User Tag List

Sayfa 4/9 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
160 sonuçtan 58 ile 76 arası

Konu: Opel Astra F Hatchback Automatic

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet bugün yine 9.00-14.00 saatleri arasında markete gidebilmek için verilen sürenin tamamını arabayla geçirdim. Araca daha önceden çekilmiş olan saçma sapan filmleri söktüm. Arka camın filminin rengi atmıştı ve diğer canlılarda ise işçilik berbat durumdaydı. Zaten filmli cam sevmediğim için yeniden yaptırmayı düşünmüyorum. Söküm işlemini yaparken fön makinesi kullandım. Filmleri sökmek çok kolay oldu ancak kalan yapışkanları temizlemek tam bir Çin işkencesi. Arka cama farklı bir film yapıştırmışlar. Yapışkan izi kalmadan çıktı ancak yan camları sökerken biraz iz kaldı. Onu da zift sökücü ve tiner yardımı ile sökmeye çalıştım. Bagaj camı ve arka iki cam bitti. Diğer camları ise ilk boşlukta yapacağım. Bu işe başlamışken cam fitilleri ve camdaki kadifeleri de güzelce temizledim. Birkaç tane çektiğim fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum.

Arkadaşlar son olarak şöyle bir şey soracağım. Sizce bu üçüncü fren lambası kalsın mı yoksa sökelim mi. Eğer kalsın derseniz de cam rezistansının kablosunun geçmiş olduğu yerden çılgın ustalardan farklı bir montaj yapmayı düşünüyorum.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar son olarak şöyle bir şey soracağım. Sizce bu üçüncü fren lambası kalsın mı yoksa sökelim mi. Eğer kalsın derseniz de cam rezistansının kablosunun geçmiş olduğu yerden çılgın ustalardan farklı bir montaj yapmayı düşünüyorum.
    Dışardan çok göze batmıyor heralde, yanınca da parlak yanıyorsa güvenlik önlemi olarak durmasından yanayım ben. 90ların arabalarının ortak özelliği olarak fren lambaları pek parlak olmuyor zaten

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınıza ve emeğinize maşallah kazasız belasız
    3. Fren lambası olan araçlarda yanmaması ya da yerinde olmaması muayenede ağır kusur bilginize
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dışardan çok göze batmıyor heralde, yanınca da parlak yanıyorsa güvenlik önlemi olarak durmasından yanayım ben. 90ların arabalarının ortak özelliği olarak fren lambaları pek parlak olmuyor zaten
    Evet frenler yeni araçlara göre oldukça az yanıyor. Bakalım tesisatı güzelce toparlayıp sonra montajı yenileyeceğim.
    Alıntı -Murat Özcan- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah kazasız belasız sürüşler dilerim
    Çok teşekkür ederim.
    Alıntı _driver_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınıza ve emeğinize maşallah kazasız belasız
    3. Fren lambası olan araçlarda yanmaması ya da yerinde olmaması muayenede ağır kusur bilginize
    Cevabınız için çok teşekkürler. Orjinalinde yok. Ancak sonradan takmışlar. Eğer aracın üzerinde olur da çalışmazsa kalabilir vizeden ama aracın üzerinde hiç monte edilmemişse nasıl bir prosedür işliyor acaba?

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın uzerinde yoksa sorun yok. Varsa çalışması lazım.

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevabınız için çok teşekkürler. Orjinalinde yok. Ancak sonradan takmışlar. Eğer aracın üzerinde olur da çalışmazsa kalabilir vizeden ama aracın üzerinde hiç monte edilmemişse nasıl bir prosedür işliyor acaba?
    Üretimde hiç monte edilmemişse bir problem yok bahsettiğim fabrikasyon 3. Fren lambası olan araçlar için geçerli
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet konuyu da arabayı da bayağı boşlamıştım. Vaktim yok. Paralar da biraz suyunu çekti. Ben de acele etmeyip tek seferde çoğu işi hallettim. Araçta frene basıldığında deli gibi titreme, fred çakmaktaştan hallice fren sorunu vardı. Listeyi hazırlayıp tamircime gittim. Bütün gün birlikte uğraştık. Çok keyifli bir gündü. Araçta yapılanlar şöyle oldu.
    Amortisör rulmanları, amortisör takozları değişti. (Meğerse sağ tarafta hiç takoz kalmamış, solda ise %20 kadar...)
    Ön balatalar, arka fren merkezleri değişti. Diskler ve kampanalar ise tornalandı. Bebek poposu gibi pürüzsüz olmuşlar.
    Sonra kaldırmışken ön takıma bakmamak olmazdı. Hızımızı aldık. Bir levye hareketi ile tatatatamm. Salıncaklar ölmüş.
    Sağ sol salıncak ve z rotları da değişti. Direksiyon pamuk gibi oldu. Rot ayarı da yapıldıktan sonra kendine geldi. Tıkırtılar gitti. Yol tutuş arttı. Esnemeyi zaten söylemiyorum bile.
    Sonrasında yağ bakımı vardı. Motor yağı, yağ, hava, polen ve yakıt filtresi değişti. Şanzıman yağı kontrol edildi. (Bir boşlukta İzmir'e gidip değiştirmek istiyorum.)Olmazsa olmazımız su değişimi yapıldı. Komple suyu boşaltıp 3 litre antifiriz ekledik. Suyu komple değiştirdik.
    Almış olduğum buji ve buji kablolarını değiştirdik. Bujiler çok kötü değildi. Ama yine de gerekli olur diye düşündüm.
    Frenler yapıldı her şey tamam. Eee fren hidroliği değişmesin mi? Onu da değiştirdik. İlk 30 km. kadar memnun kalmadım. Şu anda anca kendine geliyor frenler. 500 km. sonra ayar yapılacak o zaman daha da güzel olur.
    Vee çok uzatmadan son noktayı koyalım. Araç soğuk havalarda çok geç 2. vitese geçiyordu. Şanzımanı 1-2 konumlarına aldığımızda 'S' lambası yanıp sönüyordu. Pozisyon şalteri sorunu olduğunu biliyorum ama kime söktürsem? Benim usta ben yaparım dedi. Abi sıkıntı olmasın vs. derken şalteri dışarı aldık. Yabancı bir kaynak buldum. Ben okuyorum usta yorumluyor derken bir açtık. İçindeki gres artık katran olmuş. Bakır plakalar kirden görünmüyor. Düzensiz aşınmalar var... Hemen tiner, pamuklu bez ikilisi devreye girdi. Heyecandan foto çekmeyi unutmuşum ilk halini. Bitmiş halini ekleyeceğim. Pozisyon şalterini topladık. Kalbim çarpmaya başladı. Ulen dedim başımıza iş almasak bari. Bir açtım kontağı her şey yolunda. Çalıştırdık. Sorun yok. Vites kolunu çektikçe heyecan artıyor. Vites 2 konumuna geldi. Ohh. dedim. 1 konumuna geldi. Yüzümde bir tebessüm. Bir tur gezip geldim. Vites geçişlerim dsg kadar olmasa da çok çok fark etti. Yağı da usulünce değiştirince çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Fotoğrafları aşağıya ekliyorum.
    Bu üstünden çıkan merkez. Çöp...

Bu da yerine monte edilmiş olan yenisi.

Bunlar da silahlar. Orj. yağ filtresi aldım ama uymadı dedi usta yan sanayi alıp taktık... Sanırım yanlış geldi. Yakında eski parçaları satışa koyacağım ucuz fiyatlı herkes faydalanacak.

Balataların hali ortada...

Evet burada daha önceki yapmış olduğum kampana boyamayı göstermek için çektiğim foto.

Vee son olarak da meşhur pozisyon şalterimiz...İçine tekrar kaliteli bir gress sürdük. Belirli periyotlar halinde temizlenirse mekanik olarak şanzımanın ömrünü uzatacağı kesin! İlk halini keşke çekseymişim.

Bu arada kabaca bir de fiyat vereyim.
    Tornacı 120 ₺
    Balata spreyi 25₺
    Rulman 'çift' 90₺
    Yağ filtresi 35₺
    Sarf malzeme 15₺
    Diğer kalan malzemeler( salıncak, z rot, süspansiyon takozu,balata ve fren merkezi) 600₺ Toplam malzeme: 885₺ tuttu. 600 lira da işçilik ödedim. Toplam 1485₺ ile 1 yıl kafam rahat olur.

BYET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi merhaba kaliperlere yapmış olduğunuz zımpara ve boya işlemleri çok hoşuma gitti ve çok güzel olmuş elinize sağlık, aynı işlemi bende corsa c arka kampanalar için uygulayacağım bu işlem için kullandığınız malzemeler ve işin tarifini anlatma imkanınız varmı? Bende aynı renge boyayacım inşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BYET Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi merhaba kaliperlere yapmış olduğunuz zımpara ve boya işlemleri çok hoşuma gitti ve çok güzel olmuş elinize sağlık, aynı işlemi bende corsa c arka kampanalar için uygulayacağım bu işlem için kullandığınız malzemeler ve işin tarifini anlatma imkanınız varmı? Bende aynı renge boyayacım inşallah.
    Tabi ki.
    1-Öncelikle jantları söküp davlumbazların içini komple temizliyoruz. (Jant sökülmüşken detaylıca temizleyip davlumbazlara koruyucu uyguladım.)
    2-Tel fırçanız varsa bazen çok kötü kirler, paslar oluyor onları güzelce fırçalıyoruz.
    3-Kalından inceye doğru 600-800-1200 zımpara yapıyoruz. Sonra tekrar tiner vs. temizleyici ile temizleyip kurutuyoruz.
    4-Sonra sprey astar atıyoruz. (Tavsiye ederim!) Yoksa astar niyetine 1 kat fazladan boya atmanızı öneririm.
    5-Sonra 3 kat boya atıyoruz. (15-20 dakika ara ile) Boyadan önce sprey boyayı sıcak suya atıyorum. Göz kararı 25-30 saniye kaynar su gibi olan suda bekletiyorum. İnce katlar halinde acele etmeden boyuyoruz.
    6-En zevkli kısmı olan verniği uyguluyoruz. Vernik atarken bol ışık altında atın derim. Çok zor görünüyor. Verniklenip verniklenmediği belli olmayabiliyor.
    ***Dikkat etmeniz gereken şey acele etmeden maskeleme yapmak. Direk boyayı sıkmak isteği oluşuyor bu işleri yaparken. Boyamak toplamda yarım saat sürüyor. Ama maskeleme yapmak, boyaya hazırlamak vs. çok zor ve teferruatlı oluyor. Ben boyayı ince atmışım. Şimdiki aklım olsa daha da kalın katlar halinde atarım. Ufak tefek paslar gördüm. Neyse ki artık sprey boya işinde bayağı güvenim yerine geldi. Bir boşlukta tekrar yaparım sorun değil. ***
    Anlatımda hatalar varsa affola.

BYET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tabi ki.
    1-Öncelikle jantları söküp davlumbazların içini komple temizliyoruz. (Jant sökülmüşken detaylıca temizleyip davlumbazlara koruyucu uyguladım.)
    2-Tel fırçanız varsa bazen çok kötü kirler, paslar oluyor onları güzelce fırçalıyoruz.
    3-Kalından inceye doğru 600-800-1200 zımpara yapıyoruz. Sonra tekrar tiner vs. temizleyici ile temizleyip kurutuyoruz.
    4-Sonra sprey astar atıyoruz. (Tavsiye ederim!) Yoksa astar niyetine 1 kat fazladan boya atmanızı öneririm.
    5-Sonra 3 kat boya atıyoruz. (15-20 dakika ara ile) Boyadan önce sprey boyayı sıcak suya atıyorum. Göz kararı 25-30 saniye kaynar su gibi olan suda bekletiyorum. İnce katlar halinde acele etmeden boyuyoruz.
    6-En zevkli kısmı olan verniği uyguluyoruz. Vernik atarken bol ışık altında atın derim. Çok zor görünüyor. Verniklenip verniklenmediği belli olmayabiliyor.
    ***Dikkat etmeniz gereken şey acele etmeden maskeleme yapmak. Direk boyayı sıkmak isteği oluşuyor bu işleri yaparken. Boyamak toplamda yarım saat sürüyor. Ama maskeleme yapmak, boyaya hazırlamak vs. çok zor ve teferruatlı oluyor. Ben boyayı ince atmışım. Şimdiki aklım olsa daha da kalın katlar halinde atarım. Ufak tefek paslar gördüm. Neyse ki artık sprey boya işinde bayağı güvenim yerine geldi. Bir boşlukta tekrar yaparım sorun değil. ***
    Anlatımda hatalar varsa affola.
    Aldığınız boya ve zımparaların markası ve kodu nedir abi? Diğer sorum ise zımpara işlemi kabaca gözlemlediğiniz süre nedir? Çünkü Metal bir parça bana kalsa full 600 vurucam

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah aracınıza böylesi orjinal haline dönmek için toplanan araçlar ayrı bir haz veriyor insana emeğinize sağlık
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

CabrioMan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu çok güzel gidiyor ve bu kasayı bu kombinasyonla çok severim. Genelde bu tarz arabaları bu şekilde OEM binmedikleri için sizinkini görünce gözüm gönlüm açıldı. Maşallah.
    @kilicworkss

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BYET Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aldığınız boya ve zımparaların markası ve kodu nedir abi? Diğer sorum ise zımpara işlemi kabaca gözlemlediğiniz süre nedir? Çünkü Metal bir parça bana kalsa full 600 vurucam
    Boya kodunu bilmiyorum eve gidince bakayım ama çok tatlı bir rengi var. Boyadıktan sonra yalayasım gelmişti. Full 600 vurursan ufak tefek pürüzler illa ki kalıyor. Kalından inceye doğru mutlaka zımparala derim. Biraz el işçiliğinize bağlı. Ben zımparadan nefret ediyorum. 15-20 dakika max yarım saat uğraşmışımdır zımpara işiyle. Akşam boya kodunu gönderirim. Zımparaların kodu diye bir şey bilmiyoum.600-800-1000 vs. diye numaralı olandan.

Alıntı muratburunce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah aracınıza böylesi orjinal haline dönmek için toplanan araçlar ayrı bir haz veriyor insana emeğinize sağlık
    Çok teşekkür ederim. Durma orjinale çevirmeye uğraşıyorum ancak araç eski, bazı parçaların üretimi yok, bazı parçaları bilen de yok. Çok kolay olmuyor ama keyifli olduğu kesin. 2000 yılı öncesi üretilen Opel araçların farklı olduğunu düşünüyorum. 2007 Model Corsa D kullandım. Kalite ve konfor olarak uçurum var diyebilirim.

Alıntı CabrioMan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu çok güzel gidiyor ve bu kasayı bu kombinasyonla çok severim. Genelde bu tarz arabaları bu şekilde OEM binmedikleri için sizinkini görünce gözüm gönlüm açıldı. Maşallah.
    Çok teşekkürler. Ben de bu tür araçları orjinal seviyorum. Jantları bile değiştiğinde itici bir görüntü oluyor. Konumuz bayağı yavaş gidiyor ama bu araba piyasasında araba alıp satacak durumum gerçekten yok. Mekaniği bana göre yeterli kondisyona getirdim. Şimdi asıl yapmamız gereken makyaj, + puan yaratacak işlere geçeceğiz. Detaylı temizlik, tamponların boyanması, araç altına pütür, sona bıraktığım uygulama ise boya koruma, polisaj... Kendim yapmaya karar verdim. İzmir'de tanıdığım 1-2 kişi var. Ancak hem maddi olarak hem de zaman olarak şu anda müsait olacağa benzemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu biraz boşladık. Gerçi herhangi bir değişiklik de yapmadık. 1 plastik parçamız yok kaput altında. (Yardımcı olacak arkadaşlardan, sanayide çevresi olanlardan yardım bekliyorum. ) Bu sürede yıkatmaya bile fırsatım olmadı. Yapılacak eksik listemi yeniden düzenleyip 2-3 eksiği gidereceğim.
    Kalorifer ve klima bakımı yapılacak.
    Sağ arka kapının switchi çalışmıyor.
    Ve şanzıman yağını değiştireceğiz. 3-5 yeni foto ekleyelim. Ayrıca -10 derecede kapılar donukken tek marş çalışınca yüzümüzde de tebessüm oluşturdu.
    İşte bu haldeyken camları çözdürüp marşa bastık...

Vee sonuç...

Bu da bugün çektiğim pislik hali...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah emeğinize sağlık. Keyifle okudum tüm konuyu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Topal34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah emeğinize sağlık. Keyifle okudum tüm konuyu.
    Çok teşekkürler. Bakalım yarın detaylı bir yıkatayım eli yüzü açılsın. Herkesin tavsiyesine açığım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Detaylı temizliği yaptım. Araç kendine geldi. Polen filtresinin izolatörü güzel takmadığım için su almış çok az nemlenmiş. Onu kontrol ettim. Temassızlık yapan stop ampulünü değiştirdim. Daha önceden yapmış olduğum motor temizliğini de tekrarlamak amacıyla kirlenen yerlere apc+asperox+detay fırçası ile temizlik yaptım. 3d lastik parlatıcı ile her zamanki gibi korumaya aldım ve güzel göründü. Fotoğraflarla sizi baş başa bırakayım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araca polisaj yapılmadı. Tamponlar boyanacak, arka çamurluk ve kapı arasında bir yeri güzel boyayamamışlar. (Altı bozuk gibi. Kusma gibi duruyor.) Yeniden boyanacak. Sonrasında polisaj + detaylı temizlik ile arabayı son haline getireceğim. Boya hariç diğer işlemleri artık kendim yapabilirim. Eksik plastik parça için de akrabalara haber saldım. İstanbul'da arayacak bakalım. Araca polisaj yapılmasa da fk1000p + koch chemie pw uygulamasını sık sık yapıyorum. 2-3 ayda bir kez fk1000p. Her yıkamadan sonra ise pw uyguluyorum. Boncuklanma ve kolay temizlenme beni tatmin ediyor. 2 gündür sokakta durmasına rağmen yağan yağmur sonrası boncuklanma fotoğrafımız ise şöyle.

90-100 km. hızla giderken silecek çalıştırmadan dahi görüş sağlıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler