, kapı çitaları, bagaj yazılarını ve bagaj armasını fırçalıyorum.
    Sonra tazyikli su ile duruluyorum.
    Sırada en sevdiğim olay olan çift kova yöntemi ile aracı bir güzel köpüklüyorum.
    Aracı tazyikli su ile tekrar duruluyorum.
    Sprey şişesine doldurduğum hızlı cilayı aracın her yerine sıkıyorum. (Jantlar, camlar, davlumbazlar, tamponlar vs. dahil.)
    Sonra hortum ucuna takılan bahçe sulama aparatıyla aracı tekrar duruluyorum.
    Aracı hızlı bir şekilde camlar ve kaporta olarak siliyorum. Sonra detaylı olarak kaporta, kapı içleri ve son olarak da camları siliyorum.
    Plastik trimler ve lastik-davlumbaz ikilisini parlatarak işlemleri sonlandırıyorum.
    *Kaput halısını söktükten sonra kaput altını yıkamamıştım. Onu da dış yıkama öncesi hallettim. Motora tazyikli su tutmuyorum. Kaput altı çok kirliydi. Orayı arıtmak için tazyikli su + köpük ikilisi ile giriştim. Motor çok kirli değildi. Onu da apc + fırça sonrası parlatarak korumaya aldık.
    Silahlarımızı masaya dizelim.

Kaput altımızın kirli hali...

Motorumuza sahip çıkalım. Motorumuz oluyor bizim.

Görünmeyen yerleri temizlemek en sevdiğimdir.

Şimdi çiçek oldu...

Motorumuz da nasibini aldı.

Çift kova yöntemi ile yıkama sonrasında kovalardan birisi pis diğeri tertemiz kalmışsa uygulamayı doğru yapmışsınız demektir.

Sloganımız: ''Davlumbazları parlatmayan bizden değildir.''

*Kullanılan ürünler*
    Karcher k2.01 plus yıkama makinesi
    Karcher 0.6 lt. foam lance
    Karcher Wd3 ıslak kuru süpürge
    3D wash and wax şampuan
    Koch chemie pw hızlı cila
    3D non silicone lastik parlatıcı
    Bunlarla birlikte camsil, fırça, sünger, gazyağı, pril vs. kullandım.
    Bir sonraki postta da yıkama sonrası çektiğim fotoğrafları paylaşacağım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1997-2021

KaanBRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Megesleri diş fırçası ile yıkamayan kendine arabacıyım demesin :P çok güzel olmuş elinize sağlık dede göndermesi tebessüm ettirdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaanBRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Megesleri diş fırçası ile yıkamayan kendine arabacıyım demesin :P çok güzel olmuş elinize sağlık dede göndermesi tebessüm ettirdi
    Cevabınız için teşekkürler. Takıntılarımız yaşam tarzımızı etkilemeye başladı artık. Kendime bu kadar baksam yaşlanmazdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bugün yine sökmek zorunda kaldım. Cam açma düğmesine bir bastım. Tuş bozuldu. Tamir vs. yapılırdı belki ama 210 lira sıfırı diyince aldım ben de. Kapıyı söktüm. Sökerken 1 adet klipsi kırdım. Yedekli olarak almıştım. Onu da değiştirdim. Şu anda sona yaklaştık. Bir adet Mercedes buldum. 1 haftalığına aracımı satışa koydum. Eğer olursa Mercedes'in de tadına bakmak istiyorum. Yoksa kaldığımız yerden devam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet devam ediyoruz. Satılık ilanını kaldırdıktan sonra araba bana bir sürpriz yaptı. Yan sanayi antenimizden su almış. Bagaj havuzundaki stepnenin altı yarım kova kadar su dolmuş. Tahliyesi vardı. Tahliyeden toz alıyor diye bant yapıştırmıştım. Bu da biraz birikmeye sebep olmuş. Bagaj içini komple sökeceğim tekrar. Temizlik yapıp oraya dışardan sadece kışlık bir silikon çekeyim diyorum. Tavsiyelere açığım. Bu arada günlük yedek parça ilanlarıma bakarken şanzıman halatı bulunca aldım. Burçları, yayı tertemiz sıfır gibi. Sanırım bayağı orjinal bir araçtan sökülmüş. Detaylı temizliğini yapıp yedeğe alacağım. 4000 kilometre sonra yağ bakımı yapılırken onu da aradan çıkarırım. 2 adet fotoğrafımız mevcut.
    Şanzıman halatımız. Güzel kondisyonda sadece kirli. En yakın zamanda temizlenecek yağlanacak.

Bu da test yapmak için yaptığım pansuman. Eğer başka bir yerden giriyorsa diye denemek için bu şekilde bantladım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya bir güncel çekelim. Arka cam rezistansının kablosunu koruyan hortum dibinden sızdırıyormuş. Bu yüzden de su girmiş araca. Aslında sımsıkı gibiydi ama neyse. Sonuç olarak sevmediğim ama zorunlu olarak yaptığımız bir uygulama meges oldu. Gayet sağlam oldu. Görsel olarak sizce nasıl? Çok hoşuma gitmedi ama bu parçanın elektrik tesisatı ile birlikte satılması işimi bozdu. Yani şimdilik yapacağım uygulama siyah silikon alıp etrafını düzeltmek olacak.
    Konu immortalboss tarafından (27-12-2021 Saat 16:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: Foto

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar herkese selamlar. Buraları çok boşladık. Bir önceki post beni çok sinirlendirdi derken arka arkaya şanssızlık yaşadık. Hararet dalgalanma sorunu vardı. Devirdaim, termostat, müşür derken en son kapağı açtık. Conta çürüme yapmış. 97 model aracın kapağı ilk kez biz sökmüşüz. Sökmüşken pistonları temizledik, silindir kapak contası, üst kapakta ne var ne yoksa hepsi değişti. Sadece lifterleri temizledik, onlar da orjinal olunca değiştirmedik. Bu kadar iş yapmışken saf su, antifriz ikilisini kullandık. Yağımız Shell olarak, filtreler yan sanayi olarak değiştirildi. Sabahları geç çalışıyordu. Benzin filtresi değişince o sorun da ortadan kalktı. Kapaktan sonra şanzıman halatı sıkıntı çıkardı. Neyse ki daha önceden aldığım sıfır kondisyonunda bir halat vardı. Orta konsolu falan söküp olması gerektiği gibi yaptık. Vites geçişleri falan yeni gibi oldu. Araç tamamen bitti. Bagaj fitili aldım. Onu kendim değiştireceğim. Sonra detaylı temizlik, pasta cila işlerimiz var. Unuttuğum o kadar işlem var ki sizlere anlatmayı unuttuğum. Parça parça aklıma geldikçe anlatırım. Bir de ayak aydınlatma yapayım diyorum. Ama sanayi işi değil tabi ki. Moralim bozuk, kafam takık derken fotoğraf işlerini boşladım. Bir ara yine sizlere fotoğraflı anlatımlara devam ederim.
    Klimamıza yeni siboplar alındı. Gazımız basıldı. Meğerse orjinal sibop olmazsa Opel araçlar çok zor gaz tutuyormuş. Orjinal sibobu aldım kurtuldum.

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık . Bence bu kadar emeğe aracı gsi bodykitle taçlandırmanız lazım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler